Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, ciąża, odżywianie w ciąży, warzywa, brzuszek
Panthermedia
Dieta w ciąży

Zimowy zestaw witaminowy

Chcesz, by twoje dziecko miało, jak najlepsze warunki do rozwoju, ale martwisz się, że zimą trudniej zadbać o dietę pełną witamin. Pokażemy ci, gdzie ich teraz szukać?
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Dziecko, które nosisz w swoim brzuchu, wszystkie składniki potrzebne do rozwoju otrzymuje za pośrednictwem twojej krwi. Nie bez znaczenia jest więc sposób, w jaki się odżywiasz.

Awokado = kwas foliowy

Kwas foliowy (czyli witamina B9) jest ważnym składnikiem w diecie, bo zapobiega wadom cewy nerwowej, anemii, ma wpływ na wagę urodzeniową noworodka i chroni przed przedwczesnym porodem. Poza tym niedobory kwasu foliowego mogą u przyszłej mamy skutkować nadpobudliwością czy kłopotami z zasypianiem.
Inne zimowe źródła: pestki dyni i słonecznika, migdały, brukselka, szpinak, sałata.


Olej rzepakowy = zdrowe tłuszcze

Kwasy omega-3 i omega-6 określa się mianem „brain food”, czyli żywności dla mózgu, bo odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego. Od nich zależy także rozwój siatkówki oka. Omega-3 i omega-6 należą do rodziny niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), których nasz organizm nie potrafi sam wytwarzać. Występują wyłącznie w pożywieniu oraz w suplementach diety. Ich bogatym źródłem są ryby, których Polacy jedzą, niestety, bardzo mało. Niedobór NNKT można uzupełnić, używając oleju rzepakowego,w którym kwasy omega-3 i omega-6 występują w bardzo dobrych dla naszego organizmu proporcjach. Aby mogły się dobrze wchłonąć, oleje należy jeść na surowo, np. jako dodatek do sałaty.
Inne zimowe źródła: tłuste ryby morskie (ze względu na ryzyko zanieczyszczenia ryb, nie powinnaś jeść ich więcej niż dwie porcje w tygodniu po 100 g) – makrela, śledź, tuńczyk, łosoś, halibut, sardynka, olej sojowy, lniany, siemię lniane.

Żurawina = witamina C

Wspomaga wchłanianie żelaza, którego organizm malucha potrzebuje do tworzenia krwi, chroni go i ciebie przed anemią, sprzyja wytwarzaniu kolagenu, białka niezbędnego do budowy chrząstek, kości, mięśni, naczyń krwionośnych. Pomaga w osiągnięciu prawidłowej masy ciała w chwili narodzin. Niedobór witaminy C może grozić np. przedwczesnym porodem z powodu pęknięcia błon płodowych.
Inne zimowe źródła: brokuły, natka pietruszki, żurawina, pomarańcze.

Orzeszki ziemne = cholina

Zalicza się ją do witamin z grupy B. Dbanie o jej odpowiedni poziom ma ogromne znaczenie dla mózgu dziecka. Jej niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. Nie warto jednak przesadzać z ilością choliny – nadmiar może spowodować zaburzenie pracy jelit.
Inne zimowe źródła: mięso, nasiona soi, płatki owsiane, fasola.


Marchewka = witamina A

Potrzebna do wzrostu i rozwoju komórek kości, skóry, oczu (pomaga widzieć w nocy) i zębów. Wspomaga również pracę układu odpornościowego. Jej niedobór może doprowadzić do porodu przed terminem lub powolnego wzrostu dziecka. W nadmiarze jest toksyczna – jeśli zażywasz duże dawki przez długi czas.
Inne zimowe źródła: tran, nabiał, mięso, jaja, dynia.


Żółtko jaja = witamina D

Latem pod wpływem promieni słonecznych tę witaminę nasz organizm produkuje sam. Zimą z braku słońca ten mechanizm nie działa. Należy ją uzupełniać, bo jest potrzebna do budowy kości dziecka, bez niej nie jest możliwe przyswajanie wapnia. Mamie pozwoli również uniknąć problemów z zębami podczas ciąży (czytaj: Jak dbać o zęby w czasie ciąży?).
Inne zimowe źródła: sardynki, łosoś, ser, masło, śmietana, mleko.

Witaminy z grupy B

Witaminy z tej grupy są podstawą wszystkich procesów, które zachodzą w organizmie. Gdy ich brakuje, słabnie również zdolność dobroczynnego oddziaływania pozostałych witamin.

  • tiamina (B1) –  płatki śniadaniowe, kalafior, kukurydza;
  • ryboflawina (B2) –  jogurt, jajka, drób;
  • niacyna (B3) –  mięso czerwone, drób, ryby, orzechy ziemne;
  • pirodyksyna (B6) – banany, awokado, ziemniaki;
  • biotyna (B7) – orzeszki ziemne, orzechy.

Uwaga! Zimą suplementuj witaminę D

Większość witamin dostarczasz mu, zjadając pełnowartościowe posiłki i łykając zapisane przez lekarza preparaty. Jedynie trzy witaminy D, K oraz biotyna (B7) są wytwarzane w organizmie ze źródeł pozapokarmowych. Ale zimą, np. w przypadku witaminy D, ten mechanizm też przestaje działać, dlatego trzeba ją uzupełniać preparatami z apteki.

Nasza sonda: co wiesz o kwasie foliowym? [WIDEO]

dieta w ciąży, witaminy w ciąży, zimowa dieta w ciąży, zimowe produkty, warzywa dla ciężarnej
Fotolia
Dieta w ciąży
7 produktów, które zimą podkręcą ciążową dietę
Zima to nie jest łatwy czas na zdrową dietę. Ale nawet kiedy trudniej o świeże owoce i warzywa, prawidłowe odżywianie jest możliwe. Wystarczy, że wybierzesz te produkty, które dla przyszłej mamy mają szczególną wartość.

Nawet jeśli lekarz przepisał ci preparat witaminowo-mineralny, nie możesz czuć się zwolniona ze zdrowego odżywiania. Pigułka to jedna, a zdrowe jedzenie to druga, właściwie najważniejsza droga, poprzez którą dziecko może otrzymywać składniki potrzebne do rozwoju. Dietą w ciąży programujesz też jego zdrowie na przyszłość. Martwisz się, że zimą zdrowe odżywianie staje się bardzo trudnym zadaniem? Nie do końca. Ważne składniki odżywcze możesz znaleźć w pozornie zwyczajnych produktach. Sprawdź, co warto teraz jeść.   1. Buraczki Zdecydowanie nie są doceniane. Tarte, w barszczyku albo w sałatce ze śledziami to nie tylko tradycyjne zimowe dania, ale również cenne źródło kwasu foliowego. Wiesz, jak ważny jest to składnik diety przyszłej mamy. Tak ważny, że na wszelki wypadek trzeba go uzupełniać, łykając przepisany przez lekarza preparat. Dbając o jego właściwy poziom, warto pamiętać również o  naturalnych źródłach  kwasu foliowego.  Co jeszcze warto jeść: awokado, pestki dyni i słonecznika, migdały, brukselkę, szpinak, sałatę. Wypróbuj przepis na: Zupę z buraczkami i fasolką   2. Żurawina To jeden z niewielu świeżych zimowych owoców. Zbiera się ją późną jesienią i dość długo można przechowywać. Kisiel z żurawin, sok warto jeść i pić ze względu na wysoką zawartość witaminy C, która wspomaga wchłanianie żelaza. Organizm malucha potrzebuje go do tworzenia krwi, chroni dziecko i mamę przed anemią , sprzyja wytwarzaniu kolagenu, czyli białka niezbędnego do budowy chrząstek, kości, mięśni, naczyń krwionośnych. Pomaga w osiągnięciu prawidłowej masy ciała w chwili narodzin. Niedobór witaminy C może grozić np. przedwczesnym porodem. Co jeszcze warto jeść: brokuły, świeżą i suszoną natkę pietruszki, pomarańcze. Wypróbuj przepis na: Pieczone jabłko z żurawiną i miodem 3....

wpływ diety dziecka na jego zachowanie
Fotolia
Wychowanie
Wpłyń dietą na zachowanie dziecka. Przeczytaj jak!
Czy wiesz, że to, co jada twoje dziecko, może mieć wpływ na jego zachowanie? Odpowiednia dieta wpływa nie tylko na koncentrację, dobry nastrój, ale nawet relacje z rówieśnikami. Co pomaga?

Czy jedzenie może wpływać na zachowanie dziecka? Tak, i to zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Na pewno zaobserwowaliście pobudzenie dziecka po zjedzeniu dużej ilości cukru? Ale czy jedzenie naprawdę może też poprawiać zachowanie? Dasz dziecku jabłko, a będzie miłe i życzliwe dla brata? Mandarynkę i przestanie wpadać w histerię ? Niestety, to nie takie proste, nie oszukamy temperamentu dziecka, nie przeskoczymy potrzeby wychowywania, stawiania granic, tłumaczenia świata, rozmowy, otwarcia na potrzeby dziecka itd., ale nauka ma dowody na to, że pewne składniki odżywcze mogą wpływać pozytywnie na to, jak się czujemy i zachowujemy. Dlatego warto upewnić się, że dieta naszych dzieci obfituje w produkty, który zawierają te dobroczynne składniki. Bonusem jest to, że nie tylko wpływają na zachowanie, ale przede wszystkim są zdrowe! 6 składników odżywczych, które dobrze wpływają na zachowanie Oto lista składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na rozwój dzieci: magnez – badania wykazały, że poprawia koncentrację i wycisza, zmniejsza nadwrażliwość układu nerwowego cynk – niedobór cynku może wpływać na funkcje poznawcze u dzieci, zmniejszając aktywność dziecka,  zaburzając pamięć i zdolność uczenia się oraz sprzyjając zachowaniom emocjonalnym. Są dowody na to, że suplementacja cynku u dzieci z ADHD miała korzystny wpływ na ich zachowania społeczne i koncentrację.  Omega-3 –  potrzebne do prawidłowego rozwoju mózgu. Badania wykazały, że suplementacja kwasów Omega-3 poprawia koncentrację, zdolności uczenia się (w tym umiejętność czytania i mówienia) i ogranicza zaburzenia zachowania, W połączeniu z cynkiem i magnezem zmniejszały impulsywność, emocjonalne zachowania i problemy z koncentracją u dzieci z ADHD Witamina D – oprócz wielu korzyści zdrowotnych, witamina D pozytywnie wpływa na koncentrację...

jak poprawić jakość nasienia
Adobe Stock
Starania o dziecko
8 sposobów na poprawę jakości męskiego nasienia
Najczęstszym powodem niepłodności u mężczyzn jest zły stan ich nasienia. Zobacz, w jaki sposób możesz poprawić jego jakość.

    Niepłodność męska to problem ponad połowy par, które bezskutecznie starają się o dziecko. Niebagatelną rolę odgrywa w tym jakość męskiego nasienia, które jest w coraz słabszej kondycji. Jak alarmują lekarze, panowie w wieku 20-40 lat mają o jedną trzecią gorsze plemniki , niż ich starsze pokolenie. Czy jest możliwość odwrócenie tej sytuacji? Tak! I są to bardzo proste, a nawet przyjemne w stosowaniu metody!     Co obniża jakość męskiego nasienia? Prawidłowa jakość spermy odgrywa kluczową rolę w procesie zapłodnienia. Niestety postęp cywilizacyjny i tempo życia we współczesnym świecie nie służą plemnikom. Ich jakość obniżają:   toksyczne substancje i zanieczyszczenia znajdujące się w środowisku (metale ciężkie, związki organiczne zawierające chlor i pestycydy); otyłość; leki - zwłaszcza stosowane przy leczeniu nowotworów za pomocą chemioterapii, a także przeciwcukrzycowe i przeciwnadciśnieniowe; papierosy; alkohol; narkotyki; stres; brak aktywności fizycznej. Uwaga! Plemniki nie lubią też zbyt obcisłych spodni oraz zbyt wysokiej temperatury.  Witaminy na płodność - sprawdź opinie Na czym polega zła jakość nasienia? Słaba jakość spermy polega przede wszystkim na:   zaburzeniu budowy plemników; nieprawidłowej ich ruchliwości; obniżonej liczbie. Zdaniem lekarzy, aby przeciwdziałać tym niekorzystnym czynnikom należy zacząć dbać o siebie – często wystarczy zmienić dietę i styl życia na lepsze, aby poprawiła się jakość męskiego nasienia. Czego nie powinno zabraknąć w menu przyszłego taty – radzi mgr Małgorzata Pelikan, dietetyk kliniczny z Centrum Dietetyki Klinicznej 4Health w Katowicach. Jakie witaminy w ciąży - sprawdź opinie Cynk poprawia jakość nasienia Dieta przyszłego ojca powinna być bogata w cynk,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak