
Ciąża rzekoma to zaburzenie psychosomatyczne, któremu towarzyszą objawy typowe dla ciąży, mimo tego, że do zapłodnienia wcale nie doszło. Zmiany w organizmie są jedynie odpowiedzią na stan psychiczny kobiety. Najbardziej wiarygodną metodą, która pozwala potwierdzić ciążę, ca w tym wypadku ją wykluczyć, jest wizyta u ginekologa. Bywa, że przy ciąży rzekomej test ciążowy pokazuje wynik pozytywny – układ hormonalny jest rozregulowany. Przyczynami ciąży rzekomej może być bardzo silne pragnienie zostania mamą lub wręcz przeciwnie - duży strach przed nieplanowaną ciążą albo trauma po stracie dziecka.
Spis treści:
- Czym jest ciąża rzekoma?
- Ciążą rzekoma - przyczyny
- Ciąża rzekoma - objawy
- Ciążą rzekoma - leczenie
- Czym ciąża rzekoma różni się od ciąży urojonej?
- Ciąża urojona - objawy
- Co to jest ciąża fantomowa?
Czym jest ciąża rzekoma?
Ciąża rzekoma jest zjawiskiem natury psychosomatycznej (zmiany cielesne mają swoje podłoże w psychice), które występuje u kobiet. Klasyfikowana jest jako zaburzenie nerwicowe. Mimo że nie doszło do zapłodnienia, kobieta ma objawy takie, jak podczas prawdziwej ciąży. Jest to zaburzenie psychiczno-somatyczne. Kobieta jest przekonana, że jest w ciąży, a dodatkowo jej przekonanie o tym potwierdzają typowo ciążowe objawy, które odczuwa. Takie zaburzenie natury psychicznej należy leczyć - zarówno u ginekologa, jak i psychiatry.
Ciążą rzekoma – przyczyny
Wśród przyczyn ciąży rzekomej wymienia się bardzo silne pragnienie posiadania dziecka przez kobietę, która boryka się z niepłodnością lub przeżycie traumy w związku z utratą potomstwa – jego śmiercią lub poronieniem. Kobieta nie może się z tym pogodzić – w tej sytuacji znaczący jest wpływ psychiki na ciało. Wytwarza ona iluzję ciąży, a w konsekwencji tego w ciele zachodzą takie zmiany, jak w trakcie normalnej ciąży. Również u kobiety, która bardzo obawia się nieplanowanej ciąży może, na skutek bardzo dużego lęku przed macierzyństwem, wystąpić ciąża rzekoma.
Ciążą rzekoma – objawy
Mimo tego, że nie doszło do zapłodnienia – kobieta jest przekonana o tym, że jest w ciąży. Ciąży rzekomej towarzyszą objawy ciążowe:
- zatrzymuje się cykl menstruacyjny,
- pojawiają się nudności i wymioty,
- powiększa się obwód brzucha,
- pojawia się bolesność piersi.
Kobieta może mieć także zachcianki kulinarne (które często pojawiają się w prawdziwej ciąży), łatwo się męczy oraz mogą pojawić się wahania nastroju.
Ciąża rzekoma – leczenie
Kobieta, która cierpi na to zaburzenie, potrzebuje pomocy specjalisty na kilku płaszczyznach jednocześnie. Niezbędna jest współpraca ginekologa i psychiatry. Wyleczenie objawów ciąży jest prostsze - ustąpią same. Większym wyzwaniem będzie wyleczenie sfery psychicznej, niezbędna zapewne będzie psychoterapia połączona z leczeniem farmakologicznym. Jeśli ciąża rzekoma nie będzie leczona – może prowadzić do depresji, nerwicy lub zaburzeń osobowości.
Czym ciąża rzekoma różni się od ciąży urojonej?
Podczas ciąży urojonej występują jedynie urojenia – kobieta jest przekonana, że jest w ciąży, jednak nie ma żadnych jej objawów somatycznych. Jest to efekt błędnie działającej psychiki i przekonaniu o prawdziwości swoich urojeń. W odróżnieniu od ciąży rzekomej – nie ma objawów fizycznych.
Ciąża urojona – objawy
Jakie są objawy ciąży urojonej? Kobieta jest przekonana, że nosi w sobie dziecko. Ten fakt nie jest jednak potwierdzony, jest jedynie wytworem jej wyobraźni, spowodowanym bardzo silną chęcią posiadania dziecka lub odwrotnie, obawą przed zajściem w ciążę. Przy ciąży urojonej nie występują objawy ciąży, ma ona jedynie podłoże psychiczne.
Co to jest ciąża fantomowa?
Ciąża rzekoma w potocznej mowie ma kilka synonimów, między innymi zamiennie używa się określenia ciąża urojona i ciąża fantomowa. W nomenklaturze medycznej jednak ciąża rzekoma różni się od ciąży urojonej, a ciąża fantomowa jest rzeczywiście synonimem rzekomej. To zaburzenie jest rzadkie (od 1-6 przypadków na 22 tys. porodów), nieleczone może jednak trwać nawet przez kilka lat.
Zobacz także: