GRY
 
 

9 powodów, by pójść do lekarza na początku ciąży

Choć ciąża to nie choroba, od samego początku powinnaś być pod troskliwą opieką. Dlatego regularnie odwiedzaj swojego ginekologa.

Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
kobieta, mama, ciąża, lekarz, badanie
fot. Panthermedia
Powinnaś zgłosić się do lekarza jak najszybciej, tzn. gdy tylko zaczynasz podejrzewać, że zostaniesz mamą. To dla ciebie oczywiste? Doskonale! Niestety, nie dla wszystkich jest to oczywiste. Z badań przeprowadzonych na Dolnym Śląsku wynika, że prawie 40 proc. kobiet zgłasza się do lekarza dopiero po pierwszym trymestrze. A to za późno! Dlaczego? Z wielu powodów. Oto najważniejsze:


1. Lekarz określi „wiek” ciąży i termin porodu

Data, którą ci poda, jest jedynie orientacyjna (twoje dziecko przyjdzie na świat zapewne do dwóch tygodni przed nią lub do dwóch tygodni po niej). Wylicza się ją na podstawie daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki (przy cyklu 28-dniowym według wzoru: data ostatniej miesiączki minus trzy miesiące plus siedem dni). Jeśli jej nie pamiętasz, lekarz może ustalić wiek ciążowy dziecka także za pomocą USG albo podczas zwykłego badania.

Polecamy: Kalkulator terminu porodu
Redakcja poleca: Wizyta ciężarnej u ginekologa - film
Pierwsza wizyta ciężarnej u ginekologa to bardzo ważny moment. Zobacz, jak się do niej przygotować. Czego się spodziewać ze strony lekarza? Jakie badania powinien wykonać i zlecić ci twój ginekolog?


2. Zostaniesz dokładnie  zbadana… 

Poza regularnymi badaniami ginekologicznymi, pomiarami ciśnienia i kilkukrotnym USG czeka cię sporo badań laboratoryjnych (określenie grupy krwi i czynnika Rh, morfologia, poziom glukozy, WR, antygen HBs, badanie ogólne moczu, badanie bakteriologiczne i cytologiczne).


3. …i dzięki temu unikniesz wielu problemów

Badania pozwalają w porę powstrzymać ewentualne komplikacje. Jeśli np. okaże się, że masz Rh (–), będzie można zapobiec skutkom konfliktu serologicznego. Jeżeli podskoczy ci poziom cukru, będzie można wyregulować go dietą i uchronić malca przed konsekwencjami nieleczonej cukrzycy ciążowej (która może powodować wady). Jeśli okaże się, że w twojej krwi jest za mało żelaza, będzie można szybko działać i zapobiec anemii, która sprawia, że dziecko jest słabiej dotlenione i gorzej odżywione (a przez to może urodzić się zbyt wcześnie albo z niską masą ciała).


4. Dowiesz się, czego powinnaś unikać

Maluch rozwija się w ustalony sposób i żeby wszystko poszło jak należy, musisz unikać tego, co może ten proces zaburzyć. Czego dokładnie? Na przykład alkoholu, dymu papierosowego, promieni rentgena, chemikaliów i wirusów cytomegalii oraz różyczki. Lekarz, który wie, czym się zajmujesz, jaki prowadzisz tryb życia, na co się leczysz itd., jest w stanie zrobić to bardziej precyzyjnie.

Poznaj: 5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży


5. Będziesz wiedziała, ilu witamin potrzebujesz

Dla rozwijającego się maluszka groźny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin, dlatego ich dawkę powinien ustalać lekarz.

Doładuj
Przeładuj