GRY

Czy szef może nie zgodzić się na rezygnację z urlopu wychowawczego?

Wiele mam nie wie, jakie ma prawa, gdy w kolejną ciążę zajdzie podczas trwania urlopu wychowawczego.
Druga ciąża na urlopie wychowawczym
fot. Fotolia
Kodeks pracy zapewniają szczególne prawa kobietom w ciąży i w okresie bezpośrednio po ciąży, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Okres ten kończy się z upływem urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Ale co w sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciążę, zanim zakończy się urlop wychowawczy? Podczas trwania tego urlopu kobiecie nie przysługuje zasiłek chorobowy natomiast, aby pójść na zwolnienie, musi najpierw wrócić do pracy. Co ma zrobić, jeśli jej stan zdrowia w ciąży na to nie pozwala?

Dziecko po dziecku

Jeśli przyszła matka nie podejmie żadnych kroków, aby wrócić do pracy, nie będzie mogła korzystać z praw, jakie mają inne ciężarne pozostające na etacie. Jeśli młoda mama przebywająca na urlopie wychowawczym urodzi drugiego maluszka, może się starać jedynie o zasiłek macierzyński, gdyż urlop macierzyński jej nie przysługuje. Dlatego wiele pań w sytuacji, gdy dowiaduje się, że jest w ciąży, chce przerwać urlop wychowawczy. Pracodawcy często nie są zachwyceni takim rozwiązaniem, gdyż najczęściej pierwszego dnia po powrocie do pracy pracownika otrzymują zwolnienie lekarskie.
Redakcja poleca: Urlop wychowawczy – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu wychowawczego.

Czy pracodawca może odmówić rezygnacji z urlopu wychowawczego?

Kobieta może zrezygnować z urlopu wychowawczego w dwóch przypadkach. Za obopólną zgodą pracodawcy i pracownika, w ustalonym przez strony terminie. W takiej sytuacji może wrócić do pracy nawet kolejnego dnia. Druga opcja to zawiadomienie pracodawcy o zakończeniu urlopu wychowawczego 30 dni przed planowanym powrotem. O ile w pierwszym przypadku obydwie strony muszą wyrazić zgodę, to w drugim nie ma prawnej podstawy, by pracodawca mógł odmówić.

To z czego pracodawcy nie są zadowoleni to fakt, że muszą ponieść koszt takiego pracownika (pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego opłaca pracodawca). 100 proc. podstawy wymiaru, jeśli w danym roku jeszcze go nie pobierała. Choć pracodawca może podejrzewać, co planuje kobieta, wiedzieć tego nie może i w świetle prawa nie ma to znaczenia. Rodzic przebywający na urlopie wychowawczym może poinformować pracodawcę, że rezygnuje z urlopu w każdej chwili.

Źródło: rp.pl

Czy wasz stan zdrowia pozwalał na prace w ciąży? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz też:

Ocena (3 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Nie dajemy się chorobom!

Zimowy wypoczynek