edipresse.25148NWLRGB75.jpg
fot. Edipresse

Czy dziecko może zaplątać się w pępowinę?

Czy przyszła mama powinna się niepokoić, gdy dziecko w jej brzuchu jest wyjątkowo energiczne? Odpowiada ginekolog.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
edipresse.25148NWLRGB75.jpg
fot. Edipresse
Jestem w ciąży. Dziecko rusza się bardzo intensywnie, np. gdy się kąpię w wannie, to woda faluje wokół mojego brzucha, choć leżę spokojnie. Boję się, że mój synek zaplącze się w pępowinę. Słyszałam o takich przypadkach i porodach, które z powodu owinięcia się dziecka pępowiną kończyły się cesarkim cięciem. Czy takie ruchy dziecka w brzuchu mogą spowodować zaplątanie się w pępowinę i czy jest ono niebezpieczne dla dziecka? Maja

Proszę się nie martwić na zapas. Pępowina jest na tyle długa, że nawet płód w nią owinięty może sie bezpiecznie urodzić. Zresztą większość dzieci tak właśnie się rodzi! I nic się nie dzieje – zdrowe maluchy przychodzą na świat drogami natury.

Polecamy: Jak się rodzi dziecko?

Jednak jeśli dojdzie do ucisku pępowiny w czasie porodu, wtedy serce dziecka może zacząć wolniej bić (zwolnioną pracę serca słychać w czasie zapisu wykonywanego podczas badania KTG). Lekarze w takiej sytuacji podejmują decyzję o zakończeniu ciąży lub trwającego porodu cesarskim cięciem.

Przeczytaj: Kiedy robi się cesarskie cięcie?

Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy