Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kabanosy w ciąży
Artlana/Adobe Stock
Dieta w ciąży

Kabanosy w ciąży – czy można jeść, jakie wybierać?

Jedzenie kabanosów w ciąży nie jest zakazane. Ciężarna powinna jednak wiedzieć, że nie każdy rodzaj kabanosów jest zdrowy. W ciąży warto zwracać uwagę, czy kupowany produkt nie jest naszpikowany zbędnymi lub wręcz szkodliwymi substancjami. Sprawdź, jakie kabanosy jeść, jeśli spodziewasz się dziecka.

Jestem w ciąży, czy mogę zjeść kabanosa? Kabanos kabanosowi nierówny, jakiego kabanosa wybrać, jeśli spodziewam się dziecka? Czy kabanosy są zdrowe, czy ich jedzenie mi nie zaszkodzi? Nic dziwnego, że ciężarne zadają sobie takie pytania. Odpowiednie dieta w ciąży ma znaczenie dla przyszłego zdrowia dziecka. Kiełbasy, jak wiadomo, nie są produktem, który jakoś szczególnie polecają dietetycy. Czy zatem ciężarna, która ma wielką ochotę na kawałek dobrze obsuszonego kabanosa, musi odmówić sobie tej przyjemności? Czy kabanosy są niezdrowe? Na co zwracać uwagę, kupując kabanosy w ciąży? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Spis treści:

Lampka wina w ciąży wskazana na trawienie? Opinia położnej [WIDEO]

Czy można jeść kabanosy w ciąży?

Kabanosy są tradycyjną polską odmianą kiełbasek. Jedzone w rozsądnych ilościach, niewątpliwie są zdrową przekąską także w ciąży, pod warunkiem że są przygotowane zgodnie z tradycyjną recepturą.

Dobry kabanos jest dużo zdrowszą przekąską niż inne popularne „pogryzacze”: czipsy, krakersy, słone paluszki itp. Nie należy się nimi objadać ze względu na nasycone tłuszcze zwierzęce i sporą zawartość soli. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, które mają podwyższone ciśnienie krwi. Kabanos ważący 45 g dostarcza ok 150 kalorii, 12 gramów białka, 11 gramów tłuszczu i ok 1.5 grama soli. Warto wiedzieć, jakie kabanosy wybierać, bo w sklepach znaleźć można nie tylko kabanosy najwyższej jakości. 

Czy kabanosy są zdrowe?

Kabanosy możemy oznaczać symbolem GTS, czyli gwarantowana tradycyjna specjalność. Ale uwaga: takie oznaczenie mogą otrzymać tylko kabanosy wyprodukowane zgodnie z tradycją! Ten symbol gwarantuje, że kabanosy są zdrowe! Kabanosy oznaczone symbolem GTS zawierają mięso wieprzowe, kminek i pieprz. Jednak w sprzedaży są też kabanosy produkowane z innych rodzajów mięsa – np. wołowego, drobiowego.

kabanosy w ciąży znak GTS

Skład kabanosów

O tym, czy kabanosy są zdrowe, decyduje ich skład, dlatego obowiązkowo należy czytać etykiety na opakowaniu. Im krótszy skład, tym lepiej. Zdziwisz się, gdy zobaczysz, jak długa może być lista składników kabanosów! Tymczasem te najlepsze zawierają wyłącznie mięso i przyprawy. Żadnych polepszaczy smaku, konserwantów itp.

O tym, że kabanos kabanosowi nierówny, świadczy porównanie składu różnego rodzaju kabanosów. Wybraliśmy dwa skrajne przypadki, które dobitnie pokazują, jak bardzo 335201330201może różnić się skład tego typu wyrobów:

  • Tarczyński Naturalnie Kabanosy z Kurczaka: mięso z kurczaka, sól, przyprawy, osłonka jadalna – jelito baranie.
  • Olewnik – kabanosy Stixy kiełbasa drobiowo wieprzowa: mięso z kurcząt, mięso wieprzowe, tłuszcz wieprzowy, skrobia ziemniaczana, sól, glukoza, białko wieprzowe kolagenowe, cukier, aromaty (w tym aromat dymu wędzarniczego), przyprawy, przeciwutleniacz (askorbinian sodu), stabilizatory (trifosforany, węglany sodu), substancja konserwująca (azotyn sodu). Produkt w osłonce jadalnej (substancja żelująca (alginian sodu), stabilizator (chlorek wapnia), aromat).

Kabanosy wędzone w ciąży – jeść czy nie?

Kabanosy produkowane w sposób tradycyjny są wędzone i to nie skreśla ich z listy produktów dozwolonych w ciąży. Tak naprawdę poddaje się je aż trzem rodzajom obróbki: wędzeniu, peklowaniu i suszeniu. Żadna z tych technik nie sprawia, że kabanos staje się niezdrowy.

Jednak kabanosy zawierające w składzie aromaty, przeciwutleniacze, stabilizatory i konserwanty z pewnością muszą zostać poddane nie tylko tym trzem prostym i naturalnym procesom przetwarzania mięsa. Lepiej skutków tych praktyk nie testować, jedząc takie kabanosy w ciąży.

Kabanosy a toksoplazmoza

Niepokoisz się, że jedząc kabanosy w ciąży, możesz zarazić się toksoplazmozą? Niepotrzebnie. Dobre jakościowo kabanosy poddaje się wędzeniu w temperaturze 70 stopni, a to oznacza, że drobnoustroje nie mogą się w nich namnażać. Można je jeść bez obaw o zakażenie toksoplazmozą.

W zapobieganiu toksoplazmozie w ciąży kluczową rolę odgrywa unikanie surowego mięsa. Poddanie go obróbce termicznej likwiduje ryzyko zakażenia.

Zobacz także:

sushi w ciąży
Kzenon/Adobe Stock
Dieta w ciąży
Sushi w ciąży – można jeść czy nie?
Tak, w ciąży można zjeść sushi. Jednak nie każde sushi będzie bezpieczne dla mamy i dziecka. Jaki rodzaj sushi wybrać? Podpowiadamy!

Jeszcze do niedawna lepki ryż z dodatkiem surowej ryby, chrupiących, świeżych warzyw, ostrego wasabi, zrolowany w wodoroście wydawał się prawdziwą ekstrawagancją. Wokół tej japońskiej potrawy narosło wiele mitów. Ze względu na zawartość surowej ryby wiele ciężarnych wpisało sushi na swoje osobiste listy rzeczy zakazanych. Niepotrzebnie! Nie każdy rodzaj sushi jest zabroniony w ciąży. To naprawdę zdrowe danie, obfitujące w nienasycone kwasy omega, które są bardzo istotnym składnikiem wspierającym prawidłowy rozwój ciąży. Na jakie rodzaje sushi może skusić się ciężarna kobieta? Spis treści: Czy można jeść sushi w ciąży? Jakie sushi można jeść w ciąży? Czy warto jeść sushi w ciąży? Dlaczego sushi z surową rybą jest zakazane w ciąży? Czy można jeść sushi w ciąży? Będąc w ciąży, nie trzeba od razu skreślać z menu wszystkich rodzajów sushi. Na forach internetowych wciąż wiele kobiet powiela błędne i przestarzałe opinie o tym, że w ciąży nie można jeść sushi. Tymczasem sushi w ciąży jest dozwolone, jeśli nie zawiera surowego mięsa z ryby. Jakie sushi można jeść w ciąży? Do niedawna uważano, że głównym składnikiem sushi musi być surowa ryba. Nie jest to prawda. W większości restauracji można zamówić sushi z grillowaną, wędzoną czy pieczoną rybą. Rodzaj sushi nie jest tu istotny – możesz zjeść futomaki, nigiri czy ebi nigiri, o ile ryba poddana zostanie obróbce termicznej. Jakie sushi zamówić, kiedy jesteś w ciąży? Najbezpieczniejsze jest: sushi w tempurze, sushi wegetariańskie, sushi wegańskie, sushi z pieczoną rybą, sushi z grillowaną rybą, sushi z wędzoną rybą. W większości restauracji serwujących sushi jest opcja, aby zamówić sushi w tempurze. Tempura to sposób przygotowania polegający na obtoczeniu dania w...

ryby w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ryby w ciąży – jakie można jeść: wędzone, surowe, w puszce? [LISTA GATUNKÓW]
Ryby to bardzo ważny element diety w ciąży. Ale ryba rybie nierówna. Niektóre można jeść bez obaw, z innych trzeba koniecznie zrezygnować. O ile łosoś i makrela to tłuste ryby polecane ciężarnym (ale z pewnymi wyjątkami), o tyle tuńczyk i miecznik mogą być zanieczyszczone rtęcią i nie są wskazane do jedzenia przez przyszłe mamy. W ciąży nie wolno jeść niektórych ryb wędzonych i z puszki. Bezwzględnie należy także unikać surowych ryb. Oto krótki przewodnik dotyczący ryb w diecie ciężarnej.

Jedzenie ryb w czasie ciąży jest ważne dla zdrowia kobiety i jej dziecka. Nie należy z nich rezygnować. Ale teoria, że kobieta w ciąży może jeść wszystkie ryby pod każdą postacią, to mit! Najzdrowsze są tłuste ryby morskie, najlepiej – upieczone lub  ugotowane na parze. W ciąży świetnie sprawdzi się łosoś, pstrąg i makrela (z pewnymi wyjątkami), ale tuńczyk i miecznik mogą zawierać szkodliwą rtęć. Jeśli spodziewasz się dziecka, w twojej diecie nie powinny też znaleźć się ryby surowe i niektóre ryby wędzone.  Spis treści: Ryby w ciąży – dlaczego warto je jeść? Jakie ryby jeść w ciąży? Jakich ryb nie jeść w ciąży? Wędzone ryby w ciąży Surowe ryby w ciąży Ryby w puszce w ciąży Ryby w ciąży: dlaczego warto je jeść? Ryby to produkty o bardzo dużej wartości odżywczej, bogate w składniki kluczowe dla   rozwoju dziecka w trakcie ciąży, takie jak witamina D, jod i kwas DHA. Poza tym ryby, zwłaszcza morskie, zawierają witaminy z grupy B i prowitaminę A. Szczególnie cennym składnikiem mięsa ryb jest  kwas DHA , należący do grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Jest on niezbędny w czasie ciąży. Jakie zapewnia korzyści? gwarantuje prawidłowy rozwój mózgu i siatkówki oka dziecka, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia porodu przedwczesnego, zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Dzieci matek, które w czasie ciąży dostarczały odpowiednią dawkę kwasu omega-3, mają mniejsze ryzyko rozwoju: porażenia mózgowego, ADHD, autyzmu, dysleksji. Badania pokazują także, że dzieci te lepiej wypadają w testach na inteligencję . Odpowiednia dawka kwasu DHA zmniejsza ryzyko chorób narządu wzroku i przyczynia się do poprawy ostrości widzenia u dzieci. Zmniejsza też występowanie reakcji alergicznych u maluchów....

owoce morza w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Owoce morza w ciąży: czy można jeść bez ryzyka?
Zastanawiasz się, czy w ciąży można jeść owoce morza? Można, ale tylko pod warunkiem, że nie są surowe i nie należą do gatunku zakazanych dla ciężarnych, kobiet karmiących piersią i małych dzieci. Sprawdź, które owoce morza można jeść w ciąży i w jakiej postaci.

Owoce morza to bardzo szerokie pojęcie. Należą do niego przede wszystkim jadalne gatunki zwierząt, ale przecież owocami morza są też morskie rośliny (glony, wodorosty, algi)! Te ostatnie można jeść w ciąży bez obaw, oczywiście po odpowiedniej obróbce termicznej. Natomiast jeśli chodzi o jedzenie ryb, krewetek czy przegrzebków w czasie ciąży sprawa nie jest już taka oczywista. Czy w ciąży można jeść owoce morza? Owoce morza nie zawierają niczego, czego by nie można było znaleźć w innych produktach spożywczych (wartościowe białko, witaminy z grupy B, jod, wapń, selen, fluor, kwasy tłuszczowe omega 3). Zatem jedzenie owoców morza podczas ciąży nie jest podyktowane koniecznością dostarczenia organizmowi składników odżywczych – jest to wyłącznie kwestia smaku i przyjemności. Jeśli lubisz owoce morza i nie chcesz z nich rezygnować w ciąży, nie ma przeciwwskazań do włączenia ich do diety w ciąży . Co więcej, w 2019 roku opublikowano badania, z których wynika, że jedzenie ryb i owoców morza w ciąży korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka¹ i jego inteligencję² . Dzieci matek, które będąc w ciąży, jadły owoce morza i ryby, uzyskiwały wyższe wyniku testów na inteligencję niż dzieci kobiet, które w ciążowej diecie nie zawarły tych pokarmów. Średnio IQ było wyższe o 7,7 punktu (od 5,9 do 9,5 punktów). Naukowcy odkryli także, że jedzenie owoców morza i ryb w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia ADHD u dzieci. Korzyści te mają się pojawiać już przy wprowadzeniu jednej porcji (100 g) owoców morza lub ryb tygodniowo. Owoce morza dozwolone w ciąży W ciąży można jadać tylko owoce morza, które są dobrze przyrządzone, czyli poddane wysokiej temperaturze . Ciężarna może jeść: krewetki, przegrzebki, mule, ośmiornice, kalmary, małże, langusty. Na kwestię...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak