GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

A B C D E G K L Ł M N O P R S T W Z Ż Wszystkie

Ciąża zaśniadowa częściowa

W częściowej ciąży zaśniadowej, tak jak w ciąży zaśniadowej, ma miejsce zwyrodniały rozrost łożyska, ale w tym wypadku badanie USG wykrywa obecność płodu i jest szansa na donoszenie ciąży do końca.

Wiąże się to jednak z wieloma zagrożeniami. Jeżeli dziecko urodzi się zdrowe, to okazuje się, że ciąża ta była ciążą wielopłodową, a zaśniad groniasty w macicy spowodował zwyrodnienie drugiego płodu. Natomiast w ciążach z jednym płodem choroba ta powoduje, że następuje wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu lub takie wady jak zrośniecie palców w kończynach albo wodogłowie.

Objawy i pomoc medyczna
Częściową ciążę zaśniadową można stwierdzić podczas badania USG. Objawami są: podwyższony poziom HCG we krwi, krwawienia z dróg rodnych, a podczas badania USG często, choć nie zawsze, nie wykrywa się bicia serca płodu.
Po stwierdzeniu tej patologii, jeżeli nie wykrywa się tętna płodu, stosowane jest łyżeczkowanie. Natomiast jeżeli badanie USG wykazuje, że płód żyje i jego stan jest dobry, to zwykle nie przerywa się takiej ciąży, ale kobieta musi pozostać pod ścisłą kontrolą lekarską. Jest to ciąża zakwalifikowana do ciąż wysokiego ryzyka.
Podstawowym zaleceniem po przebyciu częściowej ciąży zaśniadowej jest odczekanie roku przed podjęciem następnej próby poczęcia dziecka (poziom HCG ma się przez ten czas utrzymywać na prawidłowym poziomie). Większość kobiet po przebytej ciąży zaśniadowej rodzi później zdrowe dziecko.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie