Jak się kochać w 3. trymestrze ciąży?

Pod koniec ciąży fizyczna bliskość z partnerem nabiera nowego znaczenia. Większość kobiet w seksie szuka teraz czułości i bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak długo się można kochać i dlaczego właśnie teraz warto uatrakcyjnić nocne życie.
Sylwia Niemczyk
seks-w-ciazy-pozycje-seksualne
fot. Fotolia
Spocona, zmęczona, bez ochoty na seks (a już na pewno na seks w 9 miesiącu ciąży) i skupiona tylko na zbliżającym się porodzie. To najczęstszy obraz kobiety w 3 trymestrze ciąży. Nie musisz taka być, jeśli większość obowiązków scedujesz na partnera. Pod koniec ciąży miłość fizyczna może was jeszcze bardziej zbliżyć.

Do kiedy można się kochać?


Wiele par obawia się, że seks w 9. miesiącu ciąży może wywołać przedwczesne skurcze porodowe. Rzeczywiście, może się tak zdarzyć, ale tylko wtedy, gdy dochodzi do ciążowych powikłań, np. odkleja się łożysko lub wtedy, kiedy spodziewacie się bliźniąt. W zdrowej ciąży nie ma mowy o przedwczesnym porodzie wywołanym stosunkiem seksualnym. Lekarze zazwyczaj nie zabraniają seksu nawet w ostatnich dniach przed terminem porodu.


Dlaczego nie warto rezygnować ze współżycia?

Obawa przed porodem lub krzywdą dziecka, nawet podświadoma i zupełnie irracjonalna, może być powodem do zaprzestania stosunków i unikania seksu. Im bardziej udane życie seksualne w ciąży, tym bogatszy będzie związek, zarówno przed, jak i po narodzinach dziecka. Dzięki udanemu pożyciu intymnemu może zostać zaspokojone pragnienie akceptacji i bezpieczeństwa, jakie odczuwa kobieta w ostatnich miesiącach ciąży. Seks w ciąży może być źródłem przyjemności i rozluźnienia.

Czy można uprawiać seks tuż przed porodem?

Seks w 9. miesiącu ciąży uwalnia oksytocynę, czyli hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową. Z tego powodu czasem zaleca się przyszłym rodzicom odbycie stosunku, jeśli poród się opóźnia, a oni są zmęczeni czekaniem. Płyn nasienny zawiera prostaglandyny, które mogą przyspieszać dojrzewanie szyjki macicy (nie obawiaj się, że stanie się to zbyt wcześnie – na taką ilość prostaglandyny, jaka znajduje się w spermie, szyjka macicy staje się wrażliwa dopiero po 38–39 tygodniu). Jednak seks w 9. miesiącu ciąży to tylko jedna z metod naturalnego wywołania porodu.
 

Co robić, jeśli lekarz zaleca wstrzemięźliwość?

Jeśli odczuwasz spadek pożądania, możecie odnaleźć łączącą was bliskość m.in.:
  • podczas przytulania lub masażu. Starajcie się być kreatywni w wymyślaniu tego, co może wam zastąpić stosunek seksualny.
  • nawzajem pieszcząc się ustami, leżąc na boku naprzeciwko siebie. Spokojne, powolne pieszczoty mogą sprawić wam prawdziwą satysfakcję.
  • szukając i odnajdując u partnera nieznane dotąd strefy erogenne, które zapewnią mu nowe doznania.
Wspólne głaskanie, muskanie się wargami i zmysłowe pieszczoty dłońmi mogą wam wynagrodzić brak penetracji. Jednak, jeżeli odczuwacie pożądanie, nie musicie rezygnować ze współżycia, nawet z uprawiania seksu w 9. miesiącu ciąży.

Czy seks w 3 trymestrze ciąży nie zaszkodzi?

Zastanawiasz się, co mężczyźni myśl o seksie w ciąży? Często w tym okresie rodzi się obawa – zupełnie niesłuszna, że częste stosunki i orgazm mogą zaszkodzić dziecku. Dziecko jest chronione przez wody płodowe i czop śluzowy. Jest absolutnie niemożliwe, by stosunek seksualny miał na niego jakikolwiek wpływ. Skurcze, jakie możesz odczuwać podczas orgazmu, dziecko odczuwa jako przyjemne kołysanie. Jeżeli krępujesz się kochać z partnerem, a jednocześnie odczuwasz silny popęd seksualny, możesz spróbować zaspokoić się sama. Nie miej wyrzutów sumienia – przyjemność, jaką sobie sprawiszspowoduje, że obudzą się twoje zmysły. Dzięki temu z większą odwagą pomyślisz o pieszczotach z partnerem.

Co robić, kiedy ciążowy brzuch przeszkadza w seksie?

W 3 trymestrze ciąży duży brzuch może utrudniać kochanie się w wielu pozycjach. Wiele ciężarnych wstydzi się swojego pokaźnego już brzuszka, uważając, że partner postrzega je, jako nieatrakcyjne. Tak nie jest – mężczyźni najczęściej uwielbiają brzuch swojej ciężarnej partnerki. Zamiast zamartwiać się swoim wyglądem, potraktuj sprawę z poczuciem humoru.


Jakie są najlepsze pozycje seksualne na 3 trymestr?

Seks przed porodem dla niektórych par bywa dużym technicznym wyzwaniem:
  • Warto zrezygnować z pozycji klasycznej – kobieta może odczuwać dyskomfort, a nawet ból, kiedy mężczyzna uciska swoim ciałem jej brzuch i piersi.
  • Możecie pozostać przy pozycji bocznej – kiedy kobieta opiera się plecami o klatkę piersiową mężczyzny i uginając nogę, ułatwia mu penetrację. Mężczyzna może w tym czasie obejmować i pieścić jej piersi lub stymulować łechtaczkę.
  • Odpowiednia w tym czasie będzie pozycja, w której kobieta siedzi na biodrach partnera – odchylając się nieco do tyłu i opierając na wyprostowanych dłoniach, możesz kontrolować głębokość penetracji.
     
Warto wiedzieć: w ostatnich tygodniach ciąży pochwa jest wyraźnie ciaśniejsza. Dla mężczyzny może to być wyjątkowo przyjemne, ale kobieta może odczuwać lekki ból.
 
Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Objawy ciąży

Badania przyszłej mamy