12 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
Piękna
Przebieg ciąży

Tak rozwija się dziecko

Na początku waży mniej niż pyłek – jedną tysięczną grama. Zanim po raz pierwszy weźmiesz je w ramiona, jego waga powiększy się ponad trzy miliony razy!

Dlaczego jednak jeden malec rodzi się, ważąc niecałe trzy kilogramy, a inny ma sporo ponad cztery? Zarodki mają taką samą wielkość, niezależnie od tego, czy rodzice są wysocy czy niscy, szczupli czy trochę bardziej przy tuszy. Jednak to, jak duże urodzi się twoje dziecko, zależy zarówno od genów, jakie od was dostało, jak i od tego, czy ciąża przebiega prawidłowo. Ważne jest też to, co jesz i jaki styl życia prowadzisz.

Tworzy się mały człowiek

Przez pierwsze trzy miesiące ciąży wszystkie dzieci rosną podobnie. I w niesamowicie szybkim tempie, choć tego nie zauważasz, gdyż twój brzuch jeszcze tak mocno się nie powiększa. W piątym tygodniu maleństwo ma około centymetra, w siódmym – 5 cm, w jedenastym – 8 cm. Na tej podstawie lekarz w czasie USG sprawdza wiek ciąży: najbardziej miarodajny jest tu tzw. pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej, czyli od główki do pupy (CRL).
W pierwszym trymestrze bardzo ważne jest nie tylko to, że dziecko rośnie, ale też, że tak gwałtownie się rozwija. Trwa organogeneza: tworzą się jego wszystkie narządy i organy. To najważniejszy okres w rozwoju płodowym. Od tego momentu organy wewnętrzne będą już tylko się rozwijać, rosnąć i udoskonalać swoje funkcje.
– Najbardziej newralgiczny jest okres pomiędzy 4. a 9. tygodniem ciąży. Przyszła mama powinna teraz na siebie szczególnie uważać – przekonuje dr n. med. Piotr Raczyński, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka. – Niebezpieczne jest palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków. Może to bardzo zaburzyć rozwój dziecka. W tym okresie nie wolno też zapominać o przyjmowaniu jednej tabletki kwasu foliowego dziennie, co zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej.

Jestem coraz większy

Po skończonej organogenezie, gdy już wszystko jest na swoim miejscu, następuje okres bardzo szybkiego wzrostu masy ciała i wielkości dziecka. Porównaj: przez pierwsze 20 tygodni życia maleństwu przybywa około 500 g. Przez kolejne – 3000 g, czyli sześć razy więcej! Pod koniec ciąży dziecko będzie przybierać na wadze 150–200 g tygodniowo.
Tempo, w jakim malec rośnie w drugim i trzecim trymestrze, jest bardzo indywidualne. Zwykle chłopcy rodzą się nieco więksi i ciężsi niż dziewczynki. Ważna jest także kolejność ciąż: często drugie dziecko jest troszkę większe od pierwszego, chociaż to nie jest regułą. Największy wpływ mają na to geny – w dużej mierze to od nich zależy, czy maleństwo (urodzone o czasie) będzie miało 3000 czy 4000 g.

Popatrz na brzuch

To, że dziecko rośnie, łatwo zauważyć po powiększającym się obwodzie brzucha, co już wyraźnie widać w drugim trymestrze. Jednym kobietom brzuch rośnie jednak wolniej (długo po nich nie widać, że są w ciąży), innym szybciej. Czasem brzuch długo wydaje się mały, bo mięśnie są na tyle silne, że mocno trzymają powiększającą się macicę. Również gdy mama jest przy kości, powiększenia brzucha tak mocno nie widać. Dlatego samą jego wielkością nie trzeba się za bardzo przejmować. Przy badaniu ginekolog zwraca uwagę nie tyle na jego rozmiar, ile na wysokość macicy w stosunku do pępka. Gdy jest ona zbyt mała w stosunku do wieku ciąży, ginekolog może cię skierować na dodatkowe badanie USG.

Mały wielki problem

Są jednak czynniki, które powodują zbyt wolne powiększanie się macicy. To np. małowodzie (czyli zbyt mała ilość płynu owodniowego, bez którego prawidłowy rozwój dziecka jest niemożliwy). Może ono wynikać z niektórych chorób przyszłej mamy (np. z nadciśnienia).
– O małowodziu mówimy, gdy ilość płynu owodniowego (AFI) spadnie poniżej 50 mm – opowiada dr Piotr Raczyński. – Można wtedy zastosować amnioinfuzję, czyli uzupełnienie płynu owodniowego. Robi się to, nakłuwając jamę owodniową. Ważna jest również dieta przyszłej mamy – powinna dużo pić. Gdy małowodzie lub bezwodzie pojawia się w okresie okołoporodowym, konieczne jest dokładne monitorowanie stanu dziecka i ewentualne wykonanie cięcia cesarskiego.
Wolniejsze powiększanie się macicy bywa też rezultatem zahamowania wzrostu płodu.
– Pewne czynniki mogą ograniczyć tempo wzrastania dziecka. Na niektóre przyszła mama nie do końca ma wpływ, np. na infekcje, nieprawidłowości łożyska i pępowiny. Ale na niektóre ma. Palenie papierosów czy spożywanie alkoholu to igranie z ogniem. Niekorzystny wpływ ma także nadmierny stres – dodaje dr Raczyński.

Zobacz także
Hipotrofia płodu

Hipotrofia płodu – przyczyny, skutki i leczenie dziecka

Zdecydowałabyś się na zewnętrzny obrót płodu? Zobacz film!

waga, ciąża, brzuszek, mama, kobieta

Waga płodu

19285764.jpg

Co robić, gdy płód przestał rosnąć?


Bardzo źle działa alkohol. Jego stężenie we krwi płodu już w godzinę po wypiciu go przez mamę jest takie jak u niej. Tyle że u mamy nie spowoduje on takich szkód jak u maleństwa. Dzieci kobiet, które w czasie ciąży często piją alkohol, cierpią na FAS (Fetal Alcohol Syndrome), którego jednym z objawów jest niska waga urodzeniowa. Do tego często dochodzą zaburzenia rozwojowe mózgu, serca, nerek, stawów, przewodu pokarmowego. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży – twierdzą specjaliści. Dlatego lepiej w tym okresie w ogóle go nie pić.
Niekorzystny wpływ na tempo wzrastania dziecka może mieć też niewłaściwe odżywianie, a przede wszystkim stosowanie drastycznych diet. Ciąża absolutnie nie jest okresem na eksperymenty z jedzeniem czy też jakiekolwiek odchudzanie się.

Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]

usg w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badania USG w ciąży
To jedno z obowiązkowych w ciąży badań prenatalnych. Dowiedz się, dlaczego jest tak ważne.

Po co wykonuje się to badanie?   Dzięki USG lekarz może potwierdzić lub wykluczyć ciążę, stwierdzić, czy dziecko jest zdrowe i rozwija się tak, jak powinno. Dlatego nawet gdy ciąża przebiega prawidłowo, niezbędne są trzy badania ultrasonograficzne.   Podczas pierwszego badania USG lekarz ocenia, czy dana ciąża jest wewnątrzmaciczna, czy jest wielopłodowa, oraz gdzie umiejscowiony jest pęcherzyk płodowy, co jest niezwykle ważne przy ciąży po cięciu cesarskim. Lekarz określa także wiek płodu, a także ocenia jego budowę zewnętrzną oraz wewnętrzną. Badanie to służy również wykryciu ewentualnych wad wrodzonych , np. bezmózgowia. Pozwala też oszacować – na podstawie ultrasonograficznych markerów aberracji chromosomowych (przezierność karkowa czy kość nosowa) oraz na podstawie czynności serca – ryzyko wystąpienia u dziecka zespołów: Downa, Edwardsa i Patau. To choroby genetyczne, które są skutkiem obecności dodatkowego chromosomu, czyli trisomii (gdy w jednej z 23 par chromosomów, w których są zapisanie informacje genetyczne, występują nie dwie a trzy kopie chromosomów).   Drugie badanie USG stwarza szansę oceny budowy narządów wewnętrznych i zewnętrznych nienarodzonego dziecka, dzięki czemu można wykryć ewentualne wady rozwojowe serca , twarzy, kończyn lub kręgosłupa. Pozwala też oszacować wagę płodu, ilość płynu owodniowego i położenie łożyska.   W czasie trzeciego badania ultrasonograficznego mierzy się płód, ocenia jego wagę, bada ruchy, ocenia położenie i wygląd łożyska, ilość wód płodowych oraz przepływy krwi do łożyska i płodu. Sprawdź: Co powinnaś wiedzieć o łożysku, płynie owodniowym i pępowinie   Na czym polega to badanie?  Badanie ultrasonograficzne polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę ultradźwięków, które po odbiciu się od ludzkich narządów, wracają do głowicy i...

Monitorowanie cyklu pomaga wyznaczyć dni płodne
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Ultrasonografia
Pragniesz usłyszeć, że Twoje dziecko w brzuszku czuje się świetnie? Tego wszystkiego dowiesz się z badania USG.

Nie wiesz, czy będziesz mówić do malca „Jasiu”, czy „Zuziu”? Pragniesz usłyszeć, że Twoje dziecko w brzuszku czuje się świetnie? Tego wszystkiego dowiesz się z badania USG. Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę ultradźwięków (niesłyszalnych dla ucha), które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz widoczny na monitorze. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Całkowicie bezpieczne... Jeśli nawet usłyszysz od babci czy znajomej, że lepiej USG nie robić lub przynajmniej nie wykonywać go zbyt często, bo... (tu następuje lista dowolnie wybranych argumentów), opinii tych nie wolno Ci słuchać. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania pacjentki (np. wbrew obiegowym opiniom nie musisz mieć przed USG pełnego pęcherza). Badanie powinnaś zrobić zawsze, gdy zleci je ginekolog. Nawet jeśli oznacza to wykonywanie go co kilka tygodni – widocznie istnieją wskazania do tak częstych badań. O USG możesz także poprosić sama, gdy na przykład niepokoisz się o maleństwo i chciałabyś upewnić się, że wszystko jest w porządku. ... i bardzo pomocne Badanie USG nie tylko pozwala na obejrzenie maluszka na ekranie, ale także na dokładne zmierzenie poszczególnych części jego ciała i organów wewnętrznych, a co za tym idzie wykrycie wad czy nieprawidłowości płodu. W razie potrzeby mama i maleństwo w brzuszku zostaną objęci specjalną opieką, a poród odbędzie się w szpitalu przygotowanym do udzielenia pomocy noworodkowi, np. przeprowadzenia natychmiastowej operacji. Ważne terminy Kobieta w trakcie ciąży powinna zrobić USG przynajmniej trzy razy (ideałem jest pięć). Podczas każdego badania lekarz...

Karta ciąży: ważny dokument przyszłej mamy
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Karta ciąży: jak wygląda, co zawiera, kiedy się ją zakłada?
Karta ciąża, zwana też książeczką przebiegu ciąży, to dokument, który zawiera szereg cennych informacji o przyszłej mamie i rozwijającym się w niej dziecku. Ciężarna nie powinna się z nią rozstawać.

Karta ciąży to dokument, który otrzymasz na jednej z pierwszych ciążowych wizyt u ginekologa. Będziesz musiała mieć ją przy sobie przez całą ciążę. Jakie informacje są na niej zawarte  i jak rozszyfrować skróty, które się tam znajdują? Po co jest karta ciąży? Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Jeśli twój lekarz potwierdzi diagnozę na podstawie badania USG , założy ci kartę ciąży. Dokument ten będzie zawierał informacje na temat twojego stanu zdrowia, przebytych badaniach, konsultacjach i przebiegu ciąży. Książeczkę przebiegu ciąży powinnaś nosić zawsze przy sobie . Może się zdarzyć, że będziesz potrzebowała konsultacji medycznej od specjalisty innego niż twój lekarz prowadzący, a wówczas on także będzie musiał mieć wgląd do informacji o twoim zdrowiu. Podstawowe informacje na karcie ciąży Każda książeczka przebiegu ciąży, niezależnie od tego, w jakim gabinecie została wydana i jak prezentuje się jej szata graficzna, zawiera informacje takie jak: imię i nazwisko ciężarnej, data urodzenia, pesel, adres zamieszkania, data ostatniej miesiączki (skrót OM), przewidywany termin porodu (TP), grupa krwi (musi być udokumentowana oryginalnym wynikiem badania grupy krwi). dane o przebytych ciążach, porodach. W trakcie każdej wizyty lekarz uzupełnia dane na temat aktualnego tygodnia ciąży , wagi i ciśnienia tętniczego ciężarnej, wysokości dna miednicy. Skróty medyczne stosowane w karcie ciąży Ciężarna musi regularnie przechodzić badania moczu i krwi oraz mieć wykonanych przynajmniej kilka badań USG . Na wynikach może się znajdować szereg skrótów medycznych. Co one oznaczają? Skróty używane w badaniu moczu: c.w. – ciężar właściwy; B – obecność białka; C (Glu) – obecność glukozy w moczu; E – obecność czerwonych krwinek; L – obecność białych krwinek. Skróty...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz