isr_ciaza_10.jpg
O ciąży

Seks w ciąży - do kiedy można się kochać? Czy seks w 3. trymestrze jest bezpieczny?

Do kiedy można uprawiać seks w ciąży? O ile ciąża przebiega prawidłowo, nie jest on na pewno zabroniony, a w pewnych sytuacjach wręcz jest wskazany. Przy wyborze odpowiedniej pozycji, jest to w pełni bezpieczne dla dziecka - a wtedy można się kochać nawet w ostatnim trymestrze.
Sylwia Niemczyk
Seks w ciąży - do kiedy można odbywać stosunki? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam, które nie chcą narazić dziecka na niebezpieczeństwo. Nawet w trzecim trymestrze seks nadal może być przyjemny i sprawi, że jeszcze bardziej zbliżycie się do siebie z partnerem. Wiele par aż do urodzenia dziecka czerpie przyjemność z seksu. To też być może ostatnia okazja do tego, aby kochać się bez lęku, że obudzicie dziecko... Warto to wykorzystać!

Spis treści:

Seks w ciąży - do kiedy można? 

Jeśli wszystko ze zdrowiem kobiety i ciążą jest w porządku, w ciąży można się kochać aż do samego porodu! Seks w 9. miesiącu ciąży uwalnia oksytocynę, czyli hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową. Z tego powodu czasem zaleca się przyszłym rodzicom odbycie stosunku, jeżeli poród się opóźnia, a oni są zmęczeni czekaniem.

Płyn nasienny zawiera prostaglandyny, mogące przyspieszać dojrzewanie szyjki macicy (nie obawiaj się, że stanie się to zbyt wcześnie – na taką ilość prostaglandyny, jaka znajduje się w spermie, szyjka macicy staje się wrażliwa dopiero po 38–39. tygodniu). Jednak seks w 9. miesiącu ciąży to tylko jedna z metod naturalnego wywołania porodu.

Współżycie w ciąży - do kiedy? Nawet do ostatniego trymestru

Wiele par obawia się, że seks w ostatnim trymestrze ciąży może wywołać przedwczesne skurcze porodowe. Rzeczywiście, może się tak zdarzyć, ale tylko wtedy, gdy dochodzi do ciążowych powikłań, np. odkleja się łożysko lub wtedy, kiedy spodziewacie się bliźniąt. W zdrowej pojedynczej ciąży nie ma mowy o przedwczesnym porodzie wywołanym stosunkiem seksualnym. Lekarze zazwyczaj nie zabraniają seksu przez całą ciążę, a nawet w ostatnich dniach przed terminem porodu.

Obawa przed wywołaniem porodu seksem lub krzywdą dziecka, nawet nie do końca uświadomiona, może być powodem do zaprzestania stosunków i unikania seksu w 3 trymestrze. Warto jednak pamiętać, że im bardziej udane życie seksualne w ciąży, tym bogatszy będzie związek, zarówno przed, jak i po narodzinach dziecka.

Dzięki udanemu pożyciu intymnemu może zostać zaspokojone pragnienie akceptacji i bezpieczeństwa, jakie odczuwa kobieta w ostatnich miesiącach przed porodem. Seks w ciąży może być źródłem przyjemności i rozluźnienia.

Jaka pozycja w 3. trymestrze jest najlepsza

Seks w ciąży dla niektórych par bywa dużym technicznym wyzwaniem ze względu na trudność dobrania odpowiedniej dla ciężarnej pozycji seksualnej. W 3. trymestrze warto zrezygnować z pozycji klasycznej – kobieta może odczuwać dyskomfort, a nawet ból, kiedy mężczyzna uciska swoim ciałem jej brzuch i piersi.

W 3 trymestrze poleca się seks:
  • w pozycji bocznej – kobieta opiera się plecami o klatkę piersiową mężczyzny i uginając nogę, ułatwia mu penetrację; mężczyzna może w tym czasie obejmować i pieścić jej piersi lub stymulować łechtaczkę;
  • w pozycji na jeźdźca – mężczyzna leży na plecach, partnerka siedzi na nim okrakiem, twarzą do niego; kobieta może kontrolować głębokość penetracji, a sama pozycja nie uciska jej brzucha;
  • w pozycji na jeźdźca odwróconej – partner leży na plecach, partnerka siedzi tyłem do niego, okrakiem; kobieta kontroluje penetrację, a mężczyzna pieści jej plecy i pośladki.
Warto wiedzieć: w ostatnich tygodniach ciąży pochwa jest wyraźnie ciaśniejsza. Dla mężczyzny może to być wyjątkowo przyjemne, ale kobieta może odczuwać lekki ból.

Seks w ciąży zagrożonej

Czasami, gdy lekarz uzna, że seks mógłby zagrozić utrzymaniu i przebiegowi zagrożonej ciąży, odradza współżycie. W takiej sytuacji możecie odnaleźć łączącą was bliskość m.in. poprzez:
  • przytulania lub masaż – starajcie się być kreatywni w wymyślaniu tego, co może wam zastąpić stosunek seksualny,
  • pieszczenie się nawzajem ustami, leżąc na boku naprzeciwko siebie; spokojne, powolne pieszczoty mogą sprawić wam prawdziwą satysfakcję,
  • odnajdowanie u partnera nieznanych dotąd stref erogennych, które zapewnią mu nowe doznania.

Wspólne głaskanie, muskanie się wargami i zmysłowe pieszczoty dłońmi mogą wam wynagrodzić brak penetracji

Czy seks w 3. trymestrze ciąży nie zaszkodzi dziecku?

Wielu mężczyzn odczuwa obawę, że seks na tak późnym etapie ciąży może zaszkodzić dziecku. To błędne przekonanie. Dziecko jest chronione przez wody płodowe i czop śluzowy. Jest absolutnie niemożliwe, by stosunek seksualny miał na nie jakikolwiek wpływ. Skurcze, jakie możesz odczuwać podczas orgazmu, dziecko odczuwa jako przyjemne kołysanie.

Jeżeli krępujesz się kochać z partnerem, a jednocześnie odczuwasz silny popęd seksualny, możesz spróbować zaspokoić się sama. Nie miej wyrzutów sumienia – przyjemność, jaką sobie sprawisz, spowoduje, że obudzą się twoje zmysły. Dzięki temu z większą odwagą pomyślisz o pieszczotach z partnerem.

Co robić, kiedy ciążowy brzuch przeszkadza w seksie

W 3. trymestrze ciąży duży brzuch może utrudniać kochanie się w wielu pozycjach. Wiele ciężarnych wstydzi się swojego pokaźnego już brzuszka, błędnie uważając, że są dla partnera nieatrakcyjne. Tak nie jest – mężczyźni najczęściej uwielbiają brzuch swojej ciężarnej partnerki. Zamiast zamartwiać się swoim wyglądem, potraktuj sprawę z poczuciem humoru.

Seks w ciąży - z prezerwatywą czy bez? 

Jeśli istnieje jakakolwiek szansa, że partner zakażony jest chorobą, która przenosi się drogą płciową - prezerwatywy należy stosować nawet w ciąży. Tego typu infekcje mogą spowodować problemy zdrowotne u dziecka, a także powikłania w trakcie porodu. Jeśli taka sytuacja ma miejsce - koniecznie przedyskutuj z lekarzem jak postępować, aby zachować bezpieczeństwo płodu. 

Jeśli jednak obydwoje z partnerem jesteście zdrowi, a ciąża przebiega prawidłowo - z prezerwatywy możecie oczywiście zrezygnować.

Jakie prezerwatywy w ciąży?

Przed użyciem prezerwatywy w ciąży należy dokładnie przeczytać ulotkę, jednak wszystkie z nich, które posiadają atesty i zostały przetestowane, są w pełni bezpieczne dla dziecka i mamy - nawet te ze środkiem plemnikobójczym. Środki plemnikobójcze nie mają już żadnego wpływu na zagnieżdżony w macicy zarodek, czyli płód. Jeśli przed ciążą nie doskwierały ci żadne reakcje alergiczne po użyciu danego typu prezerwatyw - możesz nadal używać ich spokojnie w ciąży. Jeśli jednak masz jakiekolwiek obawy - skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Seks w ciąży – film
Czy aktywność seksualna jest wskazana w ciąży? Poznaj przeciwwskazania do seksu w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 41 głosy

Popularne tematy