GRY
 
 

Ciąża po ciąży: jak jej zapobiec? Przeczytaj o antykoncepcji po porodzie

Kolejna ciąża wkrótce po porodzie? Jeśli jesteś młodą mamą i chcesz zabezpieczyć się przed ciążą, wybierz najlepszą dla siebie metodę antykoncepcyjną.

pozycje sprzyjające zapłodnieniu, zapłodnienie, starania o dziecko, kobieta
fot. Fotolia

Właśnie urodziłaś zdrowe dziecko. Cieszysz się każdym dniem z maluchem i... nie pragniesz szybko kolejnego dziecka. Z nami wybierzesz najlepszą metodę zabezpieczenia się przed ciążą.

Dopóki karmisz dziecko piersią, nie zajdziesz w ciążę – czy ty też słyszałaś takie opinie? Niestety, mają one niewiele wspólnego z prawdą. Wiele młodych mam, które zawierzyły tej metodzie, ma dziś... gromadkę dzieci. Karmienie piersią może być rzeczywiście sposobem na zabezpieczenie się przed ciążą, ale tylko jeśli spełnisz ściśle określone i bardzo rygorystyczne warunki. Ale nie martw się! Istnieje wiele innych bezpiecznych dla ciebie i dziecka metod antykoncepcyjnych.

Ciąża po ciąży - to możliwe!

Pamiętaj, by o antykoncepcji pomyśleć wcześniej, a nie dzień przed pierwszym zbliżeniem po porodzie. Płodność oczywiście nie powraca wraz z pojawieniem się dziecka. Jajniki zaczynają pracować mniej więcej po 6 tygodniach, ale zdarza się też, że dopiero po 6 miesiącach od narodzin dziecka. Określenie dni płodnych podczas karmienia piersią wcale nie jest łatwe... Jeśli więc chcesz zabezpieczyć się przed zbyt szybką ciążą, wybierz najlepszą dla ciebie metodę antykoncepcyjną.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Naturalna antykoncepcja po ciąży

Z powodu moich przekonań jestem przeciwniczką środków antykoncepcyjnych. Szukam naturalnej metody zabezpieczenia się przed ciążą.

Sposób dla ciebie: Wypróbuj metodę „laktacyjnego braku miesiączek” (w skrócie LAM).
Jak to działa: Karm dziecko wyłącznie piersią – nie podawaj mu żadnych innych posiłków i nie dopajaj.
  • Przystawiaj dziecko do piersi co najmniej 6 razy na dobę.
  • Łącznie dziecko powinno spędzić przy piersi nie mniej niż 100 minut dziennie.
  • Przerwy między posiłkami nie mogą być dłuższe niż 6 godzin.
Ważne jest, by dziecko zawsze ssało intensywnie (a nie przysypiało przy piersi). Dzięki tej metodzie możesz odsunąć moment pojawienia się owulacji nawet do 6 miesięcy po porodzie. Wskaźnik zawodności tej metody wynosi 0,7 proc., czyli na 100 kobiet, które stosują ją przez rok, mniej niż jedna zachodzi w ciążę. Jednak by go osiągnąć, musisz rygorystycznie przestrzegać wszystkich warunków. Wystarczy, że przerwy między karmieniami będą dłuższe, malec będzie mniej jadł, a metoda może zawieść.

Pigułki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią

Przed porodem brałam pigułki antykoncepcyjne. To dla mnie najwygodniejsza metoda zabezpieczania się przed ciążą. Chciałabym do niej powrócić.

Sposób dla ciebie: Podczas karmienia piersią możesz brać tzw. minipigułkę – tabletkę z progesteronem.
Jak to działa: Minipigułka ma podwójne działanie: hamuje jajeczkowanie oraz zwiększa gęstość śluzu, który osłabia ruchliwość plemników. Musisz jednak przyjmować ją systematycznie, o stałej porze. Każdego dnia jeden proszek, bez żadnych przerw (w przeciwieństwie do zwykłych pigułek, przy których „odpoczywasz” tydzień między kolejnymi opakowaniami). Jeśli połkniesz minipigułkę np. 3 godziny później niż powinnaś, przez następne osiem dni zabezpieczaj się dodatkowo.

Jak określić dni płodne po porodzie?

Boję się, że nie jestem w stanie przestrzegać pór karmienia, by zabezpieczyć się przed ciążą. Nie chcę jednak sięgać po środki hormonalne i nie lubię prezerwatyw.

Sposób dla ciebie: Określ swoje dni płodne i unikaj podczas nich zbliżenia z partnerem.
Jak to działa: Jajeczkowanie następuje około 14 dnia przed miesiączką (może być jednak 2 dni wcześniej lub 2 dni później). Nie zawsze wypada to w połowie cyklu, bo długość jego pierwszej części często się zmienia. Zwiastunem jajeczkowania jest nagły, trwający trzy dni, wzrost temperatury o kilka kresek, np. z 36,6 do 37,2 °C (ale uwaga – to objaw zawodny). Pojawia się też śluz lub uczucie wilgotności w pochwie. Powrót płodności możesz również potwierdzić przy pomocy testu owulacyjnego (Clearplan) lub elektronicznego kalkulatora płodności (Persona). Kupisz je w aptece. Tak jak testy ciążowe, pozwalają one na wykrycie w próbce porannego moczu poziomu hormonów występujących jedynie podczas płodnych dni.

Zastrzyk antykoncepcyjny po porodzie

Mój synek ma pół roku, a następne maleństwo planujemy dopiero za dwa, trzy lata. Jestem mało systematyczna i na pewno będę zapominać o łykaniu pigułek.

Sposób dla Ciebie: Wypróbuj domięśniowy zastrzyk Depo-Provera.
Jak to działa: Dostaniesz zastrzyk z syntetycznym progesteronem. Uwalnia się on powoli, maksymalne stężenie pojawia się po 4-20 dniach. Czas działania jednej dawki trwa około 3 miesięcy. Pierwszy zastrzyk podaje się w ciągu 5 dni po normalnym krwawieniu miesiączkowym lub w 6-8 tygodniu po porodzie. Cena – to około 45 zł za strzykawkę z jedną dawką. Ale uwaga! Jeśli zastrzyk antykoncepcyjny spowoduje skutki uboczne (m.in. wzrost wagi, wzmożoną pobudliwość, bezsenność, depresję), będą one trwały przez cały okres działania hormonu, czyli 12 tygodni.

Antykoncepcja w połogu

Miesiąc temu urodziłam synka i czuję się bardzo dobrze. Potrzebuję skutecznej pigułki antykoncepcyjnej, którą można brać, karmiąc tak małe dziecko.

Sposób dla Ciebie: Nie istnieje! Nie ma antykoncepcji, którą można stosować w okresie połogu.
Jak to działa: Za wcześnie jeszcze, byś powróciła do współżycia. Nawet jeśli brakuje ci fizycznej bliskości z mężem, poczekaj do końca połogu, czyli minimum 6 tygodni. Twój organizm potrzebuje tego czasu na zregenerowanie sił. Poza tym masz wtedy gwarancję, że szwy po porodzie dobrze się zagoiły. Przed pierwszym zbliżeniem koniecznie idź na wizytę do ginekologa i upewnij się, że możesz zacząć współżyć. Dopiero gdy lekarz uzna, że twoje ciało wróciło do normy, pomyśl o najlepszym dla siebie sposobie zapobiegania ciąży.

Zobacz, jak ćwiczyć po ciąży:Doładuj
Przeładuj