Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Dlaczego? [WIDEO]

Ciąża po 40. niesie większe ryzyko zatrucia ciążowego i cukrzycy ciążowej. Nie jest łatwo w nią zajść – okazuje się, że tylko u 10 proc. kobiet może dojść do naturalnego zapłodnienia. Mimo wszystko zmiana stylu życia doprowadziła do tego, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik, wymienia wady i zalety ciąży po 40.

Zobacz inne z serii: Ciąża - nasze filmowe hity (11)

Ciąża po 40. zdarza się coraz częściej. To, co kiedyś było uznawane za wyjątkowe, dzisiaj mało kogo dziwi. Zmiana stylu życia sprawiła, że wiele kobiet decyduje się na późne macierzyństwo, często dopiero właśnie po 40 roku życia. Tak późna ciąża niesie spore ryzyko, ale ma też swoje plusy. O tym, jakie może nieść zagrożenia, opowiada dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik.

Ciąża po 40:
 1. Jak zajść w ciążę po 40.?
 2. Co z płodnością po 40.?
 3. Jakie zagrożenia niesie późna ciąża?
 4. Jakie są szanse na urodzenie zdrowego dziecka?
 5. Jak przygotować się do ciąży po 40.?
 6. Badania prenatalne w późnej ciąży
 7. Czy kobieta w późnej ciąży powinna być pod szczególnym nadzorem?
 8. Jakie są zalety późnej ciąży?

Jak zajść w ciążę po 40.?

Z medycznego punktu widzenia, najlepszym czasem na zajście w ciążę jest wiek między 20. a 25. rokiem życia, kiedy kobieta jest już w pełni dojrzała pod względem biologicznym i psychicznym. Ze statystyk wynika jednak, że coraz więcej pań decyduje się na późne macierzyństwo, po skończeniu 35., a nawet 40. roku życia. Odkładanie macierzyństwa na później wynika najczęściej z braku odpowiednich dochodów oraz warunków mieszkaniowych, chęci nauki oraz rozwoju kariery zawodowej. Warto jednak wiedzieć, że w większości przypadków szanse na urodzenia dziecka po 40. drastycznie maleją. Zaledwie u 10 proc. kobiet może dojść do zapłodnienia w naturalny sposób. Po 45. roku życia zajście w ciążę za pomocą własnego jajeczka jest niemal niemożliwe. Taką szansę ma tylko 5 procent kobiet.

Co z płodnością po 40.?

Aby określić szanse na naturalne zapłodnienie, należy wykonać badanie hormonów: AMH, FSH i HCG. Z czasem liczba jajeczek kobiety maleje, a jej płodność spada. Badania te pozwalają określić tzw. rezerwę jajnikową, czyli ilość komórek jajowych w organizmie kobiety.

Badanie AMH to także informacja dla kobiety o tym, jak długo może jeszcze wstrzymywać się z ciążą. Może także ułatwić decyzję o pobraniu komórek jajowych, zanim ich rezerwa się wyczerpie, zamrożeniu ich i wykorzystaniu w przyszłości do zabiegu in vitro.
Komórki jajowe, które dojrzewają i owulują u kobiety w wieku 40-45 lat, częściej niż u młodych kobiet mają nieprawidłowości genetyczne.

Zagrożenia w ciąży po 40.

Ciąża po 40. nie bez powodu określana jest ciążą wysokiego ryzyka. Trzeba pamiętać, że nie tylko ta pierwsza, ale również kolejna ciąża w tym wieku jest obarczona znacznie większą groźbą powikłań niż te wcześniejsze. Zwiększa się zagrożenie wystąpienia:
 • poronienia – po 40. roku życia przedwcześnie kończy się ok. 40 proc. ciąż;
 • zatrucia ciążowego;
 • cukrzycy;
 • ciąży mnogiej;
 • wykonania cesarskiego cięcia u kobiet, które nigdy jeszcze nie rodziły;
 • nadmiernej otyłości;
 • nietolerancji węglowodanów;
 • zaburzeń wchłaniania;
 • choroby nerek;
 • choroby układu krążenia;
 • nadciśnienia tętniczego.
Mimo że ryzyko powikłań w czasie ciąży po 40. wzrasta, trzeba przyznać, że jest także wiele kobiet, które przechodzą ją bez większych problemów i powikłań.

Jakie są szanse na urodzenie zdrowego dziecka?

Późna ciąża niesie za sobą także ryzyko wystąpienia u dziecka:

Jak przygotować się do ciąży po 40.?

Zdaniem dr. Gontarka kobieta ciężarna powinna pozostawać pod stałą kontrolą lekarza oraz poddawać się regularnym badaniom. Jeszcze przed zajściem w ciążę powinna się do niej przygotować i wykonać badania:
 • krwi i moczu;
 • hormonów tarczycy;
 • pomiaru ciśnienia tętniczego;
 • stężenia glukozy;
 • odczynu Wassermanna (WR);
 • cytologii;
 • czystości pochwy;
 • USG narządów rodnych;
 • poziomu przeciwciał: toskoplazmozy, cytomegalii, różyczki;
 • przeciwciał anty HIV;
 • obecności antygenu Hbs (w kierunku WZW B);
 • przeciwciał anty-HCV (w kierunku WZW C).
Na 3 miesiące przed zapłodnieniem kobieta powinna zacząć przyjmować kwas foliowy w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia wady cewy nerwowej u dziecka.

Badania prenatalne w późnej ciąży

W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia kobiety w ciąży po 40. roku życia w uzasadnionych przypadkach mają prawo do bezpłatnych badań prenatalnych. Chodzi o:
Wady wrodzone oraz nieprawidłowości w rozwoju dziecka rozpoznaje się do 12. tygodnia ciąży. Wczesna diagnostyka, czyli między 10. a 13. tygodniem ciąży, pozwala każdej pacjentce wiedzieć praktycznie wszystko o rozwoju swojego dziecka – mówi dr n. med. Wojciech Gontarek. 

Czy kobieta w ciąży po 40. powinna być pod szczególnym nadzorem?

Panie decydujące się na późne macierzyństwo powinny wyjątkowo dbać o swoje zdrowie: bezwzględnie zrezygnować z alkoholu i papierosów oraz unikać możliwości zakażenia wirusami i bakteriami.

Po 12. tygodniu kobieta powinna znajdować się pod stałym nadzorem ginekologicznym. – Do 20 tygodnia każdą pacjentkę staram umawiać na wizytę raz na trzy tygodnie – zapewnia dr Gontarek. Później takie kontrole odbywają się co dwa tygodnie.

Wiele kobiet w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie zwalnia tempa życia i nadal chodzi do pracy, nie zwracając uwagi na to, że w danym momencie panuje np. wysoka zachorowalność na grypę. Wirusy wywołujące te choroby w znacznym stopniu utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają prawidłowy rozwój płodu.

– Czterdziestoletnia kobieta w ciąży powinna pójść na zwolnienie lekarskie - uważa dr n. med. Wojciech Gontarek. – Jeżeli jest w zdrowej ciąży i jest ona na wczesnym etapie, to biorąc pod uwagę, że u pacjentek starszych zagrożenia są większe, powinna wypoczywać już wcześniej – argumentuje lekarz.

Zalety późnej ciąży

W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba kobiet, które po 40. roku życia decydują się na pierwsze dziecko. Uważa się, że macierzyństwo w tym wieku jest bardziej spokojne. Rodzice mogą zapewnić dziecku stabilność finansową. Kobieta z reguły nie jest już tak mocno skoncentrowana na budowaniu kariery i może poświęcić się wychowaniu dziecka, nie martwiąc się o swoją pozycję w pracy. Może wprost idealnie odnaleźć się w roli matki. Uważa się także, że ciąża w późniejszym wieku odmładza kobietę.

Konsultacja: dr. n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 68 głosy

Zobacz także

Popularne tematy