GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

A B C D E G K L Ł M N O P R S T W Z Ż Wszystkie

Ciąża pozamaciczna (ektopowa)

Ciąża pozamaciczna występuje wtedy, kiedy w ciągu siedmiu dni od zapłodnienia jajo nie dotrze do macicy i zaczyna się rozwijać w tym miejscu, do którego dotarło, najczęściej w jajowodzie (w bardzo rzadkich przypadkach jajo zagnieżdża się w jamie otrzewnej lub jajniku).

Test ciążowy jest pozytywny i zaczynają występować typowe dolegliwości początkowego okresu ciąży.

Przebieg
Jednak ciąża pozamaciczna nie ma szans na pełny rozwój, gdyż rozwijający się płód nie jest w stanie zapewnić sobie potrzebnej ilości substancji odżywczych oraz tlenu i pozbawiony jest ochrony, jaką zapewniłby mu mięsień macicy. W miarę jak ciąża się rozwija, jajowód ulega rozdęciu, czemu towarzyszy ból w dole brzucha. Między 6. a 12. tygodniem ciąży ściana jajowodu pęka, i następuje krwawienie. Momentowi pęknięcia towarzyszy silny ból w dole brzucha, czasem krótkie omdlenie. Pacjentka powinna być w takiej sytuacji natychmiast odwieziona do szpitala i poddana operacji. Niestety takiej ciąży nie da się uratować. Zwykle ciążę pozamaciczną rozpoznaje się przed upływem ósmego tygodnia ciąży, a często zanim kobieta się zorientuje, że jest w ciąży.

Objawy
Poniżej opisane objawy należy natychmiast zgłosić lekarzowi. Jeżeli badanie potwierdzi ciążę ektopową i szybko zostanie przeprowadzony zabieg, jest szansa na uratowanie jajowodu (który w najgorszym wypadku pęka i wtedy trzeba go usunąć w całości), a tym samym płodności kobiety.
Objawy, które powinny niepokoić to:
- silny, kolkowy ból w podbrzuszu, początkowo promieniujący po jednej stronie lub promieniujący na cały brzuch; ból może się nasilać w czasie oddawania stolca, kaszlu, ruchu,
- skurcze,
- słabość,
- krwawienie z pochwy,
- na skutek pęknięcia jajowodu obfite krwawienie, poprzedzone brunatnym plamieniem,
- nudności i wymioty (choć trudno je odróżnić od typowych porannych nudności),
- zawroty głowy lub uczucie słabości u wielu kobiet.

Kiedy lekarz może podejrzewać ciążę ektopową?
- gdy poprzednia ciąża była ciążą pozamaciczną,
- jeśli kobieta wielokrotnie usuwała ciąże,
- jeśli kobieta przeszła zapalenie w obrębie miednicy mniejszej,
- jeśli kobieta miała operacje brzuszne lub jajowodowe z pooperacyjnym bliznowaceniem,
- gdy niepomyślnie, z komplikacjami, kobieta przeszła podwiązanie jajowodów.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie