GRY
 
 

Jak dotrwać do porodu i nie zwariować

Gdy ciąża jest zagrożona, czasem trzeba spędzić ją w łóżku. A wtedy dni ciągną się w nieskończoność. Każdy z nich przynosi obawy, ale i nadzieję, że wszystko dobrze się skończy. Podpowiadamy, jak dotrwać do porodu, gdy trzeba leżeć w ciąży.

fot. Edipresse
Co czwarta ciąża jest zagrożona (a z tego 5 procent należy do bardzo wysokiego ryzyka). Większość jednak kończy się szczęśliwymi narodzinami! Co czuje przyszła mama, której lekarz zalecił leżenie? Co to jest ciąża zagrożona? Ta nietypowa sytuacja wywołuje mnóstwo emocji. Wolno ci wstawać jedynie do toalety, masz bardzo dużo czasu na rozmyślania. Zobacz, co możesz teraz odczuwać.


Ciąża zagrożona i paraliżujący strach

To naturalne, że się boisz. Chciałabyś przecież urodzić w terminie zdrowe maleństwo. Tymczasem to wydaje ci się czasem takie nierealne. Leżąc na patologii ciąży, na pewno nieraz słyszałaś mrożące krew w żyłach opowieści o przed wczesnych porodach. Ale przecież ty „piszesz” swoją własną, niepodobną do innych, historię. Dlatego postaraj się jak najrzadziej myśleć o obawach. Nie słuchaj strasznych historii, nie wynajduj w Internecie czy podręcznikach przypadków ciąż zagrożonych. Tylko spokojnie słuchaj zaleceń swojego ginekologa. Pamiętaj, że twój lęk nie służy maluszkowi. Wypróbuj się poznać skuteczne metody, jak wygrać ze stresem w ciąży.
 
Redakcja poleca: Ciąża wysokiego ryzyka. Czy jesteś nią zagrożona? Zobacz porady ginekologa
Ciąża wysokiego ryzyka - zobacz co radzi Grzegorz Południewski, ginekolog.

Ciąża zagrożona i poczucie krzywdy

Zadajesz sobie setki razy pytanie: „Dlaczego to spotkało właśnie mnie?” Przecież tyle kobiet w stanie błogosławionym wiedzie normalne, aktywne życie: pracuje przez cały czas, jeździ na wakacje, urządza pokoik dla dziecka. A ty co? Leżysz i odkreślasz dni w kalendarzu. To bardzo frustrująca sytuacja, warto więc spojrzeć na nią z drugiej strony. Możesz np. zacząć realizować marzenia o nauce języka angielskiego. Albo nareszcie mieć czas na przeczytanie zaległych książek. Skoro i tak musisz leżeć, poszukaj plusów w tym wszystkim. Na pewno dzięki temu poczujesz się lepiej.
 

Ciąża zagrożona i poczucie winy

Czasem, gdy analizujesz swoje położenie, zaczynasz bezsensownie szukać winnych. Wtedy najczęściej dochodzisz do wniosku, że to wszystko pewnie dlatego, że zanim dowiedziałaś się o ciąży, paliłaś papierosy. Albo za małą wagę przywiązywałaś do swojego stanu: dużo pracowałaś, jadłaś niezbyt zdrowo. Ale prawda jest taka, że zwykle przyczyny kłopotów z utrzymaniem ciąży są bardziej złożone i często kompletnie od ciebie niezależne. Oskarżanie samej siebie wpędza cię w poczucie winy i rodzi smutek, że jako mama zawiodłaś już na początku. To nieprawda! Na twój nastrój dodatkowo może wpływać typowa dla ciąży hormonalna huśtawka.
 

Ciąża zagrożona i niska samoocena

Czujesz się gorsza od innych kobiet? One przecież tak doskonale radzą sobie w ciąży i rodzą bez problemów. Możesz mieć takie myśli, zwłaszcza wtedy, gdy już wcześniej nie udało ci się utrzymać ciąży. Pamiętaj jednak, że ludzie nie mogą brać odpowiedzialności za wszystko, co ich spotyka. Czy człowiek niepełnosprawny jest gorszy od innych? Czy poważna choroba powoduje, że stajemy się mniej wartościowi? Los jest ślepy i nie możemy oceniać siebie przez jego pryzmat.
 

Ciąża zagrożona i poczucie stałej gotowości

Lękasz się o dziecko, więc na okrągło myślisz o jego zdrowiu, starasz się wsłuchiwać w swój organizm. Boisz się przeoczyć najmniejszy niepokojący objaw. Oczywiście musisz siebie obserwować, ale nie możesz żyć w takim ciągłym napięciu! Jeżeli postarasz się być spokojna, wtedy spokojne i szczęśliwe będzie także twoje maleństwo.

Czy znasz wszystkie: Niepokojące objawy w ciąży – film
 

Ciąża zagrożona i nuda

Leżenie to nie tylko niepokój, ale także wkradająca się powoli nuda. Jak długo można wytrzymać w łóżku? Można długo – tylko trzeba wiedzieć, jak. Zastanów się, co lubisz robić. Poczytaj książki (na kiepski humor świetnie działa łatwa i wesoła literatura), oglądaj filmy, słuchaj relaksującej muzyki.

Możesz poszukać zajęcia, na które do tej pory nie wystarczało ci czasu: szlifowanie angielskiego, nauka obsługi nowego programu komputerowego czy robótki na drutach. Albo pisz wiersze, planuj na rysunkach pokój dziecka. Rób to, co przynosi ci frajdę. I nie zapominaj, że po porodzie czasu dla siebie będziesz miała bardzo mało. Przecież już wkrótce zapełni go twój najukochańszy skarb.
 

Ciąża zagrożona i ambiwalentne odczucia

Mijają tygodnie, a ty ciągle w łóżku! Jeśli do tej pory prowadziłaś aktywne życie, masz sporo problemów, by przyzwyczaić się do bezruchu. Jednocześnie możesz także obawiać się utraty pracy po porodzie, bo szef uznał, że nie stać go na pracownika, który sprawia tyle kłopotów. Masz teraz dużo czasu by zgłębić poradnik prawny dla kobiet w ciąży.


Wiesz, że to wszystko dla maluszka, że niczego innego tak mocno nie pragniesz, jak zdrowia tej maleńkiej kruszynki, ale... tak bardzo chciałabyś już wstać. Pójść już wreszcie do pracy czy na spacer, zrobić sobie sama kanapkę czy choćby posiedzieć w kawiarni przy aromatycznej herbacie i kawałku sernika... Cierpliwości! Wprawdzie leżenie ci się dłuży, ale nie będzie trwało wiecznie. A jego uwieńczeniem stanie się dziecko w twych ramionach. Naprawdę warto poczekać na tę moment, choćby nawet i w łóżku, przygotowują się do tego, jak będą wyglądały pierwsze chwile z maleństwem.

Doładuj
Przeładuj