Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża, żywienie
Dieta w ciąży

Ono jest z tego, co ty jesz! Jak się rozwija płód i czego potrzebuje?

Pępowiną, jak na taśmie w supermarkecie, cały czas płyną odżywcze składniki. Musisz teraz jeść bardzo zdrowo, żeby dziecku nie brakowało tego, czego potrzebuje dla rozwoju.

Kiedy w twojej ciążowej diecie zabraknie mu np. wapnia, dziecko zacznie czerpać z twoich zasobów, co w krótkim czasie odbije się na stanie twoich zębów czy włosów. Jak zatem układać dietę w ciąży, aby wartościowych składników wystarczyło dla was obojga? Poznaj zasady.

Zdrowa dieta w ciąży – pierwszy trymestr

Rozwój płodu
Pierwszy trymestr to dla dziecka czas najbardziej intensywnych zmian i tworzenia się zaczątków wszystkich organów. Mniej więcej w 13. tygodniu ciąży płód waży ono ok. 40–60 gramów i ma 8–11 cm długości.

Czego teraz potrzeba dziecku?
Przede wszystkim dużo pełnowartościowego białka (a dokładniej mówiąc zawartych w nim różnorodnych aminokwasów), tłuszczów (szczególnie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6) oraz kwasu foliowego, jego soli i innych witamin z grupy B niezbędnych do budowy komórek nerwowych i cukrów jako źródła energii.

Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży?
Twoja ciążowa dieta powinna teraz zawierać białko (zarówno roślinne, jak i zwierzęce), zielone warzywa liściaste bogate w kwas foliowy, tłuste ryby morskie (mają witaminę D, jod, fosfor, kwasy tłuszczowe). Owoce oraz warzywa jedz do woli. To źródło wielu cennych składników mineralnych, m.in. fluoru, selenu, magnezu, miedzi. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko jest dozwolone. Eksperci, wypowiadający się o diecie w ciąży radzą, aby od samego początku ciąży unikać surowego mięsa i nie próbować nowych, nieznanych do tej pory dań.

 

 

Zdrowa dieta w ciąży – drugi trymestr

Rozwój płodu
Drugi trymestr to czas ogromnego wzrostu dziecka. W 26. tygodniu ciąży płód ma ok. 30–33 cm długości i waży już 600–900 g.

Czego teraz potrzeba dziecku?
Do tworzenia krwi wykorzystuje teraz więcej żelaza, kwasu foliowego i witamin z grupy B. Zaś do budowy nowych komórek nerwowych, tkanek, mięśni i kości – dużo różnorodnego białka, wapnia, wody, jodu, kwasów tłuszczowych,  a także cynku.

Co jeść w drugim trymestrze?
Bardziej wartościowe, a nie bardziej kaloryczne posiłki. Zapotrzebowanie energetyczne podczas całej ciąży rośnie jedynie o 300 kcal – to tyle, co dodatkowa kanapka dziennie. Jedz jajka (zawierają żelazo), chude mięso (ma cynk), tłuste ryby morskie (jak najmniej przetworzone, czyli świeże, a nie mrożone czy z puszki), kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo, zielone i strączkowe warzywa, pestki z dyni i słonecznika, suszone morele, śliwki. Do sałatek dodawaj olej rzepakowy lub oliwę z oliwek. Zamiast słodkiego mleka możesz pić jogurt lub kefir. Jedz żółty ser – ma więcej wapnia niż twaróg, dużo wapnia jest też w orzechach. Przez całą ciążę pij codziennie dwa, trzy litry niegazowanej wody (zawierającej magnez), ale nie popijaj jedzenia! Picie wody w ciąży jest konieczne nie tylko dla zdrowia mamy i dziecka, lecz także dla twojego dobrego samopoczucia.

Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]

kobieta, ciąża, mama, dieta mamy, odżywianie w ciąży
Dieta w ciąży
Zachcianki na cenzurowanym – czego nie jeść w ciąży?
Kanapka z miodem i kiszonym ogórkiem? W ciąży takie dania to standard – ale uwaga: nie wszystkim ciążowym zachciankom możesz folgować. Sprawdź, jakie dania musisz teraz wykreślić z diety.

Ciążowa dieta niewiele różni się od naszej zwyczajnej diety, no, ale przecież zawsze diabeł tkwi w szczegółach. I o tych szczegółach będzie tutaj mowa. Sprawdź, jakie dania wykreślić ze swojego menu, a na jakie pożyteczne składniki zwrócić szczególną uwagę i na co uważać gdy się ma zachcianki w ciąży . 1. Czego absolutnie nie jeść w ciąży? Lista zakazanych dań nie jest długa, warto jednak ściśle jej przestrzegać. Zapamiętaj, czego unikać, przynajmniej do dnia porodu: Surowego mięsa i ryb – mogą być zakażone toksoplazmozą i zawierać chorobotwórcze bakterie.   Serów pleśniowych – bywają w nich drobnoustroje wywołujące listeriozę (choroba ta przyczynia się do powstawania wad płodu i poronień).   Surowych jajek – mogą być skażone salmonellą, czyli bakterią, która prowadzi do ciężkiego zatrucia pokarmowego, groźnego zarówno dla ciebie, jak i dla płodu). Pamiętaj że surowe jajka są częstym składnikiem lodów, serników na zimno, sosów do makaronu itd.   Wysoko przetworzonej żywności, np. zupek w proszku – zawierają mało składników odżywczych, za to dużo soli, która podnosi ciśnienie krwi, a wysokie ciśnienie w ciąży jest bardzo niebezpieczne.   2. Czego lepiej unikać na co dzień? W małych ilościach poniższe składniki diety nie będą szkodliwe, ale już ich nadmiar może przyczyniać się do kłopotów. Aż do porodu – a najlepiej: aż do końca karmienia piersią – zmniejsz ilość w diecie: Kawy, mocnej herbaty i napojów typu cola – zawierają kofeinę (albo teinę), ta zaś utrudnia przyswajanie wapnia.   Słodyczy – to bezwartościowe, za to liczne kalorie (na tym etapie ciąży twoje zapotrzebowanie energetyczne jest tylko o 300 kcal większe niż normalnie). Sprawią, że za bardzo przybierzesz na wadze (sprawdź, ile przytyjesz w ciąży...

co jeść w ciąży 1 trymestr
Fotolia
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży: 1 trymestr
Na teście ciążowym zobaczyłaś dwie kreski i od razu zaczęłaś zastanawiać się, co jeść w ciąży? 1 trymestr to ważny etap w rozwoju płodu. Jedz zdrowo, by zapewnić maleństwu jak najlepsze warunki do kształtowania się wszystkich najważniejszych narządów. Sprawdź, co powinno być koniecznym składnikiem twojej ciążowej diety przez pierwsze trzy miesiące oczekiwania na dziecko.

Co jeść w ciąży – 1 trymestr jest wyjątkowy, bo wtedy zachodzi organogeneza, czyli kształtują się wszystkie narządy twojego dziecka. Podczas dziewięciu miesięcy ciąży twoje dziecko z zarodka wielkości ziarenka maku staje się prawie czterokilogramowym, półmetrowym, dorodnym... kabaczkiem. Nic dziwnego, że jego potrzeby się zmieniają. Naucz się komponować nieco inny jadłospis w każdym z trymestrów ciąży, aby zapewnić maleństwu jak najlepsze warunki do rozwoju. Sprawdź, co jeść w ciąży w 1 trymestrze. Dieta w ciąży 1. trymestr W pierwszych trzech miesiącach ciąży przyszła mama powinna sięgać po   zielone warzywa liściaste bogate w kwas foliowy oraz witaminę E . Powinnaś jeść dużo białka, zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Tłuste ryby morskie mają dużo witaminy D, zawierają również niezwykle cenny dla przyszłej mamy jod oraz kwasy tłuszczowe. Jedz do woli różnorodne warzywa i owoce, bogate w witaminy i składniki mineralne, np. fosfor, fluor, selen, magnez, miedź. Z uwagi na choroby, które są szczególnie niebezpieczne na początku ciąży, w pierwszym trymestrze wystrzegaj się natomiast: surowego mięsa i surowych ryb (częste źródła zakażenia toksoplazmozy); serów pleśniowych (w których mogą być zarazki listeriozy); niedogotowanych lub surowych jajek, niedopieczonego drobiu (bywają skażone salmonellozą). Unikaj też mięsa z dużych ryb (lepiej wybierać te mniejsze, gdyż akumulują mniej szkodliwych substancji) oraz mięs o niewiadomym pochodzeniu i wędlin (to wysoko przetworzony produkt zawierający różne dodatki). Jak odżywiać się w pierwszym trymestrze ciąży W pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta nieznacznie, bo tylko o 150 kcal. Specjaliści twierdzą, że nie ma potrzeby jadać więcej niż przed ciążą, ale warto zwracać uwagę na to, aby kalorie pochodziły z różnych grup...

co jeść w ciąży 2 trymestr
Fotolia
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży: 2 trymestr
Co jeść w ciąży – 2 trymestr: ważny jest nie tylko dobór produktów, ale i jak największe urozmaicenie posiłków. W drugim trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię wzrasta o 360 kcal dziennie w porównaniu do czasu sprzed ciąży. Zobacz, jak powinno wyglądać odżywianie w drugim trymetrze ciąży, aby nic nie zakłóciło zdrowego rozwoju dziecka.

Co jeść w ciąży – 2 trymestr to czas, gdy narządy są już ukształtowane i rozwija się ciało dziecka. Czy wiesz, jak dużo różnorodnych składników odżywczych płód potrzebuje w drugim trymestrze ciąży? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co dzieje się, gdy dziecku brakuje np. wapnia albo żelaza, którego w danej chwili niezwykle potrzebuje? Cóż, czerpie go wówczas z twoich zasobów, bo natura jest bardzo roztropna. Nie wymaga natychmiastowego zaspokajania potrzeb żywieniowych dziecka, ale jednocześnie nie pozwala ich lekceważyć. Sprawdź, co jeść w ciąży w drugim trymestrze, żeby natura nie musiała nic od ciebie pożyczać. Co jeść w ciąży: 2 trymestr Dziecko w drugim trymestrze potrzebuje bardziej wartościowych i trochę bardziej kalorycznych posiłków.  Jedz nabiał, jajka, chude mięso, tłuste ryby (jak najmniej przetworzone), kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo, soję, tofu, zielone warzywa, pestki z dyni, suszone morele i śliwki, owoce bogate w witaminę C. Mleko możesz zastąpić jogurtem i kefirem, jedz żółty ser (bogatsze źródło wapnia niż twaróg). Pij 2,3 litra niegazowanej wody dziennie. Zrezygnuj z dużej ilości soli, tłuszczów zwierzęcych, słodyczy i białego pieczywa. Dieta w ciąży , w jej drugim trymestrze, nie powinna zmieniać gwałtownie masy twojego ciała. Najlepiej, gdy rośnie ona systematycznie, o 200-450 gramów tygodniowo. W drugim trymestrze ciąży powinnaś przytyć około 6 kg. Odżywianie w drugim trymestrze ciąży Jak wspomnieliśmy, teraz niezbędna jest nieco większa ilość jedzenia, żeby pokryć zapotrzebowanie kaloryczne organizmu mamy i dziecka. W porównaniu do pierwszego trymestru ciąży zwiększyć należy liczbę porcji warzyw, owoców, produktów mlecznych i mięsa lub ryb. Poniżej dokładne ilości, jakie niezbędne są przyszłej mamie w drugim trymestrze ciąży: 8 porcji produktów zbożowych...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz