ciąża, dieta w ciąży, kobieta, brzuch w ciąży, warzywa, odżywianie w ciąży
Ermolaev Alexandr - Fotolia.com
Dieta w ciąży

5 niezbędnych składników w diecie - od nich zależy zdrowie twojego dziecka

W czasie ciąży dziecko jest całkowicie zależne od ciebie i twojego stylu życia, a więc także diety. Dla jego prawidłowego rozwoju szczególne znaczenie ma 5 składników odżywczych. Sprawdź, gdzie je znaleźć.

Pierwszych 1000 dni życia dziecka, czyli okres od poczęcia do 2. urodzin, to unikalny czas, w którym możesz wyjątkowo skutecznie zadbać o przyszłe zdrowie dziecka. Jak? Przede wszystkim poprzez prawidłowe odżywianie w ciąży i odpowiednie karmienie dziecka już po narodzinach. A jakich składników szczególnie nie może zabraknąć?

DHA (kwas dokozaheksaenowy) w ciąży

To najlepiej przebadany kwas z grupy omega-3. Jego korzystny wpływ na rozwój płodu oraz zdrowie kobiet w ciąży i karmiących piersią został wielokrotnie potwierdzony w badaniach naukowych. Odpowiednia dawka kwasu DHA zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu, wpływa na rozwój centralnego układu nerwowego, mózgu i siatkówki oka, a także może zapobiec rozwojowi cukrzycy, otyłości czy alergii u dziecka. Zgodnie z polskimi zaleceniami kobiety w ciąży powinny suplementować min. 200 mg DHA dziennie, jeśli spożywają mało ryb - to 400–600 mg, a w przypadku ciąży o zwiększonym ryzyku przedwczesnego porodu nawet 1000 mg DHA dziennie.

– DHA ma zbawienny wpływ na rozwój dziecka w czasie ciąży i po porodzie. Odgrywa istotną rolę w procesie tworzenia silnego systemu immunologicznego, a przy okazji wspiera rozwój dziecka – jego inteligencji czy zdolności postrzegania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Socha, kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Źródłami DHA w diecie są:

• algi morskie,
• tłuste ryby morskie,
• mięso organów wewnętrznych zwierząt, np. wątroby,
• olej rybi.

Niezwykle ważne jest zapewnienie DHA wysokiej jakości, bez ryzyka zanieczyszczenia metalami ciężkimi (takimi jak rtęć), dioksynami oraz innymi szkodliwymi dla płodu toksynami. Wyjątkowo bezpiecznym, wolnym od zanieczyszczeń źródłem jest DHA z alg morskich, szczególnie polecany dla kobiet w ciąży, matek karmiących, niemowląt i dzieci.

Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy to kolejny niezbędny czynnik wzrostu i rozwoju dziecka w twoim brzuchu. Jego spożywanie już w pierwszym okresie ciąży znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej nawet o 70 proc. Okazuje się jednak, że w Polsce niestety tylko 50 proc. kobiet wie o konieczności jego suplementacji.

W żywności kwas foliowy występuje m.in. w:

• nasionach soi,
• drożdżach piekarniczych,
• zarodkach pszenicy,
• białej fasoli,
• grochu,
• szpinaku
• i natce pietruszki.

Pochodzący z diety nie wystarcza jednak na pokrycie zapotrzebowania kobiety w ciąży, która powinna przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie.

Wydrukuj gotowe jadłospisy dla kobiet w ciąży.

Witamina D w ciąży

Na prawidłowy przebieg ciąży korzystnie wpływa także witamina D, którą dostarczamy do organizmu poprzez syntezę skórną i wraz z pożywieniem. Zapobiega ona zahamowaniom wzrostu płodu, wrodzonej krzywicy i osteopenii (czyli początkowej fazie osteoporozy), opóźnieniom wzrastania w pierwszym roku życia oraz rozwojowi wczesnej próchnicy zębów u dzieci. Naturalnym źródłem witaminy D są:

• ryby morskie,
• jaja,
• wątroba,
• orzechy.

Według najnowszych zaleceń, aby zbudować odpowiednie zasoby witaminy D w organizmie swoim i dziecka, kobiety ciężarne powinny zażywać od 800 do 1000 IU witaminy D na dobę. Dawki poniżej 800 IU nie są niestety wystarczające do pokrycia potrzeb mamy i dziecka.

Jod w ciąży

Jod to czwarty zalecany składnik diety przyszłej mamy. Buduje tarczycę (Uwaga! Nowe zalecenia - w ciąży trzeba badać tarczycę) i wchodzi w skład jej hormonów, zarówno u kobiety ciężarnej, jak i płodu. Spożywanie odpowiednich dawek jodu może zapobiec poronieniu, powstaniu wad wrodzonych czy śmierci okołoporodowej. Jod znajdziesz np. w:

• wodach mineralnych,
• soli kuchennej, bo jest w niego w całej Polsce wzbogacana.

Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda ciężarna powinna otrzymywać 150–200 ug/dobę jodu (w formie tabletek).

Żelazo w ciąży

Kobietom ciężarnym zaleca się także suplementację żelaza, które odpowiada za transport tlenu w organizmie i jest niezbędne podczas powstawania czerwonych krwinek w szpiku. Jego niedobór może być przyczyną anemii u kobiet w ciąży oraz u ich dzieci. w żelazo obfituje głównie czerwone mięso. W okresie ciąży zaleca się suplementację 30 mg żelaza na dobę, a w przypadku niedoboru od 60 do 120 mg.

Sprawdź, po czym poznać, że brakuje ci żelaza.

O prawidłowej diecie nie możesz zapomnieć także podczas laktacji, kiedy twoje mleko jest jedynym pokarmem dziecka.

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

Rośliny strączkowe, nasiona soi, fasoli, soczewicy
Fotolia
Dieta w ciąży
Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny dla kobiet w ciąży?
Kwas foliowy ma ogromne znaczenie w zapobieganiu wrodzonych wad układu nerwowego. Zobacz, w jakich dawkach powinny go przyjmować kobiety w ciąży i w jakich produktach spożywczych jest go najwięcej.

Niestety kwas foliowy jest trudno przyswajalny i łatwo ulega rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury (z pożywienia przyswajamy go w 50%). Dieta bogata w folacynę zwykle dostarcza około 0,15-0,25 mg tej witaminy, dlatego zwykle zaleca się kobietom w ciąży również suplementację tej witaminy. Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy u kobiet w ciąży wynosi 0,4 mg. Zobacz także: Ciąża: dieta bogata w kwas foliowy – gotowy jadłospis! Kwas foliowy - jakie jest dzienne zapotrzebowanie? Odpowiedni poziom kwasu foliowego jest niezwykle istotny w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy zachodzi proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów dziecka. Przyjmuje się, że każda kobieta – co najmniej 6 tygodni przed planowaną ciążą i do końca drugiego trymestru ciąży – powinna przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego . Kobiety otyłe (BMI ponad 30) powinny przyjmować większą dawkę uzgodnioną z lekarzem prowadzącym ciążę.  Kobiety, które urodziły dziecko z wadą układu nerwowego , przed kolejną ciążą powinny przyjmować kwas foliowy w dawce 4,0 mg dziennie (oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i jego nadmiar wydalany jest z moczem , dlatego też nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania go.  Kwas foliowy - jakie ma znaczenie dla kobiet w ciąży i dla ich dziecka? Kwas foliowy ( witamina B9 ), czyli folacyna, jest jedną najważniejszych witamin dla kobiet planujących potomstwo. Niezbędną dla prawidłowego rozwoju płodu. Kwas foliowy: reguluje rozwój komórek nerwowych w okresie płodowym (bierze ona udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych, wewnątrzkomórkowych substancji niezbędnych dla prawidłowego podziału komórek rosnącego płodu); zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i ryzyko małej masy urodzeniowej dziecka; zwiększa odporność , ponieważ bierze...

Fotolia
Dieta w ciąży
4 suplementy, które musisz przyjmować w ciąży. Najnowsze zalecenia!
Są tylko 4 suplementy, które musisz przyjmować w czasie ciąży: po to, by dziecko rozwijało się zdrowo. Powinna je przyjmować każda kobieta w ciąży. I nie jest to wcale wapń ani żelazo!

Spodziewasz się dziecka, więc myślisz o suplementach dla kobiet w ciąży . Tymczasem to nie one są najważniejsze, ale dobra dieta, która zapewni tobie i rozwijającemu się w tobie dziecku witaminy i składniki mineralne. Nie wszystkie jednak substancje odżywcze dostarczysz w odpowiedniej ilości – nawet najlepiej się odżywiając. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami są 4 suplementy , która powinna przyjmować każda ciężarna kobieta. Koniecznie zapytaj o nie swojego lekarza! Jakie są najważniejsze suplementy, które trzeba brać w ciąży? – Te 4 suplementy to jedyne, których skuteczność została udowodniona u kobiet w ciąży – mówi prof. Romuald Dębski, ordynator oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie. Ich przyjmowanie powinien zalecić lekarz.   1. Kwas foliowy. Najlepiej zacząć go przyjmować już 6 tygodni przed ciążą (można wcześniej, nie jest szkodliwy). Codziennie powinnaś przyjmować 0,4 mg (400 mikrogramów) kwasu foliowego. Konieczne jest jego przyjmowanie również w pierwszym trymestrze ciąży. Kwas foliowy chroni dziecko przed rozszczepem kręgosłupa i innymi poważnymi wadami neurologicznymi. Na zlecenie lekarza, kwas foliowy może być przyjmowany przez całą ciążę.   2. Jod. Jest niezbędny do wytworzenia hormonów tarczycy: w takiej ilości, jakiej potrzebuje rozwijające się dziecko. Hormony tarczycy sterują pracą całego organizmu. – 150 mikrogramów jodu dziennie powinna przyjmować każda kobieta, która planuje ciążę, a potem w okresie ciąży i karmienia piersią – mówi prof. Romuald Dębski. – Niedobory jodu u kobiety w ciąży mogą zaburzać rozwój dziecka, zakłócać wytwarzanie się nerwowych, co prowadzi do niższego IQ u dziecka (czytaj też: Co jeść w ciąży, by dziecko było mądre i zdrowe? ).   3. Witamina D3. Konieczne...

ciąża, brzuszek, warzywa, sałatka
Panthermedia
Dieta w ciąży
Po co dziecku te witaminy i minerały?
Na pewno wiesz, co powinna jeść kobieta w ciąży i w jakich produktach znajduje się najwięcej dobroczynnych składników, które wspomagają rozwój dziecka w brzuchu. Ale czy wiesz, po co właściwie są one dziecku potrzebne?

Warto wiedzieć, czego potrzebuje rosnące w twoim brzuchu dziecko i jaki wpływ na jego rozwój mają konkretne składniki?   1. Kwas foliowy - układ nerwowy Od kwasu foliowego, czyli witaminy B9 wszystko się zaczyna. Przyjmowanie go jest niezbędne zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Jest, bowiem zabezpieczeniem przed wystąpieniem wad rozwojowych płodu, w szczególności wad układu nerwowego.  Kwas foliowy zawarty jest w warzywach zielonych, strączkowych i owocach cytrusowych. Jednak spożywanie tych produktów nie jest w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania kobiety w ciąży na tę witaminę, które wynosi 400 mikrogramów dziennie. Niezbędne jest więc dodatkowa suplementacja (po konsultacji z lekarzem) Sprawdź: Jaką rolę w ciąży odgrywa witamina B6?   2. Żelazo - dotlenienie Żelazem tak jak i innymi witaminami mama w ciąży musi podzielić się z maluszkiem. Ponieważ niewiele kobiet posiada zapasy żelaza w organizmie powstałe w wyniku spożywania dużej ilości czerwonego mięsa, drobiu czy ryb, a wchłanianie żelaza uzależnione jest, od jakości spożywanych produktów i indywidualnych cech organizmu, zalecana jest rutynowa suplementacja żelaza u kobiet ciężarnych. Niedobór żelaza prowadzi bowiem do niedokrwistości , a w konsekwencji do niedotlenienia dziecka. Odmiennie jednak niż w przypadku kwasu foliowego, którego przedawkowanie nie niesie za sobą żadnych konsekwencji dla zdrowia mamy i dziecka, nadmiar żelaza może powodować dolegliwości przewodu pokarmowego oraz „zagęszczenie” krwi.    3. Jod – inteligencja Każda mama chcąca urodzić małego geniusza nie powinna zapominać o jodzie w swojej diecie. Jod nie tylko reguluje przemianę materii i hormonów tarczycy, ale odpowiada za rozwój umysłowy dziecka. Zdolność kojarzenia, zapamiętywania, uczenia się to właśnie zasługa tego pierwiastka dostarczanego w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz