który to tydzień ciąży
Fotolia
Przebieg ciąży

Sprawdź, jak policzyć, w którym tygodniu ciąży jesteś!

Nie wiesz, w którym tygodniu ciąży jesteś, ponieważ nie jesteś pewna, kiedy doszło do zapłodnienia? Sprawdź, jak policzyć w którym tygodniu ciąży jesteś. To banalnie proste!

W którym tygodniu ciąży jestem?

Ogólne przyjęcie jest takie, że ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 40 tygodni. To niestety tylko ogólniki, bo w praktyce wiele zależy od konkretnej kobiety w ciąży. Warto, żebyś poznała jednak kilka najważniejszych zasad, dzięki którym orientacyjnie przewidzisz termin porodu i dowiesz się, w którym tygodniu ciąży naprawdę jesteś.

Początek ciąży

Lekarze wyznaczają termin zapłodnienia, czyli początku ciąży za pomocą reguły Naegelego. Zasada ta mówi o tym, że pierwszy tydzień ciąży to ten tydzień, w którym wystąpiła ostatnia miesiączka (pierwszy dzień ciąży = pierwszy dzień ostatniej miesiączki). Patrząc na to, kiedy w czasie cyklu występują u kobiety dni płodne, poczęcie prawdopodobnie nastąpiło około 14 dni po 1 dniu miesiączki. Uwzględniając tę zasadę, cała ciąża trwa ok. 280 dni.
Tydzień ciąży powiązany jest mocno z długością cyklu miesięcznego – w zależności od tego, kiedy występują u ciebie dni płodne, możesz policzyć, kiedy nastąpiło zapłodnienie. Jeśli cykl wynosi 28 dni, to by policzyć, w którym tygodniu ciąży jesteś, musisz policzyć, ile dni minęło od twojej ostatniej miesiączki. Jeśli cykl jest dłuższy np. trwa 30 dni, to od 30 musisz odjąć 2. Jeśli natomiast cykl jest krótszy, np. 26 dni, musisz do 26 dodać 2.
Teraz wystarczy wynik podzielić przez 7, a następnie dodać 2 tygodnie. Gdy więc lekarz mówi o 10. tygodniu ciąży, to znaczy, że do zapłodnienia doszło 8 tygodni temu. W rzeczywistości ciąża trwa więc nie 280 dni, lecz 266 od momentu poczęcia.

Przydatne narzędzie

Obliczenie tygodnia ciąży wydaje się skomplikowane, ale kiedy spróbujesz to zrobić, zobaczysz, że to banalnie proste. Jeśli jednak chciałabyś uniknąć liczenia samemu – skorzystaj z naszego kalkulatora tygodnia ciąży.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

tygodnie ciąży a miesiące
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Tygodnie ciąży a miesiące – jak to obliczać? Który to tydzień ciąży i jaki miesiąc?
Zastanawiasz się pewnie, jak liczyć tygodnie i miesiące ciąży, skoro lekarz mówi tylko o tygodniach. Pokazujemy, jak przeliczyć tygodnie ciąży na miesiące. Prezentujemy rozpiskę – miesiące ciąży z podziałem na tygodnie w formie wygodnych tabelek.

Być może nie wiesz dokładnie, w którym miesiącu ciąży jesteś i jak liczyć tygodnie ciąży. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Przecież miesiąc miesiącowi nierówny. Poznaj łatwe sposoby przeliczania tygodni ciąży na miesiące.  Tygodnie ciąży a miesiące: jak to liczyć? Do obliczenia długości ciąży przyjmuje się, że początkiem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki, choć poczęcie dziecka przypada zwykle kilka, a nawet kilkanaście dni później. Zgodnie z tymi wyliczeniami ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. W praktyce jednak, licząc od zapłodnienia, jest to średnio 38 tygodni, czyli 267 dni. Długość ciąży ma związek z miesiącami księżycowymi, które trwają po 4 tygodnie, ponieważ z nimi zgodny jest standardowy, 28-dniowy cykl menstruacyjny . Gdybyśmy zatem chcieli tygodnie ciąży podzielić na miesiące księżycowe, otrzymalibyśmy aż 10 takich miesięcy. W przypadku ciąży trudno jednak o matematyczną dokładność, choćby dlatego, że nie zawsze można precyzyjnie określić jej początek. Tradycyjnie i umownie dzieli się więc ciążę na 9 miesięcy, a do codziennych obliczeń używa się tygodni. Miesiące ciąży można podzielić na tygodnie na kilka sposobów. Zobacz, z jakimi podziałami miesięcy i tygodni ciąży możesz się spotkać, i sprawdź na  kalkulatorze ciąży , w którym tygodniu aktualnie jesteś. Jak liczyć miesiące ciąży ? Sposób 1 Zgodnie z pierwszym sposobem przyjmuje się, że średnio miesiąc ciąży ma 4 i pół tygodnia (z wyjątkiem 9 miesiąca). Podział miesięcy na tygodnie ciąży wygląda następująco: 1 trymestr 1 miesiąc ciąży 0-4,5 tydzień ciąży 2 miesiąc ciąży  4,5-9 tydzień ciąży 3 miesiąc ciąży  9-13,5 tydzień ciąży 2 trymestr 4 miesiąc ciąży...

Jak obliczyć termin porodu?
Przebieg ciąży
5 metod, które pomogą obliczyć termin porodu
Możesz sama sprawdzić, kiedy najprawdopodobniej wypadnie dzień narodzin twojego dziecka. Masz do dyspozycji 5 różnych metod oraz nasz specjalny kalkulator.

Choć twoje dziecko i tak samo zadecyduje o przyjściu na świat, możesz obliczyć, kiedy najprawdopodobniej nadejdzie ten dzień. Wystarczy poświęcić chwilkę i zastosować jeden z poniższych wzorów. Dla pewności możesz wykorzystać wszystkie metody obliczania terminu porodu i porównać otrzymane wyniki. Jak sprawdzić, kiedy urodzę? W ustalenie terminu porodu pomoże 5 metod. Każda z nich bierze pod uwagę inny czynnik. Pierwszego dnia ostatniej miesiączki – reguła Naegelego Dnia zapłodnienia Dnia skoku podstawowej temperatury ciała Daty wystąpienia pierwszych ruchów płodu Wysokości dna macicy   1. Obliczanie terminu porodu wg reguły Naegelego Obliczając termin porodu regułą Naegelego, uwzględniamy pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz długość cyklu.   Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok +/- X dni (X dni= różnica dni cyklu kobiety od cyklu wzorcowego 28-dniowego) W cyklu fizjologicznym owulacja a zatem i zapłodnienie powinno nastąpić 14 dni przed terminem spodziewanego kolejnego krwawienia miesiączkowego. W związku z tym przy cyklu 26-dniowym termin porodu przesuwa się o 2 dni do przodu (kobieta rodzi wcześniej w porównaniu do cyklu 28-dniowego), a w razie cyklu 32-dniowego – o 4 dni do tyłu, czyli kobieta rodzi później w porównaniu do cyklu 28-dniowego. 2. Obliczenie termin porodu na podstawie daty zapłodnienia Jeżeli przyszła mama dokładnie zna datę poczęcia, wyliczenie terminu porodu jest bardzo łatwe. Wiedząc, że ciąża trwa 266 dni od chwili zapłodnienia, wystarczy od podanej daty odjąć 7 dni i trzy miesiące oraz dodać rok. Termin porodu = data zapłodnienia - 7 dni - 3 miesiące + 1 rok 3. Obliczanie termin porodu na podstawie skoku temperatury ciała Podstawową temperaturę ciała mierzy się rano przed wstaniem z łóżka w jamie ustnej, w odbycie lub w...

kobieta, mama, mężczyzna, tata, ciąźa, brzuszek, termin porodu, zegarek
Przygotowania do porodu
Sposoby na obliczenie daty porodu
Data porodu jest orientacyjna, są jednak sposoby na przybliżenie terminu porodu. Sprawdź, ile będzie trwać twoja ciąża wg kalkulatora daty porodu, USG, ruchów dziecka itd.

Ciąża trwa przeciętnie 266 dni, czyli 38 tygodni , licząc od momentu zapłodnienia. Przeciętnie, bo jedna trwa dłużej, inna – nieco krócej . Dodatkowa trudność w obliczeniu precyzyjnego terminu porodu: mało która przyszła mama potrafi bezbłędnie określić dzień, w którym doszło do poczęcia. I jeszcze jedna: do zapłodnienia wcale nie musiało dojść w dniu, w którym odbyło się zbliżenie, tylko nawet trzy doby później. Jak oblicza się datę porodu? Jednak określając przybliżony termin porodu , lekarz nie wziął daty z sufitu. Prawdopodobnie zastosował tzw. regułę Naegelego , to znaczy wyliczył ją na podstawie daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Takiego obliczenia możesz dokonać sama w kalkulatorze terminu porodu . Jeśli cykle były regularne i trwały 28 dni, od daty ostatniej miesiączki odejmij trzy miesiące i dodaj siedem dni. Jeśli np. ostatnia miesiączka rozpoczęła się 1 czerwca, po odjęciu trzech miesięcy otrzymasz 1 marca, a po dodaniu siedmiu dni – 8 marca. Gdy twój cykl jest dłuższy, poród pewnie rozpocznie się po tym terminie, gdy krótszy – przed nim. Na przykład przy cyklu 25-dniowym termin zapewne wypadnie trzy dni wcześniej, niż wynika z wyliczeń, przy 31-dniowym – trzy dni później. Bądź gotowa na inny termin porodu! Wyliczyłaś termin porodu, wiesz już, kiedy powinno się urodzić twoje dziecko. Dobrze zapamiętaj tę datę, bo będziesz o nią ciągle pytana. Jednak nie przywiązuj się zanadto do myśli, że właśnie tego dnia twój malec będzie obchodził urodziny. Bo przyjdzie na świat wtedy, gdy będzie na to gotowy , czyli do 2 tygodni przed terminem lub do 2 tygodni po nim. Według danych klinik położniczych w terminie rodzi się zaledwie 5 na 100 noworodków ! Inne sposoby na obliczenie daty porodu Nie pamiętasz daty ostatniej miesiączki? Nie szkodzi. Przypuszczalny termin porodu można ustalić i w inny sposób:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj