Poronienie
AdobeStock
Przebieg ciąży

Porozmawiamy o poronieniu? Dlaczego nie!

WHO chce walczyć ze stygmatyzacją tematu poronienia. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wielu kobiet ten temat dotyczy. 

Utrata dziecka przez poronienie czy martwe urodzenie są traktowane jako tabu na całym świecie. Kobiety nadal nie otrzymują odpowiedniej i pełnej szacunku opieki, gdy dziecko umiera w trakcie ciąży lub porodu. Często pogłębia to poczucie winy i wstydu, a także wpływa na ich stan psychiczny. WHO chce to zmienić, rozpoczynając dyskusję. Choć nie jest to temat ani łatwy, ani przyjemny to nie możemy udawać, że go nie ma!

Bez szczęśliwego zakończenia

Gdy człowiek pragnie dziecka, chwila, w której zobaczy dwie kreski na teście, sprawia, że serce rośnie. Może pojawić się lęk, ale jednocześnie czuje się, że właśnie zaczyna się spełniać wielkie marzenie. Potem ten moment, gdy widać pęcherzyk ciążowy na USG, a następnie bicie serca na ekranie. Piękne chwile. Tylko nie dla wszystkich mam oznacza to, że za kilka miesięcy wezmą upragnione dziecko w swoje ramiona. Świat się wali na głowę, gdy ta obietnica nie może się spełnić...

Poronienie jest najczęstszą przyczyną utraty dziecka podczas ciąży. Do wielu z nich dochodzi, zanim kobieta zorientuje się, że w ogóle była w ciąży, myląc krwawienie z miesiączką. Są różne szacunki, ale ok.10-15 procent pań, które poroniły jest w pełni tego świadoma. I choć kobiety na całym świecie mają różny dostęp do opieki, to mimo to doświadczenie utraty dziecka jest bardzo wspólne. Nie tylko chodzi o przeżywane emocje, ale i o to, jak są traktowane przez otoczenie

Więcej empatii

Wiele kobiet, nawet w krajach rozwiniętych, które mają teoretycznie dostęp do najlepszej opieki zdrowotnej, niestety nie otrzymuje odpowiedniej opieki po utracie dziecka. Język medyczny używany w odniesieniu do poronienia i martwego porodu może być sam w sobie traumatyczny. Nie brakuje historii kobiet, które w szpitalu w chwili, gdy potrzebowały największego wsparcia, zostały potraktowane przez personel bardzo przedmiotowo i rutynowo.

W wielu krajach kobiety muszą rodzić swoje martwe dziecko na oddziałach położniczych w otoczeniu kobiet ze zdrowymi dziećmi. Nie wszystkie szpitale i kliniki mogą zapewniać inne warunki dla kobiet, które straciły dziecko, jednak WHO zachęca do większej wrażliwości w stosunku do par pogrążonych w żałobie. Organizacja zauważa także dużą konieczność walki ze stygmatyzacją poronień, co wcale nie musi się wiązać z dodatkowymi kosztami dla służby zdrowia, chodzi o zwykłe ludzkie odruchy. 

Nie jesteś sama

Coraz częściej popularne osoby w mediach czy sieci dzielą się swoimi historiami, by uświadamiać innym, że nie muszą cierpieć w ciszy, a poronienie nie jet powodem do wstydu. Piosenkarka Lily Allen została mamą dwóch dziewczynek dopiero po trzech poronieniach. Będąc w drugiej ciąży, w jednym z wywiadów powiedziała: „Jestem w ciąży! Mam nadzieję, że moja historia będzie pocieszeniem dla kobiet, które poroniły”. Gwyneth Paltrow także wyznała, że planowała powiększyć rodzinę: „Moje dzieci ciągle pytają mnie, kiedy będą miały brata czy siostrę. Nie obiecuję im niczego, bo w życiu zdarzają się sytuacje nieprzewidywalne. Już szykowałam się do narodzin trzeciego dziecka, ale, niestety, straciłam je” - opowiada aktorka. - „Teraz, chociaż wyszłam już z dołka psychicznego po poronieniu, wciąż nie potrafię zapomnieć o tamtym zdarzeniu. Było to bardzo złe doświadczenie, które mogło skończyć się tragicznie. Wówczas, gdy byłam w trzeciej ciąży, o mało nie umarłam”.

Natomiast w filmie dokumentalnym o sobie Beyonce Knowles wyznała: „Dwa lata temu byłam w ciąży po raz pierwszy. Słyszałam bicie serca mojego dziecka i była to najpiękniejsza muzyka, jakąkolwiek słyszałam w życiu. (...) Wyobrażałam sobie jak moje dziecko będzie wyglądać, czułam ogromną miłość macierzyńską. Wróciłam do Nowego Jorku na wizytę kontrolną i nagle nie było bicia serca. A jeszcze dokładnie tydzień wcześniej lekarz powiedział mi, że wszystko jest w porządku". W książce „Becoming” Michelle Obama po raz pierwszy tak otwarcie opowiedziała o tym, że nie donosiła ciąży oraz że wspólnie z mężem zdecydowali się na in vitro. "Czułam, że zawiodłam. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak często zdarzają się poronienia, bo nikt o tym wtedy nie rozmawiał” – wyznała na antenie ABC.

Ale historie poronień, to także historie osób, które żyją tuż obok nas. WHO, by zachęcić do rozmowy i znormalizować temat, przytacza różne historie kobiet z całego świata. Zapewniając, że trzeba głośno o poronieniach, bo dotyczy tak wielu kobiet. 

Jessica, USA: „Jestem psychologiem klinicznym i specjalizuje się w zdrowiu kobiet od ponad 10 lat. Dopiero, gdy sama doświadczyłam poronienia w 16. tygodniu, zrozumiałam smutek i ból, o którym słyszałam od wielu lat od swoich pacjentek. Po poronieniu postanowiłam przeprowadzić badania, z których wynika, że większość kobiet wstydzi się i obwinia siebie za utratę ciąży”.

Lisa, Wielka Brytania: „Czterokrotnie poroniłam. Za każdym razem, miałam wrażenie, że umiera kawałek mnie. Najbardziej traumatycznym było pierwsze poronienie. Byliśmy bardzo podekscytowani ciążą. Ale na USG w 12. tygodniu, powiedziano mi, że przeoczyłam poronienie, zwane także cichym poronieniem, co oznaczało, że dziecko zmarło dawno temu, ale moje ciało nie wykazało żadnych objawów. Byłam zdruzgotana. Nie mogłam też uwierzyć, że po prostu odeślą mnie do domu z moim martwym dzieckiem we mnie i nie mogę nic z tym zrobić”.

Andrea,Kolumbia: „W 12 tygodniu ciąży poszłam na kontrolne badania i USG. Lekarz powiedział, że coś jest nie tak, ale nie wyjaśnił mi dokładnie, w czym problem. Następnego dnia obudziłam się w zakrwawionej pościeli. Nie otrzymałam informacji na temat poronienia. Pielęgniarki były bardzo oschłe i nieprzyjemne, zachowały się, jakby to była kolejna rutynowa procedura. Wśród wszystkich pracowników szpitala, zaledwie jedna osoba miała na tyle ludzkie odruchy, by próbować mnie pocieszyć, mówiąc, że mogę ponownie próbować zajść w ciążę”.

To nie twoja wina

Jest wiele powodów, dla których może dojść do poronienia. Ogólne porady na temat zapobiegania poronieniom koncentrują się na zdrowym odżywianiu, ćwiczeniach, unikaniu palenia, narkotyków i alkoholu, ograniczaniu kofeiny, kontrolowaniu stresu i zdrowej wagi. Kładzie to nacisk na czynniki związane ze stylem życia, które przy braku konkretnych odpowiedzi mogą prowadzić do poczucia winy kobiet, które żyją w przekonaniu, że to one spowodowały poronienie, zauważa WHO. Tymczasem według szacunków przyczyną nawet 60 procent poronień w przeciągu pierwszych trzech miesięcy jest pusty pęcherzyk ciążowy. W wyniku źle skompilowanego materiału genetycznego zarodek nie może się rozwijać i płód obumiera. I nie jest to niczyją winą.

Aktor James Van Der Beek po narodzinach swojego najmłodszego dziecka wyznał, że jego żona wcześniej poroniła trzykrotnie. Aktor w osobistym poście na Instagramie zwrócił uwagę na nazewnictwo. „Samo słowo „miscarriage” sugeruje niepowodzenie, upuszczenie czegoś, co się nosiło i w bardzo dosłownym tłumaczeniu, może wręcz sugerować, że to wina matki, tymczasem, żadna z kobiet nie jest winna. To powinno być jasno i dobitnie mówione, by mamy nie czuły tego brzmienia.” Choć w języku polskim nie ma takiego dosłownego znaczenia, to jest w nim coś takiego, że człowiek boi się wypowiadać je głośno. Tymczasem głęboko zakorzeniona stygmatyzacja tego tematu, powinna przejść raz na zawsze do przeszłości.

Źródło: who.int
 

Zobacz także
In vitro

4 lata, 7 prób, 3 poronienia i 1616 zastrzyków - to zdjęcie mówi tak wiele o poświęceniu matki

Objawy poronienia

Objawy poronienia w I i II trymestrze ciąży

500 plus

Po 8 poronieniach w Nowy Rok spełniło się jej największe marzenie

kobieta i smutek

Kiedy ciąża po poronieniu?

 

Zagrożenie poronieniem – co mówi ginekolog?

Fotolia.pl
Aktualności
Pochówki dzieci zmarłych w łonie matek coraz częstsze w Polsce
W Polsce coraz częściej odbywają się pogrzeby dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Zbiorowe mogiły powstają w wielu dużych miastach. Jednak równie często rodzice mają problem z pochówkiem dziecka, bo szpital odmawia wydania karty zgonu zmarłego w łonie matki dziecka.

Zbiorowe mogiły i pogrzeby coraz częściej w dużych miastach W dzień Dziecka Utraconego , które obchodzone jest w Polsce 15 października odbył się pierwszy we Wrocławiu pogrzeb ekumeniczny, gdzie pochowano 50 nienarodzonych dzieci . Inicjatywa powstała dzięki rodzicom, którzy przeżyli stratę dziecka , które przedwcześnie przyszło na świat i nie przeżyło. Rodzicom na pomoc przyszły siostry boromeuszki prowadzące we Wrocławiu fundację Evangelium Vitae. Siostry przeprowadziły kwestę zbierając środki na zbiorową mogiłę dla zmarłych w wyniku poronienia dzieci. Miejsca zbiorowego pochówku dzieci utraconych powstały już w wielu dużych miastach m.in. w Warszawie, Łodzi, Zielonej Górze, Białymstoku. Ich lista rośnie w imponującym tempie. - Dobrze, że w tak wielu miejscach dochodzi do pochówku dzieci , które urodziły się martwe – mówi Maria Bienkiewicz, z Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w Warszawie.- Dla mnie jest to oznaka tego, że dorastamy do swojego człowieczeństwa. – Kiedy po raz pierwszy w 2005 roku organizowaliśmy taki pogrzeb rozpętała się prawdziwa burza, która zakończyła się postępowaniem prokuratorskim związanym z zarzutami o bezczeszczenie zwłok. Moim zdaniem dobrze się stało, że wiele osób przy tej smutnej okazji usłyszało, co dzieje się potem ze zwłokami maleńkiego dziecka, które przedwcześnie zmarło w łonie matki .   Zbiorowe pogrzeby dzieci, które urodziły się martwe, albo zmarły w łonie matek odbywają się kilka razy do roku. W szpitalach dużych miast w ciągu roku dochodzi do tysiąca martwych urodzeń i poronień. (Dane przykładowe z Wrocławia). Wielu rodziców również coraz częściej z własnej inicjatywy chce pochować dziecko, które zmarło w wyniku poronienia. W przypadku, gdy dziecko urodziło się martwe w szpitalu, rodzice mogą odebrać jego ciało za pośrednictwem firmy pogrzebowej a pracownik szpitala  powinien...

Ciąża biochemiczna
Fotolia
Przebieg ciąży
Ciąża biochemiczna – przyczyny, objawy, czas trwania
Ciąża biochemiczna często mija niezauważona. Dochodzi do niej, gdy jajeczko zostanie zapłodnione, ale nie następuje jego zagnieżdżenie się w macicy lub martwy zarodek zostanie szybko wydalony. Najczęściej przebycie ciąży biochemicznej nie wymaga ingerencji lekarza, a płodność błyskawicznie wraca.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 36.0px; text-indent: -36.0px; font: 12.0px Helvetica} Nawet 50-60 procent wszystkich ciąż to ciąże biochemiczne. Większość kobiet nawet nie wie, że doszło do zapłodnienia i były na najlepszej drodze do macierzyństwa. Pojawia się u nich spóźniona miesiączka oraz nieco większe niż zwykle bóle w podbrzuszu. To najczęściej z tego powodu kobiety zgłaszają się do lekarza. Ciąża biochemiczna zwykle nie jest rozpoznawana również przez lekarza. Nawet jeśli domowy test ciążowy wykazał ciążę, podczas USG lekarz jej nie potwierdza. Dzieje się tak, bo  zarodek nie jest widoczny . We krwi obecny jest jednak  hormon betaHCG , który jest dowodem na to, że doszło do zapłodnienia. Hormon ten jest wytwarzany tylko w ciąży.  Spis treści: Co to jest ciąża biochemiczna Przyczyny ciąży biochemicznej Objawy ciąży biochemicznej Ciąża biochemiczna po in vitro Ciąża biochemiczna – co dalej Kolejna ciąża po ciąży biochemicznej Co to jest ciąża biochemiczna? Ciąża biochemiczna to taka ciąża, która kończy się, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy lub krótko po tym momencie. Ciążę biochemiczną można też wyjaśnić jako obumieranie jaja płodowego i wydalanie go. To bardzo wczesne, samoistne poronienie , do którego dochodzi często bez wiedzy kobiety. Ciąża biochemiczna kończy się, kiedy od zapłodnienia nie minęło więcej niż 6 tygodni. Czasem może trwać zaledwie kilka dni.  Po tak krótkim życiu płodu, często trudno jest określić przyczyny ciąży biochemicznej.  Ciąża biochemiczna – przyczyny Badania pokazują, że ciąże biochemiczne stanowią około 50 proc. wszystkich ciąż. Jedna trzecia...

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Ciąża po poronieniach: kiedy można starać się o dziecko? Porady psychologa i ginekologa
Kolejna ciąża po poronieniu powinna być poprzedzona badaniami. Najważniejsze w tym ciężkim czasie są emocjonalne wsparcie najbliższych i nawiązanie regularnego kontaktu z ginekologiem, które pozwolą pozbyć się lęku przed kolejnymi staraniami o dziecko.

Ciąża po poronieniu jest obciążeniem psychicznym dla kobiety. Dlatego, zanim zacznie starać się o kolejną ciążę, powinno minąć trochę czasu. Poronienie to bardzo bolesne doświadczenie. Zdaniem psychologa w takich chwilach bardzo ważne jest otrzymanie należytego wsparcia oraz opieki psychologicznej, a także skrupulatne wykonanie wszystkich niezbędnych badań, które ustalą przyczynę wcześniejszego  poronienia . Zanim kobieta zajdzie w ciążę po poronieniu, czasami musi podjąć leczenie, jeśli badania wykażą nieprawidłowości (np. zaburzenia hormonalne). Spis treści: Strach przed ciążą po poronieniach Kiedy podjąć kolejną próbę po poronieniu? Jak przygotować się do ciąży po poronieniach? Kiedy można zajść w ciążę po łyżeczkowaniu? Poronienia samoistne a kolejna ciąża Strach przed ciążą po poronieniach Eksperci podkreślają wielką rolę emocjonalnego wsparcia , które pomaga uporać się ze smutkiem i lękiem przed kolejnymi staraniami o dziecko. Aby kolejna ciąża zaraz po poronieniach niosła ze sobą mniejsze ryzyko, warto przede wszystkim dać sobie czas na przejście przez okres żałoby. „Kobieta musi czuć, że nie jest pozostawiona sama sobie, że ma na kim polegać” – uważa Edyta Leszczyńska, psycholog w klinice Demeter w Warszawie. „Należy pozwolić jej się wypłakać, przejść przez żałobę. Nie można zaprzeczać jej uczuciom, mówić: „Nie martw się, nic się nie stało”. Takie słowa mogą dać odwrotny efekt. Po przejściu pierwszego, najtrudniejszego okresu warto wychodzić z domu, spotykać się z ludźmi, to pomaga” – tłumaczy psycholog. Ekspert ostrzega, że poronienie może być też powodem depresji . U niektórych kobiet diagnozuje się nawet PTSD (zespół stresu pourazowego), dlatego warto skorzystać z pomocy psychologa. Kiedy podjąć kolejną próbę po...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj