Antykoncepcja po porodzie
fot. AdobeStock

Ciąża po ciąży: jak jej zapobiec? Przeczytaj o antykoncepcji po porodzie

Kolejna ciąża wkrótce po porodzie? Jeśli jesteś młodą mamą i chcesz zabezpieczyć się przed ciążą, wybierz najlepszą dla siebie metodę antykoncepcyjną.
Monika Karbarczyk
Antykoncepcja po porodzie
fot. AdobeStock

Czy karmienie piersią po porodzie jest dostateczną metodą antykoncepcji? Być może słyszałaś, że w okresie laktacji nie zajdziesz w ciążę. Ale nie zawsze tak musi być. Karmienie piersią może być rzeczywiście sposobem na zabezpieczenie się przed ciążą, ale tylko jeśli spełnisz ściśle określone i bardzo rygorystyczne warunki. Istnieje jednak wiele innych bezpiecznych dla ciebie i dziecka metod antykoncepcyjnych. Dowiedz się więcej!

Ciąża po ciąży - to możliwe!

Pamiętaj, by o antykoncepcji pomyśleć wcześniej, a nie dzień przed pierwszym zbliżeniem po porodzie. Płodność oczywiście nie powraca wraz z pojawieniem się dziecka. Jajniki zaczynają pracować mniej więcej po 6 tygodniach, ale zdarza się też, że dopiero po 6 miesiącach od narodzin dziecka. Określenie płodności w czasie karmienia piersią wcale nie jest łatwe... Jeśli więc chcesz zabezpieczyć się przed zbyt szybką ciążą, wybierz najlepszą dla ciebie metodę antykoncepcyjną.
Redakcja poleca: Co pyli w maju 2021: co uczula w połowie maja? [WIDEO]
Rodzice alergików już teraz zastanawiają się, co pyli w maju. Lista roślin, które pylą w maju, jest dość długa: są wśród nich drzewa i trawy, w powietrzu unoszą się też zarodniki grzybów. Na początku maja pyli głównie brzoza i dąb, w połowie maja zaczynają pylić trawy. Niektóre rośliny pylą na żółto, inne na zielono. Jeśli twoje dziecko ma katar sienny, suchy kaszel i swędzące oczy, koniecznie sprawdź, co pyli w maju.

Naturalna antykoncepcja po ciąży

Z powodu moich przekonań jestem przeciwniczką środków antykoncepcyjnych. Szukam naturalnej metody zabezpieczenia się przed ciążą.

Sposób dla ciebie: Wypróbuj metodę „laktacyjnego braku miesiączek” (w skrócie LAM).
Jak to działa: Stosuj wyłączne karmienie piersią dziecka – nie podawaj mu żadnych innych posiłków i nie dopajaj.
  • Przystawiaj dziecko do piersi co najmniej 6 razy na dobę.
  • Łącznie dziecko powinno spędzić przy piersi nie mniej niż 100 minut dziennie.
  • Przerwy między posiłkami nie mogą być dłuższe niż 6 godzin.
Ważne jest, by dziecko zawsze ssało intensywnie (a nie przysypiało przy piersi). Dzięki tej metodzie możesz odsunąć moment pojawienia się owulacji nawet do 6 miesięcy po porodzie. Wskaźnik zawodności tej metody wynosi 0,7 proc., czyli na 100 kobiet, które stosują ją przez rok, mniej niż jedna zachodzi w ciążę. Jednak by go osiągnąć, musisz rygorystycznie przestrzegać wszystkich warunków. Wystarczy, że przerwy między karmieniami będą dłuższe, malec będzie mniej jadł, a metoda może zawieść.
  [content:2_1044,0_24830,8_1047,0_25870:CMNews]

Pigułki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią

Przed porodem brałam pigułki antykoncepcyjne. To dla mnie najwygodniejsza metoda zabezpieczania się przed ciążą. Chciałabym do niej powrócić.

Sposób dla ciebie: Podczas karmienia piersią możesz brać tzw. minipigułkę – tabletkę jednoskładnikową z progesteronem.
Jak to działa: Minipigułka ma podwójne działanie: hamuje jajeczkowanie oraz zwiększa gęstość śluzu, który osłabia ruchliwość plemników. Musisz jednak przyjmować ją systematycznie, o stałej porze. Każdego dnia jeden proszek, bez żadnych przerw (w przeciwieństwie do zwykłych pigułek, przy których „odpoczywasz” tydzień między kolejnymi opakowaniami). Jeśli połkniesz minipigułkę np. 3 godziny później niż powinnaś, przez następne osiem dni zabezpieczaj się dodatkowo.

Jak określić dni płodne po porodzie?

Boję się, że nie jestem w stanie przestrzegać pór karmienia, by zabezpieczyć się przed ciążą. Nie chcę jednak sięgać po środki hormonalne i nie lubię prezerwatyw.
  Sposób dla ciebie: Określ swoje dni płodne i unikaj podczas nich zbliżenia z partnerem.
Jak to działa: Jajeczkowanie następuje około 14 dnia przed miesiączką (może być jednak 2 dni wcześniej lub 2 dni później). Nie zawsze wypada to w połowie cyklu, bo długość jego pierwszej części często się zmienia. Zwiastunem jajeczkowania jest nagły, trwający trzy dni, wzrost temperatury o kilka kresek, np. z 36,6 do 37,2 °C (ale uwaga – to objaw zawodny). Pojawia się też śluz lub uczucie wilgotności w pochwie. Powrót płodności możesz również potwierdzić przy pomocy testu owulacyjnego (Clearplan) lub elektronicznego kalkulatora płodności (Persona). Kupisz je w aptece. Tak jak testy ciążowe, pozwalają one na wykrycie w próbce porannego moczu poziomu hormonów występujących jedynie podczas płodnych dni.

Zastrzyk antykoncepcyjny po porodzie

Mój synek ma pół roku, a następne maleństwo planujemy dopiero za dwa, trzy lata. Jestem mało systematyczna i na pewno będę zapominać o łykaniu pigułek.

Sposób dla Ciebie: Wypróbuj domięśniowy zastrzyk Depo-Provera.
Jak to działa: Dostaniesz zastrzyk z syntetycznym progesteronem. Uwalnia się on powoli, maksymalne stężenie pojawia się po 4-20 dniach. Czas działania jednej dawki trwa około 3 miesięcy. Pierwszy zastrzyk podaje się w ciągu 5 dni po normalnym krwawieniu miesiączkowym lub w 6-8 tygodniu po porodzie. Cena – to około 45 zł za strzykawkę z jedną dawką. Ale uwaga! Jeśli zastrzyk antykoncepcyjny spowoduje skutki uboczne (m.in. wzrost wagi, wzmożoną pobudliwość, bezsenność, depresję), będą one trwały przez cały okres działania hormonu, czyli 12 tygodni.

Antykoncepcja w połogu

Miesiąc temu urodziłam synka i czuję się bardzo dobrze. Potrzebuję skutecznej pigułki antykoncepcyjnej, którą można brać, karmiąc tak małe dziecko.

Sposób dla Ciebie: Nie istnieje! Nie ma antykoncepcji, którą można stosować w okresie połogu.
Jak to działa: Za wcześnie jeszcze, byś powróciła do współżycia. Nawet jeśli brakuje ci fizycznej bliskości z mężem, poczekaj do końca połogu, czyli minimum 6 tygodni. Twój organizm potrzebuje tego czasu na zregenerowanie sił. Poza tym masz wtedy gwarancję, że szwy po porodzie dobrze się zagoiły. Przed pierwszym zbliżeniem koniecznie idź na wizytę do ginekologa i upewnij się, że możesz zacząć współżyć. Dopiero gdy lekarz uzna, że twoje ciało wróciło do normy, pomyśl o najlepszym dla siebie sposobie zapobiegania ciąży.

Antykoncepcja po drugiej ciąży

Urodziłam drugie dziecko i nie planuję już następnego. Potrzebuję solidnego, niekłopotliwego zabezpieczenia przed ciążą na jak najdłuższy okres.

Sposób dla ciebie: Poproś ginekologa o założenie wkładki hormonalnej Mirena.
Jak to działa: To mała wkładka ze zbiorniczkiem zawierającym progesteron, który uwalnia się stopniowo. Uniemożliwia ona zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka, hamuje też ruchliwość plemników i ich zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. Po roku stosowania będziesz miała wyraźnie mniej obfite miesiączki. Lekarze przepisują Mirenę kobietom, które już mają dzieci. Można ją założyć najwcześniej 6 tygodni po porodzie (najlepiej podczas miesiączki). Zabezpiecza przed ciążą na 5 lat. Nie wybieraj jej, jeśli cierpisz na stany zapalny dróg rodnych, masz bolesne i obfite krwawienia miesiączkowe. Zarówno założenie wkładki, jak i jej wyjęcie, musi odbywać się w gabinecie ginekologa.

Cena – to około 700 zł plus koszty zabiegu. Po założeniu musisz regularnie odwiedzać lekarza, by kontrolował, czy wszystko jest w porządku. Zgłoś się do niego po 6 tygodniach od założenia wkładki, a potem raz w roku. Pamiętaj, że organizm może nie przyjąć wkładki. Będziesz wtedy dość mocno krwawić.

Prezerwatywy po porodzie

Kilka tygodni temu rozpoczęliśmy z mężem współżycie po porodzie. Nie chcę przyjmować żadnych środków hormonalnych, dlatego stosujemy metodę stosunku przerywanego.

Sposób dla ciebie: Stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną, wybierzcie prezerwatywy.
Jak to działa: Prezerwatywy nie są w żaden sposób szkodliwe dla dziecka i możecie po nie sięgnąć w czasie pierwszych stosunków po porodzie. Są wygodne i dość skuteczne. Jeśli dokucza ci suchość w pochwie (to częsty problem młodych mam), wybierzcie te nawilżane. Dużą zaletą prezerwatyw jest to, że chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. To bardzo ważne po porodzie, gdyż drogi rodne kobiety są wtedy podatne na infekcje. Pamiętaj, by zwracać uwagę na ich okres ważności. Po terminie podanym przez producenta lateks może być bardziej podatny na uszkodzenia.

Wybieraj prezerwatywy sprawdzonych firm, w dobrych sklepach czy aptekach. Kupiona gdzieś w małym kiosku i źle przechowywana może cię po prostu zawieść. I pamiętaj – stosunek przerywany to fatalna metoda i bardzo zawodna. Po pierwsze – partner może nie zdążyć wycofać członka z pochwy, po drugie – jeszcze przed wytryskiem z prącia może wypłynąć kilka kropelek spermy z niewielką ilością plemników. A to już wystarczy, by doszło do zapłodnienia.
  [content:2_1330,1_4616,0_21595,0_22354:CMNews]

Antykoncepcja po porodzie - to ważne!

O tym warto wiedzieć, żeby nie zajść w ciążę zbyt szybko po porodzie:

Niepewna temperatura

Jeśli przed porodem byłaś zwolenniczką metody termicznej, na razie o niej zapomnij. W tym sposobie ważne jest dokładne poranne mierzenie ciepłoty ciała za pomocą termometru owulacyjnego i zapisywanie wyniku. Moment owulacji można rozpoznać po gwałtownym spadku temperatury (o kilka kresek) w środku cyklu, a potem ponownym wzroście. Proste? Na pewno. Ale młode mamy, które wstają do maleństwa w nocy, mają często zaburzenia temperatury podczas porannego mierzenia. Jej spadek wcale nie musi świadczyć o jajeczkowaniu! Wyniki są więc niewiarygodne, a ta metoda dla młodej mamy zawodna.

Sygnały alarmowe!

Kiedy tylko zauważysz u siebie jakieś skutki uboczne przyjmowania środków antykoncepcyjnych, natychmiast zgłoś się do lekarza. Mogą to być np. ostre bóle brzucha, zawroty głowy, nagła wysoka gorączka czy dziwna wydzielina z pochwy. Ginekolog zaproponuje ci inny sposób zabezpieczenia się przed ciążą.

Nieregularne miesiączki

Nawet jeśli nie masz miesiączki, możesz zajść w ciążę. Chociaż u większości młodych mam pierwsze jajeczkowanie pojawia się po pierwszej menstruacji, to u 10 kobiet na 100 – przed comiesięcznym krwawieniem. Poza tym, dopóki karmisz piersią, możesz mieć nieregularne miesiączki. To wcale nie oznacza, że dzieje się z tobą coś złego. Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym lub nieregularnie piersią, pierwszego cyklu miesiączkowego możesz się spodziewać przed upływem 3 miesiąca po porodzie. Gdy systematycznie przystawiasz malca do piersi, stanie się to później.

Odstaw estrogeny!

Podczas karmienia piersią w żadnym wypadku nie sięgaj po pigułki antykoncepcyjne, które zażywałaś przed ciążą. Zawarte w tych proszkach estrogeny przenikają do twojego mleka, a tą drogą bezpośrednio do organizmu dziecka, któremu mogą zaszkodzić. Na dodatek hormony te hamują produkcję mleka.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy