Jak rozwija się płód: ciąża tydzień po tygodniu
fot. YouTube/Health and Parenting

Jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy? 2 minuty filmu zapierają dech!

Zastanawiasz się, jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy? Musisz zobaczyć ten film!
Hanna Szczesiak
Jak rozwija się płód: ciąża tydzień po tygodniu
fot. YouTube/Health and Parenting
Ten film zaspokoi ciekawość nie tylko przyszłych mam! Każdy, kto zastanawiał się, jak zmienia się dziecko w brzuchu mamy z każdym tygodniem ciąży, może to zobaczyć na własne oczy!

Jak rozwija się płód?

W pierwszych tygodniach ciąży formuje się ciało dziecka – wydłuża i prostuje. Kształtują się ręce i nóżki, pojawiają się paluszki i pierwsze, delikatne linie papilarne. Już po 8. tygodniu dziecko może poruszać nogami. Około 9. tygodnia serce jest już całkowicie ukształtowane, pod zrośniętymi powiekami tworzą się tęczówki, a na paluszkach zaczynają się pojawiać paznokcie. W 15. tygodniu ciąży kości, mięśnie i stawy są już dobrze rozwinięte, dziecko może zginać nóżki i ręce. Jego ruchy wkrótce będą odczuwalne dla mamy. Powoli rozwija się słuch. Gdy mija 20. tydzień ciąży, dziecko nie rośnie już tak szybko, teraz doskonalą się jego narządy. Pojawiają się białe krwinki, wzmacnia się układ odpornościowy, który pomoże w zwalczaniu infekcji. Ok. 25. tygodnia otwierają się powieki, a dziecko przyjmuje pozycję embrionalną. Do 30. tygodnia rozwijają się wszystkie zmysły. Skóra powoli zaczyna zmieniać kolor z czerwonego na różowy. Dziecku jest coraz ciaśniej, przez co jego ruchy nie są tak intensywne. W 36. tygodniu maluch jest już w pełni przygotowany do porodu. Łożysko zaczyna coraz gorzej pracować.

Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Wiek ciążowy i wiek płodu

Wiek ciąży najczęściej oblicza się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Wynika to z tego, że większość kobiet pamięta datę ostatniej miesiączki, ale nie pamięta dokładnej daty zapłodnienia. Z biologicznego punktu widzenia ciąża zaczyna się w chwili zapłodnienia, jednak trudno wyliczyć ten moment, szczególnie u kobiet miesiączkujących nieregularnie. Wiek zapłodnieniowy określa rzeczywisty wiek płodu. Jeśli według lekarza jesteś teraz w 12. tygodniu ciąży, rozwijające się dziecko ma dopiero 10 tygodni.

To niesamowite, jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy!

Czytaj także: Nie wiedziała, że jest w ciąży! Myślała, że to... kamienie nerkowe
Oceń artykuł

Ocena 4 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy