ciąża, zdrowie w ciąży
fot. fotolia

Lekarz radzi: co robić gdy w ciąży pojawi się opryszczka narządów płciowych

Czy opryszczka w ciąży jest groźna dla nienarodzonego dziecka? Odpowiada ginekolg.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
ciąża, zdrowie w ciąży
fot. fotolia
Zauważyłam, że w miejscach intymnych pojawiły się małe pęcherzyki. To prawdopodobnie opryszczka. Trochę się tego boję, bo dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Skąd one się biorą i czy są niebezpieczne dla dziecka? Jola

Najprawdopodobniej ma pani opryszczkę narządów płciowych wywołana wirusem HSV typu II. To choroba przenoszona drogą płciową. Jej objawem są bolesne pęcherzyki i pieczenie, które pojawiają się po 6-8 dniach po zakażeniu. Należy wtedy szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych (przydadzą się np. specjalne chusteczki) i nosić bawełnianą bieliznę.

Pyta Pani, czy opryszczka w ciąży może niebezpieczna dla dziecka? Niestety tak. Gdy infekcja przebiega z gorączką, może skończyć się np. poronieniem. A gdy dziecko zakazi się niedługo przed porodem, może grozić mu np. zapalenie mózgu, uszkodzenie wątroby.

Ale spokojnie, opryszczkę się leczy! Lekarz zaleci przyjmowanie Acyklowiru (bywa, że przez całą ciążę), a gdy do zakażenia dojdzie w trzecim trymestrze, maluch urodzi się przez cesarskie cięcie.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]
Infekcje intymne można próbować leczyć domowymi sposobami przez 2–3 dni. Jeśli jednak świąd pochwy, ból, pieczenie, upławy nie znikają, trzeba zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Często konieczna jest antybiotykoterapia – u kobiety i jej partnera.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy