Fotolia.pl
Objawy ciąży

Zobaczyłaś dwie kreski na teście a przyjaciółka ma problem, żeby zajść w ciążę?

Zaszłaś w ciążę a twoja przyjaciółka stara się o dziecko latami? Co robić, jak z nią rozmawiać, by temat dziecka nie zniszczył waszej przyjaźni? Zobacz, co radzi psycholog.

Ciążowa próba przyjaźni

Niektóre kobiety zachodzą w ciążę w pierwszym cyklu owulacyjnym. Inne starają się o dziecko latami. W bliskich relacjach między kobietami takie doświadczenie to poważna próba przyjaźni. Jak przetrwać? Co robić, mówić, jak się zachowywać. Ty niemal piejesz ze szczęścia, że po raz pierwszy albo kolejny zobaczyłaś dwie kreski na teście, a bliska ci osoba ma problem, żeby zajść w ciążę. Najgorsze jest to, że obie strony tak naprawdę potrzebują wsparcia tej drugiej osoby. Jednak interesy w rozmowie są bardzo rozbieżne. Jedna potrzebuje się wyżalić, że kolejna próba zajścia w ciążę nie przyniosła rezultatu. Chce uronić łzę, opowiedzieć, jak panicznie boi się, tego, że może nigdy nie doczekać się potomka. Druga, chce pochwalić się swoim szczęściem. Cała pieje i promienieje od nadmiaru hormonów. Dwie bliskie sobie osoby, w tym samym czasie mają tak odmienne emocje. Po jednej stronie radość, euforia, podniecenie a po drugiej, smutek, rezygnacja, frustracja, żal. Jak pogodzić tak skrajne emocje w bliskiej relacji?

Czytaj też: Hura! Nareszcie dwie kreski
 

Psycholog radzi jak zadbać o więź w trudnych momentach

Zdaniem psychologa wszystko zależy od relacji między ludźmi.
- Jeżeli nasza przyjaciółka stara się o dziecko i przechodzi szereg zabiegów związanych z in-vitro możemy spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Czy w jakiś sposób możemy udzielić jej wsparcia. Nie dopytujmy, bądźmy blisko niej – mówi Paulina Gdańska, psycholog w Centrum Wspierania Płodności Fertimedica oraz Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie.
Jak możemy wesprzeć przyjaciółkę, która boryka się z bezowocnymi staraniami o dziecko?
- Czasami wsparciem jest pójście do kina czy rozmowy o czymś bardzo banalnym – mówi psycholog na co dzień pracujący z parami mającymi problem zajścia w ciążę. - Możemy tego nie rozumieć, ale osobie, która większość czasu poświęca marzeniom o dziecku ta banalność jest bardzo potrzebna. Ciągłe dopytywania rodziny i tak już obciążają naszą przyjaciółkę.
Zdaniem psychologa dużo trudniejsza sytuacja jest w momencie kiedy my zachodzimy w upragnioną ciążę.
- U bliskiej osoby, która stara się o dziecko mogą pojawić się sprzeczne uczucia, z jednej strony szczęście z drugiej zazdrość i gniew – mówi Paulina Gdańska. - Uczucia te są normalną reakcją, nie ma w tym nic dziwnego. Potrzeba w takiej relacji wiele zrozumienia i otwartej rozmowy. Jasne wyrażenie tego, co się czuje daje ulgę i może doprowadzić do zrozumienia. Trzeba pamiętać, że w przyjaźni naturalnie pojawiają się także trudniejsze momenty, które trzeba przetrwać. Otwartość i szczerość pozwoli każdej ze stron wczuć się w swoją sytuację.

Czytaj też: Prawdziwe historie: Bałam się, że nie możemy mieć dzieci
 

Miałyście podobną sytuację?

Tekst inspirowany jest listem naszej czytelniczki, która opisała swoją historię. Właśnie zaszła w ciążę, a jej najbliższa przyjaciółka nie może mieć dzieci i czeka na adopcję. Pani Kinga od momentu zajścia w ciążę unika kontaktu z przyjaciółką, bo boi się, że ją urazi i straci przyjaźń.
Co byście poradziły w takiej sytuacji?
Jak zareagowały wasze przyjaciółki na wieść o ciąży? Jak wy wspieracie najbliższe wam osoby, które mają problem z zajściem w ciążę. Dzielcie się opiniami. Mogą okazać się wsparciem dla innych….
 
Konsultacja: Paulina Gdańska, psycholog w Centrum Wspierania Płodności Fertimedica oraz Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie.

Zobacz też na Polki.pl: Kiedy umiera przyjaźń?
 

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Fotolia.pl
Problemy z zajściem w ciążę
Problem z zajściem w ciążę - jak kobiety radzą sobie ze stresem?
48 proc. kobiet, które poddały się zapłodnieniu in vitro, określa niepłodność jako „najgorsze doświadczenie w życiu”. Według nich stres wynikający z problemów z zajściem w ciążę jest tak olbrzymi, jak przy stracie bliskiej osoby czy chorobie nowotworowej. Czy unikanie i zaprzeczanie problemowi im pomaga?

3 metody radzenia sobie ze stresem związanym z niemożnością zajścia w ciążę Psycholodzy wyróżniają trzy style radzenia sobie ze stresem: pierwszy z nich, tzw. styl skoncentrowany na zadaniu , charakteryzuje osoby, które w obliczu sytuacji trudnej, podejmują się działań mających na celu jej rozwiązanie lub eliminację, np. poddanie się zapłodnieniu in-vitro; styl skoncentrowany na emocjach – charakterystyczne są dla niego myślenie życzeniowe i fantazjowanie, które pozwalają w sytuacjach stresowych skupić całą uwagę na osobie, jej wewnętrznych odczuciach, przeżyciach. styl skoncentrowany na unikaniu – dotyczy zachowań umożliwiających dystansowanie się od zaistniałej sytuacji trudnej. Osoby, które charakteryzuje ten styl, wystrzegają się myślenia o problemie i koncentrują na tzw. czynnościach zastępczych (np. praca, sprzątanie, jedzenie, etc.) lub też poszukiwaniu kontaktów towarzyskich. Jak wynika z badań, kobiety leczące się z powodu niepłodności , w różnym natężeniu, stosują wszystkie trzy style radzenia sobie ze stresem . Najkorzystniejsze wydaje się być stosowanie stylu zadaniowego, jednak czasem koncentracja na emocjach lub unikanie problemu mogą również przynieść pozytywny efekt na danym etapie życia. Z badań przeprowadzonych w klinice leczenia niepłodności VitroLive dotyczących stylów radzenia sobie w sytuacji trudnej spowodowanej niepłodnością wynika, iż badane kobiety mają znacznie większą skłonność do stosowania stylu skoncentrowanego na zadaniu w sytuacji stresowej, niż populacja ogólna. - Według mnie z tego właśnie powodu kobiety te znalazły się w klinice leczenia niepłodności i  aktywnie poszukują pomocy - powiedziała Daria Terlikowska, psycholog współpracujący z kliniką leczenia niepłodności VitroLive. - To, iż po jakimś czasie nieudanych prób zajścia w  ciążę zgłosiły się do...

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Stres przeszkadza ci zajść w ciążę? Przyjdź na bezpłatne badania do kliniki Ferti Medica
Jak bardzo stres wpływa na płodność par, które starają się o dziecko? Możesz sprawdzić to bezpłatnie w Centrum Wspierania Płodności Ferti Medica już we wtorek, 14 października 2014 roku.

Stres wrogiem płodności Odczuwasz pustkę i przygnębienie ? Towarzyszy Ci ciągły niepokój i zamartwianie. Straciłaś zdolność koncentracji. Masz problem z oceną sytuacji i czujesz bezsilność? Unikasz kontaktów z ludźmi i masz obniżone poczucie własnej wartości. Czujesz się osłabiona. Masz trudności z zasypianiem lub cierpisz na bezsenność . Być może ma to związek z przewlekłym stresem ?   Jeśli na większość z pytań odpowiedziałaś twierdząco, możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji  z psychologiem i terapeutą w Centrum Wspierania Płodności Ferti Medica.   Różne oblicza stresu Zdaniem ekspertów wysoki poziom stresu zakłóca fizjologiczne działanie naszego organizmu i może powodować problemy z poczęciem dziecka . - Stres towarzyszy na różnych poziomach starania się o dziecko – mówi Paulina Gdańska, psycholog w Ferti Medica w Warszawie. - Jest częścią pierwotnej blokady psychicznej, kiedy to mimo regularnego starania i poprawności badań medycznych ciąża nie pojawia się. Mogą mieć na to wpływ różne sytuacje na przykład z dzieciństwa; takie jak lęki i zaburzenia. Inny rodzaj stresu towarzyszy parze podczas leczenia z powodów niepłodności . - Niemożność zajścia w ciążę powoduje napięcie, które może doprowadzić do poważnego kryzysu w związku – dodaje psycholog. - Zbyt długotrwały prowadzi do rozwoju zaburzeń psychicznych: depresji, zaburzeń lękowych czy też zaburzeń osobowości. Dowiedz się jaki jest Twój poziom stresu i jak go minimalizować. Możesz sobie i partnerowi pomóc. Kontakt:info@fertimedica.pl Polecamy: Czy stres może być przyczyną niepłodności?

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Chcieli sprzedać dziecko? – skandal z nielegalną adopcją
Jedni nie chcą, albo nie mogą maleństwa wychowywać, inni nie mogą go mieć. To najczęstszy powód nielegalnej adopcji. Historia z Wrocławia pokazuje, że to dramat obu stron. A największy samotnego dziecka.

18-latka z Wrocławia wraz z partnerem postanowili oddać swoje dziecko na wychowanie innej kobiecie. Jak twierdzą, nie stać ich na jego wychowanie. Dali ogłoszenie w internecie. Na czerwcowy anons odpowiedziała 30-latka, która bardzo pragnęła mieć dziecko a nie mogła. Ciężarna Agnieszka od tamtej pory podczas wizyt lekarskich związanych z ciążą posługiwała się dowodem osobistym 30-letniej Katarzyny. Taki sposób wymyśliły sobie obie strony na przekazanie noworodka.   Wszystko szło zgodnie z planem do czasu… 18-latka urodziła chłopca 28 lipca. Przyszedł na świat przez cesarskie cięcie w 37. tygodniu ciąży. Ważył niecałe dwa kilogramy. Jego stan był średni, dlatego dziecko trafiło na oddział intensywnej terapii. Matka dziecka po kilku dniach po porodzie wyszła ze szpitala. Maluch pozostał w placówce. Z dnia na dzień czuł się coraz lepiej. Po kilku dniach po odbiór dziecka zgłosiła się 30-letnia Katarzyna, podając się za matkę chłopca. Szwindel wykryto dzięki czujności położnych z oddziału noworodków Samodzielnego  Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu, ale przede wszystkim pacjentek, które zorientowały się, że kobieta, która podaje się za matkę chłopca to nie ta, która go urodziła. Personel medyczny wezwał policję. Funkcjonariusze zatrzymali kobietę i biologiczną matkę dziecka . Nie trudno będzie kłamstwo udowodnić bowiem 30-latka, która podawała się za matkę noworodka nigdy wcześniej nie rodziła. Czytaj też na Polki.pl: Czy powiedzieć dziecku o adopcji?   Sprawa wyszła na jaw - będą bolesne konsekwencje dla obu stron - Matka dziecka i jej partner usłyszeli zarzuty organizacji nielegalnej adopcji w celu uzyskania korzyści majątkowej – informuje nasz portal Małgorzata Klaus, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.  – Oboje nie przyznają się do winy. Biologiczni rodzice...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz