Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dieta w ciąży, suplementy diety w ciąży
Panthermedia
Dieta w ciąży

Suplementy diety w ciąży

Będąc w ciąży, wielu leków nie możesz przyjmować. Inaczej sytuacja wygląda z suplementami dla przyszłych mam.

Ciąża i karmienie piersią to okres, kiedy organizm kobiety potrzebuje znacznie więcej witamin i składników mineralnych. Nie znaczy to jednak, że mama ma jeść za dwoje – powinna jeść dla dwojga! Czasami nawet przy odpowiednio zbilansowanej diecie, warto sięgnąć po suplementację. Oczywiście nie powinno się tego robić na własną rękę – decyzję o tym jaki preparat i jak często ma przyjmować ciężarna może podjąć lekarz prowadzący ciążę. Jakie składniki często wymagają „wsparcia” w postaci tabletki czy drażetki i jaki mają one wpływ na zdrowie dziecka?

  • Wapń

To podstawowy budulec kości i zębów, dlatego by układ kostny maleństwa rozwijał się prawidłowo, jego podaż jest tak ważna. Często duże ilości wapnia zostają „przekazane” dziecku. Przy dostarczaniu  zbyt małej ilości tego pierwiastka w ciąży mogą ucierpieć zęby i kości przyszłej mamy.

  • Żelazo

To właśnie żelazo współodpowiedzialne jest za transport tlenu w krwioobiegu. W czasie ciąży i karmienia piersią zapotrzebowanie na ten pierwiastek rośnie diametralnie i może być dwa razy większe od przeciętnego. Niedobory żelaza mogą wpłynąć negatywnie na rozwój maleństwa.

  • Kwas foliowy

To ten składnik najbardziej kojarzony jest z ciążą. Dlaczego? Ponieważ witamina B9 (czyli właśnie kwas foliowy) wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego maluszka. Ponadto, składnik ten stanowi główny element profilaktyki wad cewy nerwowej u płodu. Co ciekawe, nawet gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży, ten element już aktywnie działa na korzyść rozwijającego się dziecka.

  • Magnez

Niedobór magnezu często objawia się kurczami, np. łydek. U ciężarnych zbyt mała ilość tego pierwiastka może prowadzić do niebezpiecznych dla maleństwa skurczów macicy. Uważa się, że dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka, to jeden z najważniejszych elementów.

  • Witamina E

Jej niedobór może zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań w czasie ciąży, np. preeklampsji (zespołu objawów chorobowych, charakteryzujących się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi). Witamina ta ma korzystny wpływ na rozwój płodu, ponieważ uczestniczy w dostarczaniu składników odżywczych do komórek.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

ciąża, brzuszek, warzywa, sałatka
Panthermedia
Dieta w ciąży
Po co dziecku te witaminy i minerały?
Na pewno wiesz, co powinna jeść kobieta w ciąży i w jakich produktach znajduje się najwięcej dobroczynnych składników, które wspomagają rozwój dziecka w brzuchu. Ale czy wiesz, po co właściwie są one dziecku potrzebne?

Warto wiedzieć, czego potrzebuje rosnące w twoim brzuchu dziecko i jaki wpływ na jego rozwój mają konkretne składniki?   1. Kwas foliowy - układ nerwowy Od kwasu foliowego, czyli witaminy B9 wszystko się zaczyna. Przyjmowanie go jest niezbędne zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Jest, bowiem zabezpieczeniem przed wystąpieniem wad rozwojowych płodu, w szczególności wad układu nerwowego.  Kwas foliowy zawarty jest w warzywach zielonych, strączkowych i owocach cytrusowych. Jednak spożywanie tych produktów nie jest w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania kobiety w ciąży na tę witaminę, które wynosi 400 mikrogramów dziennie. Niezbędne jest więc dodatkowa suplementacja (po konsultacji z lekarzem) Sprawdź: Jaką rolę w ciąży odgrywa witamina B6?   2. Żelazo - dotlenienie Żelazem tak jak i innymi witaminami mama w ciąży musi podzielić się z maluszkiem. Ponieważ niewiele kobiet posiada zapasy żelaza w organizmie powstałe w wyniku spożywania dużej ilości czerwonego mięsa, drobiu czy ryb, a wchłanianie żelaza uzależnione jest, od jakości spożywanych produktów i indywidualnych cech organizmu, zalecana jest rutynowa suplementacja żelaza u kobiet ciężarnych. Niedobór żelaza prowadzi bowiem do niedokrwistości , a w konsekwencji do niedotlenienia dziecka. Odmiennie jednak niż w przypadku kwasu foliowego, którego przedawkowanie nie niesie za sobą żadnych konsekwencji dla zdrowia mamy i dziecka, nadmiar żelaza może powodować dolegliwości przewodu pokarmowego oraz „zagęszczenie” krwi.    3. Jod – inteligencja Każda mama chcąca urodzić małego geniusza nie powinna zapominać o jodzie w swojej diecie. Jod nie tylko reguluje przemianę materii i hormonów tarczycy, ale odpowiada za rozwój umysłowy dziecka. Zdolność kojarzenia, zapamiętywania, uczenia się to właśnie zasługa tego pierwiastka dostarczanego w...

ciąża, brzuszek, suplementacja, talerz, tabletki, sztućce
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
Witaminy i składniki mineralne niezbędne w ciąży
W okresie ciąży musisz szczególnie dbać o to, co jesz. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom diety maleństwo będzie rozwijało się prawidłowo. Przeczytaj jakie witaminy i minerały są szczególnie ważne.

Kwas foliowy w ciąży Niewątpliwie gwiazda wśród witamin zalecanych przyszłej mamie. Z pierwszej wizyty u lekarza mama z pewnością wyjdzie z zaleceniem jego stosowania. Co więcej – zalecany jest kobietom planującym ciążę – wówczas należy przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego przez około 4 miesięcy przed zajściem w ciążę. Profilaktycznie, każda kobieta w wieku umożliwiającym zajście w ciąże, powinna przyjmować tę witaminę. Staraj się także jeść dużo produktów zawierających foliany – czyli naturalny kwas foliowy . A są to: pomarańcze, kapusta, brukselka, brokuły, szpinak, szparagi, rośliny strączkowe, soja, kalafior, pomidory. Staraj się (co jest możliwe!) jeść je surowe, ponieważ łatwo utracić foliany podczas gotowania. Nie bój się przedawkowania! To bardzo bezpieczna witamina – jej nadmiar jest po prostu wydalany z organizmu wraz z moczem. Dlaczego kwas foliowy jest ważny? Przede wszystkim zapobiega bardzo poważnym wadom cewy nerwowej (z niej rozwija się mózg i rdzeń kręgowy), takim jak: bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina mózgowa. Ponadto zapobiega poronieniom i wadom serca. Jod Bardzo ważny, a często niedoceniany pierwiastek (aż połowa kobiet nie przyjmuje jodu w ciąży!) zalecany przyszłym mamom. W postaci naturalnej możesz znaleźć jod w rybach morskich, owocach morza, szpinaku, soli jodowanej. Dlaczego jod jest ważny? Ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się mózgu, zapobiega zaburzeniom tarczycy u mamy. Żelazo Zaleca się przyjmowanie żelaza zwłaszcza w II i w III trymestrze ciąży. Uzupełnij swoją dietę w produkty zawierające żelazo: suszone owoce (w szczególności morele), orzechy nerkowca, migdały, pistacje, fasolę, brokuły, szpinak i wątróbkę. Produkty te łącz z warzywami zawierającymi witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza. Dlaczego żelazo jest ważne? Optymalna ilość żelaza w...

Jak przygotować się do ciąży
AdobeStock
Starania o dziecko
Planujesz zostać mamą? Sprawdź, jak przygotować organizm do ciąży
Przygotowanie do ciąży to przed wszystkim mądre i świadome planowanie. Robi się to po to, aby zdrowiej przejść przez wszystkie etapy ciąży. Pamiętaj, że jeżeli odpowiednio przygotujesz organizm, masz szansę zminimalizować ryzyko powikłań ciąży i przyszłych problemów zdrowotnych twojego dziecka.

W jaki sposób przygotować się do ciąży? Zdaniem lekarzy przygotowania do ciąży warto zacząć już rok wcześniej. Bo przecież zdrowy organizm mamy, to wspaniała inwestycja w zdrowie dziecka, a także duże prawdopodobieństwo bezpiecznego porodu. Dlatego, zanim podejmiesz tę ważną, życiową, decyzję: Zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej Po odstawieniu tabletek hormonalnych organizm może powrócić do pełnej normy z pierwszą fizjologiczną miesiączką, ale może tak się stać dopiero roku. Najczęściej po stosowaniu hormonalnej antykoncepcji przydarzają się cykle bezowulacyjne albo nieregularne. Dlatego co najmniej trzy miesiące przez planowaną ciążą zrezygnuj z antykoncepcji i daj organizmowi szansę na powrót do prawidłowego funkcjonowania. Postaw na zdrową dietę Przygotowując się do ciąży zadbaj o zdrową dietę, bogatą w składniki odżywcze. Unikaj wysoko przetworzonych produktów, słodyczy, jedzenia z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. Jedz produkty bogate w kwas foliowy , np. pomarańcze, banany czy zielone warzywa, Przed planowaną ciążą unikaj słodzików i kofeiny – jeśli nie wyobrażasz sobie życie bez kawy, spróbuj ograniczyć się do maksymalnie dwóch filiżanek dziennie. Zadbaj o kondycję fizyczną Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla twojego organizmu, dlatego już wcześniej zadbaj o poprawę mięśni, kości i stawów. Wykonuj ćwiczenia poprawiające wytrzymałość oraz funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, a także te, które poprawiają elastyczność mięśni. To może być joga, basen, pilates, aerobik czy jazda na rowerze. Zależy od tego, co sprawia ci przyjemność. Unikaj alkoholu i papierosów Przed planowaną ciążą ogranicz spożywanie alkoholu, a jeśli palisz papierosy – im szybciej zrezygnujesz z nałogu, tym lepiej. Pamiętaj, że pojedynczy papieros zawiera 4 tys. szkodliwych substancji, z czego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak