Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Przebieg ciąży

6 ciąż na 100 ma wady - czy każda jest groźna? Jak bardzo? [WIDEO]

Badania prenatalne pozwalają stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Co jednak, gdy ginekolog stwierdzi wadę płodu? Czy każda wada oznacza, że pojawią się komplikacje porodowe lub dziecku grozi niepełnosprawność? Posłuchaj opinii eksperta!

Dzięki USG ginekolog może stwierdzić, czy rozwój ciąży jest prawidłowy, czy nie. Dr Grzegorz Południewski twierdzi, że nawet 6 procent ciąż ma wady rozwojowe lub genetyczne. Na szczęście, nie każda oznacza choroby dziecka czy jego niepełnosprawność. 
 

Zobacz też: 5 najlepszych kalendarzy ciążowych w internecie
 

Czy każda wada płodu oznacza zły rozwój dziecka w brzuchu mamy?

- To jest coś, z czego warto zdawać sobie sprawę. Błędy rozwojowe są dosyć częste - tłumaczy znany ginekolog położnik, dr n. med. Grzegorz Południewski. Mogą one mieć bardzo drobne znaczenie, gdy jest to brak np. zawiązków dwóch zębów, ale mogą też być poważniejsze. My staramy się wychwycić wszystkie - dodaje nasz ekspert. 

Lekarz, dzięki badaniom USG może wychwycić wiele nieprawidłowości, ale na szczęście te poważne, które mogą wywołać komplikacje w ciąży lub podczas porodu, są bardzo rzadkie.  


Zobacz też: Co spakować na porodówkę? LISTA DO DRUKU 

ginekolog dr Południewski
Zdrowie w ciąży
Dość wątpliwości – czy USG w ciąży jest bezpieczne dla dziecka? [WIDEO]
Badania prenatalne są niezbędne, bo pozwalają lekarzowi ocenić, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Zatem ile razy warto robić USG w ciąży? I czy to badanie przyszłej mamy jest bezpieczne dla dziecka? Tłumaczy dr Grzegorz Południewski.

Badanie USG uznaje się za bardzo skuteczną metodą diagnostyki prenatalnej . Każde z trzech USG zalecanych w ciąży jest bardzo ważne m.in. dla oceny stanu zdrowia i etapu rozwoju dziecka, ale też i matki. Dr n. med. Grzegorz Południewski, znany ginekolog , opowiada, czy i dlaczego jest rzeczywiście dobre i bezpieczne dla ciebie i maluszka.   Zobacz też: Jakie mity o USG słyszą ginekolodzy? [WIDEO] Czy badanie USG jest całkowicie bezpieczne dla dziecka? Jest to mit, że USG szkodzi – badanie ultrasonograficzne jest absolutnie bezpieczne dla płodu – tłumaczy znany ginekolog, dr n. med. Grzegorz Południewski . Przez wiele, wiele lat robiono badania w tym kierunku i nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych diagnostyki obrazowej, ultrasonograficznej.  Nawet można powiedzieć, że dochodzi do pewnego szafowania tym badaniem, robi się ich dużo. Ale nie jest to błąd – ważne, by metoda sprawdzania dobrostanu dziecka, jaką stosujemy, była metodą skuteczną. A USG ciążowe jest – dodaje dr Południewski.     Zobacz też: 7 ważnych sprzętów na sali porodowej   Ile badań ultrasonograficznych trzeba robić w ciąży? Lekarze ginekolodzy zalecają zwykle kobietom w zdrowej, przebiegającej bez komplikacji ciąży 3 badania USG. Należy je wykonywać kolejno: w 10–12. tygodniu ciąży, to tzw. badanie prenatalne 2 20–24. tygodniu ciąży, to badanie USG połówkowe między 32. a 36. tygodniem ciąży.   Wszystkie są bardzo ważne dla diagnostyki ewentualnych wad wrodzonych u dziecka. Pomagają też przewidzieć, czy poród będzie przebiegał możliwie sprawnie.  Zobacz też: Dość medycznych interwencji podczas porodu!    

dr Południewski - mity o ciąży
Zdrowie w ciąży
Jakie mity o USG słyszą ginekolodzy? [WIDEO]
Na temat badań prenatalnych w ciąży, także USG, krąży wiele mitów. Zobacz, na jakie pytania przyszłych mam o rozwój dziecka i przebieg ciąży muszą odpowiadać ginekolodzy. Opowiada dr Grzegorz Południewski.

„USG podobno nie jest bezpieczne dla mojego dziecka!” „Płeć dziecka można zobaczyć już w 10. tygodniu ciąży” – te i inne mity słyszą od kobiet ginekolodzy w swoich gabinetach. Tymczasem b adania prenatalne są nieocenioną pomocą w ocenie stanu zdrowia i etapu rozwoju dziecka w brzuchu mamy, ale nawet najlepszy lekarz może odczytać wyniki badania ultrasonograficznego jedynie na podstawie obrazu widzianego na ekranie. A ten odpowiada wiekowi ciąży. Jakie jeszcze mity powtarzają przyszłe mamy w gabinecie ginekologa? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog położnik .   Jakie mity powtarzają przyszłe mamy u ginekologa?  Mitów na temat ciąży jest mnóstwo - opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog położnik. Kobiety już w bardzo wczesnej ciąży chcą wiedzieć wszystko na temat dziecka.  – Badania ultrasonograficzne to diagnostyka oparta na obserwacji etapów rozwoju dziecka. To mit, że od początku widać na USG wszystkie ewentualne wady wrodzone płodu – tłumaczy dr Południewski. Lekarz nie może też we wczesnej ciąży stwierdzić, czy dziecko będzie brunetką czy blondynką, której to informacji również oczekuje wiele przyszłych mam zapewnianych przez koleżanki, że to jedna z pierwszych danych podawanych na USG.  Zobacz też: Dość medycznych interwencji podczas porodu!

płeć dziecka na USG
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Płeć dziecka na USG: kiedy ją widać i jak rozpoznać?
Płeć dziecka może być widoczna na USG już w 12. tygodniu ciąży, jednak żeby mieć pewność, warto poczekać jeszcze kilka tygodni. To kiedy lekarz będzie mógł w stanie sprawdzić płeć dziecka, zależy m.in. od jego doświadczenia, ale też od tego, czy to twoja pierwsza ciąża, czy kolejna.

Płeć dziecka najlepiej widać podczas badania USG po 16. tygodniu ciąży . Zewnętrzne narządy płciowe dziecka są wtedy dobrze widoczne w trakcie badania i dla doświadczonego ginekologa nie będzie problemem rozpoznanie płci na tym etapie ciąży. Czasami ułożenie dziecka lub ciąża mnoga utrudniają prawidłowe rozpoznanie. Dużo zależy również od tego, która jest to ciąża. W takim przypadku kolejne badania USG powinny dać odpowiedź na pytanie, czy przyszła mama spodziewa się dziewczynki, czy chłopca. Kiedy widać płeć dziecka na USG? Zwykle płeć dziecka najlepiej widać w połowie ciąży. Zdarza się jednak, że przyszli rodzice mogą poznać ją wcześniej, bo już ok. 13.-14. tygodnia – wszystko zależy od ułożenia dziecka, jakości sprzętu USG i doświadczenia ginekologa. Najczęściej dowiadujemy się jednak, czy to chłopiec, czy dziewczynka podczas badania połówkowego, czyli ok. 20 tygodnia ciąży. Im później sprawdzamy płeć dziecka na USG, tym większa szansa, że lekarz nie popełni błędu w ocenie. Jak rozpoznać płeć dziecka na USG? Lekarz wykonujący USG w pierwszym trymestrze może być w stanie ocenić, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki, nie powinien jednak robić tego przed 12. tygodniem ciąży. Szanse prawidłowego określenia płci dziecka ok. 14 tygodnia ciąży ocenia się na 75 proc. Co ciekawe, przed 13. tygodniem łatwiej odgadnąć, że kobieta spodziewa się córki, a po 13. tygodniu – syna. Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze przed badaniem USG, jakiej płci będzie twoje dziecko, możesz skorzystać z płytkowego testu na płeć dziecka . Innym sposobem na zaspokojenie ciekawości jest... przyjrzenie się drzewu genealogicznemu partnera! Naukowcy dowiedli, że to geny ojca decydują o płci dziecka . Zobacz film z USG: to dziewczynka! Na tym filmie możesz zobaczyć, jak na badaniu USG wygląda dziewczynka: Płeć...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz