Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, kuchnia, ciążą, jeść, pizza, brzuszek
Dieta w ciąży

To zakazane, a to limitowane

Dla dziecka można zrobić wszystko. Czasem nie muszą to być wcale wielkie wyrzeczenia. Wystarczy przez kilka miesięcy trochę bardziej niż zwykle troszczyć się o swoje menu.

Nie od dziś mówi się, że zdrowe odżywianie to medycyna przyszłości. Od tego, co jemy, zależy nasze zdrowie, samopoczucie, wygląd skóry, jakość włosów. A jeśli jesteś w odmiennym stanie - z korzyści wynikających ze zdrowego jedzenia czerpie siłę również twoje dziecko. Zachęcając do zdrowego ożywiania w ciąży, przypominamy, czego nie powinno zawierać menu przyszłej mamy przez kilka najbliższych miesięcy.  
 

Zakazane w ciąży

Choć niektóre z tych produktów zaliczają się do normalnego zdrowego jedzenia, w ciąży mogą przyczynić się do kłopotów. 
 

  • Wątróbka
    Choć uchodzi za zdrowe danie, w ciąży nie powinno się jej jeść. Nie tylko ze względu na wysoką zawartość cholesterolu. Wątróbka jest źródłem witaminy A, i choć powinnaś teraz dbać, by nie zabrakło ci witamin, w przypadku tej nadmierne ilości nie są wskazane w ciąży, ponieważ mogą  zaburzać rozwój dziecka. 
     
  • Fast-food
    W produktach tego typu występują duże ilości niekorzystnych składników, np. tłuszczu czy soli. Jako przyszła mama powinnaś stać się zwolenniczką slow foodu, czyli jedzenia, które przyrządzane jest zgodnie z tradycjami, ze zdrowych, sprawdzonych produków.
     
  • Sery pleśniowe
    Na cenzurowanym są te, które wyprodukowano z niepasteryzowanego mleka, ich jedzenie niesie ze sobą ryzyko zarażenia się groźną dla dziecka listeriozą. Na opakowaniu sera szukaj informacji, z jakiego mleka go wyprodukowano.
     
  • Surowe jajka
    Jedzenie ich wiąże się z ryzykiem zarażenia się salmonellą. Przed ugotowaniem umyj jajka w ciepłej wodzie.
     
  • Owoce morza (frutti di mare) i surowych ryb (tatar, sushi)
    Bywają zakażone groźnymi bakteriami lub pasożytami. Natomiast ryby gotowane i duszone są bardzo ważnym składnikiem diety przyszłej mamy. Obfitują w zdrowe tłuszcze, które niezbędne są m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu. Kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają m.in. na inteligencję dziecka.
     
  • Surowe lub niedogotowane mięso
    Zjedzenie tatara czy krwistego befsztyku w ciąży wiąże się z ryzykiem zakażenia pokarmowego, np.  toksoplazmozą, która może mieć poważne skutki dla dziecka (uszkodzenie mózgu, ślepota). 
     
  • Słodziki
    Chociaż nie wykazano ich szkodliwego działania na płód, lepiej je wyeliminować, ponieważ nie zawierają żadnej wartości odżywczej.
     
  • Orzeszki ziemne
    Zwiększają ryzyko wystąpienia alergii u dziecka, ponadto znajduje się w nich aflatoksyna, mogąca uszkadzać płód.
     
  • Alkohol
    Nawet jeśli wypijesz symbolicznego drinka, możesz zaszkodzić dziecku, alkohol przenika bowiem przez barierę łożyskową i wnika do krwiobiegu dziecka. Skutkiem tego może być płodowy zespół alkoholowy (FAS) objawiający się opóźnieniem rozwoju, niską masą urodzeniową, nieprawidłowym rozwojem mózgu i serca. 

    Rozwiąż test: Jak dbać o zdrowie w ciąży 
     

Limitowane w ciąży

Postaw na produkty wysokiej jakości, dzięki nim twój organizm lepiej zniesie twój odmienny stan. Przez 9 miesięcy możesz znaleźć się w sytuacji, kiedy nie masz większego wpływu na to, co jesz. Jeśli od czasu do czasu w twoim menu pojawi się coś mniej zdrowego, nic się nie powstanie. Staraj się jednak, by takie sytuacje zdarzały się naprawdę rzadko. Zobacz, jakie produkty powinnaś jadać jedynie okazjonalnie.
 

  • Napoje gazowane
    Oprócz kofeiny i fosforanów zawierają dwutlenek węgla, sztuczne barwniki i konserwanty, podrażniające przewód pokarmowy. Dostarczają także dużych ilości cukrów prostych, na które ciężarna powinna uważać. Ich nadmiar, podobnie jak tłuszczu, może spowodować nadmierny przyrost masy ciała w ciąży.

    Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?

dieta mamy karmiącej
Adobe Stock
Karmienie
Dieta matki karmiącej: co można, a czego nie wolno jeść? (tabela i przepisy)
Dieta matki karmiącej musi być zdrowa, urozmaicona i pełnowartościowa. Produkty spożywane przez karmiącą powinny być także bogate w witaminy i składniki mineralne. Opisujemy zasady diety podczas laktacji, polecamy najlepsze przepisy dla mam karmiących piersią noworodka lub starsze niemowlę.

Dieta matki karmiącej powinna opierać się na piramidzie zdrowego żywienia. Nie musisz eliminować ze swojego jadłospisu żadnych produktów, jeśli twoje dziecko nie ma alergii i jest zdrowe (inaczej wygląda jednak dieta matki karmiącej dziecko ze skazą białkową : wtedy nie wolno ci jeść wybranych pokarmów). Niezależnie od rodzaju twojego menu, w czasie laktacji potrzebujesz więcej kalorii niż przed ciążą. Warto zadbać, aby potrawy matki karmiącej piersią były zróżnicowane i bogate w składniki odżywcze. Podajemy też przepisy na dania, na których może opierać się zdrowa dieta podczas laktacji. Spis treści: Jaka dieta dla matki karmiącej Dieta matki karmiącej: co można jeść Dieta matki karmiącej: tabela Dieta matki karmiącej: czego nie jeść Kaloryczność diety matki karmiącej Dieta eliminacyjna matki karmiącej – kiedy Przepisy dla matek karmiących piersią Suplementy diety dla karmiących Jaka dieta dla matki karmiącej? Zasady prawidłowej diety matki karmiącej są takie same jak każdej zdrowej diety. Jeśli karmisz piersią, sięgaj po produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Podczas laktacji jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Najwięcej cennych składników odżywczych zawierają świeżo przygotowane dania skomponowane z różnorodnych produktów. Karmiąca mama potrzebuje: żelaza – zawiera je mięso, ryby, żółko jaj, rośliny zielone wapnia – jego źródłem jest mleko, jogurt, ser żółty, sezam, migdały, suszone figi jodu – dostarczają go ryby morskie, mleko, wody mineralne, warzywa, owoce selenu – znajduje się w mięsie, rybach, jajach, kaszach, ciemnozielonych warzywach cynku – jest w kukurydzy, roślinach strączkowych, orzechach. Kiedy karmisz piersią, odżywiaj się zdrowo i komponuj jadłospis zgodnie z...

Enfamil - czego nie jeść w ciąży
materiały prasowe
Dieta w ciąży
8 produktów zakazanych w ciąży
Do tej pory jadałaś to, na co miałaś ochotę, i nie interesowałaś się szczególnie tym, co znajduje się na Twoim talerzu? Teraz, gdy jesteś w ciąży, czas to zmienić.

var _gde_ulqlbweppi = new Image(1,1); _gde_ulqlbweppi.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=ciTg68_h29cE4SDQnGsAGbbuzZWY7E9lYpwTei4xoDX..7/stparam=ulqlbweppi/fastid=lixywxcnelxjdydjvrmfpoyhdqni'; To, co jesz w ciąży, ma niebagatelny wpływ nie tylko na Ciebie, lecz także na Twoje maleństwo, dlatego aż do porodu, a także później, w okresie karmienia piersią, powinnaś zwracać szczególną uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Okazuje się bowiem, że część produktów, którymi zajadałaś się do tej pory, teraz może być niebezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Czego nie powinnaś jeść w ciąży? Oto lista 8 produktów, z których powinnaś zrezygnować w czasie ciąży. 1. Surowe mięso. Uwielbiasz tatara? Jeśli tak, mamy dla Ciebie nienajlepszą wiadomość – w ciąży powinnaś całkowicie zrezygnować z potraw zawierających surowe mięso. Dlaczego? Bo może być ono przyczyną zakażenia pierwotniakiem toxoplasma gondii, który wywołuje pasożytniczą chorobę – toksoplazmozę. Może ona być niebezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i Twojego nienarodzonego dziecka, dlatego będąc w ciąży, nie powinnaś jeść zarówno tatara, jak i krwistego befsztyka, szynki parmeńskiej czy szwarcwaldzkiej. 2. Surowe ryby i owoce morza. Ryby bywają zakażone bakteriami lub pasożytami, które mogą być niebezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka, dlatego z jedzeniem sushi, tatara z łososia czy ostryg lepiej zaczekaj do rozwiązania. Bez obaw możesz natomiast (a nawet powinnaś) jeść te produkty poddane obróbce termicznej (najlepiej gotowane na parze lub pieczone bez tłuszczu), bo ryby zawierają potrzebne Tobie i maleństwu kwasy Omega 3. 3. Niektóre rodzaje serów. Sery, choć są źródłem białka, mogą być też groźne dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka. Sery typu camembert, feta czy oscypek mogą zawierać...

ciąża, żywienie
Dieta w ciąży
Ono jest z tego, co ty jesz! Jak się rozwija płód i czego potrzebuje?
Pępowiną, jak na taśmie w supermarkecie, cały czas płyną odżywcze składniki. Musisz teraz jeść bardzo zdrowo, żeby dziecku nie brakowało tego, czego potrzebuje dla rozwoju.

Kiedy w twojej ciążowej diecie zabraknie mu np. wapnia, dziecko zacznie czerpać z twoich zasobów, co w krótkim czasie odbije się na stanie twoich zębów czy włosów. Jak zatem układać dietę w ciąży, aby wartościowych składników wystarczyło dla was obojga? Poznaj zasady. Zdrowa dieta w ciąży – pierwszy trymestr Rozwój płodu Pierwszy trymestr to dla dziecka czas najbardziej intensywnych zmian i tworzenia się zaczątków wszystkich organów. Mniej więcej w 13. tygodniu ciąży płód waży ono ok. 40–60 gramów i ma 8–11 cm długości. Czego teraz potrzeba dziecku? Przede wszystkim dużo pełnowartościowego białka (a dokładniej mówiąc zawartych w nim różnorodnych aminokwasów), tłuszczów (szczególnie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6) oraz kwasu foliowego , jego soli i innych witamin z grupy B niezbędnych do budowy komórek nerwowych i cukrów jako źródła energii. Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży? Twoja ciążowa dieta powinna teraz zawierać białko (zarówno roślinne, jak i zwierzęce), zielone warzywa liściaste bogate w kwas foliowy, tłuste ryby morskie (mają witaminę D, jod, fosfor, kwasy tłuszczowe). Owoce oraz warzywa jedz do woli. To źródło wielu cennych składników mineralnych, m.in. fluoru, selenu, magnezu, miedzi. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko jest dozwolone. Eksperci, wypowiadający się o diecie w ciąży radzą, aby od samego początku ciąży unikać surowego mięsa i nie próbować nowych, nieznanych do tej pory dań.     Zdrowa dieta w ciąży – drugi trymestr Rozwój płodu Drugi trymestr to czas ogromnego wzrostu dziecka. W 26. tygodniu ciąży płód ma ok. 30–33 cm długości i waży już 600–900 g. Czego teraz potrzeba dziecku? Do tworzenia krwi wykorzystuje teraz więcej żelaza, kwasu foliowego i witamin z grupy B. Zaś do budowy nowych komórek nerwowych,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak