Leżenie w ciąży – dlaczego mnie to spotyka

Zdarza się, że lekarz już na początku ciąży daje ci zwolnienie i każe leżeć. Zobacz dlaczego tak się dzieje i jak przetrwać długie tygodnie, czekając na narodziny dziecka w domu albo w szpitalu.
Małgorzata Wódz

Czasem tak się zdarza, że lekarz zaleca w ciąży leżenie. Może to trwać kilka dni, kilka tygodni a czasem nawet kilka miesięcy. Wyjaśniamy dlaczego tak się dzieje i jak bez szkody dla dziecka przetrwać ten trudny czas.
 

Dlaczego lekarz każe leżeć w ciąży?

Lekarze nie zalecają leżenia w ciąży z błahych powodów. Usłyszysz takie zalecenie, gdy masz niewydolność szyjki macicy (ujście jest tak rozwarte, że widać pęcherz płodowy), masz poważne nadciśnienie, gdy przedwcześnie pojawiają się skurcze lub dochodzi do krwawienia z łożyska przodującego. W niektórych przypadkach po podaniu leków po kilku dniach sytuacja wraca do normy, w innych musisz leżeć (czasem w szpitalu) aż do rozwiązania.
 
Redakcja poleca: Gdy dziecko w brzuchu się nie rusza - film
Jesteś w ciąży i martwisz się, że za rzadko czujesz ruchy dziecka? Zobacz, w jakich sytuacjach dziecko chętniej się rusza.

Jak wygląda pobyt na oddziale patologii ciąży?

Jeśli bezwzględnie musisz leżeć, personel dopilnuje, by tak się stało. Nie będziesz mogła nawet sama się umyć. Czasem pacjentkom pozwala się wstawać do toalety i korzystać z lekkich zabiegów rehabilitacyjnych czy masażu pleców. Jeśli będziesz przestrzegać zaleceń lekarzy, masz szansę dotrwać szczęśliwie do terminu porodu. Sama przecież wiesz, jakie są korzyści porodu w terminie.
 

Jak wytrzymać długie leżenie w szpitalu?

Pobyt na oddziale patologii ciąży nie jest łatwym doświadczeniem. Problemem jest nie tylko to, że cały czas trzeba leżeć. Trudno uchronić się przed zamartwianiem się o swoją przyszłość, zwłaszcza gdy spotykasz pacjentki, którym nie udało się donosić ciąży. Na przekór trudnościom staraj się myśleć pozytywnie. To co zdarzyło się innym, nie musi dotknąć ciebie. Większość przyszłych mam, które muszą leżeć, odnosi sukces i rodzi zdrowe dzieci. Staraj się korzystać z pomocy bliskich: partnera, rodziców, przyjaciół. Im więcej osób cię odwiedza, tym czas bardziej niepostrzeżenie będzie mijał czas i z mniejszą ilością spraw będziesz musiała radzić sobie sama.
 

Co można robić, jeśli lekarz zalecił leżenie w domu?

Jeśli masz leżeć, realizuj to zalecenie uczciwie. Jeśli większość czasu spędzasz w domu sama, zadbaj, by wszystko, co potrzebne, mieć pod ręką. Poproś, by twój partner przed wyjściem z domu postawił na stoliku obok łóżka coś do picia, jedzenia, czytania, laptop, jeśli chcesz z niego korzystać, witaminy dla ciężarnych, które musisz zażywać. To sprawi, że będziesz miała mniej powodów, by chodzić po mieszkaniu.
 

Czy wolno głaskać się po brzuchu, gdy ciąża jest zagrożona?

Masowanie brzucha może pobudzać pobudza skurcze. Lepiej więc go unikać. Oczywiście dotykanie brzucha nie jest zabronione. Zanim jednak zaczniesz wcierać w skórę brzucha czy piersi kremy na rozstępy, zapytaj lekarza o zdanie na ten temat. Przy zagrożonej ciąży zabroniony jest też seks.


Czas, który upływa ci na leżeniu, możesz poświęcić na to, by lepiej przygotować się do bycia mamą, np. gruntownie dowiadując się, co lubią noworodki albo jak je pielęgnować.
 
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy