Test dla kobiet w ciąży – sprawdź ryzyko alergii u dziecka

Skorzystaj z krótkiego kwestionariusza, by sprawdzić, czy twoje dziecko może znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka alergii.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

1. Jakie jest ryzyko rodzinne, że Twoje dziecko będzie miało alergię

Czy w waszej rodzinie występuje alergia?

dr Leszek Olchowik konsultacja medyczna: dr Leszek Olchowik
pediatra, alergolog, pulmonolog
Pracował wiele lat w Klinice Pediatrii i Alergologii Centrum Zdrowia Dziecka, dziś przyjmuje w przychodni dla Dzieci i Rodziców Tolek w Nowej Woli k. Warszawy.

INFORMACJE:  

Powyższy kwestionariusz w przybliżonym stopniu określa ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. Ostateczna ocena powinna należeć do Twojego lekarza.

 

Chociaż alergia jest zakodowana w genach, jednak to, czy się ujawni i jak będzie przebiegać, w dużej mierze zależy od rodziców, a przede wszystkim od stylu życia podczas ciąży oraz od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jeśli nawet nie uda się w 100% uchronić dziecka przed alergią, to jej przebieg może być lżejszy.

  • Ciąża a alergia. Styl życia podczas ciąży ma duży wpływ na to, czy dziecko będzie alergikiem. Alergeny przenikają do dziecka w życiu płodowym.
  • Papierosy w ciąży a alergia. Składniki dymu tytoniowego przenikają przez łożysko do płodu. Dla rozwijającego się organizmu dziecka są one szczególnie szkodliwe, gdyż zakłócają i opóźniają dojrzewanie płuc. Dzieci wychowywane w rodzinach, w których pali się papierosy, są zdecydowanie mniej odporne i częściej łapią infekcje.
  • Antybiotyki w ciąży a alergia. Czasem przyjmowanie antybiotyków w ciąży jest konieczne, jednak jeśli to możliwe, lepiej ich unikać. Naukowcy stwierdzili, że przyjmowanie antybiotyków w ciąży może mieć wpływ na wystąpienie u dziecka alergii.
  • Sposób odżywiania w ciąży a alergia. Sposób odżywiania w ciąży może mieć wpływ na to, czy dziecko będzie miało objawy alergii. Nie jedz produktów wysoko przetworzonych, zawierających sztuczne dodatki: barwniki, konserwanty, środki zapachowe, wzmacniacze smaku, jak glutaminian sodu. Chociaż nie ma jednoznacznych badań potwierdzających, że sztuczne dodatki zwiększają ryzyko alergii u dziecka, jednak mogą one powodować reakcje pseudalergiczne i niepotrzebnie obciążać układ pokarmowy.
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w czerwcu [WIDEO]
Alergia na pyłki może zepsuć wiosenne spacery. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć.
dr Leszek Olchowik
Konsultacja: dr Leszek Olchowik, pediatra, alergolog, pulmonolog

Pracował wiele lat w Klinice Pediatrii i Alergologii Centrum Zdrowia Dziecka, dziś przyjmuje w przychodni dla Dzieci i Rodziców Tolek w Nowej Woli k. Warszawy.

Popularne tematy