Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, sok, picie, szklanka, ciąża, brzuszek
Dieta w ciąży

Alkohol w ciąży - każda ilość szkodzi dziecku!

Co dziesiąta kobieta w ciąży pije alkohol. Rocznie w Polsce z tego powodu przychodzi na świat ok. 900 dzieci z alkoholowym zespołem płodowym (FAS - Fetal Alcohol Syndrome), który odbiera im szansę na dobry rozwój. Tu przeczytasz, dlaczego FAS jest tak groźny dla dziecka.

Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu. To absolutnie błędna opinia! Nawet małe piwo czy lampka wina wypita w ciąży przez mamę może mieć wpływ na stan zdrowia jej dziecka i pozostawić w nim ślad do końca życia. Ślad w postaci alkoholowego zespołu płodowego (w skrócie FAS). Oto, jakie konsekwencje niesie ze sobą picie alkoholu w ciąży.

Maleńkie dzieci z FAS...

...mają od początku utrudniony prawidłowy rozwój, wyraźne są u nich objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, m.in.

  1.     nadwrażliwość na bodźce,
  2.     zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe,
  3.     problemy z jedzeniem,
  4.     deficyt uwagi i pamięci,
  5.     zaburzenia równowagi.


Opiekunowie muszą nie tylko nauczyć się, jak te maluchy rehabilitować, jaką u nich stosować dietę, ale też jak zachowywać się w zwykłych, codziennych sytuacjach: jak mówić do takiego dziecka, jak je przytulać.

W późniejszym wieku osoby z syndromem FAS...

...mają dodatkowo trudności z osiągnięciem pełnej niezależności. FAS wyraża się u nich zazwyczaj:

  1.     znacznym obniżeniem ilorazu inteligencji (IQ),
  2.     zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się (to dlatego dzieci z alkoholowym zespołem płodowym mają kłopoty w szkole).
  3.     w dorosłym życiu zaś problemami w utrzymaniu stałej pracy i wytrwaniu w zdrowym związku.

 


Są matki, które piły alkohol w ciąży sporadycznie, a ich dzieci i tak wykazują cechy tego syndromu, dlatego pamiętaj – każda ilość wypitego alkoholu jest już szkodliwa dla maleństwa rozwijającego się w twoim ciele.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl jest szansa, że ta sytuacja ulegnie poprawie. Powstaje bowiem program profilaktyczny, służący przeciwdziałaniu uzależniania się od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Współfinansowany jest przez Szwajcarów, w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Za główny cel kampanii uznano ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym. W ramach programu przez najbliższe 5 lat organizowane będą szkolenia dla personelu medycznego oraz nauczycieli, programy edukacyjne dla szkół oraz zakładów pracy, a także elektroniczna platforma edukacyjna i kampania społeczna. Przewiduje się, że działaniami zostanie objętych ok. 5 mln osób.

Zobacz też: Alkomat online

 

Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film

Rodzina
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Rozmawiajmy o życiu, nie o piciu!
Część dzieci z ADHD wcale nie ma ADHD, tylko FAS. - Ale takich głosów nie chce się słuchać, bo jak się jest dobrze wykształconym, na stanowisku, to nie ma się w Polsce dziecka z FAS, tylko z ADHD - mówi dr Krzysztof Liszcz, ekspert problematyki FAS. Co roku w Polsce rodzi się 6 tys. dzieci uszkodzonych przez alkohol.

Panie doktorze, co to jest FAS? FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy , jest najcięższym zaburzeniem rozwoju dziecka wynikającym z picia w ciąży przez matkę. Są pewne czynniki zwiększające ryzyko FAS, np. liczba lat przed ciążą, kiedy matka piła alkohol, równoległe picie ojca dziecka , a także historia alkoholowa rodzin obydwojga. Głównym czynnikiem jest jednak picie w ciąży. Uruchamia ono całą lawinę skutków. Picie w ciąży jest charakterystyczne szczególnie dla kobiet, które już wcześniej intensywnie i ciężko piły alkohol. Trudno udowodnić, by pojedyncza dawka alkoholu powodowała ryzyko, choć może się tak zdarzyć. Jednak płodowy zespół alkoholowy to tylko 25 proc. wszystkich szkód poalkoholowych u dzieci. Wszystkie  je określamy terminem FASD (Fetal  Alcohol Spectrum Disorders) – Spektrum Poalkoholowych Uszkodzeń Płodu. Obejmuje on jeszcze kilka innych zaburzeń; niektóre z nich nikomu nie kojarzą się z alkoholem, np. wrodzone wady układu krążenia czy moczowego. Często nawet lekarze nie dopytują kobiet jak przebiegała ciąża pod kątem korzystania a alkoholu. Czytaj też: Karać kobietę, która w ciąży piła, czy...? . Jak wiele dzieci w Polsce rodzi się uszkodzonych przez alkohol? W 2015 roku zostały zakończone pierwsze polskie badania naukowe na rozpowszechnienia FASD (program "Alicja"), wykonane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ( PARPA ). W grupie wiekowej 7-9 lat mieliśmy co najmniej 20% dzieci z FASD, czyli uszkodzonych przez alkohol. Przeliczając to na liczbę urodzin w 2014 r., można powiedzieć, że w tym roku urodziło się o 1500 dzieci z pełnoobjawowym FAS i 6000 z innymi niż pełnoobjawowy FAS uszkodzeniami, czyli łącznie 7500 dzieci uszkodzonych przez alkohol. Każdego roku rodzi się mniej więcej tyle dzieci uszkodzonych przez alkohol. To ogromne liczby. Na pojawienie się FAS ma wpływ...

Noworodek
Fotolia
Zdrowie
Prof. Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka: Matki w mojej klinice są wstrząśnięte
Czy wiesz, jak wygląda u noworodka głód alkoholowy? Prof. Dobrzańska mówi rzeczy wstrząsające: o dzieciach, które urodziły się już uzależnione od alkoholu, bo ich mamy piły w ciąży. I o tym, jak matki w jej klinice płaczą, bo nie wiedziały, że nawet lampka wina czy butelka piwa może spowodować, że dziecko urodzi się z poważnymi uszkodzeniami mózgu.

Zdarza się, że w klinice Pani Profesor w CZD jest dziecko, które po urodzeniu ma 1, 2, 3 a nawet 4 promile we krwi. Jak takie dziecko wygląda, co się z nim dzieje? Jest w ciężkim stanie, aparatura musi podtrzymywać jego życie, oddychanie. Trzeba jak najszybciej wypłukać alkohol z jego krwi. Dziecko nie ma enzymów rozkładających alkohol, dlatego w jego krwi utrzymuje się wyższy poziom alkoholu niż u matki. Kumuluje się też w narządach wewnętrznych, uszkodzony jest cały organizm, nie tylko mózg. Jak wiele dzieci uszkodzonych przez alkohol trafia do Kliniki Patologii Noworodka w CZD? Rocznie widzę ich na pewno co najmniej kilkadziesiąt, choć takiego rejestru nie prowadzimy. Do naszej kliniki nie trafiają wszystkie noworodki z FAS ( Fetal Alcohol Syndrome , płodowy zespół alkoholowy), a tylko te poważnie uszkodzone, które mają poważne problemy oddechowe, z układem krążenia, wady wrodzone, w tym wady serca. Część z tych wad jest spowodowana przez alkohol. Te dzieci często wymagają wspomagania oddychania, krążenia. Często jednak w okresie noworodkowym objawy zespołu poalkoholowego są znacznie łagodniejsze, jest to np. tylko niepokój dziecka, problemy z karmieniem. Te dzieci nie trafią do naszej kliniki. Zwykle zresztą u tych dzieci znacznie później ujawnia się FAS. Wszystkie dzieci z FAS łączy jedno: zaburzenia rozwoju mózgu . Czytaj też: Za młody, by pić Zdarza się, że noworodki mają głód alkoholowy? Tak, jeśli jest to dziecko matki alkoholiczki. Jak wygląda u noworodka głód alkoholowy? Dziecko jest niespokojne, poci się, drżą mu rączki, ma drgawki – to objawy abstynencji alkoholowej , podobne jak u dorosłego. Urodziło się już uzależnione od alkoholu. A to znaczy, że matka nie upiła się raz czy kilka razy, tylko robiła to permanentnie. Alkohol w każdym okresie ciąży jest szkodliwy? Tak. Mózg rozwija się przez cały okres życia...

ciąża, alkohol, zakazane produkty, zakazane w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Co to jest FAS? Przyczyny, diagnostyka, leczenie
Lampka wina w ciąży? Nie! Co roku rodzi się w Polsce około 1000 dzieci z FAS – alkoholowym zespołem płodowym. To więcej niż dzieci z zespołem Downa. FAS grozi dziecku zaburzeniami rozwoju i niskim ilorazem inteligencji. Możesz uchronić dziecko przed FAS – nie pij w ciąży alkoholu.

FAS to płodowy zespół alkoholowy. Aż 1 na 100 dzieci cierpi na zaburzenia rozwoju przez to, że ich matki piły w ciąży alkohol. Skąd bierze się FAS Jedyną przyczyną FAS jest picie alkoholu w ciąży . W Polsce wciąż przymyka się oko na kobiety w ciąży, które piją alkohol. Wiele osób sądzi, że jedno piwo czy kieliszek wina nie mają wpływu na dziecko. Tymczasem nawet lampka wina wypita w ciąży w momencie, kiedy rozwija się dany narząd czy układ u dziecka, może zaburzyć ten proces i spowodować wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (czyli FAS), który ma opłakane skutki dla dziecka w jego dzieciństwie i życiu dorosłym. Nie tylko kobiety-alkoholiczki mogą urodzić dziecko z FAS. Również dzieci kobiet, które w ciąży piły alkohol sporadycznie, mogą wykazywać cechy alkoholowego zespołu płodowego ( FAS) , Każda ilość wypitego alkoholu jest już szkodliwa dla dziecka rozwijającego się w twoim ciele. Zawartość alkoholu we krwi możesz sprawdzić w alkomacie online . Jak diagnozuje się FAS FAS można zdiagnozować tuż po urodzeniu. Diagnozuje się go po charakterystycznym wyglądzie dziecka oraz charakterystycznym zachowaniu. Cechy fizyczne to: specyficzne anomalie w budowie twarzy tj. krótkie szpary powiekowe, opadające powieki, szeroko rozstawione oczy, krótki, zadarty nos, wygładzona rynienka nosowa , wąska górna warga, brak czerwieni wargowej, wolniejszy rozwój środkowej części twarzy, mała i słabo rozwinięta żuchwa , nisko osadzone uszy, krótka szyja, niedorozwój płytki paznokciowej, anormalność stawów i kości, spowolniony rozwój fizyczny przed i po urodzeniu, opóźnienia wzrostu, niska waga urodzeniowa mała głowa, niski wzrost i waga w stosunku do wieku, opóźnienia rozwojowe. Dzieci z FAS mają też charakterystyczne objawy wynikające z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego: zaburzenia małej i dużej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz