ciąża urojona
fot. Fotolia

Ciąża urojona (rzekoma) to zaburzenie, które trzeba leczyć

Ciąża urojona daje objawy podobne do tych, które towarzyszą kobiecie na początku ciąży, czyli m.in. brak miesiączki, mdłości. Jest to jednak groźne zaburzenie na tle psychicznym, które trzeba leczyć na kilku płaszczyznach jednocześnie.
Martyna Pstrąg
ciąża urojona
fot. Fotolia

Ciąża urojona, zwana też rzekomą lub histeryczną, jest zaburzeniem na tle psychicznym. Kobieta nie będąca w ciąży uważa, że w niej jest. Choć nie doszło do zapłodnienia jajeczka i zagnieżdżenia zarodka, występują niektóre objawy ciąży, np. powiększenie obwodu brzucha i piersi oraz mdłości. Objawy utrzymują się nawet po wykluczeniu ciąży za pomocą testu ciążowego i USG.

Kobieta cierpiąca na ciążę urojoną powinna leczyć się pod opieką ginekologa, psychologa, a także psychiatry. Zaburzenie można porównać do zespołu kuwady, inaczej nazywanego ciążą urojoną mężczyzny. Polega ono na tym, że mężczyzna, którego partnerka jest w ciąży, również odczuwa niektóre z objawów ciąży, np. poranne mdłości.

Ciąża urojona:

Przyczyny ciąży urojonej 

Ciąża urojona jest efektem błędnie działającej psychiki – najczęściej wynikiem desperackiej potrzeby zajścia w ciążę lub – całkiem odwrotnie – strachu przed nią. Rzekoma ciąża czasem może pojawić się u kobiet, które borykają się z nieuleczalną bezpłodnością, u których nie ma żadnych szans na poczęcie dziecka. Przyczyna ma podłoże związane z histerycznym wręcz skupianiem myśli na ciąży (konkretnej: chęci zajścia w nią, ale także jej uniknięcia). To pokazuje, jak bardzo stan fizyczny organizmu zależny jest od stanu psychiki – szczególnie w kwestii starań o dziecko i problemów z płodnością.

Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Objawy ciąży urojonej

Nawet jeśli istnieją twarde dowody na brak ciąży (jak badanie USG), przy ciąży urojonej czasami test ciążowy może pokazywać pozytywny wynik (podwyższenie hormonu hCG). Dzieje się tak ze względu na siłę sugestii, a także pracę hormonów, które są także odpowiedzialne za objawy ciąży urojonej. Rozregulowany układ hormonalny wydziela gonadotropiny, m.in. większe ilości hormonu luteinizującego LH.

Inne objawy ciąży urojonej:

W późniejszym czasie kobieta mająca to zaburzenie psychiczne może być przekonana, że czuje ruchy dziecka i skurcze macicy. Kolejnym objawem ciąży urojonej jest odporność na wszelkie perswazje i dowody na brak ciąży. Często nawet badanie ginekologiczne przeprowadzone w gabinecie lekarskim nie jest w stanie przemówić do świadomości chorej na ciążę urojoną. Taka osoba musi podjąć jak najszybciej leczenie, z uwzględnieniem badań ginekologicznych, które na początku muszą wykluczyć prawdziwą ciążę. 

Leczenie ciąży urojonej 

Wyleczenie stanu ciąży rzekomej jest trudne i nie powinno opierać się na zwykłej rozmowie z psychologiem. Zaleca się leczenie psychiatryczne oparte na lekach przeznaczonych do leczenia zaburzeń psychicznych i jednoczesne leczenie ginekologiczne. Nieleczona ciąża urojona może prowadzić do nerwicy, depresji, a nawet zaburzeń osobowości. 
Leczenie farmakologiczne przynosi wymierne efekty po kilku miesiącach. Psychoterapia także musi trwać przez wiele miesięcy, bo zaburzenia psychiczne powinno się leczyć długofalowo. 

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy