Ciąża po pigułkach? Tak, ale trzeba odczekać co najmniej dwa cykle miesiączkowe.
fot. Edipresse

Ciąża po pigułkach

Kiedy po odstawieniu tabletek hormonalnych można starać się o ciążę? Czy po takiej antykoncepcji grozi ciąża bliźniacza? Pytamy o to dr n.med. Renatę Jaczyńską, ginekolożkę z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
Ciąża po pigułkach? Tak, ale trzeba odczekać co najmniej dwa cykle miesiączkowe.
fot. Edipresse
Od kilku lat stosuję antykoncepcję hormonalną. Z partnerem podjęliśmy stwierdziliśmy, że już czas na dziecko. Kiedy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można zajść w ciążę? Czy po takiej antykoncepcji grozi ciąża bliźniacza?   Aneta z Gorzowa Wlkp.

Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Tak, ale nie od razu. Dobrze byłoby odczekać co najmniej dwa naturalne cykle miesiączkowe, zanim zaczniecie starać się o dziecko. W tym czasie można zastosować inne metody antykoncepcji – mechaniczne lub chemiczne.

Płodność po tabletkach antykoncepcyjnych

Płodność po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej jest taka sama jak przed jej rozpoczęciem. Dotyczy to kobiet, które wcześniej miały prawidłowe owulacyjne cykle miesiączkowe. Przyjmowanie w przeszłości tabletek antykoncepcyjnych nie wpływa na przebieg ciąży, porodu i stan noworodków.
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.

Antykoncepcja a ciąża bliźniacza

Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnej przyszłej mamie grozi ciąża bliźniacza? Cóż, nie ma wiarygodnych badań dowodzących, że po tabletkach antykoncepcyjnych jest prawdopodobieństwo pojawienia się ciąży mnogiej (jak rozpoznać i czego spodziewać się po ciąży mnogiej).

ZOBACZ TEŻ:  metody antykoncepcji do stosowania po porodzie 
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy