Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zatrzymywanie wody w organizmie na początku ciąży
AdobeStock
Objawy ciąży

Typowe przyczyny gromadzenia się wody w organizmie

Czujesz się opuchnięta, zmęczona, nie możesz włożyć butów, a o noszeniu pierścionków musisz chwilowo zapomnieć? Sprawdź, co może być tego przyczyną. A może to objaw ciąży?

Problem zatrzymywania wody w organizmie dość często spotyka kobiety przed miesiączką. Przyczyną tej dolegliwości jest wówczas praca hormonów. To również one znacznie zwiększają swoją aktywność na początku ciąży. Jeśli więc nie masz spodziewanego okresu, a w dodatku czujesz się napuchnięta, być może powodem tego stanu rzeczy jest właśnie to, że twoje ciało przygotowuje warunki do rozwoju dziecka, które się właśnie poczęło.

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Na tę dolegliwość znacznie częściej uskarżają się kobiety niż mężczyźni, dlatego że powody jej występowania w dużej mierze wiążą się z hormonami i cyklem menstruacyjnym, choć nie tylko. Wśród przyczyn zatrzymywania wody w organizmie wymienia się:

  • wzrost poziomu estrogenów w drugiej fazie cyklu miesiączkowego,
  • ciążę – do gromadzenia się wody w organizmie najczęściej dochodzi w ostatnim trymestrze ciąży, ale bywa też jednym z jej pierwszych objawów (zrób test ciążowy, może się okazać, że właśnie to jest powodem dolegliwości),
  • zbyt niską aktywność fizyczną  – brak ruchu i siedzący tryb życia powoduje, że krew wolniej płynie w żyłach i dochodzi do obrzęków,
  • nieprawidłową dietę – np. zbyt bogatą w sód lub zbyt ubogą w potas,
  • zbyt małą ilość przyjmowanych płynów – im mniej wody dostarczamy organizmowi, tym większe zapasy musi on robić, by funkcjonować prawidłowo i uniknąć odwodnienia,
  • restrykcyjne diety – mogą prowadzić do niedożywienia i odwodnienia, tu również pojawia się problem niedoborów ważnych składników oraz wody,
  • wysokie temperatury – gdy na dworze jest upał, żyły znacznie się rozszerzają, a krew w nich przepływa wolniej,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Objawy gromadzenia wody w organizmie

Prawdopodobnie znasz je dobrze. Jeśli twój organizm nadmiernie magazynuje wodę, czujesz się:

  • opuchnięta,
  • ciężka,
  • zmęczona,
  • zdekoncentrowana,
  • rozdrażniona.

Oprócz tego, że kiepsko się czujesz, pojawia się też problem zbyt ciasnych butów, trudności z zakładaniem pierścionków, opuchniętych oczu oraz częstych bólów głowy. Jak temu zaradzić?
 

Zobacz także
test ciążowy online

Test ciążowy online: rozwiąż nasz quiz i sprawdź, czy jesteś w ciąży

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają, pełna lista wczesnych objawów

opuchnięte dłonie w ciąży

Opuchnięte i bolące dłonie w ciąży: czy to groźne?

Ból nogi, obrzęki, opuchlizna, nadmiar wody w organizmie

Skąd ten nadmiar wody w organizmie?

Sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu

Jeśli powodem tego stanu jest zła dieta, brak ruchu i odwodnienie, musisz zmienić po prostu nawyki. Zacznij się więcej ruszać, na początek wystarczą choćby spacery, nie siedź zbyt długo w jednej pozycji, pij przynajmniej 1,5 litra wody dziennie, wprowadź do diety więcej warzyw i owoców.

Jeśli natomiast do zatrzymywania wody w organizmie przyczyniają się hormony i jest to jeden z pierwszych objawów ciąży, wówczas pozbyć się obrzęków może być nieco trudniej. Możesz jednak sobie pomóc przez:

  • leżenie z nogami w górze,
  • masaże ciała w kierunku od stóp do serca,
  • spożywanie mniejszej ilości soli.


Oprócz tego oczywiście dbaj o odpowiednie nawodnienie i zdrową dietę. Nie tylko w celu uniknięcia obrzęków, lecz także dla zdrowia twojego i twojego dziecka w tym szczególnym czasie.

Zobacz też:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

kobieta, mama, ciąża, brzuszek
Zdrowie w ciąży
4 pytania na temat siusiania w ciąży
Częste wizyty w toalecie to jedna z najpowszechniejszych i najbardziej kłopotliwych dolegliwości w ciąży. Wyjaśniamy, skąd się bierze częste oddawanie moczu, kiedy powinno być powodem do niepokoju i w jakim momencie wreszcie ustąpi.

Częste oddawanie moczu w ciąży jest normalnym objawem, który – o ile nie towarzyszy mu ból – nie powinien być powodem do niepokoju. Przyczyn ciążowego częstomoczu jest kilka: w pierwszym trymestrze ciąży za częste oddawanie moczu odpowiada progesteron, a w miarę jak brzuch rośnie, dochodzi do tego powiększająca się macica , która powoduje parcie na pęcherz . 1. Co jest przyczyną częstego oddawania moczu w ciąży? Częstsza niż zwykle potrzeba siusiania to jeden z pierwszych objawów ciąży , który może pojawić się zanim przyszła mama zda sobie sprawę ze swego odmiennego stanu. Od momentu zapłodnienia w organizmie kobiety toczy się hormonalna rewolucja. To właśnie za sprawą jednego z ciążowych hormonów - progesteronu - musisz często oddawać mocz.   2. Czy w miarę rozwoju ciąży częstomocz ustępuje? Działanie hormonów po pierwszych tygodniach ciąży zaczyna się normować. Skutkiem tego jest uspokojenie się pracy pęcherza moczowego. Ale  tylko na pewien czas. W bardziej zaawansowanej ciąży problem powraca. Im większy brzuch, tym większy nacisk macicy na pęcherz , czego skutkiem ponownie jest częste oddawanie moczu, także nocą - to jest bardzo częstym powodem bezsenności w ciąży . 3. Co powinno mnie zaniepokoić w częstym oddawaniu moczu? Jeśli podczas siusiania czujesz pieczenie albo ból w pochwie , umów się na wizytę do lekarza, który prowadzi twoją ciążę. Takie objawy mogą oznaczać infekcję pochwy.  Infekcje intymne w ciąży  są niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla maluszka, dlatego należy jak najszybciej zacząć leczenie.   4. Czy można mniej pić, by rzadziej chodzić do toalety? Nie jest to wskazane. Przyszła mama powinna przyjmować w ciągu dnia ok. 2 l płynów. Jeśli pod koniec ciąży bardzo przeszkadza ci częste oddawanie moczu i nocne wstawanie do toalety, postaraj się wypijać mniej płynów...

Hemoroidy po porodzie
AdobeStock
Połóg
Hemoroidy po porodzie: jak je leczyć i kiedy znikną?
Hemoroidy po porodzie to powiększone guzki w odbycie powodujące świąd, ból, pieczenie i krwawienie okolic odbytu oraz w trakcie wypróżniania. Aby pozbyć się hemoroidów po ciąży, warto stosować ziołowe napary, zimne okłady, maści oraz dietę bogatą w błonnik.

Hemoroidy po porodzie to głównie problem kobiet rodzących naturalnie. Ta bolesna i krępująca dolegliwość powstaje w ciąży, ale poród siłami natury może ją pogłębić. To jednak nie znaczy, że jest się na nią skazanym – żylaki odbytu po porodzie można skutecznie leczyć domowymi sposobami, lekami oraz odpowiednim trybem życia. Spis treści: Skąd biorą się hemoroidy po porodzie? Jakie są objawy hemoroidów po porodzie? Leki na hemoroidy po porodzie Domowe sposoby na hemoroidy Jak leczyć hemoroidy po porodzie? Zapobieganie powstawaniu hemoroidów po porodzie Skąd biorą się hemoroidy po porodzie? Każdy człowiek ma hemoroidy – to poduszkowate naczynia żylne uszczelniające kanał odbytu. Umożliwiają kontrolę gazów i stolca – podczas wypróżniania są dociskane do ściany jelita i krew odpływa z nich do naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwe jest oddawanie stolca. Problem z hemoroidami pojawia się wówczas, gdy ulegają one nadmiernemu powiększeniu, przez co tworzą się tzw. guzki krwawnicze. Jest to stan zapalny nazywany chorobą hemoroidalną lub żylakami odbytu , chociaż potocznie używa się nazwy hemoroidy na opisanie dolegliwości. Hemoroidy po porodzie to efekt zarówno ciąży (na ogół pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży), w której czasie zachodzi w organizmie kobiety wiele zmian, jak i przebiegu porodu naturalnego. Powstawaniu żylaków odbytu sprzyjają: poród naturalny, w którego czasie dochodzi do zaciskania się naczyń krwionośnych odbytu, szczególnie ma to miejsce w trakcie silnego parcia; za duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego – żyły odbytu rozszerzają się w czasie ciąży bardziej, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne; utrudniony odpływ krwi z żył miednicy i nóg – rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej;...

hemoroidy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie (hemoroidy w ciąży a poród naturalny)
Hemoroidy w ciąży to powszechny problem wśród przyszłych mam, dlatego nie powinny być powodem do wstydu. Hemoroidy w ciąży powstają z kilku powodów: w organizmie kobiety zwiększa się ilość krwi, powiększa się także macica, a to doprowadza do wzrostu ciśnienia żylnego. Jest to spowodowane uciskiem macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy.

Hemoroidy w ciąży są nieprzyjemną dolegliwością. Hemoroidy zwane w terminologii medycznej guzkami krwawniczymi czy też krwawnicami są chorobą proktologiczną polegającą na upośledzeniu odpływu krwi z guzków krwawniczych. U kobiet, które zmagają się z hemoroidami w ciąży, dochodzi nie tylko do powiększenia hemoroidów, lecz także przewlekłych stanów zapalnych. Sprawdź, jaki jest bezpieczny lek na hemoroidy w ciąży.  Spis treści: Hemoroidy w ciąży: przyczyny Hemoroidy w ciąży: objawy Hemoroidy w ciąży – kiedy się pojawiają? Hemoroidy w ciąży: leczenie Maść  na hemoroidy w ciąży Hemoroidy w ciąży: domowe sposoby Hemoroidy w ciąży: zapobieganie Hemoroidy w ciąży a poród naturalny Leczenie hemoroidów po ciąży ​ Hemoroidy w ciąży: przyczyny Hemoroidy w ciąży powstają, ponieważ: żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne, przez co powstaje zbyt duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego; rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg; w ciąży jelita pracują wolniej i kobieta podczas wypróżniania mocniej wysila się, to też powoduje, że ciśnienie krwi w okolicach odbytu znacznie wzrasta; dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej  – wyższe jest stężenie progesteronu , hormonu zwiększającego podatność ścian żył na rozciąganie. Hemoroidy w ciąży: objawy Możesz podejrzewać, że masz hemoroidy, jeśli zauważysz u siebie: pieczenie; świąd; śluz w odbycie; uczucie niecałkowitego wypróżnienia; świeżą krew w stolcu; dyskomfort w okolicy odbytu. Ważne: Pamiętaj, że skrzepy ciemnej, smolistej krwi w stolcu lub nawet czarny (smolisty) stolec są zwykle oznakami choroby górnej części...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz