Czy w ciąży można jeździć na nartach

Góry i narty w ciąży - czy to dobry pomysł?

Zawsze jeździłaś zimą w góry, a teraz, gdy jesteś w ciąży, nie wiesz, czy możesz ruszyć się z domu. Jeśli lekarz nie ma nic przeciwko, nie wahaj się, tylko jedź.
Małgorzata Wódz
Czy w ciąży można jeździć na nartach
Nie namawiamy do zimowego wyjazdu w góry tych przyszłych mam, które nie mają na to ochoty. Jeśli jednak masz być nieszczęśliwa tylko dlatego, że stałaś się zakładnikiem we własnym mieszkaniu, zaplanuj podróż i jedź. Ale najpierw weź kilka spraw pod uwagę.

Dłuższy wyjazd daje większe korzyści

Jeśli jesteś w ciąży i chcesz jechać w góry, zaplanuj wyjazd na dwa-trzy tygodnie. Przez pierwszych kilka dni organizm przystosowuje się do nowych warunków, dopiero po tym czasie zaczyna w pełni korzystać z dobroczynnego działania zmiany miejsca pobytu.
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Wycieczki i zwiedzanie nie powinny ci zaszkodzić

Pod warunkiem że nie będą zbyt forsowne. Gdy jesteś w ruchu, organizm wydziela endorfiny, czyli  hormony, które wpływają na poprawę nastroju. Wysiłek fizyczny wzmacnia mięśnie, stymuluje odporność, dodaje energii. Z tego względu warto nie tylko dużo spacerować, ale także chodzić na basen, na gimnastykę dla przyszłych mam, uprawiać jogę czy tańczyć (czytaj też: Zalety aktywności fizycznej w ciąży).

Zapomnij o sportach zimowych

Jazda na nartach, łyżwach, snowbordzie czy nawet sankach to nie są rozrywki dla kobiet w ciąży. Wiąże się z nimi ryzyko upadku lub zderzenia z inną osobą, a w twoim stanie może się to źle skończyć się dla ciebie lub dziecka.

...i zdobywaniu górskich szczytów

Kobietom w ciąży nie poleca się przebywania na wysokościach położonych powyżej 1500 m n.p.m. Jeśli chcesz podziwiać górskie szczyty, to raczej z oddali, z malowniczych miejscowości na pogórzu. 

Nie musisz bać się mrozu

Gdy temperatura spada poniżej zera, nawet niemowlęta mogą wychodzić na spacer. Spacerowanie przy niskich temperaturach, oczywiście w odpowiednim ubraniu, sprzyja hartowaniu, dzięki temu rzadziej będziesz łapać infekcje. Dopiero gdy termometr zbliży się do -10°C, zorganizuj sobie zajęcia stacjonarne.

Lepiej ubierać się na cebulkę

Łatwo dostosujesz się do temperatury otoczenia, gdy możesz szybko coś z siebie zdjąć lub założyć np. dodatkowy sweter czy kamizelkę. Pomiędzy kilkoma warstwami odzieży, które nosisz na sobie, zatrzymuje się powietrze, które dodatkowo izoluje od chłodu. Nie musisz kupować specjalnej ciążowej odzieży na zimowe dni, możesz wybrać normalne fasony w większym niż zwykle rozmiarze.

Możesz lecieć samolotem

Większość linii lotniczych zabiera na pokład kobiety, których ciąża nie osiągnęła 32 tygodni. Decyzja o locie powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem. Warto też dopytać przewoźnika o szczegóły, np. dokumenty, jakie powinnaś zabrać (zaświadczenie lekarskie itp.).

Polecamy: Kiedy i jak podróżować w ciąży?

Na wszelki wypadek weź ze sobą wyniki badań

Gdybyś źle się poczuła, lekarze, którzy się tobą zajmą, będą mogli szybciej udzielić pomocy, widząc kartę ciąży i wyniki badań, które przeszłaś do tej pory.

Czytaj też: 6 rad - jak przetrwać zimę w ciąży?


td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy