GRY
 
 

Seks w 3 trymestrze ciąży

W 3 trymestrze ciąży fizyczna bliskość z partnerem nabiera nowego znaczenia. Większość kobiet w seksie szuka teraz – zamiast ekstazy – czułości i bezpieczeństwa. Podpowiadamy, dlaczego właśnie teraz warto uatrakcyjnić swoje nocne życie.

seks-w-ciazy-pozycje-seksualne
fot. Fotolia
Spocona, zmęczona, bez ochoty na seks (a już na pewno na seks w 9 miesiącu ciąży), bo myśląca tylko o zbliżającym się porodzie – to najczęstszy obraz kobiety w trzecim trymestrze ciąży. Nie musisz taka być, jeśli np. w ostatnim trymestrze ciąży większość obowiązków scedujesz na partnera. A on z pewnością z chęcią będzie dźwigać zakupy i myć podłogę, jeśli dzięki temu ty będziesz miała więcej siły na wieczorny seks. A najbliższe miesiące mogą być pełne uniesień. W 3 trymestrze ciąży miłość fizyczna może was do siebie jeszcze bardziej zbliżyć i sprawić, że będziecie przeżywać jeśli nie swój najlepszy, to co najmniej niezwykły seks i to nawet w 9. miesiącu ciąży.

Zobacz też:
Seks w ciąży (FILM) – psycholog Adriana Klos opowiada, jakie znaczenie ma teraz dla ciebie i męża miłość fizyczna.

Seks w 8. i 9. miesiącu ciąży: do kiedy można się kochać?

Wiele par obawia się, że seks w 9. miesiącu ciąży może wywołać przedwczesne skurcze porodowe. Rzeczywiście, może się tak zdarzyć, ale tylko w przypadku, kiedy w ciąży pojawiają się powikłania np. odklejenie się łożyska lub wtedy, kiedy spodziewacie się bliźniąt. W przypadku zdrowej ciąży nie ma mowy o przedwczesnym porodzie wywołanym stosunkiem seksualnym. Lekarze zazwyczaj nie zabraniają seksu nawet w ostatnich dniach przed terminem porodu.

Często jednak wasza obawa przed porodem lub krzywdą dziecka, nawet podświadoma i zupełnie irracjonalna, może być powodem do zaprzestania stosunków i unikania seksu. Pamiętajcie, że im bardziej udane życie seksualne w ciąży, tym bogatszy będzie wasz związek, zarówno przed, jak i po narodzinach dziecka. Pragnienie akceptacji i bezpieczeństwa, jakie odczuwa kobieta w ostatnich miesiącach ciąży, może zostać zaspokojone właśnie dzięki udanemu pożyciu intymnemu. A seks w 9. miesiącu ciąży będzie źródłem przyjemności i rozluźnienia.
UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Mamotoja.pl do białej listy w Adblock.   
Redakcja poleca: Jak zmienia się wrażliwość łechtaczki w ciąży? - film
Czy wiesz, że seks w ciąży może być znacznie przyjemniejszy? Zastanawiasz się dlaczego? Sprawdź, co jak to tłumaczy ginekolog.

Czy wolno uprawiać seks tuż przed porodem?

Seks w 9. miesiącu ciąży uwalnia oksytocynę, czyli hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową. Z tego powodu czasem zaleca się przyszłym rodzicom odbycie stosunku, jeśli poród się opóźnia, a oni są zmęczeni czekaniem. Płyn nasienny zawiera prostaglandyny, które czasami mogą przyspieszać dojrzewanie szyjki macicy (nie obawiaj się, że stanie się to zbyt wcześnie – na taką ilość prostaglandyny, jaka znajduje się w spermie, szyjka macicy staje się wrażliwa dopiero po 38.-39. tygodniu prawidłowo rozwijającej się ciąży). Jednak seks w 9. miesiącu ciąży to tylko jedna z metod naturalnego wywołania porodu – jak przyspieszyć poród - poznaj 4 bezpieczne sposoby.

Jeśli nie wolno seksu w 3 trymestrze - co zamiast?

Jeśli odczuwasz spadek pożądania, możecie odnaleźć łączącą was bliskość m.in.:
  • podczas przytulania lub masażu. Starajcie się być kreatywni w wymyślaniu tego, co może wam zastąpić stosunek seksualny.
  • nawzajem pieszcząc się ustami, leżąc na boku naprzeciwko siebie. Spokojne, powolne pieszczoty mogą sprawić wam prawdziwą satysfakcję.
  • szukając i odnajdując u partnera nieznane dotąd strefy erogenne, które zapewnią mu nowe doznania.
Wspólne głaskanie, muskanie się wargami i zmysłowe pieszczoty dłońmi mogą wam wynagrodzić brak penetracji. Jednak, jeżeli odczuwacie pożądanie, nie musicie rezygnować ze współżycia, nawet z uprawiania seksu w 9. miesiącu ciąży.

Czy seks w 3 trymestrze ciąży nie zaszkodzi?

Zastanawiasz się, co twój mężczyzna myśli o seksie w ciąży? Często w tym okresie rodzi się obawa – zupełnie niesłuszna, że częste stosunki i orgazm mogą zaszkodzić dziecku. Pamiętajcie, że malec jest chroniony przez wody płodowe oraz czop śluzowy i jest absolutnie niemożliwe, by stosunek seksualny miał na niego jakikolwiek wpływ. Skurcze, jakie możesz odczuwać podczas orgazmu, dziecko odczuwa jako przyjemne kołysanie. Jeżeli krępujesz się kochać z partnerem, a jednocześnie odczuwasz silny popęd seksualny, możesz spróbować zaspokoić się sama. Nie miej wyrzutów sumienia – przyjemność, jaką sprawisz sama sobie spowoduje, że obudzą się twoje zmysły i dzięki temu, być może z większą odwagą pomyślisz o pieszczotach z partnerem.

Co robić, kiedy ciążowy brzuch przeszkadza w seksie?

Jednym z głównych problemów wielu par w 3 trymestrze ciąży jest duży brzuch, który może utrudniać kochanie się w wielu pozycjach. Seks w 9 miesiącu ciąży, dla niektórych par bywa dużym technicznym wyzwaniem. Z pewnością warto zrezygnować na kilka tygodni z pozycji klasycznej – kobieta może odczuwać dyskomfort, a nawet ból, kiedy mężczyzna uciska swoim ciałem jej brzuch i piersi. Możecie pozostać przy pozycji bocznej, kiedy kobieta opiera się plecami o klatkę piersiową mężczyzny i uginając nogę, ułatwia mu penetrację. Mężczyzna może w tym czasie obejmować i pieścić jej piersi lub stymulować łechtaczkę.

Jakie są najlepsze pozycje seksualne w 3 trymestrze?

Odpowiednia w tym czasie będzie pozycja, w której kobieta siedzi na biodrach partnera. Zaletą tej pozycji jest to, że kobieta, odchylając się nieco do tyłu i opierając się na wyprostowanych dłoniach, może kontrolować głębokość penetracji. W ostatnich tygodniach ciąży pochwa jest wyraźnie ciaśniejsza i choć dla mężczyzny może to być wyjątkowo przyjemne, kobieta może odczuwać lekki ból. Wiele kobiet wstydzi się swojego pokaźnego już brzuszka, uważając, że partner postrzega je, jako nieatrakcyjne. Tak nie jest – mężczyźni najczęściej uwielbiają brzuch swojej ciężarnej partnerki. Zamiast zamartwiać się swoim wyglądem, potraktuj sprawę z poczuciem humoru.

Przeczytaj także:  
Doładuj
Przeładuj