GRY
 
 

Od kiedy naprawdę ciąża jest przenoszona? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]

Przenoszona ciąża to coś, czego boją się wszystkie mamy. Jak jednak tłumaczy ginekolog, zazwyczaj boją się zupełnie niepotrzebnie, bo prawdziwie przenoszona ciąża zdarza się bardzo rzadko.

Zobacz inne z serii: GINEKOLOG O CIĄŻY: CO WARTO WIEDZIEĆ? (3)

Czy po 40. tygodniu ciąży już mówimy o ciąży przenoszonej? Okazuje się, że nie: 

– Problem z ciążą przenoszoną, tudzież przeterminowaną, jest taki, że to są bardzo płynne pojęcia – wyjaśnia dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. – One były ważne 15-20 lat temu, kiedy jeszcze nie byliśmy w stanie dokładnie obliczyć terminu porodu. W tamtych czasach bazowaliśmy wyłącznie na dacie ostatniej miesiączki, tymczasem to data, którą jest obarczona ryzykiem błędu. 

Zobacz także: Kalkulator terminu porodu 

Ekspert wyjaśnia, że współcześnie termin: ciąża przenoszona albo ciąża przeterminowana jest nadużywany.
– Dla mnie, jako lekarza, poród w terminie to taki poród, który odbywa się między 36.-38. tygodniem ciąży (w zależności od tego, którą definicję weźmiemy pod uwagę) do skończonego 42. tygodnia ciąży – tłumaczy dr Malinowski.

Minął termin porodu – i co teraz? 

– Jeśli mija termin porodu, lekarze zaczynają się bliżej przyglądać pacjentce, np. zlecać badania KTG. Po 7. dniu od wyznaczonego terminu porodu często kobieta jest przyjmowana do szpitala i może jej zostać zaproponowane wywołanie porodu – mówi dr Malinowski. – Bardzo rzadko się zdarza w dzisiejszych czasach, żeby po dwóch tygodniach od terminu porodu, obliczonego przez ginekologa, kobieta nie urodziła dziecka. 


Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu