Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża rzekoma
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Ciąża rzekoma – przyczyny, objawy, leczenie

Ciąża rzekoma jest stanem, gdy kobieta nie tylko myśli, że jest w ciąży, ale także ma jej objawy fizyczne. W rzeczywistości jednak wcale nie doszło do zapłodnienia. Przyczynami ciąży rzekomej jest bardzo silna chęć posiadania potomstwa, trauma po jego stracie lub, paradoksalnie, duży strach przed zajściem w nieplanowaną ciążę.

Ciąża rzekoma to zaburzenie psychosomatyczne, któremu towarzyszą objawy typowe dla ciąży, mimo tego, że do zapłodnienia wcale nie doszło. Zmiany w organizmie są jedynie odpowiedzią na stan psychiczny kobiety. Najbardziej wiarygodną metodą, która pozwala potwierdzić ciążę, ca w tym wypadku ją wykluczyć, jest wizyta u ginekologa. Bywa, że przy ciąży rzekomej test ciążowy pokazuje wynik pozytywny – układ hormonalny jest rozregulowany. Przyczynami ciąży rzekomej może być bardzo silne pragnienie zostania mamą lub wręcz przeciwnie - duży strach przed nieplanowaną ciążą albo trauma po stracie dziecka. 

Spis treści:

  1. Czym jest ciąża rzekoma?
  2. Ciążą rzekoma - przyczyny
  3. Ciąża rzekoma - objawy
  4. Ciążą rzekoma - leczenie
  5. Czym ciąża rzekoma różni się od ciąży urojonej?
  6. Ciąża urojona - objawy
  7. Co to jest ciąża fantomowa?

Czym jest ciąża rzekoma?

Ciąża rzekoma jest zjawiskiem natury psychosomatycznej (zmiany cielesne mają swoje podłoże w psychice), które występuje u kobiet. Klasyfikowana jest jako zaburzenie nerwicowe. Mimo że nie doszło do zapłodnienia, kobieta ma objawy takie, jak podczas prawdziwej ciąży. Jest to zaburzenie psychiczno-somatyczne. Kobieta jest przekonana, że jest w ciąży, a dodatkowo jej przekonanie o tym potwierdzają typowo ciążowe objawy, które odczuwa. Takie zaburzenie natury psychicznej należy leczyć - zarówno u ginekologa, jak i psychiatry. 

Ciążą rzekoma – przyczyny

Wśród przyczyn ciąży rzekomej wymienia się bardzo silne pragnienie posiadania dziecka przez kobietę, która boryka się z niepłodnością lub przeżycie traumy w związku z utratą potomstwa – jego śmiercią lub poronieniem. Kobieta nie może się z tym pogodzić – w tej sytuacji znaczący jest wpływ psychiki na ciało. Wytwarza ona iluzję ciąży, a w konsekwencji tego w ciele zachodzą takie zmiany, jak w trakcie normalnej ciąży. Również u kobiety, która bardzo obawia się nieplanowanej ciąży może, na skutek bardzo dużego lęku przed macierzyństwem, wystąpić ciąża rzekoma.

Ciążą rzekoma – objawy

Mimo tego, że nie doszło do zapłodnienia – kobieta jest przekonana o tym, że jest w ciąży. Ciąży rzekomej towarzyszą objawy ciążowe:


Kobieta może mieć także zachcianki kulinarne (które często pojawiają się w prawdziwej ciąży), łatwo się męczy oraz mogą pojawić się wahania nastroju.

Ciąża rzekoma – leczenie

Kobieta, która cierpi na to zaburzenie, potrzebuje pomocy specjalisty na kilku płaszczyznach jednocześnie. Niezbędna jest współpraca ginekologa i psychiatry. Wyleczenie objawów ciąży jest prostsze - ustąpią same. Większym wyzwaniem będzie wyleczenie sfery psychicznej, niezbędna zapewne będzie psychoterapia połączona z leczeniem farmakologicznym. Jeśli ciąża rzekoma nie będzie leczona – może prowadzić do depresji, nerwicy lub zaburzeń osobowości.

Czym ciąża rzekoma różni się od ciąży urojonej?

Podczas ciąży urojonej występują jedynie urojenia – kobieta jest przekonana, że jest w ciąży, jednak nie ma żadnych jej objawów somatycznych. Jest to efekt błędnie działającej psychiki i przekonaniu o prawdziwości swoich urojeń. W odróżnieniu od ciąży rzekomej – nie ma objawów fizycznych.

Ciąża urojona – objawy

Jakie są objawy ciąży urojonej? Kobieta jest przekonana, że nosi w sobie dziecko. Ten fakt nie jest jednak potwierdzony, jest jedynie wytworem jej wyobraźni, spowodowanym bardzo silną chęcią posiadania dziecka lub odwrotnie, obawą przed zajściem w ciążę. Przy ciąży urojonej nie występują objawy ciąży, ma ona jedynie podłoże psychiczne.


Co to jest ciąża fantomowa?


Ciąża rzekoma w potocznej mowie ma kilka synonimów, między innymi zamiennie używa się określenia ciąża urojona i ciąża fantomowa. W nomenklaturze medycznej jednak ciąża rzekoma różni się od ciąży urojonej, a ciąża fantomowa jest rzeczywiście synonimem rzekomej. To zaburzenie jest rzadkie (od 1-6 przypadków na 22 tys. porodów), nieleczone może jednak trwać nawet przez kilka lat. 

Zobacz także:

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

kłucie w brzuchu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Kłucie w brzuchu w ciąży – czy to normalne? 3 najczęstsze przyczyny
Kłucie w brzuchu w ciąży może być spowodowane zmianami hormonalnymi i rozrastaniem się macicy. Jeżeli jednak towarzyszy mu krwawienie lub plamienie z dróg rodnych może być objawem przedwczesnego porodu lub odklejania się łożyska.

Ból brzucha w ciąży, określany także jako tępe lub ostre kłucie w brzuchu, to jedna z częstszych dolegliwości przyszłej mamy. Często wzbudza niepokój i pytanie, czy ciąża przebiega prawidłowo, skoro pojawia się ból. Przyczyna kłucia w brzuchu najczęściej jest naturalna i podyktowana rozwojem ciąży. Jeżeli jednak bólowi w podbrzuszu towarzyszą inne niepokojące objawy, może być sygnałem powikłań w jej przebiegu. Poznaj najczęstsze przyczyny kłującego bólu brzucha w ciąży. Kłucie w brzuchu w ciąży - przyczyny: rozrost macicy skurcze macicy niestrawność powikłania ciążowe odklejające się łożysko stan przedrzucawkowy infekcja układu moczowego kłucie w brzuchu w ciąży a ruchy dziecka sposoby łagodzenia bólu Kłucie w brzuchu w ciąży z powodu rozciągnięcia się macicy To najczęstsza, a zarazem najbardziej naturalna przyczyna tej dolegliwości ciążowej. Ciężarna kobieta może odczuwać: kłucie w okolicach podbrzusza lub pachwiny, ból, który pojawia się z jednej lub z obu stron brzucha. Wraz z rozwojem ciąży macica przyszłej mamy rośnie. Podtrzymujące ją więzadła obłe , ulegają rozciągnięciu i pogrubieniu. To kobieta może odczuwać jako kłucie w podbrzuszu. Dolegliwość może nasilać się przy zmianie pozycji, np. przy siadaniu, wstawaniu z łóżka lub podczas napięcia brzucha w trakcie kichania lub kaszlu. Gdy pojawi się kłucie najlepiej chwilę odpocząć, leżąc na boku lub w pozycji półsiedzącej. Przyczyną bólu w podbrzuszu może być również podwyższony poziom progesteronu we krwi, co wpływa na przekrwienie tkanek. Kłucie w brzuchu w ciąży spowodowane skurczami To druga najczęstsza przyczyna dolegliwości bólowych w podbrzuszu w trakcie trwania ciąży. Macica „trenuje" skurcze, które za kilka miesięcy odegrają kluczową...

biały śluz przed okresem
Adobe Stock
Mama
Biały śluz przed okresem chroni przed ciążą (ale może też oznaczać ciążę lub infekcję!)
Biały śluz przed okresem chroni kobietę przed zajściem w ciążę. Jednak jego zwiększona ilość może być też sygnałem zapłodnienia. Jeżeli towarzyszą mu nieprzyjemne objawy, może być oznaką infekcji intymnej.

Biały śluz przed okresem jest oznaką zdrowia. Jeżeli organizm kobiety funkcjonuje prawidłowo, przed okresem powinien pojawić się biały śluz o gęstej konsystencji. Spełnia on ważną rolę, hamując dostęp plemników do dróg rodnych kobiety. Biały śluz przed okresem: Objawy Przyczyny Higiena Biały śluz przed okresem a ciąża Biały śluz przed jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "okresem — charakterystyka".---#---Biały śluz przed okresem - charakterystyka---#---okresem-charakterystyka#okresem — charakterystyka---#---okresem - charakterystyka">okresem – charakterystyka Biały śluz przed okresem to śluz produkowany w szyjce macicy, który kobieta wydziela w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. W przeciwieństwie do śluzu z pierwszej połowy cyklu jest on znacznie bardziej gęsty i nieprzejrzysty. Biały śluz przed okresem jest: biały lub lekko żółtawy, gęsty, lepki, nieprzejrzysty, nierozciągliwy, bezzapachowy, jest go mniej niż w trakcie okresu płodności kobiety. Dlaczego pojawia się biały śluz przed okresem? Biały śluz przed okresem spełnia następujące funkcje: zamyka ujście szyjki macicy, uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej, jest naturalną metodą zapobiegania ciąży, hamuje żywotność plemników z uwagi na swój kwasowy odczyn. Kolor białego śluzu przed okresem wynika ze zmian w cyklu miesiączkowym kobiety. Po owulacji aż do momentu wystąpienia krwawienia miesiączkowego organizm kobiety jest w drugiej fazie cyklu (faza lutealna). Trwa ona około 10 dni. Śluz przed okresem w ginekologii nazywany jest śluzem typu G, od substancji odpowiadającej za jego produkcję, czyli gestagenu. Ten moment cyklu miesiączkowego kobiety charakteryzuje się tym, że dominującą rolę odgrywa w nim hormon progesteron. Hamuje...

rozwarcie szyjki macicy
Fotolia
Aktualności
Kobiety z zagrożoną ciążą muszą dopłacać. Limity NFZ
Fundusz nie płaci za zagrożone ciąże. Tracą na tym pacjentki i nienarodzone dzieci.

W trzech szpitalach w województwie dolnośląskim dochodzi do kuriozalnych sytuacji. Do domu wypisywane są pacjentki, które de facto w tych szpitalach powinny pozostać ze względu na zagrożoną ciążę . Dlaczego? NFZ nie pokrywa wszystkich kosztów operacji ratujących życie dzieci lub poprawiających ich stan zdrowia już po urodzeniu. Bez nich opieka nad chorym noworodkiem powoduje koszty jeszcze wyższe niż koszt samej operacji. Co straci pacjentka? Młode mamy, które mają nadzieję na troskliwą opiekę, kiedy ich ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka, mogą zostać bez pomocy ze względu na wprowadzone przez NFZ limity. W rezultacie zamiast przebywać pod ciągłym nadzorem lekarza i korzystać z bezpłatnych operacji czy leków podtrzymujących ciążę, może okazać się, że leczenie będą kontynuować na własną rękę w domu. Jak się okazuje, takie procedury powodują większą ilość poronień, przedwczesnych porodów, a brak refundacji związanych z wadami płodu – większą liczbą urodzeń dzieci niepełnosprawnych.   Czytaj także: Kiedy ciąża staje się zagrożona? Ilość zagrożonych ciąż wzrasta wraz z każdym rokiem Każdego roku zagrożonych ciąż jest coraz więcej . Z jednej strony wynika to ze stylu życia w tzw. biegu, złej diety i stresu, a z drugiej z trendu społecznego, który spowodował, że posiadanie dziecka odkładane jest przez młode kobiety do ostatniej chwili. Według statystyk co druga ciąża w Polsce jest ciążą zagrożoną. I nie mówimy o zagrożeniu tylko wtedy, kiedy występują komplikacje fizjologiczne t. j. zaburzenia w funkcjonowaniu macicy. To także termin, którego lekarze używają kiedy kobieta jest zbyt młoda, kiedy ciąża jest mnoga, kiedy u ciężarnej występuje cukrzyca lub zbyt wysokie ciśnienie krwi.   Ponieważ takich przypadków jest coraz więcej, niedługo może okazać się, że z powodu limitów w szpitalach, większość z tych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj