Objawy ciąży

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej? Po ilu dniach?

Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy. Pierwszy moment na zrobienie testu ciążowego to 7-10 dni po zapłodnieniu. Testy ciążowe wykrywają poziom gonadrotropiny kosmówkowej (beta hCG). To hormon, który pojawia się w organizmie kobiety właśnie po takim czasie od zapłodnienia. Ale może się zdarzyć, że test wykonany w tym czasie nie będzie wiarygodny.

Test może pokazywać fałszywy wynik, bo na początku ciąży wytwarzanie hormonu hCG jest słabe. Dopiero kiedy poziom gonadotropiny wzrośnie, wyniki testów stają się miarodajne. W dodatku nie każdy test można wykonać tak wcześnie, najlepiej na wczesnym etapie ciąży sprawdzi się test ciążowy z krwi.

Spis treści:

Kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, aby jego wynik był miarodajny? Lekarze radzą, aby trochę poczekać i zrobić test po dniu, w którym powinien wystąpić okres. Jeśli okres spóźnia się o 7 dni, a na teście są dwie kreski, możesz być niemal pewna, że jesteś w ciąży. Do wyjątków należą sytuacje, kiedy test robiony w tym czasie nie wykrywa ciąży.

Wykonywanie testu ciążowego (czy to z moczu, czy z krwi) na tak wczesnym etapie ciąży nie zawsze jest dobrym pomysłem. Dokładniej tłumaczy ten fakt ginekolog w materiale: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Test ciążowy – rodzaje i czas wykonania

Test ciążowy z moczu 

warto robić w terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, zrób go, nawet jeśli pojawi się krwawienie. Jeśli doszło do zapłodnienia, to plamienie nie jest okresem, tylko plamieniem implantacyjnym, czyli objawem zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy. 


W kwestii tego, kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy, ważna jest też czułość testu z moczu:

  • test o czułości mniejszej niż 500 IU/I poda wiarygodny wynik ok. 10 dnia po stosunku
  • test do 800 IU/I – po 14 dniach,
  • test o czułości 1000 IU/I wskaże dobry wyniki dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.


Test należy wykonać zgodnie z instrukcją (sprawdź: jak zrobić test ciążowy). Nawet najmniejsze odstępstwo może wpłynąć na fałszywy wynik. Zwróć też uwagę, czy test nie jest przeterminowany. Nie bez znaczenia ma również pora dnia to, czy robisz test ciążowy rano czy wieczorem.

Test ciążowy z krwi

Jest czulszy i bardziej wiarygodny niż domowe testy z moczu, dlatego nadaje się na wczesny test ciążowy. Można go zrobić najwcześniej 10 dni po współżyciu. Jeśli założymy, że w dniu współżycia miała miejsce owulacja i doszło do zapłodnienia, już po 7 dniach w organizmie kobiety zaczyna pojawiać się hormon hCG. Początkowo jest on wykrywalny jedynie we krwi, nieco później także w moczu. Właśnie dlatego do wczesnego wykrycia ciąży lepiej wykonać test z krwi.

Test ciążowy z krwi jakościowy wykrywa stężenie we krwi powyżej 25 mlU/ml. Test ciążowy z krwi ilościowy nie tylko wykrywa obecność hormonu, ale też pozwala określić jego stężenie. Dzięki temu lekarz potrafi stwierdzić, jaki jest wiek ciąży. Do potwierdzenia ciąży wystarczy wykonać test jakościowy.

Czy warto robić wczesny test ciążowy?

Stężenie hCG na początku, tuż po zapłodnieniu, jest bardzo niskie, ale podwaja się co 48-72 godziny aż do 11-13. tygodnia ciąży. Im więcej czasu upłynie od dnia zapłodnienia do dnia wykonania testu, tym wyższe stężenie hCG we krwi i moczu kobiety, a więc łatwiej potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Z wykonaniem testu ciążowego, także z krwi, lekarze radzą poczekać do kilku dni po terminie spodziewanej miesiączki. Chodzi o to, aby ewentualny test pozytywny potwierdził już ciążę na etapie po zagnieżdżeniu się zarodka, a nie przed nim, gdyż część zarodków nie ulega zagnieżdżeniu. W takiej sytuacji, choć początkowo test wykaże ciążę (tak naprawdę wczesny test ciążowy wykazuje jedynie zapłodnienie), to nie będzie ona kontynuowana.

Kiedy nie robić testu ciążowego?

Testu ciążowego nie wykonuj kilka godzin po stosunku, ani przez kolejnych kilka dni, ponieważ nie ma to najmniejszego sensu. Do zapłodnienia nie musi dojść dokładnie w dniu współżycia. Ciąża może zacząć się rozwijać nawet tydzień po stosunku. Dlatego nie warto robić testu ciążowego wcześniej niż 10 od współżycia.

Zarówno domowy test ciążowy, jak i ten wykonywany z krwi w laboratorium, wykryją ciążę, dopiero gdy dojdzie do zapłodnienia i odpowiedni poziom hormonu beta hCG pojawi się w moczu lub we krwi.

Zobacz także:

objawy problemów z płodnością
Fotolia/Babyonline.pl
Problemy z zajściem w ciążę
10 sygnałów, że możesz mieć problemy z płodnością [WIDEO]
Kolejny test ciążowy i znowu brak upragnionej drugiej kreski? A może twój organizm podpowiada ci, że pora na badania? Sprawdź, jakie sygnały mogą oznaczać problemy z zajściem w ciążę.

Decyzja podjęta: chcecie mieć dziecko ! Odstawiacie antykoncepcję, obliczacie datę porodu, wybieracie imiona... Mija kolejny miesiąc starań, a test ciążowy nadal negatywny? Sprawdź, czy twój organizm nie daje ci znaków, że możesz mieć problemy z płodnością! Oznaki problemów z płodnością Twój organizm może wysyłać sygnały, że coś jest nie tak, pamiętaj jednak, że żaden z poniższych objawów nie musi oznaczać niepłodności . Jeśli jednak od dłuższego czasu bez powodzenia staracie się o dziecko, warto powiedzieć lekarzowi, jeśli zauważysz u siebie: nieprawidłowe miesiączki – jeśli twój okres trwa długo lub zbyt krótko, jest bardzo obfity lub zbyt skąpy, nieregularny lub bardzo bolesny, warto o tym powiedzieć ginekologowi, zaburzenia miesiączki mogą bowiem być oznaką problemów z owulacją; problemy z seksem – niskie libido, suchość pochwy, ból podczas stosunku mogą być oznakami zaburzeń hormonalnych. Suchość pochwy może wynikać z niskiego poziomu estrogenu, bolesne stosunki mogą być spowodowane np. endometriozą. ból pleców – zwłaszcza w odcinku krzyżowo-lędźwiowym kręgosłupa – może zwiastować zaburzenia fazy lutealnej cyklu , zwłaszcza jeśli towarzyszą mu biegunki w czasie menstruacji. nadmierne owłosienie – szczególnie na twarzy, może być symptomem zespołu policystycznych jajników (PCOS), czyli hormonalnego zaburzenia, które utrudnia zajście w ciążę. Z drugiej strony także nadmierne wypadanie włosów może wskazywać na problemy z tarczycą , co również zaburza płodność. BMI – zarówno spora nadwaga, jak i znaczna niedowaga, mogą zakłócać płodność i być oznaką zaburzeń hormonalnych. Jeśli zauważysz u siebie któreś z tych problemów, opowiedz o nich ginekologowi. Lekarz będzie wiedział, co trzeba sprawdzić i jakie badania wykonać, jeśli nie możecie zajść w...

10 zdumiewających faktów o niemowlętach
Fotolia/Babyonline.pl
Rozwój
10 zdumiewających faktów o niemowlętach [WIDEO]
Kto by się spodziewał, że niemowlęta mają więcej kości niż dorośli i aż do 4 miesiąca życia nie czują smaku soli? Przekonaj się, czym jeszcze potrafią zdumiewać najmłodsi!

Jeśli w ciąży czytałaś wiele książek o niemowlętach, tuż po porodzie myślałaś zapewne, że wszystko już wiesz. Nic bardziej mylnego! Przygotuj się na to, że twoje dziecko będzie zdumiewać cię czymś nowym prawie codziennie i będzie to jedna z tych rzeczy, za które każdego dnia będziesz kochać je jeszcze bardziej (nawet jeśli wydaje ci się to całkowicie niemożliwe, żeby kochać je jeszcze bardziej niż dziś). Tymczasem my przygotowaliśmy dla ciebie listę 10 przedziwnych i całkiem niewiarygodnych faktów na temat niemowląt  – naprawdę robią wrażenie.  10 zdumiewających faktów o niemowlętach Ciekawostki o niemowlakach: Do ok. 7 miesiąca dziecko potrafi oddychać i połykać w tym samym czasie. Nic takiego? To spróbujcie to zrobić! Zmieniają kolor oczu . Jeśli nie mają być niebieskie, zaczną się zmieniać około 6 miesiąca (no dobrze, to pewnie wiesz, ale dalej będzie bardziej zaskakująco!). Niemowlęta mają więcej kości niż dorośli ludzie. Rodzą się z 270 kośćmi, a dorośli mają ich 206. Jak to możliwe? Część z nich się zrasta (np. kości czaszki ). 30 tysięcy kubków smakowych – niemowlęta mają ich 3 razy więcej niż dorośli, a na dodatek są ulokowane nie tylko na języku, ale i na podniebieniu i wewnętrznej stronie policzków. Niemowlę, które ma bliźniacze rodzeństwo , ma dwa razy większe szanse być leworęczne niż dziecko z ciąży pojedynczej (22 proc. do 10 proc.) Niemowlęta mają różny akcent.  Jeszcze zanim nauczą się mówić, dzieci gaworzą z akcentem swojego języka ojczystego. To niezwykłe, ale uczą się intonacji swojego języka już w łonie matki. W pierwszym roku życia niemowlę potroi swoją wagę wyjściową i wszyscy będą się z tego cieszyć. A gdybyśmy my tak spróbowały? Niemowlęta przez pierwsze 4 miesiące życia nie czują smaku soli . Najprawdopodobniej jest to...

dziecko nie chce spać w dzień
Adobe Stock
Sen
10 powodów, dlaczego dziecko nie chce spać w dzień [WIDEO]
Twoje dziecko wczoraj zrezygnowało z drzemki w ciągu dnia? Dzisiaj też? Ratunku! Dlaczego ono nie chce spać?! Ma swoje powody. Nawet 10 powodów!

Nie jesteś gotowa zrezygnować z dziennych drzemek swojego dziecka (ach, te 30 minut oddechu!), ale ono najwyraźniej jest coraz bliżej tego momentu? Jak to jest, że kiedy ty padasz ze zmęczenia , twój uroczy syneczek postanawia zastrajkować i zrezygnować z poobiedniej drzemki ? A od kiedy to twoja śliczna córeczka nie sypia w dzień, przecież ty masz ważne rzeczy do zrobienia (praca, podatki, opłaty, kawa, serial – bez oceniania!)? Dlaczego twoje dziecko nie chce spać w dzień? Cóż, jest około 10 powodów, dlaczego tak się dzieje. Nie spodobają ci się. Dlaczego twoje dziecko nie chce spać w dzień? Małe dzieci są nie tylko słodkie, ale i bardzo mądre. Mają swój plan. A on niekoniecznie pokrywa się z twoim. W obliczu ich decyzji, pozostaje ci jedno: kapitulacja. Oto dlaczego twoje dziecko dziś nie zasnęło: Powód 1: Bo ty jesteś fajniejsza od snu! Lepiej być z tobą. Jesteś najlepsza. A to, co robisz, jest takie ciekawe! Powód 2 : Bo jednak chce jogurt ! Albo bułkę. Wcześniej nie było głodne. Teraz jest. Okrutnie! Słyszysz jak burczy mu w brzuchu? Powód 3: Bo dba o kondycję fizyczną. Też powinnaś. Wspinanie się na sofę jest super, kładzenie się na twojej głowie jeszcze lepsze. Łóżko to sala gimnastyczna, najlepsza z możliwych. I już! Powód 4 : Bo macie iść na plac zabaw . Ono chce iść już teraz. Nie po południu. Teraz! Już czeka przy drzwiach, pospiesz się! Powód 5: Spojrzało na cukier. I jest pobudzone. Nie zaśnie przez tydzień. Kupiłaś zapas kawy? Powód 6: Bo ty chcesz, żeby spało. "Nie ze mną te numery!" – mówi ci swoją odmową. To próba sił. Ty przegrasz. Powód 7: Bo nie może znaleźć ulubionej przytulanki . Bez niej nie zaśnie. Już nigdy. Włącz komputer, pora przeszukać internet, wydrukować ulotki, zorganizować poszukiwania na szeroką skalę. Powód 8: Jest przemęczone. Pociąg do stacji...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz