
Zacznę od tego, co jest zakazane: papierosy i alkohol. Bezdyskusyjnie. Chyba że chcesz urodzić dziecko ciężko chore fizycznie lub umysłowo. Tak właśnie może się skończyć picie i/lub palenie w ciąży. A co poza tym? Nie musisz pić bawarki (ani teraz, ani w czasie karmienia), nie musisz chodzić w sukienkach-namiotach... Masz nadal być sobą. Pamiętaj tylko o kilku ważnych rzeczach. Oto one:
1. Chodź regularnie do lekarza
Najlepiej, by pierwsza wizyta miała miejsce do ósmego tygodnia ciąży. Ginekolog cię zbada, zmierzy ci ciśnienie, założy kartę ciąży, skieruje na badania (krew, mocz, USG), obliczy spodziewany termin porodu. Ustali też datę kolejnej wizyty. Będziecie się widywać mniej więcej co miesiąc, więc powinnaś mieć do niego zaufanie – pytaj go o wszystko, co cię niepokoi. W przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ, za wizyty nie zapłacisz nic, prywatnie – każda to wydatek minimum 60 zł plus badania. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, zamiast lekarza może się tobą opiekować wykwalifikowana położna, która ma podpisaną umowę z NFZ. Takie rozwiązanie, mało popularne w Polsce, jest powszechne np. w Holandii.
Uwaga: Zapytaj lekarza (lub położną), jak możesz się z nim kontaktować w nagłych przypadkach. Jeśli da ci swój numer telefonu komórkowego, poczujesz się bezpieczniej.
2. Zwolnij tempo
Najważniejsze jest maleństwo i ty. Nie rób z siebie super woman, która w pracy realizuje 200 proc. normy, a do tego sprząta, gotuje i bawi się do rana na imprezach. Twoje ciało poprzez różne dolegliwości ciążowe domaga się łagodnego traktowania. Więcej śpij, wypoczywaj, nie próbuj być mistrzynią we wszystkim.
Uwaga: W pierwszym trymestrze możesz być bardziej zmęczona i śpiąca. Nie lekceważ żadnych objawów i nie próbuj ich „przechodzić”. Nie rób nic, przeciwko czemu twoje ciało się buntuje.
3. Sprawdź, co jesz
Jeśli do tej pory jadałaś byle co i byle gdzie, postaraj się to zmienić. Nie musisz się katować szpinakiem i brukselką, jeśli ich nie lubisz (zwłaszcza że na początku ciąży twój apetyt może być mniejszy, a nasilony zmysł powonienia tym bardziej zniechęca do wizyt w kuchni). Ale twój jadłospis powinien być zrównoważony, przemyślany. Jedz dla dwojga, a nie za dwoje (więcej o ciążowej diecie w Klubie Szczęśliwego Brzuszka za miesiąc). Wybieraj produkty świeże, jak najmniej przetworzone (bez sztucznych dodatków, konserwantów), bogate w składniki odżywcze.
4. Pij wodę!
Teraz, kiedy będziesz karmić i przez następne 100 lat. Z badań wynika, że pijemy za mało wody, a właśnie ona jest zdecydowanie najzdrowsza. Woda pomoże w zwalczaniu ciążowych dolegliwości, zapobiega zmęczeniu, które ma często związek z odwodnieniem. Pomaga pokonać nudności, chroni przed zaparciami. Wybieraj niskozmineralizowaną wodę mineralną. Potrzebujesz jej około dwóch litrów dziennie.

Jestem w ciąży i co teraz? Spokojnie. Nie ma kobiety, która na samym początku ciąży nie bałaby się o to, co ją czeka przez najbliższe dziewięć miesięcy. Podpowiemy ci, co robić i o czym warto myśleć już od pierwszego miesiąca ciąży. Kiedy iść do ginekologa? Najlepiej, by pierwsza wizyta u ginekologa miała miejsce do 8. tygodnia ciąży . Ginekolog zbada cię, zmierzy ciśnienie, założy kartę ciąży, skieruje na badania (krew, mocz, USG), obliczy spodziewany termin porodu. Będziecie się widywać mniej więcej co miesiąc, więc powinnaś mieć do niego zaufanie – pytaj go o wszystko, co cię niepokoi. W przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ, za wizyty nie zapłacisz nic, prywatnie – każda to wydatek minimum 60 zł plus badania. Zamiast lekarza, jeśli ciąża nie jest zagrożona, może się tobą opiekować wykwalifikowana położna, która ma podpisaną umowę z NFZ. Ciąża pod opieką położnej to nowość w w Polsce, ale od lat jest powszechne np. w Holandii, słynącej z wysokich standardów okołoporodowych. Uwaga! Zapytaj lekarza (lub położną), jak możesz się z nim kontaktować w nagłych przypadkach. Poproś go o numer komórkowy – poczujesz się bezpieczniej. Dieta w ciąży – zmiany są, ale niewielkie Nie musisz się katować szpinakiem i brukselką, jeśli ich nie lubisz (zwłaszcza, że na początku ciąży twój apetyt może być mniejszy, a nasilony zmysł węchu tym bardziej zniechęca do wizyt w kuchni). Jeśli jednak do tej pory jadałaś byle co i byle gdzie, postaraj się to zmienić. Twój jadłospis powinien być zrównoważony, przemyślany, ale ilość kalorii nie powinna znacznie wzrosnąć. Wybieraj produkty świeże, jak najmniej przetworzone (bez sztucznych dodatków, konserwantów), bogate w składniki odżywcze. Uwaga! Zrezygnuj z alkoholu . Najnowsze badania wskazują, że nie istnieje coś takiego jak bezpieczna jego ilość w ciąży....

Każdy rodzic lub opiekun prawny dziecka do 6. roku życia ma prawo do wzięcia urlopu wychowawczego. Jego otrzymanie nie wymaga wielu formalności, wystarczy zawnioskować o jego udzielenie. Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć u pracodawcy. Jedyna trudność, która z tym się wiąże, to dostarczenie wniosku w odpowiednim terminie . Wniosek o urlop wychowawczy powinien trafić do firmy nie później, niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Wyjaśniamy, jak wypełnić wniosek u urlop wychowawczy. Mamy też dla ciebie wzór gotowego wniosku do wydruku. Spis treści: Urlop wychowawczy – najważniejsze informacje Wniosek o urlop wychowawczy – wzór Jak wypełnić wniosek o urlop wychowawczy? Wniosek o urlop wychowawczy – kiedy złożyć? Dokumenty potrzebne do wniosku o urlop wychowawczy Wnioski dla rodziców na urlopie wychowawczym Urlop wychowawczy – najważniejsze informacje Z przepisów wynika, że urlop wychowawczy może trwać maksymalnie 36 miesięcy, czyli 3 lata. We wniosku możesz jednak ubiegać się jedynie o 35 miesięcy, ponieważ – zgodnie z prawem – jeden miesiąc musi wykorzystać drugi rodzic. Jeżeli tego nie zrobi, przysługujący mu czas urlopu przepadnie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko jest pod opieką jednego rodzica, wtedy przysługuje mu urlop w pełnym wymiarze 36 miesięcy. Warto też pamiętać, czym urlop wychowawczy odróżnia się od innych urlopów dla rodziców : jest bezpłatny, nie wlicza się do stażu pracy. Co jeszcze cechuje urlop wychowawczy: można go podzielić i wykorzystać w 5 częściach , nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, rodzice mogą jednocześnie korzystać z całego urlopu wychowawczego, jego czas trwania skraca się wtedy do 16...

Aby jednak niespodzianek było jak najmniej, proponujemy ci perfekcyjny plan działań na najbliższe miesiące – dzięki niemu dowiesz się, co to naprawdę znaczy dobra organizacja! Odtańczyłaś taniec radości. Oparłaś się pokusie, żeby już teraz kupić bojówki w niewiarygodnym wręcz rozmiarze 56 i misia wielkości małego fiata. Podzieliłaś się nowiną z przyszłym tatą, przyjaciółkami oraz rodziną. Co jeszcze powinnaś zrobić? Czeka cię naprawdę wspaniały okres. Magiczny, wyjątkowy, ale i pełen spraw do załatwienia. Jeśli wydaje ci się, że jesteś kuta na cztery nogi w kwestiach ciążowo-domowych, to koniecznie przeczytaj poniższy plan. Zdziwisz się, ile drobnych, ale istotnych spraw nie uwzględniłaś w swoich notatkach. Urlop, zakupy, rezerwacja miejsc w szkole rodzenia... Wytnij nasz superplan i przymocuj na lodówce. Przyda się! I TRYMESTR 1. Znaleźć doktora właściwego! Poszukaj dobrego ginekologa już teraz, ponieważ pierwsza wizyta powinna się odbyć między 8. a 12. tygodniem ciąży. Lekarz wypisze ci skierowanie na badania (niektóre z nich, np. USG, trzeba wykonać w określonym terminie), założy kartę ciąży i ustali plan wizyt. Będziecie widywać się często, więc ważne, byś miała do niego zaufanie. Oczywiście zawsze możesz zmienić położnika w trakcie ciąży, lepiej jednak nie robić tego co miesiąc. Gdzie znaleźć doktora Właściwego? Pytaj znajomych i znajomych znajomych. Możesz też zajrzeć na www.znanylekarz.pl. 2. Dentysta! Jeśli masz jakieś ubytki, jak najszybciej zrób z nimi porządek. Zepsuty ząb może zacząć boleć w najmniej odpowiednim momencie, jest także, zdaniem lekarzy, potencjalnym źródłem zakażenia. 3. Rozmowa z szefem?! Nie masz obowiązku informowania pracodawcy o tym, że jesteś w ciąży, jednak warto to zrobić, bo przyszłe mamy mają wiele przywilejów (np. jeżeli zachorujesz, za okres, który spędzisz...