kobieta, witaminy, ciąża, mama, brzuszek
Dieta w ciąży

Preparaty witaminowe w ciąży

Już przy okazji pierwszej ciążowej wizyty lekarz zlecił ci przyjmowanie preparatów witaminowych. Zastanawiasz się, czy suplementacja diety w ciąży jest naprawdę konieczna? A jeśli tak, to jakie i ile powinna przyjmować przyszła mama?

Przyjmowanie jakich preparatów może zlecić lekarz kobiecie w ciąży? Jaki może być skutek ich niedoboru w organizmie przyszłej mamy? Rozwiewamy wątpliwości kobiet, które spodziewają się dziecka.


Wapń

Dlaczego położne radzą przyszłym mamom przyjmować ten pierwiastek? Podstawową przyczyną jest niedobór wapnia w organizmie kobiety. Na kształtowanie się układu kostnego dziecka nie zawsze wystarcza tego budulca. W rezultacie zęby i kości ciężarnej cierpią na niedobór wapnia, gdyż całe jego zapasy zostają wykorzystane przez rozwijający się płód. Dlatego lekarz może zalecić ciężarnej przyjmowanie dodatkowej ilości tego składnika. Trzeba jednak być przy tym ostrożnym, gdyż nadmiar wapnia może zaszkodzić.


Żelazo

To właśnie żelazo dostarcza tlen do krwiobiegu. Jeśli w organizmie mamy jest go za mało, istnieje ryzyko, że dziecko może nie otrzymać wszystkich niezbędnych mu składników do prawidłowego rozwoju. Nie należy jednak przyjmować go od razu, kiedy tylko dowiedziałaś się o ciąży. Najpierw zrób badanie krwi i na jego podstawie lekarz określi, czy musisz przyjmować żelazo, czy nie.

Dowiedz się więcej: Żelazo w ciąży – czy niedobór oznacza groźną anemią?


Kwas foliowy

Dodatkowe przyjmowanie kwasu foliowego, czyli witaminy B9 nie zaszkodzi ciężarnej, wręcz przeciwnie. Nawet gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży, ten element już aktywnie działa na korzyść rozwijającego się płodu. Niestety, nie zawsze jego ilość w organizmie przyszłej mamy jest wystarczająca. Zwłaszcza kobiety żyjące w dużych miastach, często cierpią na niedobór kwasu foliowego. Dlatego też bez obaw możesz przyjmować kwas foliowy, przyniesie on same korzyści dla twojego dziecka. Dzięki witaminie B9 psychika i intelekt dziecka będą rozwijać się prawidłowo. Oprócz tego, ten składnik złagodzi twoje dolegliwości ciążowe.


Magnez

W pierwszych miesiącach ciąży kobieta może odczuwać napięcie macicy i skurcze mięśni. To może być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Żeby uniknąć tego ryzyka, lekarze zalecają przyjmowanie preparatów z magnezem. Uważa się, że dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka, to jeden z najważniejszych elementów. Oprócz tego magnez bierze aktywny udział w formowaniu się systemu kostnego dziecka.


Witamina E

Niedobór witaminy E zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań w czasie ciąży, przede wszystkim takich jak preeklampsja (to zespół objawów chorobowych charakteryzujący się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi). Dodatkowa ilość tej witaminy ma zbawienny wpływ na rozwój płodu, dostarczając mu wielu składników odżywczych.
 

Komplet witamin

Większości kobiet w ciąży lekarz zaleca przyjmowanie dodatkowych witamin i oraz mikroelementów. Wiadomo, że organizm kobiety podczas ciąży wykazuje znaczne ich niedobory. W ich uzupełnieniu pomagają właśnie suplementy diety. Trzeba być jednak ostrożnym, by dzienna dawka danego składnika nie przekroczyła zalecanej normy spożycia dla ciężarnej.

Uwaga! Dodatkowe preparaty w ciąży należy stosować tylko po konsultacji z lekarzem, uważnie czytać sposób dawkowania, sprawdzać termin przydatności do spożycia zalecanych lekarstw i trzymać je w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Przeczytaj koniecznie: 5 suplementów niezbędnych w ciąży – nowe zalecenia

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

dieta w ciąży, suplementy diety w ciąży
Panthermedia
Dieta w ciąży
Suplementy diety w ciąży
Będąc w ciąży, wielu leków nie możesz przyjmować. Inaczej sytuacja wygląda z suplementami dla przyszłych mam.

// Ciąża i karmienie piersią to okres, kiedy organizm kobiety potrzebuje znacznie więcej witamin i składników mineralnych. Nie znaczy to jednak, że mama ma jeść za dwoje – powinna jeść dla dwojga! Czasami nawet przy odpowiednio zbilansowanej diecie, warto sięgnąć po suplementację. Oczywiście nie powinno się tego robić na własną rękę – decyzję o tym jaki preparat i jak często ma przyjmować ciężarna może podjąć lekarz prowadzący ciążę. Jakie składniki często wymagają „wsparcia” w postaci tabletki czy drażetki i jaki mają one wpływ na zdrowie dziecka? Wapń To podstawowy budulec kości i zębów, dlatego by układ kostny maleństwa rozwijał się prawidłowo, jego podaż jest tak ważna. Często duże ilości wapnia zostają „przekazane” dziecku. Przy dostarczaniu  zbyt małej ilości tego pierwiastka w ciąży mogą ucierpieć zęby i kości przyszłej mamy. Żelazo To właśnie żelazo współodpowiedzialne jest za transport tlenu w krwioobiegu. W czasie ciąży i karmienia piersią zapotrzebowanie na ten pierwiastek rośnie diametralnie i może być dwa razy większe od przeciętnego. Niedobory żelaza mogą wpłynąć negatywnie na rozwój maleństwa. Kwas foliowy To ten składnik najbardziej kojarzony jest z ciążą. Dlaczego? Ponieważ witamina B9 (czyli właśnie kwas foliowy) wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego maluszka. Ponadto, składnik ten stanowi główny element profilaktyki wad cewy nerwowej u płodu. Co ciekawe, nawet gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży, ten element już aktywnie działa na korzyść rozwijającego się dziecka. Magnez Niedobór magnezu często objawia się kurczami, np. łydek. U ciężarnych zbyt mała ilość tego pierwiastka może prowadzić do niebezpiecznych dla maleństwa skurczów macicy. Uważa się, że dla przyszłej mamy i jej...

ciąża, brzuszek, suplementacja, talerz, tabletki, sztućce
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
Witaminy i składniki mineralne niezbędne w ciąży
W okresie ciąży musisz szczególnie dbać o to, co jesz. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom diety maleństwo będzie rozwijało się prawidłowo. Przeczytaj jakie witaminy i minerały są szczególnie ważne.

Kwas foliowy w ciąży Niewątpliwie gwiazda wśród witamin zalecanych przyszłej mamie. Z pierwszej wizyty u lekarza mama z pewnością wyjdzie z zaleceniem jego stosowania. Co więcej – zalecany jest kobietom planującym ciążę – wówczas należy przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego przez około 4 miesięcy przed zajściem w ciążę. Profilaktycznie, każda kobieta w wieku umożliwiającym zajście w ciąże, powinna przyjmować tę witaminę. Staraj się także jeść dużo produktów zawierających foliany – czyli naturalny kwas foliowy . A są to: pomarańcze, kapusta, brukselka, brokuły, szpinak, szparagi, rośliny strączkowe, soja, kalafior, pomidory. Staraj się (co jest możliwe!) jeść je surowe, ponieważ łatwo utracić foliany podczas gotowania. Nie bój się przedawkowania! To bardzo bezpieczna witamina – jej nadmiar jest po prostu wydalany z organizmu wraz z moczem. Dlaczego kwas foliowy jest ważny? Przede wszystkim zapobiega bardzo poważnym wadom cewy nerwowej (z niej rozwija się mózg i rdzeń kręgowy), takim jak: bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina mózgowa. Ponadto zapobiega poronieniom i wadom serca. Jod Bardzo ważny, a często niedoceniany pierwiastek (aż połowa kobiet nie przyjmuje jodu w ciąży!) zalecany przyszłym mamom. W postaci naturalnej możesz znaleźć jod w rybach morskich, owocach morza, szpinaku, soli jodowanej. Dlaczego jod jest ważny? Ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się mózgu, zapobiega zaburzeniom tarczycy u mamy. Żelazo Zaleca się przyjmowanie żelaza zwłaszcza w II i w III trymestrze ciąży. Uzupełnij swoją dietę w produkty zawierające żelazo: suszone owoce (w szczególności morele), orzechy nerkowca, migdały, pistacje, fasolę, brokuły, szpinak i wątróbkę. Produkty te łącz z warzywami zawierającymi witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza. Dlaczego żelazo jest ważne? Optymalna ilość żelaza w...

czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę
Adobe Stock
Starania o dziecko
Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę: ile go brać przed ciążą i po co?
Kwas foliowy ma ogromne znaczenie nie tylko w ciąży, ale również podczas starań o dziecko, dlatego każda kobieta planująca ciążę powinna włączyć go do swojej diety. Kwas foliowy zawarty w pożywieniu wchłania się jednak gorzej niż suplementy. To, ile kwasu foliowego należy przyjmować, powinno skonsultować się z lekarzem.

Chcesz zajść w ciążę? Już teraz sięgnij po kwas foliowy (witaminę B9) i zażywaj go każdego dnia. Kwas foliowy pomaga zajść w ciążę i jest kluczowy dla rozwoju układu nerwowego płodu. Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę? Badania sugerują, że  zwiększona dawka kwasu foliowego skutecznie zwiększa szansę na zajście w ciążę .  Co ciekawe, przyjmowanie kwasu foliowego podczas planowania ciąży dotyczy... również mężczyzn. Suplementacja kwasu foliowego połączona z podjęciem aktywności fizycznej i rzuceniem nałogów poprawia jakość nasienia. Mężczyzna nie musi jednak łykać tabletek – wystarczy, aby zadbał, żeby jego dieta była bogata w zawierające go produkty. Po co brać kwas foliowy planując ciążę? Kwas foliowy to pierwszy i najważniejszy ze składników, które powinna suplementować kobieta starająca się o dziecko. Udowodniono, że kwas foliowy może zapobiegać rozwojowi wad układu nerwowego i wrodzonych wad cewy nerwowej płodu, a także wadom wrodzonym dziecka (serca, rozszczepowi wargi i podniebienia). Przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą jest o tyle ważne, że wady te powstają w pierwszych tygodniach rozwoju płodu, kiedy wiele kobiet jeszcze nie wie, że zaszły w ciążę. To jednak nie koniec prozdrowotnych właściwości kwasu foliowego. Witamina B9 wspomaga proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów, oraz zmniejsza ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Kwas foliowy odgrywa też ważną rolę w działaniu układu krwiotwórczego oraz ma korzystny wpływ na rozwój komórek organizmu. Niedobór kwasu foliowego u kobiety, która stara się o dziecko, może spowodować osłabienie komórek jajowych lub wstrzymanie owulacji. Kwas foliowy przed ciążą potrzebny jest więc po to, by płód rozwijał się prawidłowo. Kobiety, które zwiększają ilość spożywanego kwasu foliowego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz