isr_ciaza_10.jpg

Seks w ciąży (3 trymestr): czy można się kochać, do kiedy, w jakich pozycjach

Seks w ciąży w 3 trymestrze, o ile ciąża przebiega prawidłowo, nie jest zabroniony, a w pewnych sytuacjach wręcz jest wskazany. Sprawdź, jaka pozycja w 3 trymestrze jest najwygodniejsza i bezpieczna dla dziecka.
Sylwia Niemczyk
isr_ciaza_10.jpg
Seks w ciąży w 3 trymestrze może być przyjemny i sprawi, że jeszcze bardziej zbliżycie się do siebie z partnerem. Wiele par aż do urodzenia dziecka czerpie przyjemność z seksu. To też być może ostatnia okazja do tego, aby kochać się bez nasłuchiwania płaczu dziecka... Warto to wykorzystać!

Spis treści:

Współżycie w ciąży: 3 trymestr

Wiele par obawia się, że seks w 9. miesiącu ciąży może wywołać przedwczesne skurcze porodowe. Rzeczywiście, może się tak zdarzyć, ale tylko wtedy, gdy dochodzi do ciążowych powikłań, np. odkleja się łożysko lub wtedy, kiedy spodziewacie się bliźniąt. W zdrowej pojedynczej ciąży nie ma mowy o przedwczesnym porodzie wywołanym stosunkiem seksualnym. Lekarze zazwyczaj nie zabraniają seksu przez całą ciążę, a nawet w ostatnich dniach przed terminem porodu.

Obawa przed porodem lub krzywdą dziecka, nawet nie do końca uświadomiona, może być powodem do zaprzestania stosunków i unikania seksu w 3 trymestrze. Warto jednak pamiętać, że im bardziej udane życie seksualne w ciąży, tym bogatszy będzie związek, zarówno przed, jak i po narodzinach dziecka.

Dzięki udanemu pożyciu intymnemu może zostać zaspokojone pragnienie akceptacji i bezpieczeństwa, jakie odczuwa kobieta w ostatnich miesiącach przed porodem. Seks w ciąży może być źródłem przyjemności i rozluźnienia.
Redakcja poleca: 9 zdań, których lepiej nie mówić ciężarnej [WIDEO]
Zobacz, jakich jest 9 zdań, których nie chce słyszeć ciężarna w 3. trymestrze ciąży. Dodatkowo - propozycje zabawnych odpowiedzi przyszłych mam.

Do kiedy można się kochać w ciąży

Jeśli wszystko ze zdrowiem kobiety i ciążą jest w porządku, w ciąży można się kochać aż do samego porodu! Seks w 9. miesiącu ciąży uwalnia oksytocynę, czyli hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową. Z tego powodu czasem zaleca się przyszłym rodzicom odbycie stosunku, jeżeli poród się opóźnia, a oni są zmęczeni czekaniem.

Płyn nasienny zawiera prostaglandyny, mogące przyspieszać dojrzewanie szyjki macicy (nie obawiaj się, że stanie się to zbyt wcześnie – na taką ilość prostaglandyny, jaka znajduje się w spermie, szyjka macicy staje się wrażliwa dopiero po 38–39. tygodniu). Jednak seks w 9. miesiącu ciąży to tylko jedna z metod naturalnego wywołania porodu.

Jaka pozycja w 3 trymestrze jest najlepsza

Seks przed porodem dla niektórych par bywa dużym technicznym wyzwaniem, dlatego warto zrezygnować z pozycji klasycznej – kobieta może odczuwać dyskomfort, a nawet ból, kiedy mężczyzna uciska swoim ciałem jej brzuch i piersi.

W 3 trymestrze poleca się seks:
  • w pozycji bocznej – kobieta opiera się plecami o klatkę piersiową mężczyzny i uginając nogę, ułatwia mu penetrację; mężczyzna może w tym czasie obejmować i pieścić jej piersi lub stymulować łechtaczkę;
  • w pozycji na jeźdźca – mężczyzna leży na plecach, partnerka siedzi na nim okrakiem, twarzą do niego; kobieta może kontrolować głębokość penetracji, a sama pozycja nie uciska jej brzucha;
  • w pozycji na jeźdźca odwróconej – partner leży na plecach, partnerka siedzi tyłem do niego, okrakiem; kobieta kontroluje penetrację, a mężczyzna pieści jej plecy i pośladki.
Warto wiedzieć: w ostatnich tygodniach ciąży pochwa jest wyraźnie ciaśniejsza. Dla mężczyzny może to być wyjątkowo przyjemne, ale kobieta może odczuwać lekki ból.

Współżycie w ciąży – kiedy jest niezalecane i co robić

Czasami, gdy lekarz uzna, że seks mógłby zagrozić utrzymaniu i przebiegowi ciąży, odradza współżycie. W takiej sytuacji możecie odnaleźć łączącą was bliskość m.in. poprzez:
  • przytulania lub masaż – starajcie się być kreatywni w wymyślaniu tego, co może wam zastąpić stosunek seksualny,
  • pieszczenie się nawzajem ustami, leżąc na boku naprzeciwko siebie; spokojne, powolne pieszczoty mogą sprawić wam prawdziwą satysfakcję,
  • odnajdowanie u partnera nieznanych dotąd stref erogennych, które zapewnią mu nowe doznania.

Wspólne głaskanie, muskanie się wargami i zmysłowe pieszczoty dłońmi mogą wam wynagrodzić brak penetracji. Jednak, jeżeli odczuwacie pożądanie, nie musicie rezygnować ze współżycia, nawet z uprawiania seksu w 9. miesiącu ciąży.

Czy seks w 3 trymestrze ciąży nie zaszkodzi dziecku?

Wielu mężczyzna odczuwa obawę, że seks na tak późnym etapie ciąży może zaszkodzić dziecku. To błędne przekonanie. Dziecko jest chronione przez wody płodowe i czop śluzowy. Jest absolutnie niemożliwe, by stosunek seksualny miał na nie jakikolwiek wpływ. Skurcze, jakie możesz odczuwać podczas orgazmu, dziecko odczuwa jako przyjemne kołysanie.

Jeżeli krępujesz się kochać z partnerem, a jednocześnie odczuwasz silny popęd seksualny, możesz spróbować zaspokoić się sama. Nie miej wyrzutów sumienia – przyjemność, jaką sobie sprawisz spowoduje, że obudzą się twoje zmysły. Dzięki temu z większą odwagą pomyślisz o pieszczotach z partnerem.

Co robić, kiedy ciążowy brzuch przeszkadza w seksie

W 3 trymestrze ciąży duży brzuch może utrudniać kochanie się w wielu pozycjach. Wiele ciężarnych wstydzi się swojego pokaźnego już brzuszka, błędnie uważając, że są dla partnera nieatrakcyjne. Tak nie jest – mężczyźni najczęściej uwielbiają brzuch swojej ciężarnej partnerki. Zamiast zamartwiać się swoim wyglądem, potraktuj sprawę z poczuciem humoru.

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 41 głosy

Zobacz także

Popularne tematy