kobieta, ciąża, leżeć, brzuszek

Co zawdzięczam ciąży - opowieści 3 mam

Ciąża może mieć zbawienny wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie. Zobacz, jakiej rewolucji dokonała w życiu trzech kobiet.
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
kobieta, ciąża, leżeć, brzuszek
Określenie „ciężarna” kojarzy się z dźwiganiem nie tylko brzucha, ale i nowych kłopotów, zmartwień, bólu. Tymczasem ciąża może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Dzięki niej możemy poczuć się naprawdę lekko. Zarówno ciałem, jak i duchem.

W Polsce wciąż pokutuje stereotyp: jesteś w ciąży, to znaczy, że kończy się twoja uroda – staniesz się okrągła, ociężała i ślamazarna, zniknie powabne wcięcie w talii, spuchną ci nogi, ramiona zrobią się galaretowate, piersi obwisłe, zwiotczeje skóra. Czarne myśli nie towarzyszą, na szczęście, wszystkim młodym mamom. Bohaterki naszego tekstu od początku traktowały ciążę wyłącznie pozytywnie. Nie myślały o tym, co złego stanie się z jej ciałem, przeciwnie – w ciąży zobaczyły dla siebie niepowtarzalną szansę. Dziś wiedzą, że dziewięciomiesięczny okres oczekiwania na dziecko wpłynął na poprawę urody i nauczył zdrowego trybu życia.

Polecamy: Złe samopoczucie w ciąży
 

Gimnastyka w ciąży – tak, chipsy – nie!

– Przed ciążą w ogóle nie zwracałam uwagi, czy to, co robię, jem, piję, jest zdrowe czy nie. Po całym dniu w pracy przed komputerem, wracaliśmy z mężem do domu, padaliśmy na kanapę i oglądaliśmy filmy na DVD, chrupiąc przy tym paluszki, chipsy, popijając colę czy piwko. Do tego zero ruchu. Przez to zawsze miałam te kilka kilo nadwagi – opowiada 28-letnia Jagoda, mama małego Pawełka (Sprawdź też: Co warto jeść w ciąży, a czego lepiej unikać?)
Już w pierwszych miesiącach ciąży zmieniła się nie do poznania. O swoim brzuchu miała zwyczaj mówić „mój policjant”, bo to ten brzuch właśnie (a właściwie skulony w nim mały chłopczyk), przywołał ją do porządku i zmusił do dyscypliny. Radykalnie zmieniła dietę. I tak już zostało do dziś. Nie ma poranka bez gimnastyki. Prócz tego dwa razy w tygodniu aerobik w klubie, no i dieta. Efekt? Waży mniej niż przed ciążą!
– Ciąża to jedna z najlepszych okazji w życiu kobiety, by zmienić przyzwyczajenia i zacząć żyć zdrowo – przekonuje Preeti Agrawal, dr ginekologii i położnictwa z Wrocławia. – Wiele moich pacjentek w ciąży zaczęło dbać o regularność i jakość posiłków, udało im się wyeliminować złe, choć całkiem drobne nawyki, których wcześniej nawet nie zauważały. Słyszałam na przykład: „Pani doktor, przestałam sypać trzy łyżeczki cukru do herbaty!”, a po miesiącu: „W ogóle już nie słodzę!”. Znalazły motywację do ćwiczeń. Nauczyły się systematyczności. Wszystko to z jednej strony robiły dla dziecka, a z drugiej – dla siebie.

Polecamy: Ile możesz przytyć w ciąży - sprawdź na naszym kalkulatorze

Redakcja poleca: Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]
Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.

W ciąży aktywna jak nigdy wcześniej

Dziewięć miesięcy to wystarczający czas, by zmienić nie tylko upodobania kulinarne czy przyzwyczaić się do aktywności. Ciąża może mieć wpływ na cały tryb życia, także na to, jak spędzamy wolne chwile.
– Kiedyś nie lubiłam chodzić na spacery. Maszerowanie po lesie nudziło mnie, park kojarzył mi się z pijakami na ławce i zboczeńcem za drzewem. Wolałam pub i rozrywki w towarzystwie przyjaciół – przyznaje Julia, mama 6-miesięcznego Jakuba. – Kiedy okazało się, że spodziewam się dziecka, nagle, instynktownie, przestałam lubić nocne balangi. Rzuciłam palenie. Nauczyłam się czerpać przyjemność z popołudnia na łączce. Z Kubą spaceruję dwa razy dziennie. Razem wąchamy kwiatki. Mam z tego taką frajdę!
Dziś nie ma już wątpliwości, że to, co myśli przyszła mama, co czyta i jakiej słucha muzyki, ma wpływ na zdrowie jej dziecka. Amerykańscy naukowcy dowodzą, że słuchanie muzyki klasycznej przez kobiety w ciąży przyspiesza rozwój mózgu płodu. Pozytywne myślenie, unikanie stresu, czytanie poezji, oglądanie pogodnych filmów okazuje się ważne dla psychicznej kondycji matki i dziecka.
 

Ciało matki: spiżarnia i twierdza

Organizm kobiety podczas ciąży ma przed sobą prawdziwe wyzwanie. Małego człowieczka, zamieszkującego macicę, niektórzy żartobliwie nazywają „pasożytem”, bo przecież wszystko, co jest mu potrzebne do życia, czerpie z ciała, w którym mieszka. Matka musi podzielić się z płodem wszystkim tym, co otrzymuje wraz z pożywieniem, co więcej – oddaje mu sporo ze swych stałych zasobów. Jak na tę sytuację reaguje jej organizm? (sprawdź też: Czy wiesz, jak dbać o zdrowie w ciąży?)
– Często choroby, na które chorowała kobieta przed zajściem w ciążę, znikają po poczęciu dziecka. Tak jest przeważnie wtedy, kiedy kobieta świadomie przygotowuje się do macierzyństwa – dba o siebie, zwraca uwagę na dietę, prowadzi zdrowy tryb życia. Wtedy jej ciało jest jak twierdza, która chroni przed chorobą – tłumaczy dr Preeti Agrawal. – Może jednak zdarzyć się odwrotna sytuacja. W czasie ciąży mogą ujawnić się choroby ukryte. To jest najczęściej skutkiem osłabienia organizmu, nieprzygotowania do tego nowego stanu, jakim jest ciąża.

Czytaj też: Wstydliwe problemy po ciąży

Ciążowy zastrzyk energii

Ciąża ma także wpływ na ambicje zawodowe i karierę. Przekonanie: „Zaraz szef mnie wyrzuci, bo teraz nie nadaję do pracy” często okazuje się mitem. Niejednokrotnie perspektywa posiadania dziecka wzmacnia poczucie wartości przyszłej mamy, która w ciąży staje się bardziej przebojowa, pewna siebie. Tak jest w przypadku Małgosi, która, choć jest już w ósmym miesiącu, wciąż pracuje w agencji reklamowej:
– Zawsze narzekałam, że praca mnie przerasta, wydawało mi się, że nie podołam. Dzięki ciąży nabrałam dystansu do tego, co robię. Zrozumiałam, że świat na pracy się nie kończy. To w roli matki chcę się zrealizować. Reszta jest nieważna - mówi.
Oczekiwanie na dziecko motywuje do podejmowania odważnych, a czasem i pracochłonnych działań. Teraz masz cel, dla którego warto poświęcić swoje siły.
 

Nauczycielka natura

W starożytnych kulturach kobiety już od momentu zamążpójścia przygotowywane były do macierzyństwa. Piły ziołowe napary, jadały specjalnie dla nich przyrządzone potrawy. Wiedza o macierzyństwie przechodziła z matki na córkę. Kobiety z różnych pokoleń żyły razem, młodsze obserwowały starsze w czasie ciąży i porodu. Dzięki takiej naturalnej edukacji czuły się w ciąży wzmocnione fizycznie i psychicznie. Dziś często zdane jesteśmy na siebie lub na zabieganą służbę zdrowia. Nie wiemy, jak postępować, by urodziło się zdrowe dziecko, a przy tym by nasze zdrowie zdało ten dziewięciomiesięczny egzamin na piątkę.
Lekarz może zaszczepić pacjentce zdrowe przyzwyczajenia, zachęcić ją do zdrowego trybu życia. Musi jednak poświęcić jej czas i uwagę. Badanie ginekologiczne, wyniki laboratoryjne i kontrola wagi to za mało. Trzeba jeszcze z nią rozmawiać jak z człowiekiem, a nie jak z kolejnym przypadkiem – twierdzi dr Agrawal. – Każdej przyszłej mamie lekarz powinien pomóc uświadomić sobie, że ciąża to dar natury. Natury musimy się jednak na nowo nauczyć. I wykorzystać wszystko to, co daje nam i naszemu zdrowiu.

Czytaj też: Szczęśliwa po porodzie - od czego to zależy?
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik

ginekolog położnik, pochodzi z Indii, od ponad 20 lat prowadzi praktykę w Polsce, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną, psychosomatyczną i tradycyjną medycyną Wschodu, założyła Szkołę Świadomego Macierzyństwa i klinikę Integrative Medical Center we Wrocławiu.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy