Choroby weneryczne mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Chorobami wenerycznymi można się zarazić nie tylko podczas tradycyjnego stosunku, lecz także podczas kontaktów oralnych i analnych. Pierwszymi objawami chorób wenerycznych, które powinny wzbudzić twoją czujność są: wydzielina z pochwy lub penisa o nieprzyjemnym zapachu, inny niż dotąd kolor upławów oraz ich gęstość, bolące wrzody, świąd oraz ból i pieczenie w okolicach narządów intymnych.
Warto wiedzieć, jak rozpoznać u siebie choroby weneryczne.

Reklama

Spis treści:
Choroby weneryczne: czy to już epidemia?
Choroby weneryczne: objawy, objawy u mężczyzn
Choroby weneryczne: chlamydioza
Choroby weneryczne: rzęsistkowica
Choroby weneryczne: HPV
Choroby weneryczne: opryszczka narządów rodnych
Choroby weneryczne: rzeżączka
Choroby weneryczne: kiła
Czy WZW B to choroba weneryczna?
Czy grzybicę pochwy trzeba leczyć?
Choroby weneryczne: zrób test na HIV

Choroby weneryczne - czy to już epidemia?

Choroby weneryczne w opinii ekspertów WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) przybrały charakter ogólnoświatowej epidemii. Większość z nas, myśląc o grzybicy, rzeżączce czy AIDS jest przekonana, że przypadki zachorowań są bardzo rzadkie. Niestety, choroby weneryczne są nie tylko częste, ale i wyjątkowo groźne w skutkach (gdy nie są leczone). Niektóre mogą doprowadzić do niepłodności lub śmierci!

Choroby weneryczne: objawy

Objawy chorób wenerycznych są uzależnione od konkretnej choroby wenerycznej. Objawy chorób wenerycznych u kobiet najłatwiej poznać po bólu i swędzeniu przy oddawaniu moczu, towarzyszącej temu temperaturze czy zmianie koloru upławów na zielone lub żółte. Objawy chorób wenerycznych u mężczyzn można poznać po wydzielinie ropnej z cewki moczowej, owrzodzeniu główki penisa czy wysypce. Warto jednak pamiętać, że objawy chorób wenerycznych u mężczyzn, jak i u kobiet zależą od rodzaju choroby.

Choroby weneryczne: chlamydioza

Chlamydioza to bakteryjna infekcja narządów płciowych. Nieleczona może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych w obrębie miednicy, a nawet do niepłodności (u obojga płci). Tę chorobę weneryczną można wykryć podczas badania cytologicznego u ginekologa. Dostępne też są domowe testy pomagające wykryć chlamydiozę. Warto także zwrócić uwagę na:

Zobacz także
  • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • upławy, ból w podbrzuszu u kobiety,
  • dłuższe miesiączki,
  • gorączkę,
  • ból przy stosunku,
  • u mężczyzny wydzielina śluzowo-ropna z cewki moczowej,
  • parcie na pęcherz

Chlamydiozę leczy się antybiotykami. Terapię stosuje się u obojga partnerów, szczególnie groźna jest chlamydia u kobiet.

Choroby weneryczne: rzęsistkowica

Rzęsistkowica to zapalenie obejmujące narządy płciowe, cewkę moczową i pęcherz. Kobiety mogą zachorować w wyniku kontaktu płciowego z zakażoną osobą, ale także przez używanie wspólnych ręczników, kąpiel w basenie czy pobyt w saunie. Szczególnie groźna jest rzęsistkowica w ciąży. Mężczyźni natomiast zarażają się tylko przez kontakt płciowy.
Objawy tej choroby wenerycznej to:

  • upławy o żółtawym lub zielonkawym kolorze i przykrym zapach,
  • uczucie świądu,
  • pieczenie,
  • czasem ból
  • u mężczyzn choroba może przebiegać bezobjawowo.

Obojgu lekarz przepisuje leki doustne.

Choroby weneryczne: HPV

Kłykciny kończyste to kalafiorowate wykwity i brodawki, które występują wokół narządów płciowych. Zmiany wywołane są wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Partnerzy seksualni mogą przenosić wirusa zarówno poprzez stosunki seksualne, jak i przez dotykanie zainfekowanych miejsc. Jeśli kłykciny kończyste pojawiły się na zewnętrznych narządach płciowych, z pewnością je zauważysz. Inne objawy tej choroby wenerycznej to: swędzenie i lekki ból. Często jednak bywa tak, że rozwijają się wewnątrz, np. w pochwie. Wówczas wykryje je ginekolog podczas kontrolnego badania. Z reguły w terapii stosuje się miejscowo działające maści i kremy.

Choroby weneryczne: opryszczka narządów rodnych

Są dwa typy wirusa Herpes, który wywołuje opryszczkę. Typ HSV-1 przenosi się przez pocałunki i odpowiada za opryszczkę na ustach i twarzy, natomiast HSV-2 przenosi się przez współżycie i wywołuje opryszczkę narządów płciowych, która jest chorobą weneryczną. Bo rzecz w tym, że jeśli uprawiacie miłość francuską, typ pierwszy może przejść w drugi przez pocałunki miejsc intymnych. Wtedy na prąciu lub wargach sromowych czy wejściu do pochwy pojawiają się bolesne pęcherzyki wypełnione płynem. Pomagają doustne leki przeciwwirusowe.

Choroby weneryczne: rzeżączka

Rzeżączka to bakteryjne zakażenie dróg moczowo-płciowych. Nieleczona może doprowadzić do niepłodności u obojga płci.
Niepokojące objawy tej choroby wenerycznej : u kobiety – choroba często przebiega bezobjawowo, więc trudno ją wykryć. Bywa, że trwa w ukryciu nawet trzy tygodnie, nim pojawią się niepokojące objawy:

  • upławy z pochwy (mają postać wodnistego śluzu w kolorze żółtym lub zielonkawym),
  • ból przy oddawaniu moczu,
  • ropna wydzielina z prącia u mężczyzn
  • ból przy oddawaniu moczu.

Przy tej chorobie wenerycznej konieczna jest antybiotykoterapia.

Choroby weneryczne: kiła

Inaczej syfilis. Infekcja narządów płciowych wywołana przez bakterie. Nieleczona choroba weneryczna może prowadzić do poważnych uszkodzeń serca, mózgu, układu nerwowego, a w konsekwencji nawet do śmierci! Jak się objawia kiła?

  • bezbolesne owrzodzenia w pochwie lub na główce penisa w pierwszym etapie choroby Z reguły znikają same po kilku tygodniach. Drugi etap choroby (po 2-6 miesiącach od zakażenia):
  • wysypka,
  • podwyższona temperatura, jak przy grypie.

Trzeci etap choroby wenerycznej może wystąpić nawet kilka lat po zakażeniu i są to poważne zaburzenia, np. w pracy serca czy układu nerwowego. Konieczna jest antybiotykoterapia.

Czy wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) to choroba weneryczna?

WZW B to poważna choroba zakaźna, która doprowadza do uszkodzenia miąższu wątroby. Wirus przenosi się przez stosunki (pochwowe i analne), ale także przez krew, ślinę i mocz. Objawy zakażenia to:

  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • gorączka,
  • ciemne zabarwienie moczu,
  • skóra na całym ciele może mieć żółtawy kolor.

Nie ma lekarstwa na tę chorobę (można zabezpieczyć się wcześniej przyjmując szczepionkę przeciw WZW B), ale niekiedy organizm sam zwalcza wirus i zakażenie ustępuje.

Czy grzybice pochwy trzeba leczyć?

Choroba bardziej dokuczliwa niż groźna. Zapalenie śluzówki miejsc intymnych wywołane przez drożdżaki. Zaniepokoić cię powinny, takie objawy jak:

  • białawy nalot na zewnętrznych narządach płciowych u kobiet,
  • wydzielina z pochwy o serowatej konsystencji,
  • zaczerwienie i pieczenie pod napletkiem lub na żołędzi, z towarzyszącą serowatą wydzieliną,
  • może wystąpić bolesność i trudności z odprowadzeniem napletka.

Zawsze konieczne jest leczenie (globulkami, maściami) obojga partnerów, w przeciwnym razie będą się wzajemnie zarażać.

Choroby weneryczne - zrób test na HIV

HIV to ludzki wirus niedoboru odporności, osłabia układ immunologiczny i może doprowadzić do zachorowania na AIDS. Jak można się zarazić? Np. przez kontakt z wydzielinami organizmu, takimi jak: krew (niewielka ilość, nawet taka która znajduje się np. w ślinie), nasienie, śluz z pochwy. Do zakażenia może dojść podczas kontaktów dopochwowych, analnych lub oralnych. Jedynym sposobem na wykrycie choroby, jest wykonanie badania krwi.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama