Jak wywołać poród?

Co robić, jeśli mija termin porodu, a dziecko wcale nie spieszy się z przyjściem na świat? Pytamy ginekologa!
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
Sporo przyszłych mam martwi się, czy urodzi o czasie, a nie przed terminem. A mnie prześladuje myśl, by nie przespać porodu. Co mnie czeka, jeśli dziecko nie będzie spieszyło się na świat? Czy jest jakiś bezpieczny sposób na wywołanie porodu?
Sylwia


O ukończeniu ciąży decyduje lekarz. Czasami zdarza się to na długo przed przewidywanym terminem porodu. W pozostałych przypadkach czeka się, aż poród sam się rozpocznie. Jeżeli jest już po terminie, a nic nie zapowiada rozpoczęcia akcji porodowej, lekarz może podjąć decyzję o wywołaniu porodu.  

Metody wywoływania porodu

Wybór metody zależy głównie od stopnia przygotowania szyjki macicy (długość, konsystencja, drożność kanału). Jeśli nie jest jeszcze gotowa, przyszłej mamie podaje się dopochwowo lek, który wywołuje skurcze macicy (prostaglandyny). Jeśli szyjka jest przygotowana do porodu, można go wywołać przez podanie dożylnie hormonu oksytocyny. Podczas rozwarcia można wykonać amniocentezę, czyli przebić pęcherz płodowy. Każda z tych metod wywoływania porodu wymaga intensywnego nadzoru stanu płodu.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy