seks w 3.trymestrze ciąży
fot. AdobeStock

Jak się kochać w 3. trymestrze ciąży?

Większość kobiet w końcówce ciąży szuka w seksie czułości i bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak kochać się w 3. trymestrze i jak uatrakcyjnić relacje intymne z partnerem.
Sylwia Niemczyk
seks w 3.trymestrze ciąży
fot. AdobeStock
Zmęczona, opuchnięta, bez ochoty na seks (a już na pewno na kochanie się w 9 miesiącu ciąży) i skupiona tylko na zbliżającym się porodzie. To najczęstszy obraz kobiety w 3 trymestrze ciąży. Ale nie  zawsze prawdziwy - wiele par aż do urodzenia dziecka czerpie przyjemność z seksu. Pod koniec ciąży miłość fizyczna może was jeszcze bardziej zbliżyć. Podpowiadamy, jak to osiągnąć!

Można, czy nie można się kochać?

Wiele par obawia się, że seks w 9. miesiącu ciąży może wywołać przedwczesne skurcze porodowe. Rzeczywiście, może się tak zdarzyć, ale tylko wtedy, gdy dochodzi do ciążowych powikłań, np. odkleja się łożysko lub wtedy, kiedy spodziewacie się bliźniąt. W zdrowej ciąży nie ma mowy o przedwczesnym porodzie wywołanym stosunkiem seksualnym. Lekarze zazwyczaj nie zabraniają seksu nawet w ostatnich dniach przed terminem porodu.


Nie rezygnuj ze współżycia!

Obawa przed porodem lub krzywdą dziecka, nawet nie do końca uświadomiona, może być powodem do zaprzestania stosunków i unikania seksu. Warto jednak pamiętać, że im bardziej udane życie seksualne w ciąży, tym bogatszy będzie związek, zarówno przed, jak i po narodzinach dziecka.

Dzięki udanemu pożyciu intymnemu może zostać zaspokojone pragnienie akceptacji i bezpieczeństwa, jakie odczuwa kobieta w ostatnich miesiącach przed porodem. Seks w ciąży może być źródłem przyjemności i rozluźnienia.

Czy można uprawiać seks tuż przed porodem?

Seks w 9. miesiącu ciąży uwalnia oksytocynę, czyli hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową. Z tego powodu czasem zaleca się przyszłym rodzicom odbycie stosunku, jeżeli poród się opóźnia, a oni są zmęczeni czekaniem.

Płyn nasienny zawiera prostaglandyny, mogące przyspieszać dojrzewanie szyjki macicy (nie obawiaj się, że stanie się to zbyt wcześnie – na taką ilość prostaglandyny, jaka znajduje się w spermie, szyjka macicy staje się wrażliwa dopiero po 38–39 tygodniu). Jednak seks w 9. miesiącu ciąży to tylko jedna z metod naturalnego wywołania porodu.
 

Co robić, jeśli lekarz zaleca wstrzemięźliwość?

W takiej sytuacji możecie odnaleźć łączącą was bliskość m.in. poprzez:
  • przytulania lub masaż - starajcie się być kreatywni w wymyślaniu tego, co może wam zastąpić stosunek seksualny;
  • pieszczenie się nawzajem ustami, leżąc na boku naprzeciwko siebie; spokojne, powolne pieszczoty mogą sprawić wam prawdziwą satysfakcję;
  • odnajdowanie u partnera nieznanych dotąd stref erogennych, które zapewnią mu nowe doznania.
 
Wspólne głaskanie, muskanie się wargami i zmysłowe pieszczoty dłońmi mogą wam wynagrodzić brak penetracji. Jednak, jeżeli odczuwacie pożądanie, nie musicie rezygnować ze współżycia, nawet z uprawiania seksu w 9. miesiącu ciąży.

Czy seks w 3 trymestrze ciąży nie zaszkodzi dziecku?

Wielu mężczyzna odczuwa obawę, że seks na tak poźnym etapie ciąży może zaszkodzić dziecku. To błędne przekonanie. Dziecko jest chronione przez wody płodowe i czop śluzowy. Jest absolutnie niemożliwe, by stosunek seksualny miał na nie jakikolwiek wpływ. Skurcze, jakie możesz odczuwać podczas orgazmu, dziecko odczuwa jako przyjemne kołysanie.

Jeżeli krępujesz się kochać z partnerem, a jednocześnie odczuwasz silny popęd seksualny, możesz spróbować zaspokoić się sama. Nie miej wyrzutów sumienia – przyjemność, jaką sobie sprawisz spowoduje, że obudzą się twoje zmysły. Dzięki temu z większą odwagą pomyślisz o pieszczotach z partnerem.

Co robić, kiedy ciążowy brzuch przeszkadza w seksie?

W 3 trymestrze ciąży duży brzuch może utrudniać kochanie się w wielu pozycjach. Wiele ciężarnych wstydzi się swojego pokaźnego już brzuszka, błędnie uważając, że są dla partnera nieatrakcyjne. Tak nie jest – mężczyźni najczęściej uwielbiają brzuch swojej ciężarnej partnerki. Zamiast zamartwiać się swoim wyglądem, potraktuj sprawę z poczuciem humoru.

Jakie są najlepsze pozycje seksualne na 3 trymestr?

Seks przed porodem dla niektórych par bywa dużym technicznym wyzwaniem, dlatego warto:
  • zrezygnować z pozycji klasycznej – kobieta może odczuwać dyskomfort, a nawet ból, kiedy mężczyzna uciska swoim ciałem jej brzuch i piersi;
  • kochać się w pozycji bocznej – kobieta opiera się plecami o klatkę piersiową mężczyzny i uginając nogę, ułatwia mu penetrację; mężczyzna może w tym czasie obejmować i pieścić jej piersi lub stymulować łechtaczkę;
  • wybrać pozycję na jeźdźca – mężczyzna leży na plecach, partnerka siedzi na nim okrakiem, twarzą do niego; kobieta może kontrolować głębokość penetracji, a sama pozycja nie uciska jej brzucha;
  • kochać się w pozycji na jeźdźca odwróconej – partner leży na plecach, partnerka siedzi tyłem do niego, okrakiem; kobieta kontroluje penetrację, a mężczyzna pieści jej plecy i pośladki.
Warto wiedzieć: w ostatnich tygodniach ciąży pochwa jest wyraźnie ciaśniejsza. Dla mężczyzny może to być wyjątkowo przyjemne, ale kobieta może odczuwać lekki ból.
 

 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Ciążowe zakupy