edipresse.25317NWLCMYK75.jpg
fot. Edipresse

Ciąża mnoga

Dzięki technice 4-D poznasz życie dzieci jeszcze przed narodzinami. Razem z National Geographic zapraszamy do świata wieloraczków.
edipresse.25317NWLCMYK75.jpg
fot. Edipresse

Czy rodzeństwo jeszcze przed narodzinami może trzymać się za ręce? Czy już wtedy można poznać które z dzieci będzie dominujące, a które uległe? Czym różni się ciąża mnoga od pojedynczej?


Twórcy filmu „W łonie matki: Wieloraczki” (National Geographic) odpowiadają na najczęstsze pytania przyszłych rodziców o ciąży mnogiej i życiu wieloraczków:
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Przez ile czasu wieloraczki rosną i rozwijają się w łonie matki

Jedynak rodzi się w okresie od 37. do 42. tygodnia ciąży. Bliźnięta rodzą się zwykle mniej więcej w 37. tygodniu. Trojaczki jeszcze wcześniej – koło 34. tygodnia.

W jaki sposób powstają bliźnięta jednojajowe

Identyczne bliźnięta powstają, gdy jedna komórka jajowa zostanie zapłodniona, a potem – w ciągu dwóch tygodni po zapłodnieniu – podzieli się na dwa oddzielne, ale identyczne zarodki. Takie bliźnięta mają niemal identyczne zestawy genów i (z wyjątkiem niezwykle rzadkich przypadków) są tej samej płci. Na tysiąc porodów przypadają średnio cztery bliźniacze.

Bliźnięta dwujajowe

Mówimy o nich wtedy, kiedy matka uwolni dwie komórki jajowe, a każda z nich połączy się z innym plemnikiem. Takie bliźnięta będą miały mniej więcej połowę genów identycznych, podobnie, jak rodzeństwo urodzone z dwóch różnych ciąż. Takie bliźnięta dwujajowe mogą być różnej płci, rasy, mogą zostać poczęte w różnym czasie i wykazywać wielkie różnice wagi w chwili narodzin. Najwięcej takich bliźniąt rodzą kobiety pochodzenia afrykańskiego.

Jak rozwijają się trojaczki

Trojaczki mogą być identyczne, mogą być dwujajowe lub pochodzić od trzech komórek jajowych. Ten ostatni przypadek ma miejsce, gdy każda z komórek jajowych zostanie zapłodniona przez inny plemnik. Trojaczki mogą też powstać, gdy jedno zapłodnione jajeczko podzieli się na dwa identyczne zarodki („bliźnięta”), a drugie jajeczko zostanie zapłodnione oddzielnie.

Co dzieje się w przypadku czworaczków

Mogą być identyczne lub nie. W wielu przypadkach matka wytwarza wiele komórek jajowych, które są zapładniane przez różne plemniki. Identyczne wieloraczki powstają wtedy, kiedy zapłodniona komórka dzieli się na dwie identyczne części, a te z kolei dzielą się raz jeszcze. Zdarza się to raz na 64 miliony ciąż!

Czy wieloraczki korzystają z tego samego łożyska

Bliźnięta jednojajowe mogą mieć wspólne łożysko, mogą też mieć oddzielne. Mniej więcej 70 proc. bliźniąt jednojajowych korzysta z jednego łożyska. Łatwo policzyć, że 30 proc. bliźniąt ma łożyska oddzielne. Dopiero po porodzie można określić, czy łożysko było jedno, czy było ich wiele.

W jaki sposób powstają tzw. bliźnięta syjamskie

Są na ten temat dwie teorie. Jedna z nich mówi, że kiedy zapłodniona komórka dzieli się w 12 dniu po połączeniu z plemnikiem, by utworzyć identyczne bliźniaki, podział nie jest całkowity, i dlatego płody będą połączone.
Druga teoria głosi, że komórka dzieli się 13 dni po zapłodnieniu, a dwa rozwijające się embriony znajdują się w jednym worku owodniowym i po jakimś czasie, z jakichś powodów, sczepiają się razem.

A co się dzieje ze znikającymi bliźniętami

Rozwój technologii USG pokazał, że czasem zachodzi tzw. „syndrom znikającego bliźniaka”. Na wczesnych skanach USG widać dwa embriony, później okazuje się, że ciąża jest pojedyncza. W trakcie realizacji filmu „W łonie matki: Wieloraczki” Brytyjka, Melanie, przeszła badanie USG w 12 tygodniu ciąży. Wykazało ono obecność dwóch płodów, oraz przestrzeni, w której rozwijał się jeszcze jeden. Późniejsze skany pokazały, że trzeciego płodu nie było, został wchłonięty przez ścianki macicy. Naukowcy są przekonani, że wchłaniane płody mają zapewne wady genetyczne, które sprawiają, że do narodzin nie dochodzi.Mat. promocyjne National Geographic
opracowanie Sylwia Niemczyk
Oceń artykuł

Ocena 2 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy