Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, ciąża, jedzenie, witaminy, owoce
Dieta w ciąży

10 najważniejszych witamin i minerałów w ciąży

Owszem, łykasz witaminy dla kobiet w ciąży… gdy sobie o nich czasem przypomnisz. Tymczasem trzeba dostarczać je organizmowi regularnie. Czy wiesz, że np. taka witamina E zapobiega poronieniu?

Witaminy i minerały w ciąży są dostarczane organizmowi dzięki zdrowej diecie. Jednak nie ma jednego produktu (czy nawet grupy), który byłby źródłem wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Tymczasem w ciąży na niektóre witaminy i składniki mineralne powinnaś zwrócić szczególną uwagę.

1. Witamina B12 – konieczna w 1. trymestrze ciąży

Ta witamina to inaczej kwas foliowy. Jest bardzo ważny, bo zapobiega wadom neurologicznym płodu. Znajduje się w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, jajkach, zielonych warzywach, melonach, pomarańczach, kiełkach – ale uwaga: aż do 13. tygodnia ciąży trzeba też go dodatkowo suplementować.
 

2. Witaminy z grupy B: w ciąży mają wiele zadań

Są potrzebne do rozwoju układu nerwowego dziecka, zapobiegają anemii, wpływają korzystnie na stan skóry przyszłej. Znajdziesz je przede wszystkim w mięsie, nabiale, żółtku jajka, roślinach strączkowych, pełnoziarnistym pieczywie, kaszach i orzechach.

Jakie witaminy w ciąży - ranking i opinie

3. Witamina E pomaga utrzymać ciążę

Ta witamina w czasie ciąży jest szczególnie ważna, bo może zapobiegać poronieniom. Znajduje się w ziarnach zbóż (zmień białe bułki na pieczywo pełnoziarniste!), kiełkach, olejach roślinnych, ciemnozielonych warzywach.
 

4. Witamina C chroni przed anemią w ciąży

Nie tylko chroni przed przeziębieniem, ale także ułatwia wchłanianie innych ważnych składników odżywczych, np. żelaza, którego niedobór grozi anemią. Organizm jej nie magazynuje, dlatego musi być dostarczona w codziennej diecie. Znajdziesz ją przede wszystkim w w owocach (czarne i czerwone porzeczki, jagody, truskawki, maliny), warzywach (pomidory, ziemniaki, natka pietruszki, sałata).
 

5. Witamina D pomaga przyszłej mamie przyswajać wapń

Bez niej wapń nie będzie przyswajalny. Pod wpływem słońca witamina D powstaje z prowitaminy D występującej w skórze, warto jednak pamiętać o produktach w nią bogatych. W rybach morskich (śledź, makrela, sardynki) oraz jajkach.
 

6. Witamina A wpływa na zdrowe oczy dziecka

Jest niezbędna m.in. do prawidłowego widzenia, ale uwaga: jedną z postaci wit. A: retinol, można przedawkować. Przedawkowanie retinolu jest bardzo niebezpieczne w ciąży, bo może spowodować zaburzenia rozwoju płodu. Retinol występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego w czasie ciąży rzadko sięgaj po wątróbkę, unikaj tranu. Możesz za to do woli jeść produkty bogate w beta-karoten (inny prekursor witaminy A, o wiele bezpieczniejszy w ciąży).
 

7. Żelazo w ciąży przeciwdziała ciążowej anemii

Zapotrzebowanie na żelazo rośnie w ciąży aż dwukrotnie! Jest niezbędne do budowy tkanek płodu, a zwłaszcza czerwonych ciałek krwi. Niedobory mogą spowodować u ciebie, a także dziecka anemię (niedokrwistość), a nawet niedotlenienie. Jedz mięso (zwłaszcza czerwone), drób. Żelazo jest najlepiej przyswajalne z produktów zwierzęcych, dlatego nie poleca się w czasie ciąży diety wegetariańskiej. Do każdego posiłku mięsnego dodawaj owoce i warzywa bogate w witaminę C. Unikaj za to kawy i herbaty – utrudniają wchłanianie żelaza.
 

8. Wapń zapobiega problemom z zębami

Jest konieczny do budowy kości płodu oraz do prawidłowego funkcjonowania jego układu nerwowego czy serca. Tobie pomoże uniknąć problemów z próchnicą (sprawdź, jak dbać o zęby w ciąży). Najwięcej wapnia znajduje się w nabiale, rybach, fasoli, zielonych warzywach, migdałach. Jeśli masz alergię na mleko i nie jesz też jego przetworów, powiedz o tym ginekologowi. Może zalecić ci przyjmowanie preparatów wapnia.
 

9. Jod sprzyja prawidłowej gospodarce hormonalnej

Niezbędny do prawidłowego rozwoju tarczycy. Dlatego zajadaj się rybami morskimi, ale ponieważ wchłanianie jodu osłabiają substancje wolotwórcze (są np. w kapuście), nie jedz ich razem z surówką z kapusty kiszonej (choć pewnie właśnie taki zestaw znasz z dzieciństwa). Również tym razem bardziej liczy się jakość, a nie ilość. Objadanie się nic nie da (oprócz nadwagi). Mądra dieta może dać dziecku zdrowie.
 

10. Cynk w ciąży jest konieczny dla rozwoju płodu

Jego niedobory mogą powodować niską masę urodzeniową dziecka, ponieważ ma on istotne znaczenie dla wzrostu i rozwoju dziecka w łonie matki. Jedz zatem często mięso (nie tylko drób), nabiał, warzywa, owoce, ciemne pieczywo, jajka, pestki słonecznika.
 

Witaminy w ciąży – a nie puste kalorie

Już wtedy, gdy planujesz ciążę, powinnaś dbać o zdrową dietę – ona naprawdę ma spory wpływ na rozwój dziecka i jego zdrowie. Dlatego zrezygnuj z fast foodów, produktów ciężkostrawnych, słodyczy, kawy, napojów typu cola. Zastąp je warzywami i owocami, kaszami, pełnoziarnistym pieczywem, nabiałem, chudym mięsem, rybami. Nie musisz jeść dużo więcej – ale za to dużo zdrowiej.

Pamiętaj, że w pierwszym trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne nie wzrasta, ale za to rośnie na składniki mineralne i witaminy. Koniecznie jedz więcej produktów bogatych w żelazo oraz w kwas foliowy. Dopiero mniej więcej od 14. tygodnia ciąży zapotrzebowanie kaloryczne zaczyna wzrastać (o blisko 300 kcal), znacznie bardziej jednak zwiększa się na składniki odżywcze. Musisz też dostarczyć organizmowi więcej białka, będącego podstawowym budulcem tkanek oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, obecnych głównie w produktach pochodzenia roślinnego (są niezbędne dla rozwoju mózgu i wzroku).

Konsultacja: Aleksandra Cichocka, dietetyk, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.
 

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

kobieta, ciąża, brzuszek, jeść, miska
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, by dziecko było mądre
Masz teraz kilka miesięcy na to, by dać swojemu dziecku najlepszy z możliwych start w życie. To nie są puste słowa!

Witaminy dla ciężarnych  Ciąża, to czas wielu zmian w życiu kobiety. Zmienia się nie tylko Twoje ciało, podejście do świata,  ale przede wszystkim powinien zmienić się Twój jadłospis. Pamiętaj, że prowadząc zdrowy tryb życia i prawidłowo się odżywiając dbasz o zdrowie swojego maluszka.  Zwłaszcza w tym okresie powinnaś szczególnie przyjrzeć się swojemu codziennemu menu. Nie powinno w nim zabraknąć owoców, warzyw, chudego mięsa, nabiału, tłustych ryb. Jeśli zaś jesteś wegetarianką powinnaś uzupełnić swoją dietę w białko pochodzenia roślinnego.  W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały. Sprawdź na co musisz zwrócić szczególną uwagę.  Zobacz też: Rozwój człowieka od poczęcia do narodzin Kwas foliowy  Kwas foliowy powinien znaleźć się w Twojej diecie na minimum trzy miesiące przed planowanym poczęciem. Przyjmowanie tej witaminy, chroni malca przed poważnymi wadami neurologicznymi, m.in. rozszczepem kręgosłupa i przepukliną oponowo-rdzeniową. Witamina ta jest niezbędny w czasie całej ciąży, ale szczególnie na jej początku, gdy trwa organogeneza, czyli kształtują się wszystkie narządy dziecka. Kwas foliowy jest też potrzebny również Tobie, bo jego niedobory mogą powodować anemię. Potrzebujesz go, aż trzy razy więcej niż przed ciążą!   Warto jeść: brokuły, brukselkę, szpinak, sałatę, natkę pietruszki, pomarańcze, banany, paprykę, morele, pestki dyni, słonecznika, migdały. Należy pamiętać, że gotowanie i smażenie niszczy kwas foliowy i im dłużej trwa – tym mniej go zostaje. Jeśli pewne produkty musimy gotować, to róbmy ugotujmy je na parze.    Uwaga: Ze względu na wrażliwość kwasu foliowego w trakcie obróbki jest to  jedyna witamina, której przyjmowanie jest konieczne, co najmniej przez pierwsze 12 tygodni ciąży (0,4–1 mg dziennie,...

Rośliny strączkowe, nasiona soi, fasoli, soczewicy
Fotolia
Dieta w ciąży
Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny dla kobiet w ciąży?
Kwas foliowy ma ogromne znaczenie w zapobieganiu wrodzonych wad układu nerwowego. Zobacz, w jakich dawkach powinny go przyjmować kobiety w ciąży i w jakich produktach spożywczych jest go najwięcej.

Niestety kwas foliowy jest trudno przyswajalny i łatwo ulega rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury (z pożywienia przyswajamy go w 50%). Dieta bogata w folacynę zwykle dostarcza około 0,15-0,25 mg tej witaminy, dlatego zwykle zaleca się kobietom w ciąży również suplementację tej witaminy. Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy u kobiet w ciąży wynosi 0,4 mg. Zobacz także: Ciąża: dieta bogata w kwas foliowy – gotowy jadłospis! Kwas foliowy - jakie jest dzienne zapotrzebowanie? Odpowiedni poziom kwasu foliowego jest niezwykle istotny w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy zachodzi proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów dziecka. Przyjmuje się, że każda kobieta – co najmniej 6 tygodni przed planowaną ciążą i do końca drugiego trymestru ciąży – powinna przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego . Kobiety otyłe (BMI ponad 30) powinny przyjmować większą dawkę uzgodnioną z lekarzem prowadzącym ciążę.  Kobiety, które urodziły dziecko z wadą układu nerwowego , przed kolejną ciążą powinny przyjmować kwas foliowy w dawce 4,0 mg dziennie (oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i jego nadmiar wydalany jest z moczem , dlatego też nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania go.  Kwas foliowy - jakie ma znaczenie dla kobiet w ciąży i dla ich dziecka? Kwas foliowy ( witamina B9 ), czyli folacyna, jest jedną najważniejszych witamin dla kobiet planujących potomstwo. Niezbędną dla prawidłowego rozwoju płodu. Kwas foliowy: reguluje rozwój komórek nerwowych w okresie płodowym (bierze ona udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych, wewnątrzkomórkowych substancji niezbędnych dla prawidłowego podziału komórek rosnącego płodu); zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i ryzyko małej masy urodzeniowej dziecka; zwiększa odporność , ponieważ bierze...

kobieta, ciąża, brzuszek, kuchnia, warzywa
Dieta w ciąży
Witaminowa dwunastka przyszłej mamy
Masz teraz kilka miesięcy na to, by dać swojemu dziecku najlepszy z możliwych start w życie. To nie są puste słowa!

Ciąża, to czas wielu zmian w życiu kobiety. Zmienia się nie tylko twoje ciało, podejście do świata, ale przede wszystkim powinien zmienić się twój jadłospis. Pamiętaj, że prowadząc zdrowy tryb życia i prawidłowo się odżywiając dbasz o zdrowie swojego maluszka. Zwłaszcza w tym okresie powinnaś szczególnie przyjrzeć się swojemu codziennemu menu. Nie powinno w nim zabraknąć owoców, warzyw, chudego mięsa, nabiału, tłustych ryb. Jeśli zaś jesteś wegetarianką powinnaś uzupełnić swoją dietę w białko pochodzenia roślinnego. W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały. Oto 12 składników pokarmowych, na które musisz zwrócić szczególną uwagę.    1. Kwas foliowy  Kwas foliowy powinien znaleźć się w twojej diecie na minimum trzy miesiące przed planowanym poczęciem. Przyjmowanie tej witaminy, chroni malca przed poważnymi wadami neurologicznymi, m.in. rozszczepem kręgosłupa i przepukliną oponowo-rdzeniową. Witamina ta jest niezbędna w czasie całej ciąży, ale szczególnie na jej początku, gdy trwa organogeneza, czyli kształtują się wszystkie narządy dziecka. Kwas foliowy jest też potrzebny również tobie, bo jego niedobory mogą powodować anemię. Potrzebujesz go, aż trzy razy więcej niż przed ciążą! Warto jeść: brokuły, brukselkę, szpinak, sałatę, natkę pietruszki, pomarańcze, banany, paprykę, morele, pestki dyni, słonecznika, migdały. Należy pamiętać, że gotowanie i smażenie niszczy kwas foliowy i im dłużej trwa – tym mniej go zostaje. Jeśli pewne produkty musimy gotować, to ugotujmy je na parze.  Uwaga: Ze względu na wrażliwość kwasu foliowego w trakcie obróbki jest to jedyna witamina, której przyjmowanie jest konieczne, co najmniej przez pierwsze 12 tygodni ciąży (0,4–1 mg dziennie, dokładną dawkę ustali ginekolog). Lekarz może też zalecić ci przyjmowanie kwasu foliowego, co powinno...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj