
Drugi trymestr ciąży to okres, w którym przeważnie ustają już nieprzyjemne mdłości, a brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, aby mocno obciążać kręgosłup i powodować duży dyskomfort. Drugi trymestr to okres od 4 do 6 miesiąca ciąży.
Spis treści:
- Drugi trymestr ciąży - od kiedy, ile trwa, ile to tygodni?
- Rozwój dziecka w drugim trymestrze ciąży
- Drugi trymestr ciąży - badania
- Niepokojące objawy: plamienie i krwawienia
- Drugi trymestr ciąży - dieta
- Drugi trymestr ciąży - witaminy - Rady na ciążowe dolegliwości w drugim trymestrze
- Drugi trymestr ciąży - do załatwienia w 2 trymestrze
- Waga w drugim trymestrze ciąży
Drugi trymestr ciąży - od kiedy, ile trwa, ile to tygodni?
Drugi trymestr ciąży zaczyna się od 14. tygodnia i trwa do 27 tygodnia. Przypada on na 4, 5 i 6 miesiąc ciąży. Łącznie trwa on 14 tygodni.
Rozwój dziecka w drugim trymestrze ciąży
Dziecko zaczyna intensywnie rosnąć, najwięcej miejsca zajmuje jego głowa. Od początku drugiego trymestru ciąży zaczyna szaleć w twoim brzuchu – stale wynajduje sobie coś do roboty.
- 14. tydzień ciąży – do tej pory nóżki dziecka były takiej samej długości, co rączki - teraz to się zmienia. Dziecko imituje „dorosłe” czynności: porusza klatką piersiową, naśladując oddychanie, połyka płyn owodniowy. Nosek zaczyna wyglądać jak... nosek dziecka (jest zadarty!).
- 16. tydzień ciąży – rozwijają się struktury ucha wewnętrznego. Dziecko odczuwa wibracje fal dźwiękowych poprzez skórę.
- 18. tydzień ciąży – dziecko samo wydaje dźwięki. Wątroba, nerki, tarczyca, serce pracują pełną parą, podobnie zresztą mózg, który wytwarza tysiące połączeń nerwowych. Można też określić już płeć dziecka.
- 21. tydzień ciąży – rosną włoski i tworzą się zawiązki zębów. Na języku pojawiają się kubki smakowe (płód preferuje słodki smak). Dziecko dotyka nóżek, buzi, wkłada do niej rączki.
- 24. tydzień ciąży – dziecko zyskuje większą świadomość otaczającego go świata. Jeśli ty czegoś się przestraszysz, on też odczuje lęk.
- 26. tydzień ciąży – dziecko reaguje na różne dźwięki, np. gwałtownymi ruchami. Odczuwa ton twojego głosu. Pod jego skórą gromadzi się tłuszczyk.
Drugi trymestr ciąży - badania
Nadal powinnaś chodzić do lekarza co miesiąc. Podczas każdej wizyty lekarz wyznaczy ci termin kolejnej. Za każdym razem oprócz badania ginekologicznego czekają cię badanie piersi, pomiar ciśnienia, ważenie i mierzenie. Plus pozostałe badania w ciąży:
Badania od 14. do 20. tygodnia ciąży:
→ Badania obowiązkowe:
- USG. Koniecznie! To czas na wykrycie lub wykluczenie wad rozwojowych. Tylko teraz da się zmierzyć przezierność karkową, czyli NT (z ang. nuchal translucency) – zbyt szerokie NT może świadczyć o zespole Downa. Badanie przeprowadza się przez brzuch.
- Badanie ogólne moczu, morfologia krwi. W moczu nie może być białka, cukru, białych i czerwonych krwinek.
- Ocena pH wydzieliny pochwowej. Pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy.
→ Badania zalecane:
- Badanie w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie. Nieinwazyjny test potrójny będący uzupełnieniem badania USG genetycznego. Robi się po to, by wykluczyć zespół Downa u dziecka oraz otwartych wad cewy nerwowej.