Produkty mleczne, mleko, ser, zboże, wapń
Fotolia
Dieta w ciąży

Wapń – dlaczego jest ważny dla kobiet w ciąży?

Sprawdź, dlaczego wapń odgrywa tak istotną rolę w organizmie, zwłaszcza u kobiet w ciąży. Jakie mogą być konsekwencje niedoboru wapnia, a jakie nadmiaru. Gdzie jest najwięcej tego pierwiastka?

Wapń – dzienne zapotrzebowanie 

Kobiety w ciąży powinny przyjmować około 1000-1300 mg wapnia dziennie. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży.
Jeśli kobieta w ciąży z jakichś powodów nie może spożywać produktów mlecznych (np. z powodu nietolerancji laktozy), powinna suplementować ten pierwiastek. Oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Jaką wapń pełni funkcję w organizmie?

Wapń:
  • jest niezbędny do budowy kości i zębów (jest głównym składnikiem szkieletu kostnego, jego niedobór powoduje osteopenię i osteoporozę);
  • odgrywa istotną rolę w profilaktyce stanu przedrzucawkowego, bo wpływa na normalizację ciśnienia tętniczego;
  • chroni przed chorobami dziąseł i paradontozą, wpływa też na strukturę tkanki łącznej;
  • zapewnia odpowiednią krzepliwość krwi, a tym samym przyspiesza gojenie się ran;
  • wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu;
  • zapobiega miażdżycy i chorobom serca;
  • jest niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego;
  • zmniejsza ryzyko raka jelita grubego.

Polecamy: Dieta przyszłej mamy wpływa na płeć dziecka?

 

Jakie są skutki niedoboru wapnia?

 

Niedobór wapnia prowadzi do osteoporozy i osteopenii. Przy niedostatku wapnia organizmie mogą się pojawić: skurcze mięśni, uczucie mrowienia i drętwienia, ból w stawach, chroniczne zmiany skórne, kruchość i łamliwość włosów oraz paznokci, próchnica zębów, krwotoki, zaburzenia snu, stany lękowe, zaburzenia wzrostu u dzieci, gwałtowne wybuchy gniewu.  

Nadmiar wapnia – czy powinny niepokoić?

Zbyt dużo wapnia w organizmie może zablokować wchłanianie cynku i żelaza. Nadmiarowi wapnia towarzyszą: dezorientacja, wysokie ciśnienie krwi, nadwrażliwość skóry i oczu na światło, wzmożone pragnienie, nieregularna praca serca, bóle kości i mięśni, wzmożone oddawanie moczu, metaliczny smak lub suchość w ustach.

Gdzie jest najwięcej wapnia?

Wapnia najwięcej jest w mleku i przetworach mlecznych (jogurt, maślanka, kefir, ser biały, ser żółty). Sporo wapnia jest też w jajkach, rybach o jadalnym szkielecie, jarmużu, brokułach, migdałach, orzechach, ziarnach sezamowych, figach suszonych, soi, fasoli, grochu. 
Ważne! O wiele lepiej przyswajalny jest wapń pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego. Na lepszą przyswajalność tego pierwiastka ma też wpływ witamina D3. Natomiast szczawiany i fityniany ograniczają wchłanianie tego pierwiastka.  
Pamiętaj! Nadmierne spożycie mięsa, stosowanie zbyt dużych ilości soli kuchennej czy picie kawy wpływa na nadmierną utratą wapnia z organizmu.

Przeczytaj, co jeszcze ułatwia przyswajanie wapnia: Jesteś w ciąży? Jedz jabłka!


Wróć do talerza

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

dieta w ciąży, suplementy diety w ciąży
Panthermedia
Dieta w ciąży
Suplementy diety w ciąży
Będąc w ciąży, wielu leków nie możesz przyjmować. Inaczej sytuacja wygląda z suplementami dla przyszłych mam.

// Ciąża i karmienie piersią to okres, kiedy organizm kobiety potrzebuje znacznie więcej witamin i składników mineralnych. Nie znaczy to jednak, że mama ma jeść za dwoje – powinna jeść dla dwojga! Czasami nawet przy odpowiednio zbilansowanej diecie, warto sięgnąć po suplementację. Oczywiście nie powinno się tego robić na własną rękę – decyzję o tym jaki preparat i jak często ma przyjmować ciężarna może podjąć lekarz prowadzący ciążę. Jakie składniki często wymagają „wsparcia” w postaci tabletki czy drażetki i jaki mają one wpływ na zdrowie dziecka? Wapń To podstawowy budulec kości i zębów, dlatego by układ kostny maleństwa rozwijał się prawidłowo, jego podaż jest tak ważna. Często duże ilości wapnia zostają „przekazane” dziecku. Przy dostarczaniu  zbyt małej ilości tego pierwiastka w ciąży mogą ucierpieć zęby i kości przyszłej mamy. Żelazo To właśnie żelazo współodpowiedzialne jest za transport tlenu w krwioobiegu. W czasie ciąży i karmienia piersią zapotrzebowanie na ten pierwiastek rośnie diametralnie i może być dwa razy większe od przeciętnego. Niedobory żelaza mogą wpłynąć negatywnie na rozwój maleństwa. Kwas foliowy To ten składnik najbardziej kojarzony jest z ciążą. Dlaczego? Ponieważ witamina B9 (czyli właśnie kwas foliowy) wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego maluszka. Ponadto, składnik ten stanowi główny element profilaktyki wad cewy nerwowej u płodu. Co ciekawe, nawet gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży, ten element już aktywnie działa na korzyść rozwijającego się dziecka. Magnez Niedobór magnezu często objawia się kurczami, np. łydek. U ciężarnych zbyt mała ilość tego pierwiastka może prowadzić do niebezpiecznych dla maleństwa skurczów macicy. Uważa się, że dla przyszłej mamy i jej...

wapń w diecie mężczyzny, nabiał, mleko, zakupy
Fotolia
Starania o dziecko
Wapń w diecie mężczyzny starającego się o dziecko
Wapń jest bardzo potrzebny mężczyźnie, który chce zostać ojcem. Sprawdź, jakie są najlepsze źródła tego składnika i jak wapń wpływa na płodność.

Co daje wapń przyszłemu tacie? Wapń to minerał, który w ludzkim organizmie występuje w największej ilości. 99% tego pierwiastka znajduje się w kościach i zębach. Jest również niezbędny do prawidłowego przekazywania impulsów nerwowych, skurczu mięśni, krzepnięcia krwi czy wydzielania niektórych hormonów. Między innymi od poziomu wapnia zależy jakość i ilość plemników u mężczyzny. Dzięki odpowiednim dawkom wapnia maleje też ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz otyłości (która może szkodzić płodności). Wapń pomaga również w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Warunkiem prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu jest stałość warunków w nim panujących. Wapń stoi na straży prawidłowej wartości pH, nie pozwalając na jej zmianę. Dlatego tak ważne staje się dbanie o prawidłowe spożycie tego pierwiastka np. podczas diet wysokobiałkowych.   Przeczytaj: Co to jest zakwaszenie organizmu i skąd się bierze?   Jaka dzienna dawka wapnia jest potrzebna mężczyźnie starającemu się o dziecko? Aktualne normy dotyczące wapnia w diecie mężczyzny określają, by spożywać 1000 mg dziennie . Jeśli jesteś aktywny i stosujesz dietę wysokobiałkową, pamiętaj o tym, że nadmiar białka może prowadzić do kwasicy. Istnieją zalecenia spożywania 20 mg wapnia na każdy 1 g spożytego białka.   Jakie produkty spożywcze zawierają wapń? Wapnia najwięcej jest w mleku i przetworach mlecznych (jogurt, maślanka, kefir , ser biały, ser żółty). Sporo wapnia jest też w jajkach, rybach o jadalnym szkielecie, jarmużu, brokułach, migdałach, orzechach, ziarnach sezamowych, figach suszonych, soi, fasoli, grochu.  Pamiętaj, że o wiele lepiej przyswajalny jest wapń pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego. Na lepszą przyswajalność tego pierwiastka ma też wpływ witamina D . Natomiast szczawiany i fityniany ograniczają wchłanianie tego...

Produkty mleczne, mleko, ser, zboże, wapń
Fotolia
Starania o dziecko
Wapń w diecie kobiety starającej się o dziecko
Odpowiednia dawka wapnia to kapitał, z którego będzie czerpał płód. Dlatego tak ważne jest, by dbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie jeszcze przed zajściem w ciążę. Sprawdź, w jakich produktach jest najwięcej wapnia.

Dlaczego wapń jest ważny dla kobiety w trakcie starania o ciążę? Wapń stabilizuje ciśnienie i zapewnia odpowiednią krzepliwość krwi . Jest pierwiastkiem niezbędnym przede wszystkim do prawidłowego rozwoju kości i zębów dziecka (ich zawiązki tworzą się już od 4. tygodnia życia płodowego , kiedy wiele kobiet nie wie jeszcze, że są w ciąży), ale również mięśni, serca i układu nerwowego. Natura zabezpieczyła maluszka na wypadek, gdyby zabrakło wapnia w diecie mamy. Przez pewien czas maleństwo zaspokaja swoje potrzeby kosztem twojego organizmu i czerpie z niego wapń (zostaje on "wypłukany" z twoich kości i przetransportowany do ciała dziecka). Dlatego właśnie tak ważne jest, by zgromadzić odpowiednią ilość wapnia w organizmie jeszcze przed zajściem w ciążę . Wapń jest niezbędny dla budowy kości mamy i maluszka, ale również część naukowców jest zdania, że pozytywnie wpływa na owulację . Wykazano też dużą zależność pomiędzy odpowiednim poziomem wapnia w organizmie a płodnością kobiet. Przeczytaj: Jak często uprawiać seks w dni płodne?   Jaka dzienna dawka wapnia jest potrzebna kobiecie, która chce zajść w ciążę? Kobietom, które pragną zajść w ciążę zaleca się, aby w ich diecie znalazło się co najmniej 1000 mg wapnia dziennie .   Jakie produkty spożywcze zawierają wapń? Najwięcej wapnia jest w mleku i przetworach mlecznych (jogurt, maślanka, kefir , ser biały, ser żółty). Sporo wapnia jest też w jajkach, rybach o jadalnym szkielecie, jarmużu, brokułach, migdałach, orzechach, ziarnach sezamowych, figach suszonych, soi, fasoli, grochu.  Ważne! O wiele lepiej przyswajalny jest wapń pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego. Na lepszą przyswajalność tego pierwiastka ma też wpływ witamina D3. Natomiast szczawiany i fityniany ograniczają wchłanianie tego pierwiastka.   Pamiętaj! Nadmierne spożycie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj