Jak objawia się ciąża urojona i czy jest groźna?

Ciąża urojona ma objawy podobne do tych, które towarzyszą kobiecie na początku ciąży, czyli m.in. brak miesiączki, mdłości. Jest to jednak groźne zaburzenie na tle psychicznym, które trzeba leczyć na kilku płaszczyznach jednocześnie.
Martyna Pstrąg
ciąża urojona objawy
fot. Fotolia

Ciąża urojona zwana też histeryczną lub rzekomą jest zaburzeniem na tle psychicznym. Polega na braku zapłodnienia i towarzyszących temu zmian organizmu, które są objawami ciąży, np. powiększenie obwodu brzucha oraz piersi, zatrzymania miesiączki, powiększenia macicy. Zaburzenie to można porównać do zespołu kuwady, inaczej nazywanego ciążą urojoną mężczyzny, który polega na tym, że mężczyzna, którego partnerka jest w ciąży, również odczuwa niektóre z objawów ciąży, jak poranne mdłości.

Przyczyny ciąży urojonej 

Ciąża urojona to zaburzenie psychiczne, w którym kobieta nie będąca w ciąży uważa, że w niej jest. Choroba polega na odczuwaniu pierwszych objawów ciąży (nawet po wykluczeniu jej za pomocą testu ciążowego i USG). Kobieta cierpiąca na nią musi leczyć się pod opieką ginekologa, psychologa, a także psychiatry.
Rzekoma ciąża jest efektem błędnie działającej psychiki – jest najczęściej wynikiem desperackiej potrzeby zajścia w ciążę lub – całkiem odwrotnie – strachu przed nią. Czasem może pojawić się u kobiet, które borykają się z nieuleczaną bezpłodnością, u których nie ma żadnych szans na dziecko. Przyczyna ma podłoże związane z histerycznym wręcz skupianiem myśli na ciąży (konkretnej chęci zajścia w nią lub uniknięcia jej). To pokazuje jak bardzo stan fizyczny naszego organizmu zależny jest od stanu psychiki – szczególnie w kwestii starań o dziecko i problemów z płodnością.

Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Jakie są objawy ciąży rzekomej?

Nawet, jeśli istnieją twarde dowody na brak ciąży (jak badanie USG), czasami test ciążowy może pokazywać pozytywny wynik (podwyższenie hormonu hCG). Dzieje się tak ze względu na siłę sugestii, a takżę pracę hormonów, które to także są odpowiedzialne za inne objawy ciąży urojonej. Rozregulowany układ hormonalny wydziela gonadotropiny, m.in. większe ilości hormonu luteinizującego LH. Inne objawy ciąży urojonej to:

  • brak miesiączki
  • powiększanie się brzucha i piersi
  • ból piersi
  • zachcianki
  • poranne mdłości i wymioty
  • wahania nastroju
  • zmęczenie
  • laktacja

W późniejszym czasie kobieta mająca to zaburzenie psychiczne może czuć wręcz ruchy dziecka i skurcze macicy. Kolejnym objawem jest odporność na wszelkie perswazje i dowody na brak ciąży. Często nawet badanie ginekologiczne przeprowadzone w gabinecie nie jest w stanie przemówić do świadomości chorej na ciążę urojoną. Taka osoba musi podjąć jak najszybciej leczenie z uwzględnieniem badań ginekologicznych, które na początku muszą wykluczyć prawdziwą ciążę. 

Leczenie ciąży urojonej 

Wyleczenie się z rzekomej ciąży jest trudne i nie powinno opierać się na zwykłej rozmowie z psychologiem, zaleca się leczenie psychiatryczne oparte na lekach przeznaczonych do leczenia zaburzeń psychicznych we współpracy z leczeniem ginekologicznym. Nieleczenie ciąży urojonej może prowadzić do nerwicy, depresji, a nawet zaburzeń osobowości. 
Leczenie farmakologiczne przynosi wymierne efekty po kilku miesiącach. Psychoterapia musi jednak trwać przez wiele miesięcy, bo zaburzenia psychiczne powinno leczyć się długofalowo. 

Zobacz także:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Już jest 500 plus na pierwsze dziecko

Słoneczne ABC