19 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
Piękna
Przebieg ciąży

Płetwy, kacze łapki - jak powstają rączki i nóżki dziecka

Delikatnie zaciskające się na twoim palcu małe paluszki, słodkie dołeczki w łokciach, pulchne stópki niemowlaka... – czy znasz coś bardziej rozczulającego? Sprawdź, jak powstają. To prawdziwy majstersztyk natury!

Pod koniec 12. tygodnia ciąży ciało dziecka to miniaturka ludzkiej postaci. Kończyny są już w pełni ukształtowane i łatwo je rozpoznać, choć np. dłoń ma tylko ok. 6 mm. Jednak przez pierwsze cztery tygodnie życia płodowego maluch przypominał fasolkę i składał się wyłącznie z głowy, tułowia oraz... ogonka.

Kiedy pojawiają się rączki i nóżki?

Około 26. dnia po zapłodnieniu po bokach ciała dziecka pojawiają się maleńkie wybrzuszenia. Te pęcherzyki to zawiązki ramion. Mniej więcej dwa dni później wyrosną zawiązki nóg. Potrzeba jednak kolejnych dwóch dni (tylko dwóch, gdyż maluch rozwija się niezwykle szybko), by z tych niewielkich uwypukleń ukształtowało się coś na kształt płetw. Niedługo potem zobaczyć będzie można zarys ramion. Teraz komórki mezenchymy zabierają się do pracy – przemieszczają się do płytek dłoni, zbierają się tam w 41. dniu i grupują w każdej kończynie tworząc pięć promieni – są to zawiązki palców. Dwa dni później pojawiają się promienie palców stóp. Ręce i nogi mają jednak nadal kształt koła, z zaznaczonymi delikatnymi liniami, ale i to szybko się zmieni. Wystarczy tydzień, by między promieniami pojawiły się bruzdy, a na płetwach czubki palców. Rosną też ramionka. Na razie są prawie nieruchome i utrzymują dłonie tak, by ich wewnętrzne powierzchnie skierowane były do środka (złożone jak do modlitwy). Niezwykły jest 50. dzień życia dziecka, które rozwija się w twoim łonie – w miejscu bruzd pojawiają się błony. Od tej chwili jego rączki wyglądają jak kacze łapki (po dwóch dniach ten sam proces powtarza się w stopach). Dwa dni później (u nóg cztery dni później), błony znikają i można już zobaczyć palce!

Po co tworzą się strefy wzrostu?

Około 51. dnia po zapłodnieniu intensywnie zaczynają rosnąć ramiona. Jest już nawet zgięcie łokciowe! Embrion przyjął typową pozycję – jego ramionka są zgięte, rączki złożone na piersiach, stopy skierowane podeszwami do siebie. Teraz do palców rąk i nóg docierają komórki wytwarzające materiał kostny, który jest początkowo bardzo miękki, ale już około 10. tygodnia rozpoczyna się proces odkładania wapnia. Ponieważ dziecko będzie jeszcze rosło przez całe lata – natura „zaprojektowała” w kościach długich rąk i nóg strefy wzrostu, tzw. chrząstki nasadowe. Tu stale wytwarzany jest materiał kostny – dopiero gdy proces zakończy się (może to trwać nawet do 25. roku życia), człowiek osiąga swój ostateczny wzrost.

Kiedy wykształcają się stawy?

Przyszedł też czas na wykształcenie się stawów, czyli połączeń między kośćmi. Zakończenia kości, które się ze sobą stykają, chroni maź stawowa i otacza torebka stawowa. W zależności od ruchomości stawy noszą różne nazwy, np. staw barkowy jest stawem kulistym, bo umożliwia skręty we wszystkich kierunkach. Staw zawiasowy, np. kolanowy, pozwala tylko na ruchy w przód i tył. Niesamowity jest staw biodrowy – pozwala na ruchy w niemal każdym kierunku.

Jak dziecko porusza kończynami?

Gdybyś mogła zajrzeć do wnętrza macicy między 10. i 12. tygodniem ciąży, zobaczyłabyś powolne i harmonijne ruchy rączek i nóg maleństwa – wygląda to jakby ćwiczył tai chi. Ta gimnastyka usprawnia stawy i mięśnie. Maluch łapie za pępowinę, dotyka twarzy, na chwilę zaciska paluszki w piąstki, jego kciuk wędruje do buzi (ćwiczy odruch ssania). Również nóżki maleństwa są w stałym ruchu – zginają się i krzyżują, palce prostują i zginają, czasami podczas badania USG widać jakby chodzenie. Z czasem jego ruchy stają się bardziej skoordynowane.

Czy dziecko w brzuchu jest bardzo aktywne?

Badania ultrasonograficzne wykonane przez holenderskich lekarzy bardzo czułymi aparatami ujawniły, że płody wykonują swoje pierwsze ruchy w wieku niespełna ośmiu tygodni, gdy mają mniej niż 2,5 cm długości i przypominają ziarnko fasoli. Na ogół nienarodzone dzieci nie pozostają w bezruchu zbyt długo. Badania wykazały, że odpoczynek płodu w wieku 8-19 tygodni nie trwa dłużej niż 13 minut! Później płód zaczyna się uspokajać, a powolne zmniejszanie się jego aktywności jest nie tylko skutkiem wzrostu dziecka i zmniejszania się miejsca. Ma to także związek z tym, że rozwija się ośrodkowy układ nerwowy, a więc różne rodzaje ruchów służą do ćwiczenia konkretnych umiejętności niezbędnych po urodzeniu, np. ssania.

Konsultacja medyczna: dr Marzenna Padzik-Moczydłowska, ginekolog położnik

Czytaj też:

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

5 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
Piękna
Przebieg ciąży
Jak rozwijają się zmysły twojego dziecka?
Dotyk, równowaga, węch, smak, słuch i na końcu wzrok. W tej kolejności dojrzewają zmysły u rozwijającego się w twoim brzuchu maleństwa.

Intensywny rozwój dziecka w łonie mamy nie przestaje zadziwiać. Od dwóch komórek do człowieka, który już w pięć miesięcy po poczęciu widzi, słyszy, czuje...! To wszystko jest możliwe dzięki warunkom, jakie stwarza dziecku organizm mamy. Przypatrzmy się temu procesowi – w każdej sekundzie maleństwo staje się doskonalsze. Tak łatwo to przegapić! Dotyk Ten zmysł kształtuje się i jest całkowicie kontrolowany przez mózg najszybciej, bo już w I trymestrze ciąży . Minie zaledwie dziewięć tygodni od zapłodnienia , a już drażniona dłoń twego maleństwa będzie zaciskać się w piąstkę! W 14. tygodniu następuje wzrost nerwów czaszkowych parami – po prawej i lewej stronie. To pozwala na połączenie mózgu z innymi partiami głowy i ramion. Twoje maleństwo staje się wrażliwe na dotyk z wyjątkiem czubka i boków głowy, bo te części najbardziej narażone są na ucisk podczas porodu. W 28. tygodniu ciąży powstają opuszki palców wrażliwe na dotyk. W III trymestrze dotyk już tylko się doskonali. Dziecko bada dotykiem ściany macicy, łożysko , pępowinę. Dotyka swej twarzy. Czy wiesz, że… w połowie 7. tygodnia ciąży wargi dziecka są już wrażliwe na dotyk. Ich drażnienie wywołuje ruchy tułowia. Zobacz też: Rozwój człowieka od poczęcia do narodzin Równowaga Zmysł równowagi będzie się doskonalił, gdy dziecko zacznie naukę raczkowania czy jazdy na rowerze, ale już rodząc się, smyk jest wyposażony w gotowy aparat, który przy odpowiednich bodźcach i ćwiczeniach na pewno zadziała. Błędnik bowiem kształtuje się już w 8. tygodniu ciąży , gdy powstaje ucho wewnętrzne. Na przełomie 14. i 15. tygodnia ciąży dziecko ćwiczy zmysł równowagi kołysane ruchem matki. W 5. miesiącu ciąży zmysł równowagi jest już wykształcony. Czy wiesz, że… płód niepokoi się, gdy biegniesz, natomiast kojąco wpływa na niego twój...

19 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
Piękna
Przebieg ciąży
Jak powstaje dziecko
Kiedy tworzą się powieki, paznokcie, włoski i mózg dziecka? Już na początku ciąży czy może pod koniec? Nasz minileksykon da ci odpowiedź na te pytania.

Na początku był… zarodek. Najpierw maleńka kropka, której nie sposób dostrzec bez mikroskopu. W 4. tygodniu życia ma niewiele ponad 1/5 milimetra, ale rośnie tak szybko i tak błyskawicznie się rozwija, że praktycznie z dnia na dzień można dostrzec niewielkie zmiany. A w każdym razie można by było, gdyby zainstalować w maminym brzuchu mikroskop. A ponieważ nie bardzo jest to możliwe, zapraszamy w podróż. Dowiesz się podczas niej, jakim cudem twoje dziecko z małego ziarenka przekształca się w kijankę, zaczyna oficjalnie być płodem, by wreszcie stać się maleńkim, ale w pełni rozwiniętym człowiekiem. Buzia dziecka A raczej jej zaczątki, bo zarys ust dziecka pojawia się w 7. tygodniu ciąży. Wyraźna górna warga oraz czubek noska zaś w 8. tygodniu. Główka dziecka W 7. tygodniu ciąży jest to zaledwie bąbelek, ale już w kolejnym wyraźnie urośnie. Teraz zaś dziecko przypomina kijankę – głowa jest dość duża, a oprócz niej jest jedynie... ogonek, z którego wystają wypustki – zalążki przyszłych rąk i nóg. W tej główce można dostrzec miejsca, w których rozwiną się małżowiny uszne! W 10. tygodniu uformowane są już dziurki w nosie. I już wtedy można mówić o rysach twarzy dziecka ! Krew dziecka W 18. tygodniu ciąży są już w miarę ukształtowane kości, a szpik kostny zaczyna produkować krew. Mięśnie dziecka 12. tydzień ciąży to czas, kiedy rączki i nóżki zaczynają obrastać mięśniami. Dziecko może się już poruszać, ale nie sposób wyczuć jego ruchy. Mózg dziecka Rozwija się od pierwszych tygodni ciąży, ale dopiero w 23. tygodniu ciąży zaczyna dojrzewać. Wcześniej jest gładki, co raczej nie wskazuje na żadne procesy myślowe. Jednak już 3 tygodnie później zaczyna rozpoznawać bodźce zewnętrzne , na przykład dźwięki. Nerki dziecka Na początku, w 8. tygodniu ciąży, powstaje tzw. pranercze. Około 10....

skakanie na skakance
Adobe Stock
Gry i zabawy
Skakanie na skakance – zabawa dla dziecka i rodziców
Sięgnij po skakankę i naucz przedszkolaka skakać. To aktywność dla małych i dużych, nie wymaga wielkich inwestycji i można się w nią bawić na dworze i w domu.

Owładnięte elektroniką dziecko – ach te smartfony, tablety, konsole i komputery! – warto jak najczęściej odrywać od ekranów. Codzienna porcja ruchu jest szalenie ważna w jego rozwoju, bo kształtuje sprawność ogólną, siłę i elastyczność mięśni i koordynacje ruchową. Co nie mniej ważne, wzmacnia serce i płuca, pozwala lepiej odżywić i dotlenić mózg . Tylko co zaproponować dziecku jako zabawę ruchową? Wypróbuj skakankę! Spis treści: Co daje skakanie na skakance? Technika skakania na skakance Zanim zaczniecie skakać Rodzaje skoków Jaką skakankę wybrać? Co daje skakanie na skakance? Wszystko to, co wymieniliśmy powyżej. Do tego można dołożyć wzmacnianie się kości, stawów i więzadeł nóg oraz skoczność. Zabawa ruchowa ze skakanką pozwala też spalać kalorie (300-400 kcal w godzinę), co może zainteresować mamę chcącą schudnąć. Zresztą zbyt dużo ważącemu dziecku też można podsunąć skakankę. Ważne jest jednak to, że przy dużej nadwadze, zarówno mamy czy dziecka, lepiej zacząć od innych aktywności, które nie będą obciążać stawów (rower, pływanie, maszerowanie). Technika skakania na skakance Pokaż dziecku, jak skakać. Sprawdź, czy na pewno wiesz, jak to robić, zanim wytłumaczysz synowi czy córce, co ma robić: postawa ciała wyprostowana – plecy proste, brzuch wciągnięty, stopy ustawione na szerokość bioder lub ciut węziej, łokcie ugięte i cały czas przy bokach tułowia, przedramiona i dłonie skierowane do boku. Pamiętaj, że skakankę wprawiają w ruch głównie nadgarstki , To dłonie mają kreślić kółka, a nie całe ręce. Początkowo, jeśli dziecko dopiero zaczyna skakać na skakance, może ruszać całymi rękoma. Po tym, jak kilka razy uda mu się przeskoczyć skakankę, spokojnie wytłumacz mu, że powinno ograniczyć ruchy rąk i starać się ruszać tylko dłońmi....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj