ciąża, okres w ciąży, miesiączka w ciąży, rozwój ciąży, kobieta w ciąży
Przebieg ciąży

Ciąża pod specjalnym nadzorem

Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne – to tylko niektóre przyczyny tego, że ciąża staje się zagrożona. Co zrobić, by utrzymać ciążę wysokiego ryzyka?

Ciąża wysokiego ryzyka to taka, podczas której istnieje zwiększone zagrożenie dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. Jak przetrwać pierwsze trzy miesiące takiej ciąży – pytamy prof. dr. hab. Bogdana Chazana.


Czynnikami ryzyka są: przewlekłe choroby, np. układu krążenia i moczowego, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, trudności w poprzednich ciążach i podczas porodów, powikłania obecnej ciąży. Czasami lekarz może przewidzieć trudności, ale zdarza się, że problemy pojawiają się niespodziewanie. Kłopoty z donoszeniem ciąży częściej miewają nastolatki i kobiety powyżej 40. roku życia. Szczególnie te, żyjące w trudnych warunkach, niedożywione, palące papierosy, nadużywające alkoholu, biorące narkotyki oraz ciężko pracujące fizycznie.

Poznaj: 5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży

Około 20 proc. wszystkich ciąż lekarze określają jako ciąże o niewielkim stopniu ryzyka, a 5 proc. jako ciąże wysokiego ryzyka. Nie znaczy to, że poród będzie powikłany lub że dziecko urodzi się chore. Chodzi o to, by otoczyć kobietę większą troską. Nie wystarczy wówczas opieka lekarza rejonowego czy położnej, konieczna jest specjalistyczna pomoc, najlepiej poradni konsultacyjnej przy klinice. Jeżeli są obawy, że poród może być przedwczesny, powikłany lub że dziecko urodzi się chore, kobieta powinna również rodzić w klinice.
 

Uporczywe wymioty w czasie ciąży

Nasilone wymioty u kobiet w ciąży bywają przyczyną, że taką ciążę lekarz może traktować jako ciążę ryzyka. Występują częściej w pierwszej ciąży, u kobiet młodych, bardzo wrażliwych. Niekiedy wiążą się z nadmiernymi stresami lub też z nie zawsze uświadomionymi konfliktami w rodzinie. Zdarza się, że zmiana środowiska, np. sam pobyt w szpitalu, powoduje, że wymioty ustępują. Jeżeli jednak są bardzo uporczywe, zachodzi konieczność podania płynów dożylnie, a czasem nawet odżywiania za pomocą kroplówki. Leki przeciwwymiotne w okresie ciąży stosuje się rzadko. Na szczęście nawet bardzo silne wymioty zazwyczaj ustępują około 12. tygodnia ciąży.

Czy znasz: Najlepsze sposoby na nudności w ciąży?
 

Krwawienia i poronienia

Znaczna część kobiet przynajmniej raz przechodzi samoistne poronienie wczesnej ciąży, nawet o tym nie wiedząc. Przypuszcza się, że przyczyną takich poronień jest nieprawidłowe ukształtowanie się zarodka. Kilku- lub kilkunastodniowy płód obumiera, następuje poronienie, a kobieta zwykle nawet nie zdaje sobie z tego sprawy i traktuje to jako opóźnienie miesiączki.

Bywa, że krwawienie, objaw zagrażającego poronienia, występuje w pierwszym trymestrze ciąży. Trzeba podkreślić, że takie krwawienie na ogół nie kończy się stratą ciąży, zawsze jednak należy wtedy porozumieć się z lekarzem. Kobieta powinna umieć określić dokładnie początek, a także charakter krwawienia – czy pojawia się ono cyklicznie, np. w terminie przypadających miesiączek, czy jest obfite, czy jest to jedynie różowe lub brązowe plamienie.

Natychmiastowej pomocy lekarskiej wymaga kobieta, u której w pierwszych trzech miesiącach ciąży wystąpi krwotok, silne bóle brzucha lub krzyża. Powinna jak najszybciej wezwać pogotowie i trafić do szpitala.

Strata dziecka wiąże się z żałobą, którą każdy przeżywa inaczej [WIDEO]

kobieta, mama, tata, leżeć, ciąża, brzuszek
Seks w ciąży
Zero seksu w ciąży - 6 powodów
Choć seks może być źródłem przyjemności dla spodziewających się dziecka partnerów, niektóre pary muszą z niego zrezygować. Zachowanie abstynecji płciowej pozwoli im dotrwać do terminu porodu. Zobacz, kiedy jest konieczna.

Choć seks w ciąży zazwyczaj nie jest groźny dla płodu, to w połączeniu z nawet niewielkimi ciążowymi powikłaniami może stać się przyczyną poronienia. Gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy na wszelki wypadek odstaw na bok łóżkowe przyjemności. Jeśli poprzednia ciąża zakończyła się poronieniem, zrezygnuj z seksu, nawet jeśli nie obserwujesz u siebie żadnych niepokojących objawów. Oto sytuacje, gdy seks w ciąży może być groźny: 1. Krwawienie W pierwszym okresie ciąży wiele kobiet obserwuje u siebie niewielkie, czerwono-brunatne plamienie. Nie lekceważ tego objawu – choć nie musi ono oznaczać niczego niebezpiecznego, to lepiej skontaktować się z lekarzem. Skąpe krwawienie często pojawia się z niewyjaśnionych przyczyn: po stosunku może być spowodowane np. uszkodzeniem błony śluzowej pochwy, która w ciąży jest o wiele bardziej ukrwiona niż przed zapłodnieniem. Plamienie nie musi oznaczać ciąży specjalnej troski, ten niepokojący objaw najczęściej znika po dwudziestym tygodniu ciąży. Jeśli plamienie zmieni się w obfitsze krwawienie nie zwlekaj z jazdą do lekarza. Ten objaw może świadczyć o poronieniu. Wiele kobiet przez pierwsze trzy miesiące może sądzić, że nadal miesiączkuje , ponieważ występuje u nich regularne krwawienia: dzieje się tak kiedy płód nie wypełnia jeszcze całej macicy i następuje złuszczenie „pustej” części tego narządu. Takie krwawienie również nie jest niebezpieczne, ale o tym, czy masz do czynienia z poronieniem, czy oczyszczaniem się części macicy może zadecydować jedynie lekarz po badaniu. 2. Łożysko przodujące Ta ciążowa komplikacja jest wskazaniem do ograniczenia seksu w ciąży . O łożysku przodującym mówi się wtedy, kiedy jest ono położone nisko w jamie macicy lub bezpośrednio tuż nad szyjką. Stosunek może być przyczyną przedwczesnego odklejenia się łożyska i krwotoku, niebezpiecznego i dla...

Miesiączka
Adobe Stock
Mama
Miesiączka – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć
Miesiączka jest naturalnym stanem fizjologicznym. Występuje aż do menopauzy. U każdej kobiety może mieć nieco inny przebieg. Jakie objawy towarzyszą miesiączce, czy zawsze musi towarzyszyć jej ból, co świadczy o zaburzeniach miesiączkowania, w jaki sposób można przetrwać okres bez większych dolegliwości?

Miesiączka towarzyszy kobiecie przez około 40 lat jej życia i jest ściśle związana z płodnością. Dzięki niej kobieta ma możliwość zajścia w ciążę i urodzenia dziecka.  Miesiączka jest dowodem zdrowia i prawidłowego funkcjonowania systemu hormonalnego kobiety. Sprawdź, jak przebiega prawidłowa menstruacja i jak należy o siebie dbać w trakcie okresu.  Spis treści: Czym jest miesiączka? Jak powstaje okres? Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka? Objawy towarzyszące miesiączce Ból podczas miesiączki Czy miesiączka może się spóźniać? Zaburzenia miesiączki  Ostatnia miesiączka – menopauza Jak przyspieszyć miesiączkę? Jak przetrwać okres? Czym jest miesiączka? Miesiączka nazywana też menstruacją , krwawieniem miesięcznym lub okresem (dawna nazwa: period) to zjawisko zachodzące w organizmie kobiety, które polega na złuszczaniu się nabłonka macicy , czyli endometrium. Jest ono całkiem naturalne. Jego skutkiem jest pojawiające się co mniej więcej miesiąc (stąd nazwa miesiączka) krwawienie z pochwy. Przyjmuje się, że miesiączka powinna wypadać co 28 dni. To tzw. „książkowy” 28-dniowy cykl miesiączkowy. Zgodnie z nim krwawienie miesięczne powinno pojawiać się co 28 dni. Wiele kobiet ma cykle miesięczne o innej długości – krótsze (np. miesiączkują co 21 dni), dłuższe (np. okres pojawia się co 35 dni) lub nieregularne.  Jak powstaje okres? Miesiączka jest efektem zmian zachodzących w błonie śluzowej macicy. Pod wpływem hormonu FSH (folikulotropowego) w jajniku wzrasta i dojrzewa pęcherzyk Graafa i komórka jajowa. W tym czasie błona śluzowa wyściełająca macicę zwiększa swoją grubość, przygotowując się do ewentualnego zagnieżdżenia w niej zapłodnionej komórki jajowej. Gdy pęcherzyk Graafa pęknie, następuje...

badanie kariotypu
Adobe Stock
Starania o dziecko
Długo staracie się o dziecko? Zróbcie badanie kariotypu
To podstawowe badanie, które powinny zrobić pary długo i bezskutecznie starające się o dziecko.

    Długo staracie się o dziecko? Zróbcie badanie kariotypu. To badanie podstawowe dla określenia przyczyny, dla której kobieta nie może zajść w ciążę.     Co to jest kariotyp Każda komórka somatyczna organizmu (wszystkie komórki z wyjątkiem komórek płciowych) zawiera kariotyp. Człowiek ma w takiej komórce zestaw chromosomów. Jest ich 46. To 22 pary autosomów (takich samych chromosomów u kobiet i mężczyzn) oraz 1 para chromosomów płci (XX u kobiet i XY u mężczyzn). Gdy do materiału genetycznego wkradnie się błąd, skutkuje on aberracjami chromosomowymi, tzn. nieprawidłowościami w budowie chromosomów, polegającymi na:   delecjach - utracie fragmentu chromosomu; translokacjach - przemieszczeniu jego fragmentu w inne miejsce tego samego lub innego chromosomu; inwersjach - chromosom ulega pęknięciu w dwóch miejscach, a powstały swobodny fragment ulega przed ponownym wbudowaniem do chromosomu odwróceniu o 180°; zmianie ich liczby - powstają np. monosomie (utrata jednego chromosomu), trisomie (obecność dodatkowego chromosomu w parze). Zaburzenia w budowie chromosomów prowadzą do powstania m.in.:   wad genetycznych płodu; trudności z zajściem w ciążę; kłopotów z utrzymaniem ciąży (tzw. poronienia nawykowe); urodzenia martwego dziecka. Kiedy robi się badanie kariotypu? Badanie kariotypu jest jednym z podstawowych badań genetycznych zalecanych przez specjalistę w diagnozowaniu niepłodności. Badanie pomoże ustalić, czy kłopoty z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem nie są wynikiem wad w budowie chromosomów kobiety lub jej partnera. Nieprawidłowości w kariotypie obserwuje się u 7-15 proc. mężczyzn i u 15-35 proc. kobiet w przypadku niepłodności pierwotnej (gdy kobieta nie zaszła w ciążę po roku starań) oraz u około 5-10 proc. par z niepłodnością wtórną (po ciąży lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj