GRY

Ciąża od zapłodnienia do zmysłów

Mówi się, że narodziny to cud. Ale prawdziwe cuda dzieją się wiele miesięcy wcześniej, jeszcze w łonie matki. Dowiedz się, jak rozwija się twoje dziecko w twoim łonie.
płod, zapłodnienie, ciąża, dziecko
Kiedy dziecko dociera do kresu dziewięciomiesięcznej drogi, czuje już smak, słyszy, śni, ma wspomnienia. Oto fascynująca historia przemiany – pierwszego bicia serca, początków pracy układu nerwowego, narodzin zmysłów. Najnowsze badania dowodzą, że maleństwo rozwija się szybciej, niż sądzono.
 

Zapłodnienie komórki jajowej

Nasza podróż rozpoczyna się, gdy około pięćset milionów plemników pędzi w kierunku komórki jajowej z prędkością trzech milimetrów na minutę. Kierują się przy tym... węchem. Każdy niesie cenny ładunek – kod genetyczny ojca. Wykazano, że niezwykły wpływ na ich kondycję ma kawa – sprawia, że płyną dalej i szybciej. Kiedy zwycięski plemnik przebije osłonkę jajeczka, powstanie pierwsza komórka nowego życia. Jej jądro będzie zawierać po 23 chromosomy od każdego z rodziców. To w nich kryje się klucz do naszej niepowtarzalności – geny. Każdy gen jest odpowiedzialny za jakąś cechę: kolor skóry, charakter. Decyduje też, czy będziemy uparci, inteligentni, muzykalni.

Rodzice wnoszą równy wkład do naszej genetycznej budowy, ale płeć zależy tylko od ojca. Od matki zawsze pochodzi chromosom płciowy X, od ojca X lub Y. Jeśli wyścig wygra plemnik X – będzie córeczka, jeśli dużo mniejszy Y – synek.

Przeczytaj: Płeć dziecka na życzenie
 
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!

Podział komórek

Mniej więcej dzień po zapłodnieniu jajeczko dzieli się po raz pierwszy. Po czterech, pięciu dniach to już blisko sto komórek.  Po siedmiodniowej wędrówce dotrą one do końca jajowodu i macicy, która da im schronienie na następne dziewięć miesięcy. Podczas 3. tygodnia ta kulka komórek, nie większa niż łepek szpilki, zwija się i wyciąga w długą tubę. Szczyt tej tuby rośnie, tworząc głowę, choć to, co powstało, na razie wcale jej nie przypomina.

W 4. tygodniu powstanie twarz z narastających na siebie tkanek. Górna ich część rośnie w dół, tworzy czoło i nos. Z boku nachodzą na siebie policzki, formując górną wargę. Każdy z nas ma ślad ich połączenia – bruzdę pod nosem.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu