
Już na pierwszym USG, które rutynowo wykonuje się między 12. a 14. tygodniem ciąży, lekarz sprawdza między innymi, ile dzieci znajduje się w brzuchu przyszłej mamy. To ważna informacja, ponieważ ciąża bliźniacza różni się od zwykłej. Po jej zdiagnozowaniu ustala się specjalny plan badań i kontroli lekarskich.
Czy dwoje dzieci oznacza podwójne dolegliwości?
Mocniejsze są nudności, które dokuczają na początku ciąży. Pod koniec zaś problemem stają się duży brzuch i spora waga dwójki dzieci. Z tego powodu trudniej jeść obfite posiłki. Dzieci zajmują miejsce, w którym normalnie znajduje się żołądek, lepiej więc jeść mało, ale częściej. Mogą pojawić się kłopoty z poruszaniem, bóle pleców, trudności ze znalezieniem dobrej pozycji do snu i większe zmęczenie.
Jak często się badać?
W pierwszym i drugim trymestrze co 2–3 tygodnie, a w trzecim nawet co tydzień (by wcześnie wykryć ewentualne oznaki zatrucia ciążowego, które jest dość typowym powikłaniem ciąży bliźniaczej). Dla dokładnej kontroli rozwoju bliźniąt planuje się więcej badań USG. W przypadku bliźniąt dwujajowych mniej więcej raz w miesiącu. Przy jednojajowych – co dwa tygodnie, bo częściej dochodzi do powikłań. Jednym z nich jest zespół podkradania. Ze względu na nieprawidłowe połączenia naczyń w łożysku jedno z dzieci czerpie więcej składników odżywczych niż drugie, które z tego powodu jest w gorszym stanie. Ten problem można leczyć.
Który to tydzień? Oblicz to w kalkulatorze ciąży.
Czy urodzę wcześniej?
Połowa bliźniąt przychodzi na świat około 37. tygodnia ciąży. Niektórzy lekarze uważają, że bliźnięta osiągają dojrzałość około dwa tygodnie wcześniej niż dzieci z ciąży pojedynczej. Za poród przedwczesny w przypadku bliźniaków uważają oni zakończenie ciąży przed 34. tygodniem – waga dzieci wtedy się normuje. Jeśli wystąpią komplikacje, lekarze mogą podjąć decyzję o wcześniejszym zakończeniu ciąży lub wprost przeciwnie – o jej podtrzymaniu.
Poznaj najlepsze sposoby na nudności w ciąży
W jaki sposób maluchy się urodzą?
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, dzieci dobrze się rozwijają i są ułożone w macicy główką w dół, możliwy jest poród siłami natury. Nie wyklucza go także ułożenie miednicowe drugiego dziecka. Przychodzi ono na świat po 10–20 minutach, a jeśli poród postępuje powoli, lekarz może podać środek przyspieszający lub użyć np. kleszczy. Częściej jednak dzieci są ułożone w sposób, który uniemożliwia poród naturalny (np. jedno z nich poprzecznie). Wtedy zazwyczaj wykonywane jest cięcie cesarskie.
Bliźnięta nie zawsze podobne
Podczas pierwszego badania USG często udaje się już ustalić, czy urodzą się bliźnięta jedno- czy może dwujajowe.
- Bliźniaki jednojajowe – mają identyczny zestaw genów, a więc taki sam kolor włosów, oczu, grupę krwi. I tę samą płeć. Rodzą się rzadziej, stanowią około jedną trzecią wszystkich bliźniąt. Rozwijają się, gdy jajo zapłodni jeden plemnik, a potem podzieli się ono na dwa. Dzieci mają oddzielne pępowiny, ale korzystają z jednego łożyska. Mogą mieć wspólny lub dwa oddzielne worki owodniowe.
- Bliźnięta dwujajowe – mogą bardziej lub mniej różnić się od siebie wyglądem (mają inny zestaw genów) i mogą mieć inną płeć. Rozwijają się, gdy podczas owulacji zostaną uwolnione dwa jajeczka i każde z nich zostanie zapłodnione innym plemnikiem. W życiu płodowym mają oddzielne łożyska, dzięki czemu rzadziej dochodzi do komplikacji podczas ciąży.
Przeczytaj: Bliźniaki jednojajowe, dwujajowe i syjamskie