GRY
 
 

Seksowne 9 miesięcy

Będąc w ciąży, nie musisz – z obawy o dziecko – przestać o siebie dbać. Wręcz przeciwnie. Powinnaś jedynie pamiętać, że niektóre zabiegi są teraz dla ciebie niewskazane, a inne wręcz zabronione. Podpowiadamy, czego trzeba się wystrzegać, a co jest bezpieczne dla ciebie i twojego dziecka.

ciąża, uroda w ciąży, relaks w ciąży
fot. Fotolia

Ciężarne kobiety mają w sobie tyle seksapilu! Często jednak rezygnują z ulubionych kosmetyków, zabiegów, a także aktywności sportowych, które uwielbiają. Z obawy, że mogłyby zaszkodzić sobie lub dziecku. Tymczasem regularna pielęgnacja jest jak najbardziej wskazana, szczególnie jeśli pod wpływem zmian hormonalnych pojawiają się przebarwienia, trądzik lub rozstępy. A przecież można temu zaradzić. Na rynku jest coraz więcej kosmetyków przeznaczonych właśnie dla kobiet w ciąży, a w gabinetach kosmetycznych oferowane są specjalne zabiegi dla przyszłych mam. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poradź się dermatologa, a on na pewno dobierze dla ciebie skuteczną i bezpieczną pielęgnację. Z lekarzem prowadzącym porozmawiaj też o możliwości uprawiania sportu – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a ty czujesz się dobrze, ruch jest nie tylko dozwolony, ale wręcz wskazany. Sprawdź, czy w pobliskim klubie sportowym są zajęcia dla ciężarnych – w tej chwili to wcale nie jest rzadkość.

Dowiedz się więcej na temat tego, czy w czasie ciąży można uprawiać sport.

Pomocy, mam trądzik!

Pod wpływem hormonów twoja cera może stać się tłusta i trądzikowa. – Rozrost gruczołów łojowych czasem jest przyczyną trądziku, który rozpoczyna się w trzecim miesiącu ciąży, a ustępuje po porodzie – tłumaczy Iwona Marycz-Langner, dermatolog z Kliniki Kosmetyki i Medycyny Estetycznej K&K w Waszawie. – Leczenie należy prowadzić ostrożnie, unikać stosowania leków, które mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. Należą do nich m.in. leki hormonalne (estrogen, flutamid, spironolakton, retinoidy), a także antybiotyki (doksycykliny, minocykliny, tetracykliny). Kobiety ciężarne i karmiące mogą jedynie stosować preparaty do miejscowego smarowania. Mogą to być niektóre antybiotyki, takie jak erytromycyna, klindamycyna oraz mupirocyn – tłumaczy Iwona Marycz-Langner. Marcin Ambroziak, lekarz medycyny estetycznej z kliniki Estederm w Warszawie, poleca swoim ciężarnym pacjentkom lek na trądzik z przełomu XIX i XX wieku wymyślony dla wiedeńskiej primabaleriny i nazwany od jej nazwiska papką Panny Kummerfeld. Emulsja przygotowana jest z siarki i wody wapiennej. – Poza tym przepisuję antybiotyki do stosowania miejscowego i nadtlenek benzoilu, które są dozwolone, a niektóre dostępne bez recepty – tłumaczy Marcin Ambroziak.
Redakcja poleca: Jak się malować w ciąży?
Kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style, Izabela Czernuszczyk, podpowiada, jak robić makijaż w ciąży, żeby był bezpieczny i naturalny.

Piling? Tak, ale łagodny

W walce z trądzikiem możesz się wesprzeć preparatami zawierającymi niskie stężenia kwasów owocowych oraz delikatnymi pilingami. Za bezpieczne preparaty lekarze uznają także kosmetyki z kwasem azelainowym.
– W gabinecie lekarskim dopuszcza się stosowanie pilingów mechanicznych z mikrodermabrazją włącznie, a także pilingów z kwasem migdałowym. Można także zaryzykować użycie lipohydroxykwasów i kwasu glikolowego w stężeniu do 30 proc. – tłumaczy Marcin Ambroziak.

W gabinecie: zabieg na przebarwienia
Zabieg Narodziny Piękna przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących rozpoczyna się od oczyszczania i pilingu. Następnie kosmetyczka przeprowadza masaż dotleniająco-odżywczy, a potem nakłada maskę kojącą, która zapobiega powstawaniu przebarwień. Zabieg kończy się relaksującym masażem ramion i barków. W czasie działania maski wykonywany jest również masaż rąk.
Gdzie: Kosmetyczny Instytut
Dr Irena Eris, ul. Ostrobramska 75 C
(CH Promenada), Warszawa
cena: 250 zł, czas: 1,5 godz.

Ocena (1 ocena)

6.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj