
Problem zatrzymywania wody w organizmie dość często spotyka kobiety przed miesiączką. Przyczyną tej dolegliwości jest wówczas praca hormonów. To również one znacznie zwiększają swoją aktywność na początku ciąży. Jeśli więc nie masz spodziewanego okresu, a w dodatku czujesz się napuchnięta, być może powodem tego stanu rzeczy jest właśnie to, że twoje ciało przygotowuje warunki do rozwoju dziecka, które się właśnie poczęło.
Przyczyny zatrzymania wody w organizmie
Na tę dolegliwość znacznie częściej uskarżają się kobiety niż mężczyźni, dlatego że powody jej występowania w dużej mierze wiążą się z hormonami i cyklem menstruacyjnym, choć nie tylko. Wśród przyczyn zatrzymywania wody w organizmie wymienia się:
- wzrost poziomu estrogenów w drugiej fazie cyklu miesiączkowego,
- ciążę – do gromadzenia się wody w organizmie najczęściej dochodzi w ostatnim trymestrze ciąży, ale bywa też jednym z jej pierwszych objawów (zrób test ciążowy, może się okazać, że właśnie to jest powodem dolegliwości),
- zbyt niską aktywność fizyczną – brak ruchu i siedzący tryb życia powoduje, że krew wolniej płynie w żyłach i dochodzi do obrzęków,
- nieprawidłową dietę – np. zbyt bogatą w sód lub zbyt ubogą w potas,
- zbyt małą ilość przyjmowanych płynów – im mniej wody dostarczamy organizmowi, tym większe zapasy musi on robić, by funkcjonować prawidłowo i uniknąć odwodnienia,
- restrykcyjne diety – mogą prowadzić do niedożywienia i odwodnienia, tu również pojawia się problem niedoborów ważnych składników oraz wody,
- wysokie temperatury – gdy na dworze jest upał, żyły znacznie się rozszerzają, a krew w nich przepływa wolniej,
- przyjmowanie niektórych leków.
Objawy gromadzenia wody w organizmie
Prawdopodobnie znasz je dobrze. Jeśli twój organizm nadmiernie magazynuje wodę, czujesz się:
- opuchnięta,
- ciężka,
- zmęczona,
- zdekoncentrowana,
- rozdrażniona.
Oprócz tego, że kiepsko się czujesz, pojawia się też problem zbyt ciasnych butów, trudności z zakładaniem pierścionków, opuchniętych oczu oraz częstych bólów głowy. Jak temu zaradzić?
Sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu
Jeśli powodem tego stanu jest zła dieta, brak ruchu i odwodnienie, musisz zmienić po prostu nawyki. Zacznij się więcej ruszać, na początek wystarczą choćby spacery, nie siedź zbyt długo w jednej pozycji, pij przynajmniej 1,5 litra wody dziennie, wprowadź do diety więcej warzyw i owoców.
Jeśli natomiast do zatrzymywania wody w organizmie przyczyniają się hormony i jest to jeden z pierwszych objawów ciąży, wówczas pozbyć się obrzęków może być nieco trudniej. Możesz jednak sobie pomóc przez:
- leżenie z nogami w górze,
- masaże ciała w kierunku od stóp do serca,
- spożywanie mniejszej ilości soli.
Oprócz tego oczywiście dbaj o odpowiednie nawodnienie i zdrową dietę. Nie tylko w celu uniknięcia obrzęków, lecz także dla zdrowia twojego i twojego dziecka w tym szczególnym czasie.
Zobacz też: