Co zawdzięczam ciąży - opowieści 3 mam

Ciąża może mieć zbawienny wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie. Zobacz, jakiej rewolucji dokonała w życiu trzech kobiet.
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
kobieta, ciąża, leżeć, brzuszek
Określenie „ciężarna” kojarzy się z dźwiganiem nie tylko brzucha, ale i nowych kłopotów, zmartwień, bólu. Tymczasem ciąża może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Dzięki niej możemy poczuć się naprawdę lekko. Zarówno ciałem, jak i duchem.

W Polsce wciąż pokutuje stereotyp: jesteś w ciąży, to znaczy, że kończy się twoja uroda – staniesz się okrągła, ociężała i ślamazarna, zniknie powabne wcięcie w talii, spuchną ci nogi, ramiona zrobią się galaretowate, piersi obwisłe, zwiotczeje skóra. Czarne myśli nie towarzyszą, na szczęście, wszystkim młodym mamom. Bohaterki naszego tekstu od początku traktowały ciążę wyłącznie pozytywnie. Nie myślały o tym, co złego stanie się z jej ciałem, przeciwnie – w ciąży zobaczyły dla siebie niepowtarzalną szansę. Dziś wiedzą, że dziewięciomiesięczny okres oczekiwania na dziecko wpłynął na poprawę urody i nauczył zdrowego trybu życia.

Polecamy: Złe samopoczucie w ciąży
 

Gimnastyka w ciąży – tak, chipsy – nie!

– Przed ciążą w ogóle nie zwracałam uwagi, czy to, co robię, jem, piję, jest zdrowe czy nie. Po całym dniu w pracy przed komputerem, wracaliśmy z mężem do domu, padaliśmy na kanapę i oglądaliśmy filmy na DVD, chrupiąc przy tym paluszki, chipsy, popijając colę czy piwko. Do tego zero ruchu. Przez to zawsze miałam te kilka kilo nadwagi – opowiada 28-letnia Jagoda, mama małego Pawełka (Sprawdź też: Co warto jeść w ciąży, a czego lepiej unikać?)
Już w pierwszych miesiącach ciąży zmieniła się nie do poznania. O swoim brzuchu miała zwyczaj mówić „mój policjant”, bo to ten brzuch właśnie (a właściwie skulony w nim mały chłopczyk), przywołał ją do porządku i zmusił do dyscypliny. Radykalnie zmieniła dietę. I tak już zostało do dziś. Nie ma poranka bez gimnastyki. Prócz tego dwa razy w tygodniu aerobik w klubie, no i dieta. Efekt? Waży mniej niż przed ciążą!
– Ciąża to jedna z najlepszych okazji w życiu kobiety, by zmienić przyzwyczajenia i zacząć żyć zdrowo – przekonuje Preeti Agrawal, dr ginekologii i położnictwa z Wrocławia. – Wiele moich pacjentek w ciąży zaczęło dbać o regularność i jakość posiłków, udało im się wyeliminować złe, choć całkiem drobne nawyki, których wcześniej nawet nie zauważały. Słyszałam na przykład: „Pani doktor, przestałam sypać trzy łyżeczki cukru do herbaty!”, a po miesiącu: „W ogóle już nie słodzę!”. Znalazły motywację do ćwiczeń. Nauczyły się systematyczności. Wszystko to z jednej strony robiły dla dziecka, a z drugiej – dla siebie.

Polecamy: Ile możesz przytyć w ciąży - sprawdź na naszym kalkulatorze

Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy