Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża bliźniacza
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Rozpoznawanie i przebieg ciąży bliźniaczej

Ciąża bliźniacza różni się nieco od ciąży pojedynczej, zwłaszcza jeśli chodzi o jej prowadzenie, poród i opiekę nad noworodkami z ciąży mnogiej.

Ciąża bliźniacza, tak jak każda ciąża mnoga (tzn. również taka, z której urodzą się trojaczki, czworaczki itd.), jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka. Dlatego po jej stwierdzeniu kobietę otacza się bardzo staranną opieką medyczną – mówi dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Lekarz prowadzący ciążę wyznacza wizyty kontrolne nie raz w miesiącu, ale częściej. W trzecim trymestrze ciąży odbywają się one co 3, a nawet co 2 tygodnie. Także badania krwi i moczu wykonuje się częściej, żeby stale kontrolować ewentualne niepokojące zmiany i szybko na nie reagować.

Ciąża bliźniacza:

Ciąża bliźniacza jest podwójnym wysiłkiem dla ciężarnej

Ciążą bliźniacza to duże obciążenie dla organizmu kobiety. Musi on dostarczyć substancji odżywczych dwojgu intensywnie rozwijającym się dzieciom. Także przyrost masy ciała u przyszłej mamy bliźniąt jest znacznie szybszy, nierzadko nadmierny. Zdarza się, że przybiera ona na wadze nawet 30 kilogramów (podczas gdy za przyrost w normie uznaje się 15-19 kg). W związku z tym bardziej dokuczają różne ciążowe dolegliwości:

  • silniejsze nudności i wymioty w pierwszym trymestrze,
  • szybkie męczenie się,
  • żylaki,
  • obrzęki,
  • kłopoty z trawieniem i ze snem (w brzuchu aktywnych jest przecież dwoje dzieci!),
  • niebolesne skurcze macicy, która szybko się rozciąga.


Mama bliźniąt, będąc w ciąży, powinna pamiętać o tym, że musi szczególnie dbać o dietę. Zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i białko jest u niej teraz zwiększone. Z drugiej strony jadłospis ciężarnej nie powinien sprawiać, że będzie jeść za dwoje, a tym bardziej za troje. Racjonalne odżywianie i przyjmowanie preparatów witaminowych dla przyszłych mam (oczywiście po konsultacji z lekarzem) zapewni dzieciom wszystko, czego potrzebują, a kobiecie lepsze samopoczucie.

Na co zwrócić uwagę przy ciąży bliźniaczej?

Kobieta spodziewająca się bliźniąt powinna być wyczulona na wszystkie sygnały ostrzegawcze płynące z jej organizmu. Na przykład częste bóle głowy mogą zwiastować początek rozwijającego się nadciśnienia, co wymaga kontroli i niezwłocznego działania lekarza. Z kolei bardzo duże osłabienie może być spowodowane anemią, która wprawdzie często występuje na pewnym etapie rozwoju ciąży (także pojedynczej), ale u mamy bliźniąt bywa bardziej nasilona. Wówczas podawanie preparatów żelaza pozwala skompensować niedobór tego pierwiastka.

Jeżeli jesteś w ciąży bliźniaczej, przygotuj się na to, że możesz znaleźć się w szpitalu już na kilka tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Większość bliźniąt przychodzi bowiem na świat wcześniej.

Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej

Poniżej kilka dobrych rad dla kobiet spodziewających się bliźniąt. Pomogą w dobrej formie przetrwać ciążę i przygotować się do porodu i podwójnego macierzyństwa:

  • Zwolnij dotychczasowe tempo życia i ogranicz aktywność fizyczną do spacerów.
  • Dużo odpoczywaj – śpij 10 godzin na dobę, w ciągu dnia ucinaj drzemkę, wykorzystuj każdą okazję do poleżenia z uniesionymi nogami, pozwól się wyręczać domownikom.
  • Zrezygnuj z pracy zawodowej, porozmawiaj o tym z lekarzem, który prawdopodobnie wyśle cię na zwolnienie już około 20. tygodnia ciąży.
  • Licz się z koniecznością dłuższego pobytu w szpitalu przed rozwiązaniem, bo stały nadzór specjalistów może zapobiec porodowi przedwczesnemu.

Rozwiązanie ciąży bliźniaczej

Nie jest prawdą, że ciąża bliźniacza zawsze stanowi wskazanie do rozwiązania przez cesarskie cięcie. Połowa porodów bliźniaków odbywa się drogami i siłami natury. Najważniejszym kryterium jest ułożenie bliźniąt w macicy. Jeśli jedno z nich znajduje się w położeniu podłużnym główkowym (czyli głową w dół), a drugie także w położeniu główkowym lub położeniu miednicowym (czyli pupą w dół) i tętna obojga są miarowe, jest duża szansa, że urodzą się bez interwencji chirurgicznej. W przypadku innego ułożenia istnieje duże niebezpieczeństwo, że dzieci w trakcie porodu mogą się „zahaczyć” jakąś częścią ciała i wówczas lekarze podejmują decyzję o cięciu cesarskim.

Po urodzeniu pierwszego bliźniaka następuje trwająca nawet do pół godziny przerwa w akcji porodowej. Organizm matki mobilizuje się do kolejnego wysiłku. W tym czasie skurcze bardzo rozciągniętej i napiętej macicy słabną i stają się nieskoordynowane. Dlatego pobudza się je, podając kobiecie dożylnie oksytocynę.

Wbrew temu, co można by sądzić, trudniej jest przyjść na świat drugiemu z bliźniąt i to właśnie ono rodzi się bardziej zmęczone, czasem też niedotlenione. Dłużej musi wytrzymywać wielkie ciśnienie panujące w kurczącej się w trakcie akcji porodowej macicy.

Doświadczenie lekarza prowadzącego poród, jego cierpliwość oraz współpraca ze strony rodzącej to nieodzowne warunki, aby wszystko przebiegało sprawnie. Najczęściej jedno z bliźniąt rodzi się większe i cięższe, ale to drugie w pierwszych miesiącach życia „dogania” siostrę lub brata.

Poród dzieci z ciąży bliźniaczej jest trudniejszy i trwa dłużej. Czasem w jego trakcie zdarzają się niespodziewane wydarzenia wymagające natychmiastowej interwencji położnika (np. przedwczesne odklejenie się łożyska czy krwotok). Niekiedy po przyjściu na świat pierwszego dziecka drogami i siłami natury, trzeba wykonać cesarskie cięcie, aby urodziło się drugie. Młoda mama jest także bardziej wyczerpana porodem, traci więcej krwi. W połogu wolniej dochodzi do siebie, a skurcze macicy powracającej do dawnych rozmiarów są silniejsze i bardziej nieprzyjemne.

Ciążą bliźniacza: podwójna trudność i radość

Mama bliźniąt po porodzie jest w niełatwej sytuacji. Bardzo osłabiona, zmęczona, musi opiekować się dwojgiem maluchów, karmić je piersią (a to zajęcie trwa w sumie kilka godzin na dobę!), poradzić sobie ze zdwojonym nawałem pokarmu. W związku z tym po powrocie do domu ze szpitala konieczne jest zorganizowanie przez najbliższych stałej pomocy. Tata dziecka powinien wziąć w tym czasie miesiąc urlopu wypoczynkowego i przejąć większość domowych obowiązków oraz częściowo opiekę nad dziećmi.

Wiele czynności przy bliźniętach wymaga dwóch par rąk, np. kąpiel czy uspokajanie płaczących jednocześnie maluchów. Tata może wychodzić z dziećmi na spacery, a mama w tym czasie powinna odpocząć. Urodzenie bliźniaków to poważne zadanie, wielki wysiłek, ale i satysfakcja, która nie ma sobie równych. Tylko rodzice bliźniąt wiedzą, ile pracy, samozaparcia, pomysłowości i odporności wymaga wychowywanie dwójki dzieci. Ale też tylko oni znają smak tego niezwykłego szczęścia i czują się wybrańcami losu. Są zgodni co do jednego: aby to zrozumieć, trzeba to przeżyć.

 


Artykuł pierwotnie opublikowany w 2013 r.

Więcej o ciąży bliźniaczej i bliźniętach:

 

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

półpasiec w ciąży
fotolia
Zdrowie w ciąży
Jak zmniejszać ból kręgosłupa w ciąży?
Ortopeda podpowiada jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w ciąży.

Boli cię kręgosłup w trakcie ciąży? Nasz specjalista opowie jak poradzić sobie z tą dolegliwością.

skurcze w ciąży
pressmaster - Fotolia.com
Przebieg ciąży
Jakie zagrożenia niesie poród bliźniąt?
Dwoje dzieci w brzuchu, to podwójny uśmiech losu, ale i większe obawy. Sprawdź, jakie zagrożenia może nieść ciąża bliźniacza i kończący ją poród.

Ciąża bliźniacza od samego początku różni się od pojedynczej. Jeszcze zanim pojawi się brzuch, przyszła mama może mocniej doświadczać swojego odmiennego stanu, choćby czując silniejsze mdłości . Nic dziwnego, że obawy o przebieg ciąży i poród również są większe. Aby je wyciszyć, warto o ciąży mnogiej dowiedzieć się więcej.      Ciąża bliźniacza wymaga większej kontroli Przyszła mama, która spodziewa się bliźniąt, powinna być pod czujną opieką lekarską. Dwoje dzieci w brzuchu, które dzielą się miejscem, a czasem także łożyskiem mogą (ale wcale nie muszą) zwiększać ryzyko komplikacji. Dzięki coraz większemu postępowi w badaniach oraz częstym wizytom u lekarza (mama bliźniąt musi go odwiedzać częściej) ewentualne kłopoty są łatwiejsze do przewidzenia. Co więcej - można też im skutecznie im zapobiegać. Mama bliźniąt powinna odwiedzać lekarza:     co dwa-trzy tygodnie w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, co tydzień - w trzecim trymestrze ciąży. Częstsze wizyty pozwolą np. wykryć oznaki zatrucia ciążowego, do którego częściej dochodzi w ciąży bliźniaczej.    Bliźnięta częściej rodzą się przed terminem Jeśli spodziewasz się bliźniąt, poród może nastąpić już w 37. tygodniu ciąży (a nie jak wskazuje norma - w 40). Niektórzy lekarze uważają, że bliźnięta są już w tym czasie gotowe do przyjścia na świat, ponieważ dojrzewają szybciej niż dzieci, które rozwijają się w pojedynkę w brzuchu mamy. Nie są więc uznawane za wcześniaki . U bliźniąt wcześniactwo wiąże się z narodzinami przed 34. tygodniem ciąży. Przyszła mama jest bardziej narażona na przedwczesne skurcze (macica jest mocno rozciągnięta) i szybciej może dojść do niewydolności łożyska. Jeśli wystąpią komplikacje, lekarze mogą podjąć decyzję o wcześniejszym zakończeniu ciąży, albo...

kobieta, mam, poród, porodówka, szpital
Poród naturalny
Jak przebiega poród naturalny - tłumaczy ginekolog położnik. Plus film z porodu
Co to znaczy „urodzić naturalnie”? Czy zawsze potrzebne jest znieczulenie? Na te i inne pytania o poród odpowiada doświadczony ginekolog położnik dr n. med. Wojciech Puzyna.

Dr n. med. Wojciech Puzyna, ginekolog położnik. Był wieloletnim dyrektorem Szpitala Św. Zofii w Warszawie. Aktualnie przyjmuje pacjentki w Przychodni Specjalistycznej Św. Zofii. Czym się różni poród siłami natury od porodu naturalnego? Poród naturalny to taki, który zaczął się samoistnie i przebiegał bez interwencji medycznych czy farmakologicznych: bez podawania znieczulenia czy leków, bez wykonania nacięcia krocza, podawania oksytocyny lub używania próżnociągu albo kleszczy.  Poród drogami natury również odbywa się drogą pochwową , ale doszło podczas niego do jakichś działań medycznych, np. zastosowano znieczulenie zewnątrzoponowe lub nacinano krocze rodzącej.   Zobacz też: Wyprawka do szpitala Małgorzata Zduńska: Czy poród naturalny, czyli siłami i drogami natury, musi boleć? Dr n. med. Wojciech Puzyna: W XXI wieku poród nie musi być traumatycznym przeżyciem. Znamy różne skuteczne metody znoszenia bólu porodowego . Znieczulenie to jednak zawsze sprawa indywidualna. Zwykle poród przebiega na tyle prawidłowo i szybko, że kobiecie wystarcza tylko opieka personelu medycznego oraz miła atmosfera na sali porodowej, np. pomoc bliskiej osoby. Duży odsetek rodzących nie wymaga lub nie chce znieczulenia do porodu . Jednak wiele kobiet odczuwa skurcze porodowe w sposób szczególnie nieprzyjemny i bolesny i wtedy znieczulenie jest rozsądnym wyjściem, bo ból uniemożliwia im współpracę z personelem medycznym i utrudnia poród. W wielu wypadkach pozwala nawet odbyć poród drogami natury , a więc uniknąć porodu zabiegowego lub nawet cięcia cesarskiego. Najczęściej wykonuje się znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe. Czy poród naturalny jest bezpieczny dla mamy i dziecka? Bezpieczne znieczulanie porodu opiera się na doświadczeniu anestezjologa, zminimalizowaniu dawki leku przeciwbólowego, odpowiednim...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj