Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pierwsze tygodnie ciąży
mikhail_b_azarov/Adobe Stock
Objawy ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży – co trzeba wiedzieć?

Pierwsze tygodnie ciąży są najważniejszym czasem w rozwoju zarodka i płodu. Choć pojawiają się pierwsze objawy ciąży, to kobieta jeszcze zwykle nie czuje, że za 9 miesięcy urodzi dziecko. Mimo to, już teraz powinna szczególnie o siebie dbać. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o pierwszych tygodniach ciąży.

W pierwszych tygodniach ciąży wiele kobiet czuje się bardzo dobrze, ale niektóre skarżą się na szereg dolegliwości, z których większość jest po prostu objawem ciąży. Stan taki może trwać do końca pierwszego trymestru ciąży, czasami dłużej. Początek ciąży to też czas, kiedy kobieta powinna szczególnie o siebie zadbać, gdyż pierwsze tygodnie po zapłodnieniu są bardzo ważne dla zdrowego rozwoju płodu, a ryzyko utraty ciąży jest największe.

Spis treści:

Jak rośnie dziecko w kolejnych tygodniach ciąży (to zależy też od ciebie!)

Pierwsze tygodnie ciąży – objawy ciąży i dolegliwości

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już po zapłodnieniu, ale jeszcze przed terminem kolejnej miesiączki. Jednym z wczesnych ciążowych symptomów jest utrzymywanie się podwyższonej temperatury ciała. Może dojść również do zatrzymywania wody w organizmie. Na tym etapie u niektórych kobiet odczuwalna jest tkliwość piersi.

W terminie miesiączki może pojawić się plamienie implantacyjne. Jednak normalna miesiączka już nie wystąpi z oczywistych powodów. Od tego momentu większość kobiet odczuwa częste parcie na pęcherz i nadwrażliwość na zapachy.

Między 5. a 12. tygodniem od zapłodnienia mogą wystąpić nudności i wymioty, czyli najbardziej typowe objawy ciąży. Od około 6.-8. tygodnia ciąży powiększają się piersi – stają się pełniejsze i jędrniejsze. W pierwszych tygodniach ciąży zaczyna też pojawiać się większa ilość wydzieliny z pochwy.

Czasami na początku ciąży pojawiają się też takie dolegliwości jak:

 • senność,
 • bóle brzucha,
 • zmęczenie,
 • metaliczny posmak w ustach,
 • biegunka lub zaparcia.

Pierwsze tygodnie ciąży – kiedy do lekarza?

Do lekarza powinna zgłosić się każda kobieta, która podejrzewa, że może być w ciąży. Oczywiście ciążę można potwierdzić testem ciążowym, ale i tak zalecana jest wizyta u ginekologa, który podczas badania potwierdzi ciążę. Podczas pierwszej wizyty specjalista ustali też harmonogram wizyt kontrolnych i zleci wykonanie badań, które powinny być zrobione na różnych etapach ciąży.

Zgodnie z zaleceniami, pierwsza wizyta u lekarza powinna odbyć się między 6. a 8. tygodniem ciąży, a pierwsze zlecone przez niego badania należy wykonać do 10. tygodnia ciąży. Kobiety cierpiące na choroby przewlekłe lub zagrożone poronieniem (np. po przebytym poronieniu) powinny zgłosić się do ginekologa jeszcze przed 6. tygodniem ciąży.

Pierwsze tygodnie ciąży – co wolno, czego nie wolno?

Choć mówi się, że ciąża to nie choroba, to jednak jest to odmienny stan, wymagający specjalnej troski. Pierwsze tygodnie ciąży to bardzo ważny czas, kiedy zarodek intensywnie się rozwija. Trwa to do końca I trymestru ciąży, czyli aż do końca 13. tygodnia ciąży.

Czego nie powinna robić kobieta w pierwszych (i kolejnych) tygodniach ciąży:

 • palić papierosów,
 • pić alkoholu,
 • zażywać substancji narkotycznych,
 • jeść potraw z surowego mięsa,
 • jeść produktów z niepasteryzowanego mleka,
 • dźwigać,
 • intensywnie trenować,
 • chodzić do sauny,
 • brać gorących kąpieli,
 • czyścić kociej kuwety gołymi rękoma,
 • korzystać z niektórych zabiegów kosmetycznych (np. sonoforeza, kawitacja, chemiczne zabiegi złuszczające, mezoterapia),
 • brać leków (poza tymi zaleconymi przez lekarza),
 • korzystać z niektórych zabiegów fizykoterapii (np. pole magnetyczne, ultradźwięki, zabiegi z wykorzystaniem prądów), zwłaszcza w I. trymestrze ciąży,
 • narażać się na kontakt ze środkami chemicznymi (chemia gospodarstwa domowego, lakiery, farby itp.).

Można natomiast brać kąpiel (byle nie gorącą), chodzić na spacery, a nawet uprawiać bezpieczne sporty, które nie grożą upadkiem, podróżować.

Zawsze warto podczas wizyty u lekarza zapytać, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wysiłku fizycznego czy realizacji planów, jakie ma przyszła mama.

W pierwszych tygodniach ciąży szczególnie ważne jest prawidłowe żywienie i przyjmowanie suplementów, które zalecane są ciężarnym – np. kwas foliowy, żelazo, witamina D, kwasy omega 3 (DHA), jod. O dawkę należy zapytać lekarza i ściśle trzymać się jego zaleceń.

Przeczytaj też:

ciąża bez objawów
Adobe Stock
Objawy ciąży
Ciąża bez objawów: czy to w ogóle możliwe?!
Ciążę bez objawów jest możliwa. W zależności od podłoża ciąży bezobjawowej czasem nawet test ciążowy może dać wynik negatywny, choć kobieta spodziewa się dziecka. Zdarzają się nawet przypadki rozpoznania ciąży dopiero na sali porodowej.

Ciąża bez objawów nie jest rzadkością, choć pojęcie to dla wielu osób brzmi abstrakcyjnie (zwłaszcza dla kobiet, które pierwsze objawy ciąży , takie jak mdłości czy tkliwość piersi, zauważyły niemal tuż po zapłodnieniu). Jak ustalili naukowcy z „Journal of the Royal Society of Medicine”, 1 na 475 kobiet nie odczuwa żadnych objawów w ciąży przez wiele tygodni. Panie te zazwyczaj dowiadują się, że zostaną mamą dopiero po piątym miesiącu ciąży. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że 1 na 2500 kobiet dowiaduje się o ciąży dopiero w chwili rozpoczęcia akcji porodowej. O takim przypadku pisaliśmy w artykule: Ciąża z zaskoczenia: myślała, że to skurcze żołądka, okazało się, że rodzi . Spis treści: Czy ciąża bez objawów jest możliwa? Ciąża bez objawów: u kogo może wystąpić? C iąża bez objawów: kiedy udać się do specjalisty? Czy ciąża bez objawów jest możliwa? Brak miesiączki, nudności, wymioty, zgaga, ból i powiększenie piersi, zwiększony apetyt – to najczęstsze z pierwszych objawów ciąży. Zdarza się jednak, że kobieta mimo tego, że jest w ciąży, nie odczuwa żadnych objawów. Najczęściej jednak taki stan nie trwa długo i objawy pojawiają między 5 a 12 tygodniem od poczęcia.  Ciąża wyparta Gdy kobieta znajduje się na zaawansowanym etapie ciąży, a objawy wciąż nie wystąpiły, lekarz może podejrzewać tzw. ciążę wypartą o podłożu psychologicznym . Występuje ona, gdy kobieta nie chce pogodzić się z tym, że zostanie mamą, i wypiera tę wiadomość ze swojej świadomości. Co ciekawe, ciężarna robi to tak skutecznie, że wszelkie zmiany hormonalne są u niej niemal niezauważalne (mylić potrafi się nawet test ciążowy!). Ciąża ukryta Ciąże wyparte to jednak bardzo rzadkie przypadki. Dużo częściej u kobiet występuje tzw. „ciąża z...

Ciąża pozamaciczna
Fotolia
Objawy ciąży
Objawy ciąży pozamacicznej – tłumaczy ginekolog z IMiD
Objawy ciąży pozamacicznej nie zawsze muszą być zauważalne. Czasem pojawia się ból brzucha, krwawienie lub zasłabnięcie. Ciąża pozamaciczna to stan zagrażający życiu, dlatego bardzo ważne jest zachowanie czujności przy wystąpieniu potencjalnych objawów. Wspólnie z dr n. med. Marzeną Jurczak-Czaplicką, ginekologiem położnikiem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie sprawdzamy, jak rozpoznać ciążę pozamaciczną.

Objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) nie zawsze są charakterystyczne. Mogą być bardziej lub mniej nasilone. Z tego względu trudno określić kiedy pierwsze objawy ciąży pozamacicznej mogą wystąpić. Co bardzo ważne – krwawienie na początku ciąży, które zwykle uznaje się za główny symptom tego stanu, nie musi się pojawić. Czasem absolutnie nic nie zapowiada, że zarodek zagnieździł się poza macicą. Warto o tym pamiętać, ponieważ ciąża pozamaciczna jest stanem, który może zagrażać życiu kobiety. Dochodzi do niej, gdy zarodek rozwija się poza jamą macicy. Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży ektopowej wynosi 1:100, a ryzyko to jest większe u kobiet w wieku pomiędzy 25. a 30. rokiem życia.  Spis treści: Objawy ciąży pozamacicznej Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? Ciąża pozamaciczna a test ciążowy - Ciąża pozamaciczna (ektopowa) a okres Objawy ciąży pozamacicznej Czy ciąża pozamaciczna daje objawy? Tak, chociaż potrafią one zdarzać się także w zdrowych ciążach. Warto więc zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące symptomy - zwłaszcza przed pierwszym USG u lekarza. Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) to: ból brzucha, wrażliwość w obrębie miednicy krwawienie (lub plamienie) zasłabnięcie słaby puls zawroty głowy blada skóra ból ramion omdlenie Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej bóle podbrzusza pojawiające się we wczesnej ciąży, które przypominają dolegliwości przedmiesiączkowe, zazwyczaj nie powinny być powodem do niepokoju. Nie musimy się nimi martwić, jeśli nie nasilają się, trwają krótko i same przechodzą. Natomiast jeśli ból brzucha jest jednostronny i narasta, wymaga pilniejszej obserwacji i konsultacji lekarskiej. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? - Dawniej...

objawy ciąży w pierwszym tygodniu
Objawy ciąży
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – 7 wczesnych oznak ciąży
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu często przypominają symptomy, które pojawiają się przed miesiączką. Mimo to niektóre bardziej wrażliwe kobiety już na tym etapie wiedzą, że spodziewają się dziecka.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu mają związek z zagnieżdżeniem się zarodka i burzą hormonalną, jaka rozpoczęła się w twoim organizmie w związku z zapłodnieniem, czyli połączeniem komórki jajowej z plemnikiem. Niestety, oznaki te nie są aż tak charakterystyczne, żebyś na ich podstawie od razu mogła powiedzieć: Tak, jestem w ciąży. Pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do objawów PMS, czyli tzw. napięcia przedmiesiączkowego. Mimo to bardziej wrażliwe kobiety wyczuwają subtelne różnice w swoim samopoczuciu. Podejrzewają, że są w ciąży jeszcze przed terminem, w którym powinien pojawić się okres.  Objawy ciąży w pierwszym tygodniu: Plamienie Wyższa temperatura Zmęczenie i rozdrażnienie Senność Białe upławy Ból podbrzusza Zmiany w piersiach Plamienie Niewielkie krwawienie pojawiające się na początku ciąży jest związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ściany macicy. To tzw. plamienie implantacyjne , które występuje między 6 a 12 dniem od zapłodnienia. Ten objaw ciąży nie musi wystąpić u każdej kobiety. Plamienie pojawia się, jeśli podczas zagnieżdżenia zarodka dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Kolor wydzieliny różni się od zwykłego krwawienia miesiączkowego – jest jaśniejsza i bardziej różowa niż czerwona. Co ważne - plamienie związane z implantacją trwa do 3 dni, czyli krócej niż okres. Krwi jest bardzo mało i nie widać w niej typowych dla miesiączki skrzepów. Plamienie może również pojawić się przy zapłodnieniu metodą in vitro. Wyższa temperatura ciała Tuż po zapłodnieniu temperatura ciała nieznacznie rośnie. Ten objawy mogą zaobserwować przyszłe mamy, które regularnie mierzą ciepłotę ciała. Temperatura podnosi się o ok. 1 stopień C , czyli jest wyższa niż 37 stopni. Warto zaznaczyć, że to nie jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta