Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kobieta w ciąży jedząca posiłek z diety ciężarnej
Fotolia
Dieta w ciąży

Czego unikać, z czego zrezygnować w ciąży

Jeśli chcesz zrobić wszystko, by urodzić zdrowe dziecko, niektórych produktów powinnaś unikać, a inne od razu wpisać na czarną listę.

Jeśli chcesz zrobić wszystko, by urodzić zdrowe dziecko, niektórych produktów powinnaś unikać, a inne od razu wpisać na czarną listę. Nie zadręczaj się jednak, jeśli od czasu do czasu sięgniesz po niewielkie ilości czegoś, co być może nie jest najzdrowsze, ale na co masz wielką ochotę.

Mocna herbata, kawa, „cola"

Kofeina zawarta w kawie, herbacie i napojach typu "cola" pobudza matkę i dziecko, a spożywana w nadmiarze może mieć dramatyczne następstwa. Nie wiadomo wprawdzie jak duża dawka kofeiny może być szkodliwa dla płodu, ale właśnie dlatego picia kawy lepiej unikać. Cola zawiera dodatkowo wiele substancji chemicznych o nieznanym dla ciąży działaniu i niepotrzebny cukier. Jedna filiżanka słabej kawy wypita od czasu do czasu nie powinna wprawdzie zaszkodzić twojemu dziecku, podobnie jak słaba herbata, ale najlepiej byłoby przejść na kawę bezkofeinową i lekkie herbatki owocowe (ale nie ziołowe!).


Sztuczne środki słodzące

Dostarczenie chemii organizmowi, który dopiero się tworzy, zawsze jest niekorzystne. Nigdy nie wiadomo do końca, jak płód na to zareaguje. Unikać należy nie tylko słodzików, ale też potraw i napojów słodzonych sztucznymi środkami, np. sacharyną.

Sery pleśniowe i typu camambert

Sery powodują dużą nadkwaśność i wzdęcia. Poza tym jedząc je, dostarczamy organizmowi pleśni. W okresie ciąży, gdy skłonność do grzybicy i tak jest bardzo duża, należy tego unikać.

Słodkie napoje gazowane

Ich picie jest niewskazane z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze – może prowadzić do cukrzycy. Po drugie – wpływa na poziom sodu, potasu, magnezu i wapnia (tzw. przesunięcia elektrolitowe). Gdy ciężarna skarży się na nadmierne skurcze nóg, czuje się osłabiona, szybko się męczy, ma kłopoty z zębami i włosami, winę za to mogą ponosić m.in. napoje gazowane.

Chipsy i frytki

Zawierają duże ilości szkodliwych tłuszczów.

Zobacz też: Nie warto jeść śmieci. 5 powodów by trzymać dzieci z daleka od fast foodu

„Szybkie dania" z torebki, konserwy

Zawierają konserwanty, substancje stabilizujące, sztuczne dodatki, które dodatkowo zatruwają organizm i niekorzystnie wpływają na pracę nerek.

Surowe mięsa (tatar)

Mogą być źródłem zakażenia toksoplazmozą.

Surowe jaja, niepasteryzowane mleko

Bywają zakażone salmonellą.

Surowe owoce morza i ryby (sushi, ostrygi)

Bywają zakażone groźnymi bakteriami lub pasożytami.

Winogrona w ciąży: kiedy mogą szkodzić? [WIDEO]

kobieta, ciąża, mama, odżywianie, owoce, miseczka
Dieta w ciąży
Prawdy i mity o diecie w ciąży
Czy w ciąży można pić kawę, jeść sery pleśniowe i cytrusy? Nasz specjalista pomaga obalić najczęstsze mity dotyczące diety w ciąży. Sprawdź, aby pozbyć się wątpliwości.

Ile powinnaś przybrać na wadze? Co możesz jeść, a czego unikać? Jak się odżywiać, by ominęły cię typowe ciążowe dolegliwości? Nasz specjalista, doc. dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska, wyjaśnia najczęstsze wątpliwości przyszłych mam dotyczące odżywiania w ciąży . Tym samym obala mocno rozpowszechnione ciążowe mity o diecie w ciąży .   Kobieta w ciąży powinna jeść „za dwoje". Mit. Tę obowiązującą przed laty zasadę zastąpiła inna: należy jeść nie „za dwoje", ale „dla dwojga". Masa ciała matki nie przekłada się na rozmiary płodu. Kobiety, które przytyły w ciąży 20 kg i więcej, często rodzą dzieci małe i chude. W zależności od budowy ciężarna powinna przybrać na wadze od 10 do 15 kg. Przekroczenie 15 kg albo tygodniowy przybór masy sięgający 3 kg to sygnał, że należy porozmawiać z lekarzem o swoim sposobie odżywiania. Może to również świadczyć o złej przemianie materii. Czytaj też: Zdrowe menu dla dwojga   Lepiej jeść często i mało niż spożywać trzy duże posiłki dziennie Prawda. Jedzenie według zasady: mało i często, to doskonały sposób na uniknięcie wielu związanych z ciążą dolegliwości, takich jak zgaga, wzdęcia, zaparcia, odbijanie powietrza. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w okresie ciąży , gdy powiększa się macica, inne narządy wewnętrzne nieco się przesuwają. Jelita wędrują ku górze, żołądek robi się mniejszy, zmienia się jego układ. Wiele towarzyszących ciąży nieprzyjemnych objawów to właśnie konsekwencja takich zmian. Jeśli kobieta nie zjada dużych posiłków, przewód pokarmowy lepiej sobie radzi z trawieniem.   Łykasz witaminy, nie musisz dbać o dietę  Mit.  Witaminy i składniki mineralne, nawet podawane w postaci tabletek, nie są przez każdy organizm przyswajane w jednakowym stopniu. Zależy to głównie od sposobu odżywiania ....

Enfamil - czego nie jeść w ciąży
materiały prasowe
Dieta w ciąży
8 produktów zakazanych w ciąży
Do tej pory jadałaś to, na co miałaś ochotę, i nie interesowałaś się szczególnie tym, co znajduje się na Twoim talerzu? Teraz, gdy jesteś w ciąży, czas to zmienić.

var _gde_ulqlbweppi = new Image(1,1); _gde_ulqlbweppi.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=ciTg68_h29cE4SDQnGsAGbbuzZWY7E9lYpwTei4xoDX..7/stparam=ulqlbweppi/fastid=lixywxcnelxjdydjvrmfpoyhdqni'; To, co jesz w ciąży, ma niebagatelny wpływ nie tylko na Ciebie, lecz także na Twoje maleństwo, dlatego aż do porodu, a także później, w okresie karmienia piersią, powinnaś zwracać szczególną uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Okazuje się bowiem, że część produktów, którymi zajadałaś się do tej pory, teraz może być niebezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Czego nie powinnaś jeść w ciąży? Oto lista 8 produktów, z których powinnaś zrezygnować w czasie ciąży. 1. Surowe mięso. Uwielbiasz tatara? Jeśli tak, mamy dla Ciebie nienajlepszą wiadomość – w ciąży powinnaś całkowicie zrezygnować z potraw zawierających surowe mięso. Dlaczego? Bo może być ono przyczyną zakażenia pierwotniakiem toxoplasma gondii, który wywołuje pasożytniczą chorobę – toksoplazmozę. Może ona być niebezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i Twojego nienarodzonego dziecka, dlatego będąc w ciąży, nie powinnaś jeść zarówno tatara, jak i krwistego befsztyka, szynki parmeńskiej czy szwarcwaldzkiej. 2. Surowe ryby i owoce morza. Ryby bywają zakażone bakteriami lub pasożytami, które mogą być niebezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka, dlatego z jedzeniem sushi, tatara z łososia czy ostryg lepiej zaczekaj do rozwiązania. Bez obaw możesz natomiast (a nawet powinnaś) jeść te produkty poddane obróbce termicznej (najlepiej gotowane na parze lub pieczone bez tłuszczu), bo ryby zawierają potrzebne Tobie i maleństwu kwasy Omega 3. 3. Niektóre rodzaje serów. Sery, choć są źródłem białka, mogą być też groźne dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka. Sery typu camembert, feta czy oscypek mogą zawierać...

ciąża, żywienie
Dieta w ciąży
Ono jest z tego, co ty jesz! Jak się rozwija płód i czego potrzebuje?
Pępowiną, jak na taśmie w supermarkecie, cały czas płyną odżywcze składniki. Musisz teraz jeść bardzo zdrowo, żeby dziecku nie brakowało tego, czego potrzebuje dla rozwoju.

Kiedy w twojej ciążowej diecie zabraknie mu np. wapnia, dziecko zacznie czerpać z twoich zasobów, co w krótkim czasie odbije się na stanie twoich zębów czy włosów. Jak zatem układać dietę w ciąży, aby wartościowych składników wystarczyło dla was obojga? Poznaj zasady. Zdrowa dieta w ciąży – pierwszy trymestr Rozwój płodu Pierwszy trymestr to dla dziecka czas najbardziej intensywnych zmian i tworzenia się zaczątków wszystkich organów. Mniej więcej w 13. tygodniu ciąży płód waży ono ok. 40–60 gramów i ma 8–11 cm długości. Czego teraz potrzeba dziecku? Przede wszystkim dużo pełnowartościowego białka (a dokładniej mówiąc zawartych w nim różnorodnych aminokwasów), tłuszczów (szczególnie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6) oraz kwasu foliowego , jego soli i innych witamin z grupy B niezbędnych do budowy komórek nerwowych i cukrów jako źródła energii. Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży? Twoja ciążowa dieta powinna teraz zawierać białko (zarówno roślinne, jak i zwierzęce), zielone warzywa liściaste bogate w kwas foliowy, tłuste ryby morskie (mają witaminę D, jod, fosfor, kwasy tłuszczowe). Owoce oraz warzywa jedz do woli. To źródło wielu cennych składników mineralnych, m.in. fluoru, selenu, magnezu, miedzi. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko jest dozwolone. Eksperci, wypowiadający się o diecie w ciąży radzą, aby od samego początku ciąży unikać surowego mięsa i nie próbować nowych, nieznanych do tej pory dań.     Zdrowa dieta w ciąży – drugi trymestr Rozwój płodu Drugi trymestr to czas ogromnego wzrostu dziecka. W 26. tygodniu ciąży płód ma ok. 30–33 cm długości i waży już 600–900 g. Czego teraz potrzeba dziecku? Do tworzenia krwi wykorzystuje teraz więcej żelaza, kwasu foliowego i witamin z grupy B. Zaś do budowy nowych komórek nerwowych,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz